LPG KABLO

STAREX 2007 CRDI SORUNU

'Starex Forum - Club' forumunda BRUTUS tarafından 10 Ekim 2007 tarihinde açılan konu

1. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ARKADAŞLAR MERHABA
    CRDİ LERDE PTC ÖN ISITMA BULUNMAKTA. BUNUN ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINI NASIL ANLAYABİLİRİZ. ÇOK SOĞUK HAVALARDA BAŞLANGIÇTA ZATEN SOĞUK ÜFLEYEN SİSTEM DAHA SONRA HAFİF ISITMAYA BAŞLAYINCA MOTORDANMI?, YOKSA PTC DENMİ BELLİ DEĞİL BİR LAMA YADA LET YOK DOLAYISIYLA DEVREDEMİ, DEVREDEN ÇIKTIMI, ÇALIŞIYORMU ANLAŞILMIYOR!

2. adana murat

adana murat Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    selam arkadaşlar benim araç 2004 starex tci anlatılan sorunu ben yaşamadım sizde yaşamazsınız inşallah... lakin belirteyim benim aracında arkasından gelen ses var ama çukur ve kasislerde kirikonun konulduğu boşluktan geliyor yani kiriko sallanıyorolur ya belki fark edilmez haberiniz olsun

3. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    ARKADAŞLAR HEPİNİZE MERHABALAR
    NİHAYET SORUNUMU ÇÖZDÜM. 2008 140 CRDİ FUL SENSÖRLÜ SPACE S OTOMATİK ALDIM. MÜKEMMEL BİR RAHATLIK AYRICA ARAÇ 3 MAKAS ORJİNAL VE ÇOK KONFORLU DEPOYLA 750KM YAPABİLDİM. OW-DRİVER İLE KULLANDIM KAPALI YAZI EKRANDAYKEN DE AYNI YOLU YAPTIM TAM EKONOMİK NASIL KULLANACAĞIM BİLMİYORUM SELAMLAR. GÖRÜŞMEK PAYLAŞMAK DİLEĞİYLE

4. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Fazlı bey hayırlı uğurlu olsun. Allah kazadan saklasın. Nazar deymesin. Siz muradınıza erdiniz. Şimdi kısmetse bende aracımı düz vitesle değiştirirsem sizin gibi bende mutlu olacağım.

Aracınızı kaça aldınız öğrenebilir miyiz?

Aracınızda OD açıkken yada kapalıyken aracınızla aynı km yol yaptıysanız,büyük bir ihtimalle ya80km hızı geçmediniz, yada kısa süreli olarak 90-100km hızlara ulaştınız. Zira ODdevrede (ekranda yazıyanmıyorken) aracınız OD vitesine 85km hızdan sonra geçmektedir. Bu hıza ulaştıktan sonra araç son vitese ulaşacak ve tüketim değeri daha da düşecektir. Ben TCİ ile uzun yolda 90km hızın altına inmeden 700km menzile ulaşabiliyorum.

Ekonomi için bu araçlarda mümkün olduğunca belirli sabit hızları tercih edin. Sizin aracınızla benim aracımın vites oranları aynı.Aracınızı hızlandırırken mümkün olduğunca aceleci davranmayın.Aracınız 55-60km hızda 3. vitese geçmektedir. 65km üzerinde de son vitese geçiyor (od'ye değil) Bu nedenle mesela şehir içinde bir tempo tutturun derim. 50km hızla gitmek yerine mesela 55km hızla gidersenizdaha ekonomik kullanım elde edersiniz.

5. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aracım bana maliyeti; takasla +8 milyar oldu. teknik bilgi için teşekkür ederim bunu bilmiyordum, fakat vites geçişlerini hiç hissetmemekteyim sadece 100 sonrası bir vitese geçtiğini farkettim. Otobanda iyiydi fakat diğer yollarda 80 sonrası radar kontrolü olduğundan sabit 80 km civarında seyrettim. Araç rampada geri kayıyor biraz dikkatimi çekti, genel olarak memnunum.Yalnız vitesleri belli devirlerdemi yoksa belli hızlardamı attığını anlayamadım, bunlar ve atış noktaları hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim. Sağlıklı bir motorda hangi noktalarda vites atışları yaptığını öğrenmek istiyorum Daha km 10.000 civarı. Selamlar

6. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bizim araçlarda vites oranları hız+gaz pedalına basma açınızla alakalıdır. Eğer gaza çok hafif basıyorsanız, her viteste ortalama 2000-2200 devre geldiğinde vites değiştirir. Ancak gaza fazla bastı iseniz yada hafif bir rampada hızlanmak isterseniz bu değer 2500-3000 arasına da çıkabilir. Genelde ben aracı hızlandırırken 55ve 70km hızlara ulaştığımda ayağımı gazdan çekip tekrar basarak vites değiştiriyorum.Genelde 30-55-70-85km hızlara denk geliyor vites değiştirme periyodunuz. Ancak mesela 120km hızla giderkengaza biraz hızlı basarsanız hemen 3. vitese geçerek hızlanmanızdaha da iyileşir. Aslında çok garip olan şey sizde dikkat ederseniz sakin kullanıdığınızda vites kutusu 4 defa atma yapar. Yani 1. viteste dahil olmak üzere sanki 5 vitesli gibi sayma yapar aracınız.
    Vites geçişlerinde sarsıntı yoksa ve sabit hızlarda motor devri (hangi hız olursa olsun. Düz yolda ve sabit bir hızda) 1800-2000 arasında seyrediyorsa, gaza bastığınız anda vites küçülüyorsa vites kutunuz sağlıklı demektir.Aracım 14.000km'de ve ben her kullanımda düz vitesli gibi elle vites değiştiyiroum. Şu ana kadarbir şey olmadı. Böylece frenlemeyede yardımcı oluyorum.

7. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Aracınızın tam adı nedir. Zira CRDİ space ile multivan arasında diferansiyel farkı vardır. Kısa şase yada uzun şase olarak da belirtiniz.

8. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tolga bey aracım space s crdi kısa ve alçak tavan .Aracım Türkiyede tek diyebilirim. Far, park, silecek sensörlü ve çift hava yastıklı. Arkada makaslar 3lü ve orjinal. Önceki aracımdaki tüm defransiyel seslerinden ve sorunlarından kurtuldum ,elinizdeki aracın kıymetini bilin derim. Ayrıca bu araç daha sessiz, ataklığı önceki ile aynı sadece hızlanma sırasında motor bölümünden 2000 devir sonrası boş pul titremesi gibi diyebileceğim bir ses hisstmekteyim, düz viteslide yoktu, bunda hızlanma tamamlanınca kesilmekte sanırım otomatiklere özgü bir ses. bir konuyu da sizinle paylaşmadan edemeyeceğim; arka bagaj kapağını açtığımda sol amartisörden yağ sızdığını farkettim fakat bir anlam veremedim, zira kapak tepeye rahat açılıyor, öylece bekleyebiliyor inmeden ,patlakmı bilemiyorum beni biraz üzdü, servise gidip değiştirsemmi?

9. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bahsettiğiniz ses sanırım göğüs kısmındaki herhangi bir vidanın gevşemesinden kaynaklanıyor olabilir. Zira bahsi geçen sesi çıkartacak bir durum bu araçlarda yok.
    Sizin diferansiyeliniz daha büyük ve haliyle sizde son vitese 100km'den sonra geçmektedir araç. 100km hıza geldiğizde motor devri 2000'e düşer ve bu şekilde oldukça konforlu bir şekilde yol alabilirsiniz.
    Amortisörün kontrol edilmesi şart. Servis kolayca çözümler. Bende de aracı (ilginçtir) mesela arka sol tekeri bir tümseğe çıkartırsam bagaj kapağı kesinlikle kapanmıyor. Düzde sorun yok. Servise gideceğim ama fırsatım olmadı.
    Aracınız gerçekten çok sessiz, vites kutusu çok dayanıklı, güçlü ve güzel. Ama inşallah bende sisizn gibi muradıma erip bir düz vitesle değiştirme şansı bulurum aracımı.

10. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sizde benim gibi taktığım taktık birisiniz herhalde! Çünkü düz viteslilerde defransiyel sesi sizi deli edebilir , çoğu insanın duymadığı bir ses fakat anladığım kadarıyla teknikten anlayan ve hassas birisiniz , yani otomatik kullanın derim fakat karar sizin!!!

Bahsettiğim ses hırıltı gibi hafifçe bende hassas ve teknikten alayan biriyim ama akıl akıldan üstündür çözeriz diye yazdım ,epeyce dinledim ama bulamadım. Kabin kapalıyken içerden hafif hissediliyor dışardan pek duyulmuyor.

11. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sormayın....Hurdacıları gezip düz şanzuman mı aramadım, diferansiyeli mi değiştirmeye kalkmadım... nelere neler. Ben her şeyinden memnunum da şu 85km'den öncesi son vitese geçmeyişine ve en ufak gaza biraz dokunmamda vites düşmesine sinir oluyorum. Gerçi konforuna çok alıştım ama....

Şöyle bir test yapabilirsiniz. Aracınızı hafif bir eyime park edin (motor bir yönde kasıntıya gelsin). Rölantide vitesi N'e alın ve hafif hafif gaz vererek hırıltıyı duymaya çalışın. Eğer duyabiliroyrsanız, bu seferde aynı işlemi motor kaputu açıkken deneyin. Sanırım egsoz bağlantıları yada motor kulaklarındaki gevşemede yapabilir bu sesi.

12. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    uuzn yolda önüme birisi çıkacak da 85km'nin altına düşeceğim diye tedirgin sürüyorum aracı. Zira 85-90km hızlarda benim aracım 8.5 yakarken 70-80km hızda 3. viteste gittiği için 9.5-10 civarına kadar çıkıyor tüketimi

13. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Tolga bey hassas birine benziyorsunuz düz vites def. sesi sizi deli edebilir ben kurtuldum elinizdekinin kıymetini bilin derim karar sizin!!!!

hırıltı sesini sizinle paylaşmam şöyle ; dışarıdan motor yrinden duyulmuyor fakat kabin içinden hissediliyor hafif düzlerde yok accak tork konvertöründen olabilir diye düşünüyorum !!!!

14. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aracı uzun yolda kontrol ettim, 1750 devirde 110,120 gidiyor otobanda zorlanınca aynı devirde 100,95 hıza düşüyor gaz verince de alt vitese geçiyor, normal yollarda 80 175 devirle geldim 750 km yaptı.

15. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Teşekkür ederim Fazlı bey. Sanırım başıma gelmeden bilemeyeceğim.

Tork konvertörünün ses yapması çok zor bir ihtimal. Şayet içerisindeki volan sacı yada kanatcılardaki kaynaklar attı desek, bu sefer özellikle ilk kalkışta (motor harekete geçmeden) ve özellikle yüksek devirlerde çok fazla ses gelmesi gerekirdi. Daha da emin olmak için yine yokuşta el frenini çekerek aracı D de kalkmaya zorlayabilirsiniz. tork konvertörü en çok bu durumda yük altında kalacağı için mevcur bir sesi hemen belli eder.

Bu ses vites N'de iken geliyor mu?

16. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Bizim aracın diferansiyeli 3.9/1. Sizdeki 3.35/1. aynı vites kutusunu kullanıyoruz. Bendeki araç 80km hıza 2250 devirde ulaşıyor. 85-90km hıza gelince de 2000 devre düşüyor. Siz 100km hızın altına düşmeden 800km sınırını çok rahat zorlayabilirsiniz.

17. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Haklısın fakat radar nedeniyle mecburen 80km ile gitmek zorunda kalıyoruz faturasıda bize çıkmış oluyor. Ses konusunu bir arkadaşımda 100 BG otom. var ve ona sordum .bana osesin otomatiğe özgü bir hırıltı olduğunu düz viteslerde olmayan bir ses olduğunu söyledi normalmiş!!

18. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TOLGA BEY MERHABALAR
    UMARIM İYİSİNİZDİR. SİZE BİRKAÇ KONU İLETMEK İSTİYORUM; BENİM ESKİ VERDİĞİM ARAÇ CRDİ DÜZ VİTES HATIRLARSANIZ !O ARACIMDA SÜRERKEN GAZ PEDALINI KARŞIYA YAPIŞTIRINCA HAFİF BEKLER BİR FIRLATMA YAPARDI. BU YENİ OTOMATİKTE DE AYNI ŞEYİ DENİYORUM AMA ONUN GİBİ BİR ATAKLIK VE FIRLATMA YA RASTLAMADIM ACABA YOKMU? YANİ GAZ PED. YAPIŞTIRINCA TURBO FIRLATMASI BUNDA YOKMU? DİĞER SORUM ESKİ ARACIMDA BOŞA ALDIĞIMDA HAREKET HALİNDE İKEN DEVİR 1100 CİVARINDA OLURDU VE DURUR DURMAZ DA HEMEN TIK DİYE 800 E İNERDİ BU OTOMATİKTE HAREKET HALİNDE BOŞA ALINCA SÜREKLİ SABİT 800 DE DEVİR SEYREDİYOR BU NORMALMİ?

19. tolgakmg

tolgakmg Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad Soyad:
    Tolga
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Fazlı bey merhabalar;
    Teşekkür ederim öncelikle. Okulların kapanma sürecindeyiz. Notlar, sınavlar v.s. Temmuz 1'i bekliyorum.

Daha önce hiç CRDİ kullanmadığım için performans farkını veya şeklini bilemiyorum. Bu nedenle de otomatik ile düz crdi karşılaştırması yapamayacağım. Ancak sorununuzun uzun oranlı diferansiyel ve vites kutusunun4 kademeli oluşunun doğal bir sonucu olarak tahmin edebilirim. Daha somut bir cevabı birkaç kontrol sonrasında tekrar değerlendirelim.

Öncelikle aracınızı D konumundan 2 konumuna getirin. Motor devrini 2000-2250 civarında seyrederken gaza dokunun ve aracın akserasyonunu test edin.Bunu yaparken de aracın 1. vitese düşmesini önlemek için Hold fonksiyonunu açın. sonuçta sadece 2. viteste net bir hızlanma görebileceksiniz. bu durumda yine tatmin edici bir hızlanma yoksa, lütfen aracın o anki tepkisini anlatın.

Normal şartlarda diğer aracımda boşta giderkenmotor devri1100'e düşmez, direk rölanti devrine düşerdi. CRDİ'lerde böyle bir durumdan haberdar olmadım. Sanırım bu durum eski aracınıza özgü bir durumdu.

Ancak eski aracınızda aracınızı her ne sebeble olursa olsun, hareket halinde yada değil, N konumuna aldığınızda motor devri rölantide düşmesi doğaldır. Ayrıca, düşük hızlarda ilerlerken eğer OD aktif ise de ayağınızı gazdan çektiğinizde ortalama 800-1000 devir arasına düşer. ancak od aktif değilken motor devriniz gazdan ayağınızı çektiğinizde (d konumunda) motor devrinizin 1100 civarında kalması gerekir.

20. fazlı

fazlı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    TOLGA BEY EĞİTİMCİSİNİZ GALİBA ORTAK YANIMIZ ÇOK!
    ÖNCELİKLE İLKELİ VE SEVİYELİ DURUŞUNUZDAN DOLAYI SİZLERİ KUTLARIM!
    KONUMUZA DÖNERSEK; BİR KONUYU SİZE İLETEYİM BİR RAMPADA KOLUN KONUMUNU 1'E ÇEKTİM VE HOLD KONUMUNU AÇTIM. BUNU 2'YE ÇEKİP TEMİ HOLD KONUMUNA ALMALIYDIM? SONUÇ İLGİNÇ; ESKİ CRDİ ARABAM TEPİNDİĞİ BU RAMPADA YENİ ARACIM HOLD KONUMU İLE HİÇ TEPİNMEDEN ÇIKTI, FAKAT AKLIMA 2. VİTESİ DÜŞMEME DURUMU GELDİ VE KAFAM KARIŞIK DOĞRUSUNU ÖĞRENE BİLİRMİYİM ? HOLD KONUMU KOL HANGİ KONUMDAYKEN AÇILIR?AYRICA ÖĞÜTLERİN DOĞRULTUSUNDA SANA GERİ DÖNECEĞİM DENEYEYİM.
    SELAMLAR

Bu Sayfayı Paylaş