LPG KABLO

starex güncel yakıt tüketimi

'Starex Forum - Club' forumunda starex2004 tarafından 4 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Valalhi Onların Sayesinde Bu Fiyatlara Bu Aracı Alabiliyoruzhttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif
    Ayrıca T5 Hakkında Merak Edilenler Varsa Elimden Geldiğince Cevaplarım..

2. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Arkadaşlar çok özür dileyerek bir düzeltme yapıyorum, Gebzeyle Geredeyi karıştırdım, ben Gerededen benzin almıştım 752km/67 Litre= 11.2 yapıyor, yalancı olmayalımda.

3. chiptuner

chiptuner Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    Can BAŞEL
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Hocam bu normal yani sakin kullanımda yakalanabilecek değer.. Ama diğer arkadaşımız 100 km de 6.6 litre tükettiğini söylüyor. Ağırlıklı olarak rampa aşağı ise amenna ama normalde bana çoook büyük sabır işi gerekli gerekiyor bizim araçlar için..
    Ben chip tuningten önce sivastan istanbula gelirken yaptığım hesapta ortalamada 9.1 litre / 100 km yakalamıştım (araçta 500 kg civarı yük vardı) ve daha aşağı görememiştim.. Yani sizin hesapla hemen hemen aynı 1 litre ile 11 km..

Chip tuningten sonra da 8.3 litre / 100 km hesapladım yine sivastan istanbula ve yine 500-600 kg arası yükle..
    bu da 1 litre ile 12.04 km yol demek oluyor..
    Araçta tek sürücü olsam başka yük olmasa 8 litreye düşer.. Daha dikkatli olsam min. 7.6 ya düşer daha da aşağı düşmez diye düşünüyorum ben bizim araçlar için.. Orjinal olarak 7.6 bile imkansıza çok yakın.. :)

4. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Şimdi illa Transporterla karşılaştıracaksak, Transporterın iki motor tipi var biri 1.9L oteki 2.5L, 1.9 litrelikle karşılaştırmaları hemen diskalifiye ediyoruz, Transpoterım az yakıyor diyenlere hemen motoru kaç L dememiz lazım..

Ayrıca neden Transporterla devamlı karşılaştırmak ihtiyacı hissediliyor onuda anlamış değilim, oda sonuçta bir minibüs Starex CRDI'den ne kadar az yakabilir? Dikkatli bir kullanımla, kötü veya sert bir kulanım arasında %20-25 mazot yakma farkı olur, o zaman karşılaştırmanın anlamı nedir? Transporter yarısı kadarmı yakacak Starexin? Gerçek karşılaştırma ancak laboratuvar veya kontrollu sabit şartlarda olur, Ahmedim Mehmedin şurda burda araba kullanmasıyla karşılaştırma olmaz. Üstelik mazot kalitesi Türkiyede bu kadar değişkenken, bence son derece gereksiz bir tartışma bu karşılaştırma.

Size bir örnek daha vereyim, mesela 2 el bir Starex aldınız, sizden önceki sahibi ucuz olsun diye hep kırsal mazot kullanmış, enjektörler tıkanmış, Sizde bize mazot tüketimi sonuçlarınızı verdiniz, ne olacak şimdi? Starex çokmu yakıyor diyeceğiz?

Düzenleyen : cbaytan

5. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Şehir içi 15 litrenin altına düştü. Tüketimden kesin emin olmak için depoyu tam doldurup 100 km sonra yine tam dolduracağım. Kesin sonucu yine yazarım.

6. starexci35

starexci35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar merhaba.ben yeni bir starex alma adayıyım.malumatınız araştırmalarım sonucunda her zaman çok yakıyor dendi bilen bilmeyen kişiler tarafından.her neyse ki be çok fazla kulak asmadan başladım internette yazılanları okumaya.bu siteden okuduğum kadarıyla çok korkulacak bir araç olmadığını anladım ve tam olarak karar verdim almaya ama yinede sizlerinde fikrini almadan edemedim.ne dersiniz????100 bg olanlarına bakıyoum bunun üzerine yorumlarınızı bekliyorum.şimdiden yorum yapan yapmayan herkese teşekkürlerimi iletiyorum.saygılarımla

7. koray2907

koray2907 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,013
    Ad Soyad:
    Koray
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    çok yakıyor yine yaahttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley18.gifbunun 1.3 ü yokmuhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley17.gifhttps://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley36.gif

8. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    100 BG TCİ işini Geçin Hocam..Alın 140 BG CRDİ Keyfinize Bakın... TCİ Larıda Öyle Abartıldıgı Kadar Fazla Yakmıyor Ama Kasa Agır Motor Gücü Az Kalıyor..

9. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    2004 TCi şehir içi 100 km'de ~32kuruş yakıyor, bu da 11 litreden biraz daha az bir tüketim demek. CRDi daha güçlü elbette ama ama 3-5 yıl kullanıp satmayı düşünüyorsanız TCi daha makul bence. Bazı parçaları ve kendisi daha ucuz.

10. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Dün depoyu tam doldurdum, 200 km'de 20 litre yakmış.

Şu anki şehir içi yakıt tüketimim 100km/10lt, ~30 kuruş. Ayrıca lastiklerin çapı da depoyu doldurduğum gün büyültüm. Eğer bir miktar daha düşüş olursa sizlerle paylaşacağım.

11. scuderia

scuderia Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    2003 model crdi motorlu minibüsüm var uzun yolda 27 krş yakıyor kilosu insan ve yük taşıma kapasitesine göre gayet uygun şahin doğan bile 30 33krş yakıyor nerdeyse bi türlü anlayamadım bu araçların neden yakıtıyla eleştirildiğini dizel diyede 15 krş yakacak değiller...

12. m_ertemur

m_ertemur Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Mehmet Emin
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Benzin, lpg ve mazot ucuzlamadığı sürece bizim arabalar her zaman çok yakar.

13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Çok Yakmış... Uzun Yolda 27 Kuruş Bana Göre Fazla. Gidişli Gelişli Yollarda 90 Km 5.Vites 2000 Devirde Gittim İstanbul Ordu 1 Depo Mazotla... Bazı Yerlerde Otobanda 170-180 Den Aşagı İnmedim ..Yinede 1 Depo Mazotla Gittim..
    Tüm Yokuşlarda Ayagımı Gazdan Çekerek 0 Tüketim Sagladım...
    Araç 2008 Model Kısa Şasi CRDİ Starex Space

Düzenleyen : Ersin Cerrah

14. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Pazartesi günü, Allah'ın izniyle Ankara-Aksaray yapacağız ve uzun yolda ne kadar yaktığını da hesaplama imkânım olacak. Yol biterse 5. vites, 1500 rpm civarı gitmeyi düşünüyorum ama o da 65 km/h oluyor.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif Bu aracın tek eksiğini (Anlamsız vites aralıkları ve 6. vitesi olmaması) hissetmiş olacağım böylece.

15. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Starex CRDİ 1500 Devirde Gitmez :) Yani Giderde Çekişten Düşer Onun Tork Aralıgı 2000 De Başlar 2000 Altı Gidersen Fazla Yakar.. 5.Vites 2000 Devir 90 Km/h En Uygun Yakıtı Saglar..1900-2000 Arası Gitmeye Çalış...
    Ama Kesinlikle 6.Vitesi İsteyen Bir Araç..T5 in 130 BgLik Modelinde Vites 6 İleri Oldugu Halde Vites Oranları Yinede Daha Düşük Daha Az Devirde Daha Yüksek Hız Yapıyor..
    Hyundai Niye Böyle Bişey Yapmış Anlamadım.. H1 De Bile 6 İleri Yok

Düzenleyen : Ersin Cerrah

16. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benimki TCi olduğundan olsa gerek, Tork eğrisi daha farklı. Aracı almadan önce dyno'ya sokmuştuk. Tork eğrisi 1500'den 2000'e ani bir yükseliş gösteriyor ve motor 2000 rpm'de azami tork değerini veriyor. Zaten bunu, ayağım gaz pedalında sabit konumdayken, araç 1500 rpm'e geldiğinde anlıyorum. 1500 devirden, 2000 devire araç resmen sıçrıyor. :D

2000'den sonra yavaş yavaş düşmeye başlıyor, 2700 rpm civarında beygir eğrisi ile kesişiyor.

3500 rpm'de ise motor en fazla beygir gücünü verip, o da hızlı bir şekilde düşmeye başlıyor. 3500 rpm'den sonra motor neredeyse güç vermiyor. Yani, pratikte 3500 rpm'i geçmenin hiçbir mantığı yok.

Dizel araçlar, en düşük tüketim için max tork devrinde kullanılması gerekir ama tüketimi biraz daha düşürmen için bu devrin bir miktar altına düşülebilir de. Giderken 2000 rpm'i deneyeyim de dönüşte daha düşük deviri yer mi, bakarız.

Bir de gideceğim yol düz, ne fazla viraj var, ne de yokuş. Boşa atma derdi yok, tabi yokuş çıkma da. Bunun gibi bir yolda hız sabitleyicinin de eksikliği hissedilebilir. Aracım CRDi olsaydı ve sıfır veya çok temiz ikinci el olarak almış olsaydım, vites dişli oranlarıyla oynayabilirdim. 4 ve 5'inci vites dişlilerini küçültmek farz. Uzun süre kullanmayı düşünmediğimden de fazla para harcamıyorum zaten. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

Düzenleyen : tahrikk

17. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ben CRDİ Zannetmiştim :) Ondan Öyle Dedim

18. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Profilimde yazıyor kocaman TCi diye.https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif Yalnız CRDi ile TCi'ın tork-kw oranları çok farklı değildir. İki araç da 2000 devir de azami tork gücünü veriyor olmalı.

19. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Birkaç saat önce eve geldik. Arada bir araç sollamak için devri 3500 rpm'lere dayasak da şehirler arası yakıt tüketimi tam olarak 100km/9 lt oldu. Bu da km'de yaklaşık 28 kuruş yapıyor.

20. bufeci42

bufeci42 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    slmlar bende 2005 crdi 9+1 var gecenlerde depoyu fulledım sehır ıcınde 100 km gıttım tekrar fulledım 31 lırayı zar zor aldı.ertesı gun uzun yola cıktım 300 km sonra tekrar ffulledım 78.50 lıralık mazot aldı sızce normalmı

Bu Sayfayı Paylaş