10 Kasım LPG KABLO

Sonata Nf 2011 Crdi Otm. Şanzıman Arabamda P0741 Arıza Kodu Alıyorum...

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 19 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Arkadaşlar, daha önceki konularımda hep şanzımanımdaki soğuk iken olan vuruntudan bahsediyordum. Dün 300 km uzun yol yaptım. Araç özellikle rampa çıkarken vites düşürdüğünde oldukça sarsıntılı düşürdü. Bunu yüksek süratlerde de yapıyordu. Hemen bu sabah hem yetkili serviste hemde özel bir şanzıman servisinda cihaza bağlattım ve "P0741 Tork Konvertör Kavrama Devresi Performansı veya Kapalı Konumda Takılı" şeklinde her iki yerde de arıza kodu çıktı. Birkaç ay önce yine taktırmıştım hiçbir arıza kodu yoktu. Şuan ne yapacağımı bilemiyorum. Şanzımanı Yetkili Serviste mi yaptırayım bu referansı oldukça iyi olan özel servise mi yaptırayım. Yetkili Servis zaten İstanbul'daki ZDF şanzımana gönderecek, masraf kıyaslaması yapabilsem tercih yapacağım ama net fiyat veremiyorlar. Siz değerli forum arkadaşlarımın görüşlerine ihtiyacım var. Bu arıza kodu çok önemli bir sıkıntıya mı işaret ediyor? :-( . Aracı daha kullanmayı düşünüyorum, tamir ettirsem istikrarlı olur mu? Yorumlarınızı esirgemeyin. :-(

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    referansları kuvvetli özel servis bana daha mantıklı geliyor. istanbulda ve ankarada gerçekten güzel iş yapan yerler var.

3. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bu arıza koduyla arama yapıldığında genellikle elektriksel yani kablolama ile ilgili bir hatadan söz ediliyor. Bence önce elektriksel tarafta inceleme yapılsın derim.

• Hatalı Tork Konvertörü Debriyajı - Debriyajın kendisi, tıpkı bir manuel şanzıman gibi, kötü gidebilir. İyi haber şu ki, bu debriyaj söndüğünde şanzıman sizi gitmeniz gereken yere götürecek. Bunu biraz daha yüksek bir RPM'de yapsa bile.
    • TCC’de kısa devre - TCC’den TCM’ye giden kablolardaki kısa devre P0741’e neden olabilir.
    • Kötü TCM - Şanzıman kontrol modülünün kendisi, Sonata'nızdaki P0741'in nedeni olabilir. Yine de, muhtemelen kontrol etmeniz gereken ilk yer orası olmayacak.Kablolama, kontrol etmeniz gereken ilk yer olmalıdır, çünkü problem büyük olasılıkla olacaktır.

4. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Konya'dayım, İstanbul'a gelme şansım yok ama Ankara bir ihtimal olabilir. Yinede bulunduğum şehirde iyi referanslı biri var. Onunla bir netice alayım, içim rahat etmezse dediğiniz gibi Ankara'yı araştıracağım. Ankara'da Aydoğmuş varmış, bilgisi olanlar var mı burası hakkında?

5. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Haklısınız ama bunu bulunduğum şehirdeki özel servise söylersem itici olurum diye düşünüyorum. Söyleminize göre özel servise "önce kabloları kontrol edelim" dememde sakınca olur mu?

6. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Bahsettiğiniz kablo kontrolü içinde şanzımanın tamamen inmesi gerekiyor değil mi?

7. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,888
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Aydoğmuş, hüseyın abi Ankaranın en eski sanzimancilarindan, ondan sonra hüseyin ustanın eski adamları geliyor
    Muratla cumhur beraber lider oto ,ersin modcar olmasi lazim ,son çırak osman ,onun firma ismini bilmiyorum...

adgny bunu beğendi.
  8. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Gerekmiyor. Bu yaziyi cikti alip sanzimanciya gostermekte fayda var. Önce sanziman inmeden tum kablo demetleri ve sanziman beyninde aramak lazim bence sorunu...

adgny bunu beğendi.
  9. Sonatamvar

Sonatamvar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Ozan Yurtsever
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Yaklaşık 1 yıldır uzun yolda yüksek hızda aynı hatayı alıyorum. Şanzıman yağını 2 kere degistirdim çözüm olmadi. Anlık bir hata sürüşe çekişe vs etki etmiyor bir süre sonra arıza lambası da sönüyor. Konuyu takipteyim sorunu cozerseniz yazın lutfen

adgny bunu beğendi.
  10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    şanzımana giren soketi temizleyin, eğer sokette sorun yoksa kavrama selenoidinde problem olabilir, ohm ölçümü yada tepki testi yapılabilir. eğer bunların tamamında problem yoksa yani elektriksel değilse tork konvektör kavraması değişecek.

emrex ve adgny bunu beğendi.
  11. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Ben daha iyimser düşünüyorum, yokuş çıkarken ve yükte olunca ortaya çıkan hata; şanzıman yağı eksik yada uygun değil, bir lt tamamlayıp deneme yapılmalı bence, olmadı Elektirik kısmı, oda olmadı konvertör, ucuzdan pahalıya doğru..

adgny bunu beğendi.
  12. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar. Bu akşam şanzımancı olmayan ama benim aracın bütün bakımlarını yapan özel servis arkadaş ile araca PC bağlı şekilde teste çıktık. Aynı rampaya vurduk aracı, yine sarsıldı ama sarsıntı vites düşürürken değil, 4. Viteste araç yük altındayken, yani çekiş esnasında oluyormuş onu farkettik. PC ekranında vites konumu 4 iken ve araç hızlanırken bir an bu sarsıntı oluyor. Bazende olmuyor ama çoğunlukla oluyor. Testimiz esnasında oldu ama düne göre daha hafif oldu. Ayrıca teste çıkmadan önce P0741 arızasını silmiştik. Testimiz esnasında tekrar oluşmadı arıza kodu. Sanırım araç çok yüklü olmadığı için oluşmadı. Çünkü dün araçta 5 kişi vardı ve klima açıktı. Şimdi bu farkettiğimiz vites düşürürken değilde 4. Viteste sünerken biran güç kesintisi oluşması ne anlama geliyor sizce? Yarın şanzımancı ile teste çıkacağız, sonuç ne olacak bilmiyorum artık, bilgilendiririm sizi. Yardımcı olmaya çalışanlara sonsuz teşekkürler.

13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracın genel motor durumu da şanzımanda hatalara sebep olabiliyor. motor belli bir devirde üretmesi gereken gücü üretemezse vites geçişleri de sarsıntılı oluyor.

suleymanozer bunu beğendi.
  14. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hiç merak etmeyin, inşallah bi çözeyim hemen yazarım. Dediğiniz gibi; fazla sürüşe etki etmiyor ama uzun yolda çok can sıkıyor. Birde benim soğukken vites düşürme de sarsıntı var. İkiside aynı sebeptendir umarım. Aracın 172 bine kadar hiç şanzıman yağı değişmemiş, sonra ben değiştirdim alır almaz, ondan oldu diyorlar. Olsun, yağ değişmez mi hiç, ben sorun yaşamayı göze almıştım ve yaşıyorum . Umarım yapıldıktan sonra ilk günkü gibi olur.

15. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Motorum çok bakımlı. Bir sorunu görünmüyor. Bilgisayarda da motora ait bir arıza çıkmıyor. Bilemiyorum artık, hayırlısıyla çözsem rahatlıycam. Daha triger geldi o değişecek. Parçalar geldi, yetkili servisteki usta izinliymiş, onu bekliyorum.

Halil bunu beğendi.
  16. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar şanzımandaki sorunu büyük ölçüde belirledik. Tork konvertör kavraması yüke girince kaçırıyor. İçindeki balata değişecek, duruma göre komple revizyon olacak diyorlar. Sorun şu; nerede yaptırmak mantıklı olur? Bulunduğum şehirde özel serviste mi, yetkili serviste mi? Yani İstanbul ZDF şanzımanda mı? İkisinin arasında fiyat farkı çok fazla olursa risk alıp özelde yaptırırım. Aşırı fiyat farkı yoksa serviste yaptırırım. Kararsızım, siz ne dersiniz?

Halil bunu beğendi.
  17. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    "ohm ölçümü yada tepki testi" ni nereye yaptırabilirim ki? Sorun elektriksel değil gibi. En son dediğiniz "Tork Konvektör Kavraması" dediler. Kavrama selenoidinden bi haber özel servisler. Nereye yaptırmamı önerirsiniz?

18. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Aracımın şuanki km'si 207 bin.

19. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Geçmiş olsun ben olsam referansı iyi bir sanzimanciya yaptirirdim

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yuzi040 ve adgny bunu beğendi.
  20. Sonatamvar

Sonatamvar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    64
    Ad Soyad:
    Ozan Yurtsever
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    Araç Modeli:
    Fiyat alabildiniz mi ne diyorlar? Ben servise sorduğumda şanzımanı fabrikaya yollayacağız şu an fiyat veremeyiz demişlerdi. Ben de yaptirmadim uzun zamandır böyle kullanıyorum.

Bu Sayfayı Paylaş