LPG KABLO

Sonata 2.0 Crdi 150 Hp H-matic Için Chip Tuning Hakkında Ne Dersiniz?

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 7 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Arkadaşlar, uzun zamandır aklımı kurcalayan bu yazılım işini yeni bir konu ile alenen sormak istiyorum :).
    Özellikle bu işle ilgilenen @MSC Serdar beyden ve tecrübeli arkadaşlardan fikir vermelerini önemle rica ediyorum. Forumu talan ettim, evet bu konuda yazılar var ama yeni konu açmadan içim rahat etmeyecekti. Benim çok fazla performans artışı beklentim yok, şuan 48-51 kuruş olan yakıtım düşsün ve tabi potansiyeli varsa güç artışı hissedilsin yeter. Bu yüzden aracımın 150 hp olan gücünü maksimum 180 hp yaptırmak istiyorum, siz ne dersiniz? Aynı araca bu işlemi yapan yaptıran var mı? Forumdaki Murat arkadaşa geçtiğimiz yıllarda @MSC Serdar Bey yapmış, ona ulaşmaya çalıştım ama başaramadım. Bu işlemin az veya çok araca herhangi bir yerinden zararı var mı? Araştırdığım kadarıyla bu işi Konya'da en profesyonel yapan Ecumasters firması. Yetkilisi ile telefonda görüştüm az önce, cumartesi yüz yüze görüşeceğiz. Bu görüşmeden önce fikirlerinize ve tecrübelerinize çok ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

2. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hiç fikri veya tecrübesi olan yok mu arkadaşlar?

3. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    motorun,turbonun,enjektörlerin,pompanın sağlığı yerindeyse yazılım yaptırın derim.dpf iptali(zaten sökmesi ve yeri çok rahatta),egr iptali soft yazılım ihtiyacınızı karşılar düşüncesindeyim.

yakıta gelince soft kullanımda dpf ve egr iptali bile yakıta ciddi etki eder.özellikle uzun yolda ciddi düşüş sağlarsınız.

sizin araçtaki gtb1649v ile 1.6crdi de 230+hp güç alınmıştı.

4. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Yazılım düşünüyorum ama kesinlikle DPF ve EGR iptali düşünmüyorum, amacım sert kullanım ve çok daha fazla performans değil. Sadece aracın içinde kendisine hiçbir şekilde zarar vermeyecek bir artış potansiyeli varsa onu az da olsa açığa çıkarmak ve yakıt tasarrufu sağlamak. Yani maksimum 170-180 hp olsun istiyorum.
    "Sizin araçtaki gtb1649v" dediğiniz şey tam olarak nedir?

5. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    dpf-egr iptal olmaycaksa yazdırmayın derim.

Emre bunu beğendi.
  6. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Bir esprisi olmaz demek istiyorsunuz yani?
    Dediğiniz gibi; DPF EGR iptali bile başlı başına aracı performanslandıracaktır ama ben o kadar oynayıp orjinalliğini bozmayı hiç istemiyorum.
    Fikir verdiğiniz, zaman ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim. Bazı arkadaşlar bunu bile esirgiyor.

7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    yazılımla basınç artıcak.basınç artınca,ısı artıcak ısı turboya zarar vericek.dpf yi sökerseniz bu ısıyı daha hızlı tahliye edersiniz.

yazılım yaptırıcaksanız söylediğim işlemler sizin araçta çok basit ve geri dönüşüde bir okadar kolay.

uzun dönemdede aracın çıkaracağı egr ve dpf sıkıntılarından tümden kurtulmuş olursunuz.her dizel aracımda en kısa sürede yaptırdığım işlemlerdir.

forumda bu tarz işlere merak saran arkadaş sayısı biraz az.herkez bilgisi dahilinde size yardımcı olacaktır.

santafe2004 ve adgny bunu beğendi.
  8. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    150 HP olan aracımı, 170 hp yapsam bile dediğiniz ısı artışı turboya zarar verir mi? Bu motorun fabrikasyon 170 hp olanları da var sanıyorum? Çok küçük bir artış yapsam; hadi en fazla 175 hp olsa ne dersiniz, aynı riskler var mı?

9. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    aracınızdan sizce 150hp çıkarmı :) km yi bilmiyorum ama çıkmaz :)

sadece yazılıma +20-30-50hp de alırız, denir. orda bir sıkıntı yok.ama nekadar sağlıklı oldu.o sizin turbonun,enjektörün,dpf nin durumuna bağlı şeylerdir.ben kendim yaptırmıcağım işlemide oooo yaptırın çok iyi olur diyemem.

adgny bunu beğendi.
  10. Dundar

Dundar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Emrah Dündar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Merhaba,
    Bu konuda yaptıran ve kullanan arkadaşlar var ise yorumlarını yazabilirler mi ?

adgny bunu beğendi.
  11. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Merhaba @Dundar kardeş. Sanırım araçlarımız aynı. Bu chip işini sonunda hallettim. 09.11.2019 günü aracım 209.077 km'de iken Ecumasters Konya şubesinde yaklaşık iki saat süren bi işlemle 180 hp / 390 nm yaptırdım. Önce aracın stock yazılımını aldılar, Almanya'ya gönderdiğini söyledi ve 1,5 saat kadar bekledik ve düzenlenmiş yazılım geldi ve arkadaş yükledi aracıma, onlar böyle yapılarlarmış. Öncesinde ve sonrasında dyno testi düşünmedim. Ecumasters bayisi arkadaştan yaklaşık 2 saat bilgi aldım ve yaptırmaya karar verdim. Aracımı 190-200 hp'ye kadar yükseltebileceklerini söylediler ama ben 180 hp yaptırdım, sınırları zorlamak istemiyorum, biraz avans kalması her zaman iyidir. Yaptırmaya karar vermemde bizim aynı motorun, yani 2.0 CRDi olupta 186 hp olan ix35'ler olduğunu tespit etmem büyük etken oldu. Demek ki motorun daha potansiyeli var dedim. Yapan bayi de güven verdi açıkcası. Şanzıman konusunda tereddütlü idim ama onu da forumdaki arkadaşlar bazı konularda belirtmişler, rahat dayanır demişler. Bayi yetkilisi "300 km kadar sonra tam olarak belli edeceğini" söyledi ama ben ilk kullanımda fark hissettim gerçekten, araç çok daha atik davranıyor, gaza %60'dan fazla basmak pek akıl işi olmuyor. Psikolojik değil, baya baya atikleşti. Yakıt konusunu daha bilemiyorum, daha yaptıralı 150 km oldu ama sanki aynı senaryoda yol bilgisayarındaki ortalama yakıt verisi yükselmesi gerekiyordu, 2-3 gündür somut yükselmiyor. Şuan yakıt ortalamam 7,8 lt/100 km. Aracı en son depoyu fullediğimde sıfırlamıştım, sıfırlayalı 332 km olmuş. Ortalama yakıt bilgim yukarı eğilimli değil gibi, özellikle sabah ilk çalıştırmadan sonra işe gelinceye kadar, yani ısınıncaya kadar hızlı yükselirdi, şimdi öyle yapmıyor. Hatta dün araç muayeneye girdim, oradan çıkışta Ankara istikametine 70-80 km hızlı kullandım, araç rahat 220 km'ye ulaşıyor. Daha üztü hızlara çıkmak için yol gerekiyor :). Ayrıca İlk defa 0-100 km hız testi yaptım, sağlıklı yaptım ve 10,2 sn'de 100 km'ye ulaştığımı gördüm. Araçta sadece ben vardım ve başka yük yoktu, bagajım boştu yani. Keşke bu testi yazılımdan önce de yapsaydım ama şanzımana gereksiz yük diye daha önce yapmamıştım. Bu 10,2 saniye veriyi aldığımda da gaza tam yüklenmedim, sert kalktım ama dip gaz yapıpta aracı sıkıştırmadım, üzmedim. Durum bu Dündar kardeş, ben yaptırdım ve sana fikirlerimi iletmek istedim. Ben yaptırmadan önce ayrıntılı yaptıranı dinlemek istediğim için bende sana yazdım :). Şuanda bi sıkıntı görünmüyor, araç ara hızlanmaları daha atik yapıyor o kesin. Bu kadar hp arttırımının araca Allah'ın izniyle bi zararı olacağını düşünmüyorum. Bakımlara ve eksiklere çok dikkat ederim o yüzden benim araçta hiç sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum. Şimdilik aktaracaklarım bu kadar, olur da sende yaptırırsan lütfen sende buradan fikirlerini ilet, okumayı çok isterim.

Dundar bunu beğendi.
  12. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    186hp ix35 ile aynı değiller.kafadan turboları farklı.

stock basınç neydi ,şimdi ne oldu???

egr-dpf offmu???

13. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    2.0 CRDi olunca aynı sandım. Hayır, EGR de DPF de faal, iptal ettirmedim. Stock basıncı ve şimdiki basıncı bilmiyorum, yaptırdığım yer bilebilir mi? 150 ile 180 hp arası fark çok olmadığı için yaptırdım. Sorun olacağını sanmıyorum. @Murat isimli üye arkadaşın aynı aracını @MSC yönetici Serdar bey 170 hp yapmış, o araçta da EGR DPF off muydu acaba? 10 hp fazlasından sorun olmaz diye düşünüyorum.

14. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Sadece egr off yapildi.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Kesinlikle bende EGR’yi iptal ettirmeli miyim? Ettirmesem ne olur, ettirirsem ne olur biraz bilgi verebilir misiniz? Egr iptal olunca siyah duman atar mı? Egr sadece yazılım ile mi iptal ediliyor yoksa o valf tamamen sökülüp ondan sonra mı yazılım ile kaldırılıyor? 180 hp için ne diyorsunuz, fazla mı olmuş?

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bu sorularınızın cevaplarının tamamı forumda var.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

17. Dundar

Dundar Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Emrah Dündar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Yaklaşık maliyeti ne kadar oldu ?

18. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Ben bu formu yardım ve destek forumu olarak biliyorum. "Bu sorularınızın cevaplarının tamamı forumda var" cümlesi bu kritere ne derece uyuyor? Bu forumda soru sorduğum kadar başkalarına da "tekrar tekrar aynı konu bile olsa" yardımcı olmak için azami gayret gösteriyorum. Kısa kısa da olsa hızlı yardım için cevap verebilirdiniz. Ben zaten forumu fazlasıyla okuyorum ama sorularımın hiçbir cevabı tek yerde olmadığı için burada tekrar sordum, tek sorun sadece bu galiba, sanırım ben gözümde fazla büyütüyorum.

19. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    800 TL

20. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    forumun arama kısmına "egr iptali" yazınca ilk çıkan konular;

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/dizel-araclarda-dpf-ve-egr-iptali.39431/

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/egr-iptali-yardim.25061/

bu konuları okuduğunuzda halen daha kafanızda soru işareti varsa sorabilirsiniz.

diğer taraftan soruyu bana sormuşsunuz, bende kendimce gereken cevabı verdim. forumu ve forumun amacını bağlamaz benim verdiğim kişisel cevap. bende kimsenin özel bireysel danışmanı değilim, 11-12 yıldır olan cevapları tekrar tekrar vermek sıkıyor insanı.

oskanush bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş