LPG KABLO

starex aldim sorunlarim var yardim!?

'Starex Forum - Club' forumunda alperdurmus tarafından 2 Ekim 2007 tarihinde açılan konu

1. alperdurmus

alperdurmus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar,
    selamlar saygilar.
    4 aylık 2007 starexim var.
    benim sorunum arabanin arkasinin çok kayması.
    agirlik felan bir noktaya kadar ama yarin yagmurlar başlayinca neler yapacagim.
    rampali virajlıve yagmurlu havada başıma neler gelecegini tahmin edebiliyorum.....
    bir fikri olan varmi.bu savurmadan nasıl kurtulacagız?
    not makaslardan 1 yaprak çıkarttım götü yere yakınlaştı arabanın ama yinede yeterli sonuç alamadım.

2. Turgay

Turgay Yönetici

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad Soyad:
    Turgay ÖRSBAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    slm,
    valla minibüs tarza aracların hepsi savurur. vito ve transporter bu konuda daha çok başarılı ama sanırım kalın lastik ve sert yaylar biraz daha azaltır savurmayı ama cok fark etmez bence.

3. hyundaı_era_06

hyundaı_era_06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    ewet bencede geniş taban yani 205-215-225 lastik takmalısın

4. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    İyiakşamlar;

Aracın arkasının kaymasında en önemli neden makaslı yapısına karşın, ağır motorunun ön kısımda çok fazla baskı uygulaması. Arkadan çekişli araçlarda ortak sorun olan bu durum, genelde yüklü konumda denge sağlaması amacıyla (mesela en az 250kg) sert yapılı arka taşıyıcılardan kaynaklanıyor. Alternatif olarak yumuşak makaslar (minibüslerde kullanılan) kullanabilir, yada 195 tabanlı lastik takabilirsin. Bu lastikler kuru zeminde yüksek süratlerde ve sert frenlerde kızaklamaya neden olsada, makul kullanımlarda kuru veya özellikle ıslak zeminlerde daha iyi yol tutuş imkanı sağlayacaktır.

Hyundai era 06 dostum, ıslak zeminlerde geniş lastik yerine dar lastik tercih edilmelidir. Zira özellikle yağmurlu havalarda geniş lastikler daha fazla kaymaya neden olur.

5. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    ''ıslak zeminlerde geniş lastik yerine dar lastik tercih edilmelidir''
    ben bunu karlı yollarda bılıyodum ya neyse

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Makaslardan birisini çıkarmak çok yanlış bir uygulama olmuş. Aracın arka Arkadan çekişli araçlar, viraj içerisinde ayağın gazdan çekilirse öne doğru yığılır ve arka kısmın yere teması azalır. Bu durumda arkadandışa doğrukayma baş gösterir. Eğer virazjda gaza basarsanız bu seferde yer ıslaksa araç viraj içerisinde dönmeye başlar. Önden çekişli araçlarda, virajda ayak gazdan çekilirse araç viraj içerisine doğru düz bir şekilde ilerlerken, gaza basılırsa ve direksiyon içeri doğru daha fazla bükülürse araç tutunmaya yardımcı olur.

Aracınızı otomobil olmadığından otomobil (yada otomobil olduğunu iddia eden X marka sahibi ticari araç sahiplerinin) gibi sürmemelisiniz. Aracınız yüklü ilerlemeye ve yol tutuş özellikleri göstermeye göre ayarlıdır.

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aslında karlı yollarda veya ıslak zeminlerde farketmez, sonuçta amaç yolla temasın azalmasına neden olan kar yada suyun lastikten en kolay şekilde atılması ve lastiğin aquaplaning denilen kızaklamaya maruz kalmamasıdır. Dar yanaklı lastiklerde asfalt ile lastik arasında kalan su, daha çabuk tahliye edilir.

8. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Pardon dar yanalı değil, dar tabanlı olacaktı. Özür dilerim yanlış oldu.

9. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    bunu sadece lastıgın genıslıgıne baglayamazssın onemlı olan lastıgın tahlıye kanallarıdır bu kanallar kalıtelı ıse lastık genıslıgı o kadar etkılemez karlı yolada ıse durum farklıdır orda kanallar yerıne genıslık devreye gırer dar olması neden ıyıdır cunku bırım cm kareye daha cok basınç düşer ve araba yere daha ıyı tutunur

10. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    sorun degıl anlamıstım yanlış yazdıgını
    Düzenleyen : onur-d

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elbetteki söyledikleriniz doğru. Sadece lastik genişliği ile yol tutuşunu genellemek doğru değildir. Ama sizinde belirttiğiniz gibi amaç lastik ile yerin temas kuvvetini artırmak önemlidir. Çünkü lastik ile asfalt arasında ister kar, ister su olsun, hep frenlemeyi doğrudan etkiler. Siz frene bastığınızda kuru zeminde lastik yerle sürtünme yaparak durabilmektedir. Burada lastiğin sürtünme yüzeyini artırmak gerekir. Ancak ıslak zeminde lastik ile yol arasında su var. Eğer lastiğiniz (kanallı veya değil) aracınızın ağırlığına ve motor gücüne göre seçilmemişse, aracınız yolla temas edemeyecektir. Tamam lastik üzerindeki kanallar suyun tahliyesi içindir, ama yeterli baskı kuvvetiuygulanamazsa, aracınızsuyu kanallardan tahliye etmek yerinesuyun üzerinde yüzmeyebaşlayacaktır.

12. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    tolga doğrusun...ama normal yoldada geniş taban lastik makbuldür...yani zaten starexin orj.205 genişlikte bunu 185-195 e düşürünce aracın yol tutuşunun azalacağını düşünüyorum....

lastik boyutuyla oynamayıp orj.starex minibüsün makasları takılırsa sorunun tamamen çözüleceğini düşünüyorum....

benim eski t5 te orjnalinde mıchelın marka 215/65/16 lastik ve orj.demir jantı vardı...belki bilenler vardır o araçlarda bitmek bilmeyen sorunlarından bir taneside lastik kemirme derdidir(hatta etrafta özellikle 130 lukların lastikleri orj.olanlara bakın ).....ve mıchelın gibi bir markanın c tipi lastiğinde bile bunu yapmaktadır(mıchelınınde kaliteyi bozduğu düşüncesindeyim)
    ben bu araca kumho ecstra marka 225/55/17 taktım...1,5 sene kullandım lastikte zerre kadar yırtılma ve kemirme izi yoktu....hemde bu lastik c tipi değil,normal tip(binek tipi)lastikti...önce takarken korktum yani aslında c tipi lastikler 16 ya kadardır 17 si yoktur...c tipi takmadığım için ve aracın kilosunun 2 ton olduğu+600-700 kg kadarda yük attığım için c tipimi taksaydım dedim...ama 1,5 sene kullandım gerçekten kumho güzel bir lastikmiş bu arada tavsiye ederim en azından mıchelınden iyi benim için...korea malı.

aslında konu dışı bişey oldu ama yinede bilginiz olsun...geniş taban lastik her yönden iyidir...ben o taktığım lastikle ankara da ağır kış şartları ve karı'da geçirdim...hiç sorun yaratmadı kaygan ve ıslak zeminde.

13. alperdurmus

alperdurmus Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    biktim ya drift mi yapiyorum yayla yolumda arabami sürüyorum belli deil.
    bu kadar kayarmi araba ya.gaza basmaya göreyim.araba kayiyor resmen...illa yuk mu koyacaz arkaya 250 kg

14. hyundaı_era_06

Alınan Beğeniler:
    9
    mecbur koyacan.niye uğraşıyonki git bi mermerciye kare şeklinde kalın bi mermer kestir 200 kg ağırlığında olur zaten o onu arkaya güzzel bi şekilde yerlerştirttir.olsun bitsin.

15. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bu araçlar virajlı yollarda otomobil sürüşünü kabullenecek yapıda olmadıklarından, kayması normaldir. Sizlerinde belirttiği gibi, aracın yol tutuşunu sadece lastik etkilemez. Amortisör yapısı, arka taşıyıcıların esnekliği, kasa boyutları, ağırlık merkezi v.s. Zira starex yerden hem yüksek, hemde aracın arkası 1.3 ton ağırlıkta ideal yol tutuşu sergileyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle yüksüz olarak kayması (vw'lerde taşıma kapasitesi 1 ton civarında. Dolayısıyla aracın arkası daha yumuşak. hyundai_era_06'nın da dediği gibi minibüs makasları ideal olacak. Ama kışın daha az kayması için kesinlikle 195 tabanlı lastiği öneririm. Kuru zeminde değil ama ıslak zeminde size avantaj sağlar.

16. hyundai

hyundai Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sen nasıl araba kullanıyonda kaydırıyon veya kayıyo o araba anlamak çok güç!... Bende aynı aracı kullandım neler yaptım neler bir türlü kaymadı bu nasıl oluyorda sizde kayıyor çözemedim!

17. Levent

Levent Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    26
    Ad Soyad:
    levent ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Mesajlara cevap yazarken gönderim tarihlerine bakarmısın.Eski konuları hortlatıp.Kirlilik yaratıyorsun..

18. HaYLaZzZ

HaYLaZzZ Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    ağırlık koyucaksın kalın yanaklı yada geniş lastık takıcaksın bır sorun olmuyor bırde sert vıraj almıyacaksın.

19. superogretmen

superogretmen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar binek bir araç gibi abanırsanız minibüs uzunluğunda bir araca tabiki göt atar,şahsen bende bayağ bir zorladım aracı ama şimdiye kadar kesinlikle bir kayma olayı ile karşılaşmadım.tebrikler nasıl başarıyosanız

20. HaYLaZzZ

HaYLaZzZ Yasaklı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    hocam bayadır gorunmuyordunuz aracı sattını sanırım yenısını aldınız hayırlı olsun.

Bu Sayfayı Paylaş