10 Kasım LPG KABLO

starex crdi otomatik gaz yeme sorunu

'Starex Forum - Club' forumunda damien tarafından 20 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. damien

damien Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Işık Cirit
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Selam herkese

aracım 2005 starex crdi otomatik. 103bin km de. havalar çok ısındığından beri bi problem yaşamaya başladım. daha önce 2.vitesten sonra hızlanmak istediğimde gaza dokunduğumda aracın ataklaştığını hissederdim. sarsmadan ama güçlü şekilde hızlanıp vites değiştiriyordu. ama havalar çok ısınmaya başladığı zamanlarda gaz yeme problemi yaşamaya başladım. araç 3.viteste(sanırım) gaza bastığımda (2000 devirin altında oluyor) 2000 devire kadar çok az gaz yiyor. sanki arkadan biri çekiyor gibi hissediyorum. 2000 devire geldiğindede vites düşürüp birden hızlanıyor. bu her zaman olmuyor ama. bazen normal bazen bu şekilde. ilk başladığında eski bi motor ustası turbodan olabileceğini söyledi. sıcak havalarda turbo geç devreye girebiliyomuş. ama 1 ve 2. viteslerde hiç problem yaşamıyorum. ayrıca 2 senedir böyle birşey yaşamamıştım. bugün aracı periyodik bakıma bıraktım. usta şanzımanada bir göz atıcaktı. şu an için haberim yok durumundan. bu arada hava filtresini değiştirdim problemden sonra ama fark yaşamadım. sizce ne olabilir problem?

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hava akış metrede sorun olabilir.

3. Axi

Axi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Kerim Aydın
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    geçmiş olsun ,üstadım aynı araçtan bendede var yeni aldım,bildiğin püf noktalarını paylaşırsan sevinirim,birde teyibi değişmek istiyorum kırıp dökmeden söküp takabilcek bu araçları tanıyan birini tavsiye edebilirmisin.

4. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhabalar. Aracınızı ile ilgili aşağıdaki testleri paylaşırsanız, daha net cevaplar elde edilebilecektir.

1- D (hold) konumunda (vites kolu D de ve sol taraftaki seciciden hold seçeneğini seçin) aracınızı durağan halde iken hızlandırmayı deneyerek test edin.
    2- D (OD/off konumda) aracınızın hızlanmasını test edin.
    3- D (Prw) konumunda aracınızın aynı şartlarda deneyin.

Ancak sorununuz sanırım vites kutusu ile ilgili. Öncelikle vites kutusu yağını mutlaka yenilemelisiniz. CRDİ otomatik viteslilerin vites kutusu ile TCİ otomatiklerle aynıdır. CRDİ lerde son dişli oldukça kısadır. Bu nedenle TC lere gore daha düşük motor devirlerinde ilerleyebilirler. Vites kutusu yağınız eskimiş olabilir. ARacınız kick down yapamıyor olabilir. Bu konuda yukarıdaki test sonuçlarını paylaşmanızı bekliyorum

5. damien

damien Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Işık Cirit
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    bugün biraz denedim. ama net olarak power modda denedim. hızlanma daha iyi. ama 40 km den sonra 2000 devirin altında yine hızlanma problemi yaşadım. normal moddan daha az şekilde. od off konumda eğer 4te ise vites 3e düşüp hızlanmasında sorun yok. hold modunda yalnızca kalkış yaptım, normal şekilde 2.viteste kalktı araç. ama daha fazla hızlanmadım.

6. damien

damien Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Işık Cirit
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    bu arada ustanın şanzımana bakacağını söylemiştim ama o unutmuş bakmamış, ben ihmal ettim bida götürmeye üşendim felan. yani bu sorunla ilgili daha hiçbirşeye bakılmadı..

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    CRDİ kullanmadım. Ancak TCİ lerde normal hızlanmalarda devir saati 2000 civarında oluyor. Ama gaza hangi vites yada hızda olursam olayım, yüklendiğimde hızlanma genelde 2200-2500 gibi devirlerde başlıyor. Eğer araç hızlanmaz ise gerekirse bir vites daha düşüp 3200 ve üzerinde hızlanmaya devam ediyor.

Sizin sorununuz motor ile ilgili olsaydı, boşta gaz vermelerde yada 2000 devir üzerindeki hızlanmalarda da aynı problem olabilirdi. Sorun sanırım vites kutusu ile ilgili. Ancak kısa sure içerisinde öncelikle yağını değiştirerek en azından olası aşınmaların ve daha büyük arızaların önüne geçebilirsiniz.

aynı işlemi PRW için denemenizi şu yüzden istemiştim. PRW de araç en az 200 devir daha yüksek bir devirde hızlanmaya başlıyor. Hold pozisyonunda hızlanmanız yavaş olması normal. Ama ilk kalkışta dahi motor devrinizin tam gazda en az 2200 gibi olması gereklidir. Eğer hold pozisyonunda yavaş yavaş basarsanız gaza 2000 devir civarında hızlanır.

Sanki aracınız 40km hızın altında 2. vitesi kullanamıyor gibi geldi bana. Zira hold pozisyonunda 2 ile kalkar, 3. vitese geçer ve daha fazla hızlanmaz (bu değer bende yaklaşık 110-120km gibi bir süratte tekabul ediyor. Bu esnada devir saati 4000 e yakın oluyor.)

Birde 2 konumunda iken hızınızı 30km ye kadar düşürüp gaz verdiğinizde aynı tepki oluyor mu? Paylaşırsanız sevinirim.

8. Acil112

Acil112 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    Emin Sertkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Klimadandır.

9. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Starexde klimanın çalışması , Starexi titretmez bile :D

10. damien

damien Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Işık Cirit
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    yarın iki pozisyonuda tam anlamıyla deneyeceğim. ama 40 km altında 2.vitesi kullanamıyor değil, üstünde 2.vitese düşemiyor gibi(gazı diplediğimde 2000 in üstüne çıkıp atak şekilde hızlanıyor ama, 2500-3000 arasına çıkıp) 40 km nin altında gaza dokunduğumda 2000 devire çıkıyor araba) şöyle bir ayrıntı daha var. biliyosunuz otomatiklerde 100 km nin üstüne çıktığında tork bilmemşeyi kitleniyor diye birşey var. vites değişir gibi araba 2000 devirin altına düşüyor. 100ü geçtiğimde eğer yol düz ise 110 a gelene kadar, yani 2000 devire gelene kadar araba çok zor hızlanıyor. eğer çok hafif rampadaysam 100ün altına düşüyorum ne kadar gaza basarsam basim. yine 2000 devirin altında olmasından kaynaklı sorun. eğer usta müsaitse yarın yağınıda değiştirticem. Ersin'in dediği gibi klima ile alakalı değil. klimanın motora etkisini yalnızca rolantiyi biraz düşürmesi olarak gördüm şu ana kadar

11. damien

damien Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Işık Cirit
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    hold u da denedim. 40 la 80 arası aynı problem. 80den sonra felan problem yok, çünkü zaten aracın deviri 2000 lerde oluyor o hızda. net olarak 40 km den sonra 2000 devir altındaysa araba problem var, 40 km ye kadar hiç sorun yok.

12. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hızlanması çok iyi değil ki zaten otomatiklerin. Sizin aracı linkteki video ile kıyaslayabilirsiniz.

https://www.hyundaiclubtr.com/29204-2006-starex-otomatik-chip-tuning-sonrasi.html

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015
    oskanush bunu beğendi.
  13. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Günaydın. Denemeleriniz sonucunda hep 40km sonrasında sorunun oluştuğunu belirtmişsiniz. Örneğin, Hold pozisyonunda aracın ilk hızlanmasında sorun yok gibi. Çünkü gaza bastığınızda tok konvektörü kalkış için gerekli kaydırmayı sağlayıp motor devrinin biraz artmasını ve sizing tork bandını kullanmanıza imkan tanıyor. Ama araç 40 km hızlara geldiğinde 3. viteste kaldığı için, taki siz gazın sonuna kadar basıp, kickdown yaparak 1 yada 2 vites düşmesine yardımcı olarak hızlanabiliyorsunuz.

Sizinde belirttiğiniz gibi, CRDİ lerde 100 km, TCİ lerde 85 km civarında tork konvektörü kitlemesi ile birlikte araç kaydırmasız olarak, tıpkı düz vitesli araçlar gibi hızlanmaya devam eder. Ancak, (farklı bir starex kullanmadım. Kendi aracımdan yorumlayayım) benim aracımda örneğin 90km hızla ilerlerken gaza biraz fazla dokunsam, hemen vites düşme eğilimine gidiyordu. Özellikle yokuşlarda aracın en ufak bir eğimde dahi 3. vitese düşmesine neden olan bu durumdan rahatsız olduğum için otomatik şanzuman tamircisi ile görüştüm. Aracıma bir ayar gerçekleştirdiler. Ne olduğunu bilemiyorum ama sonrasında bu durum biraz azaldı. Bizim araçlarda elektronik system olmadığından aracın gaz konumu yada gaza bastığımda aracın vitesinin gerektiği kadar düşüp düşmediğini control eden manifold ve mazot pompasından komut alan bir vakum hortumu bulunmakta. Eğer gaza çok basarsam ve aracın motor devri yeterince vakum üretmemişse, vites kutusu bunu algılayıp bir vites düşerek, motor devirinin artmasına, akabinde vitesin gerektiği kadar düşmesine yardımcı oluyor. Bu system sizin aracınızda da olması muhtemel. Zİra TCİ ile CRDİ lerde vites kutusu aynı. Sadece diferansiyeller farklı. bu konuda titiz bir araştırma yapıldığında sorunu bulacağınıza eminim.

14. damien

damien Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Işık Cirit
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    bütün gece çalışıp, bütün gün uyudum. yağ değişimini yine yapamadım. ilk önce onu denicem. gelişmeyi yazarım buraya

15. damien

damien Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Işık Cirit
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    aracın şanzıman yağını değiştirttim, ayrıca filtresinide temizlettim. ama sorun devam ediyor :( yaklaşık 200 km kullandım işlemden sonra

16. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    S.A 2006 KISA ŞASE CRDİ STAREX ALDIM. 3 AY OLDU. araç 80.90 a ulaşana kadar bi hal oluyorum. kesinlikle hızlanma problemi var. kick down yapmam gerekiyor her defasında normal gaza bastığımda araç kesinlikle hızlanması çok yavaş oluyor. yokuşlarda araç neredeyse bayılıyor. kick down yaptığımda ise araç 80 üzeri çıkmıyor. düz yoldada aracı 130 km ilerisne getiremedim. sorunu bilen varsa anlatabilirmi. konuyu açan arkadaş bu sorununu düzeltebildimi. yazarsanız çok makbule geçer.

17. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    Hava filitreni sonra akış metreni sonra turbonun devreye girip girmediğini kontrol et.

18. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    hava filtresi ve yağ bakımı ve filtreleri yeni değpiştirdim. akışmetreyi yarın sanayide gösterebilirim. turbonun devreye girip girmediğini nasıl anlarız. bu arada cevap yazdığınız için tşk.ler

19. Cilo

Cilo Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,168
    Ad Soyad:
    Yılmaz ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Kia
    2000 devirden sonra bir ıslık sesi oluşur. :)

20. ATABERK

ATABERK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    atilla ata
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    malesef arabada hiç ses yok. çok sessiz diye övünüyordum. :D yarın tekrardan deneyeceğim. 2000 devirde her hangi bir ses varmı. sanırım ses gelmiyor. ama daha dikkatli dinleyeyim bakalım ne olacak

Cilo bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş