LPG KABLO

STAREX 2007 CRDI SORUNU

'Starex Forum - Club' forumunda BRUTUS tarafından 10 Ekim 2007 tarihinde açılan konu

1. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TOLGA BEY ARACIMDAN ÇOK MEMNUNUM. GERÇEKTEN OTOMATİK ŞANZIMANI VE EK KONUMLARI MÜKEMMEL. BİR YAZINIZDA TURBO ARIZALI YAZMIŞTINIZ. ACABA NASIL ANLAŞILIR VEYA TURBONUN DEVREDEMİ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ? TURBO ARIZASI NASIL BELLİ OLUR?

2. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Merhabalar.
    Fazlı bey teşekkür ederim. Meslek Lisesinde öğretmenim. Asıl mesleğim Makine Tasarım-İmalatı üzerine, ama gerek hobi olarak gerek te öğretmenlikten önce otomotiv sektöründe çalıştım biraz. Siz değerli meslektaşımla ve buradaki tüm değerli dostlarla paylaşımda bulunmaktan onur duyduğumu belirtmek isterim.

Öncelikle "hold" fonksiyonunu kısaca anlatayım. Genel amacı kış şartlarında aracınızın patinaj yapmasını önlemek amacıyla 2. vites ile kalkışı sağlayan bir sistemdir. Ayrıca Hold fonksiyonu devrede iken aracınız yine güvenlik nedeniyle 4. yada OD vitesine geçmez. Yani, Hold fonksiyonu devredeyken sadece 2 ve 3. vitesleri kullanabilirsiniz.

"Hold" devrede iken L yada 1. vitesiniz çalışmaz. Siz vites kolunu L'ye getirseniz dahi eğer Hold fonksiyonu aktif ise, aracınız 1. vitese geçmez. Bunu şöyle test edebilirsiniz. Aracınızı L konumuna getirin. Yavaşca hızlanın ve hold düğmesine basın. Aracınız hemen 2. vitese geçecektir. Yaptığınız testte aracınızın iyi hızlanmasının nedeni, güzel bir oran olan 2. viteste (L'ye getirdiğiniz halde yukarıda da söylediğim gibi siz Hold'u seçtiğiniz için araç 2. vitesi kullanmıştır) ideal bir tork devrini yakaladığınız için seri hızlanma olanağı bulmuşsunuz. Eğer Hold'da olmasaydı, aracınız kısa oranlı 1. vitese geçecek, hızlanması biraz daha "bağırtılı" olacaktı.

Hold fonksiyonu basitçe 2. ve 4.vitesi kullanmamak anlamına geldiği herhangi bir viteste veya devirde aktifleyebilirsiniz. Yani 100km hızla giderken bile hold fonksiyonunu aktiflemenizin bir sakıncası yoktur. Tıpkı elle vites düşmüş gibi aracınız (eğer hızı ve devri müsaitse) 3. viteste ilerlemeye devam eder.

Power ise aracınızın hızlanması esnasında tok konvertörünün 250 devir daha yukarıda kavramaya başlaması ve mevcut viteslerde daha uzun süre ilerlemesini sağlayan sistemdir. Özellikle hızlanmalarda ve yüksek hızlarda faydası vardır. Ben kalkışta bir faydasını görmedim ama sollamalarda aracın o anki viteste daha uzun süre kalmasını sağladığını gördüm.

Turbo arızası basittir. Turbo;

1- Mevcut yataklardan yağ kaçırırsa, hem dışarıdan belli eder kendini hemde üst devirlerde ciddi bir sürtme veya ıslık sesi ile belli olur. Ayrıca üst devirlerde ciddi performans kaybı yaşatır.

2- Emniyet sübabı arızası, daha önce benim yazılarımda da var olan, özellikle gazlamalarda tıslama sesine benzer sesler ile kendini belli eder.

3- turbo pallerinde dönüş zorluğu varsa, emiş havası azalır, aracın performansı düşer, yağ ve motor harareti artar.

Genel olarak ıslık ve sürtme sesinden belli olan turbo arızası, ciddiye alınmazsa çok pahalıya malolabilir.

3. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Turbonuz motor rölantide çalışırken dahi devrededir. Tam olarak devreye girmesi biraz da aracınızın CRDİ oluşu ile beraber 1600 devir civarıdır ve üretebildiği en yüksek torku 2000 devirde sağlar. Bu devirden sonra ürettiği hava ile motor gücünüzün üretimi sağlanır. 4000 devre gelindiğinde ise, motor yapınızın gereği güç eğrisi ciddi anlamda düşmeye başlar. Ama turbo hala devrededir. Güvenlik nedeniyle oluşan yüksek basınç tahliye sübabından dışarı atılır.

4. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TOLGA BEY VE FORUM ARKADAŞLARIMA SELAMLAR
    TOLGA BEY DENEMEMİ YAPTIM TURBO FIRLATMASI OW'DE L MODUNDA PEDAL YAPIŞTIRARAK YAPTIM DEDİĞİM FIRLATMA VAR FAKAT DİĞER KONUMLARDA OKADAR HİSSETTİRMİYOR BİRDE ARABAM 100 ÜN ALTINDA OW 4 E GEÇMİYOR GEÇİNCEDE 1500 DEVİR 110 VEYA 120 KM DE GİDİYOR. ÜÇTEMİ İKİDE ANLAYAMIYORUM AMA OW DE İKEN ANİ HIZLANMAK İSTEDİĞİNİZDE YIĞILMA UZUNCA BİR ZAMAN YAPIYOR VE GEÇ ATAKLAŞIYOR AYNI TEPKİLER BENİM ARABAMDA DA VAR HERHALDE DİŞLİ ORANLARI İLE İLGİLİ YAPI AYNI

5. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    AYRICA BİR SORUNUMU PAYLAŞMAK İSTİYORUM
    ARACIMI ANKARA DA ARACI FİRMA İLE EVRAK TAKİBİ YAPTIRDIM ANCAK TİP HANESİNDE VE DİĞER İLGİLİ HİÇBİR YERE "SPACE S CRDİ ÇİFT HAV YAS.,OTOM." ŞEKLİNDE OLMASI GEREKEN ARAÇ BİLGİLERİNDEN HİÇBİRİ GİRİLMEMİŞ YADA BOŞ BIRAKILMIŞ. ARAÇ CRDİ Mİ, SPACE Mİ OTOM. Mİ HİÇBİR ŞEY YAZILMAMIŞ VE TANIMLANMAMIŞ. BİRTEK 105 KW BELİRTİLMİŞ YENİ RUHSATTA. ŞİMDİ NE YAPABİLİRİM VEYA NASIL OLMALIYDI CANIMDA SIKILMIŞ PAYLAŞAYIM DEDİM. ARACIM 06 PLAKALI BEN VAN'DAYIM. AYRICA ÇEVRE PULUM YOK ALMALIMIYIM KİMİ ARKADAŞLAR YENİLERE YOK DİYOR BAZI ARKADAŞLARDA TEK YILLIK OLAN ÇEVRE PULUNU AYNI ARABA İÇİN İKİ YIL GEÇERLİ ALDILAR NEYAPAYIM ? YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?YOLA ÇIKACAĞIM ENDİŞELİYİM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

6. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TOLGA BEY SİZİN ARACINIZDA HERHALDE SPACE S YANİ KISA DOLAYISIYLA ARAŞTIRMIŞINIZDIR DİYE SORMAK İSTİYORUM; BU ARAÇLARA UYGUN KENAR ÇİZGİ ALTI ETEK PLASTİK KORUYUCULAR VARMI? YANİ ORJİNAL MİNİBÜSLERDE YAN KAPI ÇİZGİ ALTLARINDA FARKLI RENK PLASTİK KORUMA GÖRMÜŞTÜNDE ACABA BUNLARA UYARMI?

7. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    NEREDEN BULUNUR ALINIR VE KAÇADIR?

8. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tüm üyelere selamlar
    Tolga bey; otomatik kullanım konusunda "hold" fonksiyonu geri kalkışlarda karda işe yararmı ?
    Şimdiden teşekkürler, işlerinizde kolaylıklar dilerim

9. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fazlı bey merhabalar.
    100km hızın altında 4. vitese geçmemesi normal. Benim aracımda da 85km hızdan önce geçmiyor. OD açıkken ani hızlanmak istediğinizdeki yığılmadan kastınız, araç hemen vites küçültmüyor mu, küçültse de hızlanması yeterli değil mi? Öncelikle şunu söyleyeyim, sabit gazda ilerlerken OD açık ise, gaza bastığınızda aracınızın 1 yada 2 vites düşmesi gerekir ve bu durm OD'nin açık yada kalı olmasına bağlı değildir. Ancak, OD açıkken (devrede), ayağınızı gazdan çekip tekrar kuvvetlice gaza basarsanız, gazdan çektiğiniz anda araç devri, debriyaja basılmışcasına aşırı derecede düşüyor. Siz tekrar bastığınızda araç önce hızı algılayıp, en uygun vites oranını seçiyor. Daha sonra gerekiyorsa vites düşümü yapıyor. Bu nedenle 70-80km süratlerde hızlanmak istediğinizde bu tür bir durumla karşılaşıyor olabilirsiniz.

10. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Benim aracımda da ruhsatta Starex K.Kasa Kamyonet ABS 2HY gibi ifadeler var. Ama işin açıkcası gerekliliği hakkında hiçbir fikrim yok. Çevre pulu içinde Pazartesi günü aracıma egsoz muayenesi apılacak. O zaman size bilgi veririm. Ruhsat bilgileri için canınızı sıkmayın derim. Ancak çevre pulunun 2 yıllık olanını ilk defa duydum.

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracım uzun şase ve panelvan. Bahsettiğiniz parçaları çok araştırdım ve ancak Ankara'da hurdacılarda bulabildim. Çok fazla fiyat istedikleri için (yan etekler için 250 YLT / bir takım) Sizin aracınız kıza şase ise uymaz. Zira bu aksesuarlar uzun şase minibüsler için üretilmişti. Ama daha farklı bir yolla benzer görüntüleri elde edebilirsiniz.

12. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hold fonksiyonu geri viteste devrede değildir.

13. Onur-d

Onur-d Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Onur Dursun
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    fazlı yazıları kucuk harfle yazarsan sevınırız

14. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar selamlar
    Yazı için özür dilerim, önceki tarihlerde kuralları bilmeden safiyane yazdığım yazılardı. Duyarlılığınıza teşekkür ederim, saygılar.

Tolga bey çok teşekkür ederim, bilgiler için. iki yıllık egzoz pulu 1.9 ww transp. olan kardeşim söyledi bana, oradan biliyorum.
    Selamlar

15. feridun 34

feridun 34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşım bende de aynı sorun var.debrejdenayağını hızlı çekersen lok diye bir ses gelir.ankarada kuruçayırlı servise götürdüm.bütün crdi lerde var buses dediler.bir arızaya yol açmayacağını söylediler.debrejdenayağını yavaşça çek ses yapmaz...

16. raver

raver Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ard arda mesaj atıp flood yapmayın küçük harf kullanın.

17. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Orijinal minibüs olmayan Starexlerde ayna mahruti aralığı minibüslere oranla daha geniştir, ve şaftın yüklü olmayan araçlarda difransiyelle açısı büyük olduğundan difransiyeli korumak için bu mesafeyi büyük tutmuşlardır, o yüzden 1. ve 2. viteslerde vuruntu sesi gelebilir, debriyajı ani bırakırsanız gürültü sesi doğal olarak artar, arkası yüklü olduğunda bu ses azalır veya kaybolur. Kafaya takacak hiç bir şey yoktur, debriyajı mümkün olduğunca yavaş bırakırsınız olur biter, bozulursa tamiride kolaydır, aracınız garantisi içerisindeyse tamiri ve parçasıda bedavadır.

Hiçbir problem yok yani, kafaya takmayın yeter, eğer vuruntu sesi tahmin ettğim sesse.

İyi sürüşler.

18. peker84

peker84 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    battal peker
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    AYNI ARAÇTAN BENDE DE VAR AYNI SORUNU YAŞADIM.SORUN ŞAFTTAN KAYNAKLANIYOR.ARACIN ŞAFTINA BAKTIRIN.

19. peker84

peker84 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    battal peker
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Starex CRDI(1997-2008)
    ARKADAŞLAR MERHABA;
    2005 OTOMATİK CRDİ STAREX ARAÇ SAHİBİYİM.ARACIN İLK SAHİBİYİM.ARACIM ŞUAN 300.000 KM DE.
    ARACIMDA SİYAH DUMAN ATMA,YAĞ EKSİLTME VE PERFORMANSINDA AŞIRI DÜŞÜŞ VAR.SERVİSE GÖTÜRDÜM YAĞ VE BÜTÜN FİLTRELERİNİ DEĞİŞTİRDİM DUMAN ATMA SORUNU KALMADI. SERVİS HELİX ULTRA PROFESSİONAL AG 5W30 YAĞ KOYMUŞ,ANCAK 1 AY KADAR BİNDİK ARACA 2 LİTRE YAĞ EKSİLTMİŞ YİNE.SERVİS MOTOR REVİZYONU GEREKİYOR UYARISINDA BULUNDU ANCAK ÇOK YÜKSEK BİR MALİYET ÇIKARTTIĞI İÇİN BU ŞEKİLDE KULLANMAYA DEVAM EDİYORUM.BU KONUDA ÖNERİSİ OLAN ARKADAŞ VAR MI?

20. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Kaliteli bir 5w40 motor yağı ile değişim yapın. Yine eksiltme yaparsa mecbur revizyona girer. Düzenli bakım gören bir araç 300 binde erken bitmiş nedense.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş