LPG KABLO

Sonata 2.0 Crdi 2011 Aracımın Bütün Isıtma Bujileri Patlakmış...

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 17 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Buyrun, 70 tl buji ile 220 tl buji, farka bakar mısınız?! Hadi bunda markada modelde arabada farklı, bi açıklaması belki olabilir ama herşey aynı olupta dört katı fiyat farkı olunca kafam döndü!

Son düzenleme: 18 Aralık 2019
  2. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    @MHB
    Mürsel kardeş, sen ne dersin bu fiyat konusunda. Aynı marka model NGK bujiler servisten alınınca daha kaliteli olabilir mi? Sen bilirkişi sayılırsın, ne dersin, servise iade edeyim mi? Eğer kalitesinin aynı olduğuna inanırsam servisin geri almaması gibi bi ihtimal yok, oraya gider çatır çatır iade ederim ama eminde olamıyorum :(

3. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Şahsen ben olsam iade eder bildiğim bi yerden kendim alırdım. Bu normal bujilerde de bu şekilde orjinal kutuya girince servis iki kati fiyat isteyebiliyor maalesef.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

suleymanozer ve Burak&Buse bunu beğendi.
  4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bugün ustam i30 un kızdırma bujilerini değiştiriyordu NGK marka idi.
    Her ürünü servisten almanıza gerek yok.
    Servisten dışarıda orjinali bulunmayan parçalar (örneğin motor kulağı) ya da dışarısı ile arasında cüzi bir fark varsa parça alınır. Yoksa çok pahalı.
    Şimdi servisteki kutudan maysan amortisör çıkıyorsa gidip piyasada tanesi 200 tl olan ürüne 500 tl ödemeye hiç gerek yok.

Under Ground, adgny ve suleymanozer bunu beğendi.
  5. AgaBey*

AgaBey* Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    668
    Ad Soyad:
    Serdar Çalışkan
    Yaşadığınız Şehir:
    5-AMASYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    abi erinmedim bende baktım piyasada ve malum sitelerde adet fiyatı en fazla 80 lira siz tekine 220 vermişiniz tabiki biraz yüksek oluyor bende çok araba parçası aldım internet yoluyla servislere görede çoğu ürünler hesaplıdır örnek vereyim ben çok önceden parçayı hatırlamıyorum ama era için servisten fiyat bilgisi almıştım fiyatı 400 küsürlerdeydi parçayıda incelemiştim sonra aynı ürünü internetten 250 lira gibi fiyata almıştım servistekiylede aynı kalitede aynı parçaydı şayet iade etme hakkınız varsa iade edip internet üzerinden veya gözle görerek almak tercihim derseniz japon parçaları satan yerlerden fiyat bilgisi alabilirsiniz ayrıca şunuda söyleyim tek hyundai değil hangi markanın servisi olursa olsun çoğu parça fiyatları ve işçilikleri serbest piyasa fiyatlarından biraz fazladır

adgny bunu beğendi.
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hyundai kendisi fabrikasında bu ürünü zaten üretmez fason üretir stoklarına alır. Ben önceki mesajımda o yüzden sormuştum tamam servisden pahalıya alınır ama markası ne ? Ben açıkçası Bosch yada NGK olacağını tahmin ettiğim için sormuştum. Piyasadan orijinal olmak kaydıyla alınan parça ile servis de yüksek fiyata satılanın hiç bir farkı yok ne yazık ki. Ben alt takım değişirken yaşadım servise gittim orjinal amortisöre baktım üzerinde KYB yazıyordu 3500 TL demişlerdi KYB yetkili satıccısından 1.500 TL'ye takozlarıyla birlikte aldım aynı barkodlu ürünü.

Artık kafaya takmamak lazım madem değişti sorun çözüldü ise.

adgny ve suleymanozer bunu beğendi.
  7. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yok fark olurda bu kadar olmaz Talha ve Serdar kardeş. Dün akşam Hyundai'ye yazdım, bakalım dönecekler mi, dönmezlerse ben arıyacağım. Mümkün olduğunca uğraşacam bu işle. Dediğiniz gibi, bende kalite farkı olacağını sanmıyorum. Konya'da piyasada bu bujiyi bulup bakacağım made in olarak neresi yazıyor. Bunda Kore yazıyor, diğerleri çin ise bir miktar rahatlarım kalite farkı vardır diye. Olurda bu kadar olmaz. Forum arkadaşları aracıma nasıl baktığımı bilirler, benim bile zoruma gittiyse bi terslik vardır. KYB amortisör değişiminde bende fiyat farkını gördüm ama makul seviyede bi farktı o, bu anormal!

Tilki bunu beğendi.
  8. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Az önce müşteri hizmetlerini aradım. Yasemin hanıma derdimi anlattım. Ayrıca yazdığım yazıya dikkatini çektim. İlgisi güzeldi, dinledi. Konu ile ilgilenip parça uzmanlarına yönlendireceğini söyledi. Üç yıldır biniyorum bu araca, biliyorsunuz servis ve parça işim çok oldu bu süreçte, sıkıntılar da yaşadım bunu da biliyorsunuz ama hiç genel merkezi aramamıştım. Son derece canım sıkkın, neredeyse arabadan soğuttu bu durum beni. Hyundai müşteri memnuniyeti konusunda benim gözümde sıkı bir testten geçiyor şuan, bakalım ne yapacaklar, iki klişe laf edip kapatacaklar mı yoksa çözüm için öneri mi sunacaklar. Hepbirlikte göreceğiz.

suleymanozer bunu beğendi.
  9. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Direk servis ile iade konusunu görüştünüz mü?
    Bir de piyasada made in korea yazan uygun buldunuz mu?
    Son olarak bujilerin patlak olduğunu nasıl anladınız? Kızdırma yapmazsa araba tek marşda çalışmaz soğuk havada???

10. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    1.Servis müdürü ile görüştüm ama beklemedeyim. Birşeyler netleşsin sonra gekirse iade edeceğim, almama şansları yok. Onlarda aldığı yere iade etsin.
    2.Piyasayı bugün araştıracağım, daha bakma şansım olmadı.
    3.Ustaya gittim bir akşam, gözümün önünde söktü baktık yanmıyor. diğerini söktü o da yanmıyor, derken dördü de patlak çıktı gözümün önünde. Bende şaşırdım, sabahları tek marşla çalışıyordu ama beyaz duman atıyordu sabah ısınırken rölantide. Isınınca geçiyordu.

11. cenker_baba

cenker_baba Guest

ngk bulamazsanız bosch car servislerde de var kızdırma bujisi onlarda 70 tl civarında

suleymanozer bunu beğendi.
  12. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Abi seni arabadan soğutan tam olarak ne ben orayı kaçırdım ?

cenker_baba bunu beğendi.
  13. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Talhacım ne bileyim, ben mi çok üzerine düşüyorum yoksa bunların hepsi 8-9 yaşında 210 bin km'deki bir araç için normal mi ama uğraşıp duruyorum. Tam "bineyim artık uğraşmayayım" diyorum başka bişey çıkıyor. Araba mı sorunlu ben mi sorunluyum bilemedim? Esas beni kızdıran şey etrafımda ısıtma bujisini değiştiren herkesin bujinin tanesine en fazla 50- 70 tl veriyor olması ve bana tanesinin 220 tl olması. Buna çok takıldım! Arkadaş sonuçta 2-3 yaşında premium marka olarak geçen bi araca binmiyoruz, bende neden fiyatlar yüksek çıkıyor!!? Birde aynı bujinin piyasada, servistekinden çeyrek fiyatına olduğunu görünce kafam döndü! Tamam şanzıman dışında arabaya ettiğim masrafların çoğu keyfe keder masraflar ama ben bu arabaya titiz yaklaşıyorum sonra da içim rahat etmeyince geriliyorum. Az önce sanayiye sordum, sen bilirsin Kore araçlarının parçasını satan Karataş Otomotivde aynı buji 60 tl. Beru marka var diyor 85 tl. Gidip bi bakacağım ambalajına ama o da diyor, NGK 4-5 ayrı ülkede üretim yaptırıyor diyor ama aynı zamanda kalite farkı olmaz diyor, ne düşüneceğimi şaşırdım.

14. gokhan06

gokhan06 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    867
    Ad Soyad:
    Gökhan Öztürk
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Bence hiç soğumayın araçtan. Süper bir araba bindiğiniz.
    Ancak aynı kore üretim ngk bulursanız önce iade edip paranızı alıp sonra satın alın yenisini.
    Ben kızdırma bujisinin yanmasını hiç görmedim. Nasıl test edilir bilmiyorum. Ama hala aklım almıyor 4 ü aynı anda bozulması ve aracın sıkıntısız çalışmasını.
    Ben olsam başka bir ustadan da fikir alırım değiştirmeden.

15. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Abi yanlış anlama ama servis sana zorla ürün satmamışki, yukarıda bizlerde sana dışarıdan ngk alabileceğini dile getirdik.
    Bazen araba için çok kafa yormaya gerek yok pimpiriklenipte kafanızı yormayın.
    Sizin araca ben bindim çok hoşuma gitti premium sınıf hissini veriyor.
    Soğumaya gerek yok naçizane inşallah bundan sonra yüklü miktar masraf çıkarmaz diyelim inşallah

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

adgny, umutd07, suleymanozer ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Serviste ürünlerin %99'u 2-3 kat pahalıdır. Yıllar evvel admire dizel aracım varken arka amortisörleri değiştireceğim. Gittim servise, yedek parçaya bakan arkadaş "abi kutudan maysan mando çıkıyor, bizde 150 TL, git sanayiden al biz takarız" demişti. Aynı ürünü sanayiden 55 TL ye almıştım.

umutd07 bunu beğendi.
  17. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Haklısınız, çok severek biniyorum ama sanki beni biraz fazla uğraştırmaya başladı gibi, bir de bu olay olunca canım sıkıldı. İnanın akşam işten çıktım, ustaya gittim, biraz sohbet ettik, sonra yeri zor olunca biraz uğraştı, etrafındakileri söktü bujilere ulaştı, üzerinde test etti kıvılcım çıkmadı. Söktü aküye bağladı tık yok. Orada başka arabanın yeni ısıtmaları vardı, onunla bana nasıl ısınma yaptığını göstersi, saniyede kızarıyor çalışan buji. Sonra bismillah dedik diğerlerini söktü hepsi aynı, gözümün önünde söküldü ve hiçbiri çalışmadı. Çıkan bujiler elimizde ve çalışmıyor, başka ustanın ekleyeceği birşey yok diye düşünüyorum. Ayrıca az önce ustanın yanındaydım, geçen bahardı sanırım bi arıza testinde "ısıtma buji arızası var" demişti. Sildi arızayı ve "tekrar yaparsa sökelim" dedi. Sonraki hiçbir testte aynı arıza çıkmadı, usta hatırlattı bugün, evet öyle bişey olmuştu, demek ki o günden beri patlak. Birde son zamanlarda çok sık rejenerasyona giriyordu, demek ki çiğ yakıt çabuk dolduruyormuş.

gokhan06 bunu beğendi.
  18. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Talha, zorla satmadı tabiki ama ben servisten gelecek bujilerin NGK Y749J olacağını bilmiyordum, üzerinde "Hyundai/Kia" yazan daha farklı ısıtma bujileri gelecek sanıyordum. O yüzden gözüm kapalı servisten orjinal sipariş ettim. Hatta arabadan NGK çıkınca "daha önce yan sanayi ile değiştirmişler galiba, ben orjinal alayım" dedim. O yüzden patlakların marka ve modelini piyasadan araştırmayı hiç düşünmedim. Herşey servisin getirttiği bujilerinde patlayanlarla aynı olması ile başladı. Onu da ustaya "bana fotoğraf at" dedim de farkettim. Servisten bujileri alan oydu çünkü. Sonra aynısı gelince şaşırdım bi bakayım dedim fiyatlara, bakınca bende kayış koptu. Siz "dışardan alabilirsiniz" dediğinizde artık çok geçti, aynısı geleceğini bilsem kesin dışardan alırdım senin dediğin gibi. Nitekim yeni ön arka amortisörlerimi değiştirdim, onların orjinal olarak ne geleceğini bildiğim için ve 2 yıl önce aldığım patladığı için piyasayı araştırıp direkt KYB'nin arabama uygun olanını aldım, evet fiyat daha ucuzdu ama ben fiyatı ucuz olsun diye değil, orjinal amortisörü 2 yıl kullanıp sevmediğim için piyasadan aldım. İyi ki de almışım, arabanın yol tutuşu başkaymış. Araç zaten konforluydu, birazda yol tutuşa ihtiyacı vardı bunu da KYB Excel-G amortisörü ile yakaladım. Olay bundan ibaret. Evet ben biraz çok takılıyorum ama elimde değil. Sen benim arabaya bindin evet, beğendiğine sevindim bunu o zamanda dile getirdin sağol. Umarım dediğin gibi olur, masraftan ziyade böyle saçma durumlarla karşı karşıya kalmam inşallah. Durumu Hyundai genel merkeze bildirdim, onlarda Öntur'a dönmüşler, Öntur bana şimdi "neden böyle yaptın" diye sitem ediyor :), yahu ben onları şikayet etmedim ki, bunu telefondaki bayana da söyledim, ben sadece bu durumun izahatını talep ediyorum, bunu yapacak olanda genel merkez, buradaki servisin yapacağı ne var ki?

gokhan06 ve Tilki bunu beğendi.
  19. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Evet aynen öyle yüksek ama bu piyasadaki aynı marka model üründe de olunca ben yadırgıyorum. Keşke bana da size dediği gibi dese yetkili servis. Bana "bu çok daha kaliteli" diyorlar başka da somut bi açıklama yok. Bu yüzden genel merkeze sordum zaten. Genel merkez servise sorunca servisin şekli bi garip oldu, onu da anlamadım?? Bilemiyorum, bu konu üzdü beni. Aracıda almadım daha, inşallah sonuç bari iyi olur.

20. ceryancı

ceryancı Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Derin nefesi kuvvetli bir hocaya nazar için okutturmanda faydası olur ahmed bey

SNE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş