LPG KABLO

Sönmeyen Lastik Basınç

'Yeni Elantra Forum - Club (AD; 2015–20XX)' forumunda ali0671 tarafından 30 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    En güzeli bu yöntem bence,

benim arabada lastiklerde basınç sensörlü subap yok abs encoder i tekerlek dönüş hızı algılaması var havası inen lastik hızı değişiyor oradan yakıyor lambayı, buna pasif tip tpms diyorlar her seferinde ayarlara girip sıfırlıyorum ben mesela başka türlü olmuyor.

aktif subap sensörlü tpms de buna gerek yok, lastik içi hava basıncını pasif sisteme göre daha güzel ölçüyor zaten ama her lastik şişirmede gerekmese bile ayarlardan sıfırlamak garanti işlem olur. Bu durumda sürücü sorumluluğu gerekli kazayla lastiğe 40 psi basıp ta resetlemek hoş birşey olmaz.

TPMS de genel standart lastik havasının yüzde 25 değişmesi durumunda sistemin uyarı vermesi.

birde sapması sabit olarak ölçüm neticesi verebilen bir lastik basınç ölçüm cihazı yada en pratiği seyyar 12V çakmak soketine takılan hava kompresörü almak güzel olur, benzincilerde hava basıyoruz ama her benzincide zannetmiyorum ki ölçülen ve lastiğe basılan basınçların çok doğru ve aynı olduğunu. Birde benzinciye gidene kadar lastik ısınıyor basınç artıyor.

Asel Kaan Efe ve rpurcek bunu beğendi.
  2. Can9

Can9 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad Soyad:
    Can bulut
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Bahsettiğiniz şeyi uygulamak için direksiyondaki ayarları bugün çok kurcaladım. Ancak 2017 model i20 araçta böyle bir menü-ayar mevcut değil, yol bilgisayarı ayarları ve servis menüsü dışında resetlenecek herhangi bir ayar mevcut değil. Bahsettiğiniz resetleme işlemi belki bir önceki kasa i20’lerde yapılabiliyordur.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Çakmaklık değil de çakmaklığa takılan şarj aletinin tpms yi bozduğunu söyledi servis.

4. blue55

blue55 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,327
    Ad Soyad:
    Ahmet seyf
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bütün lastiklerin psi değeri aynı olsun. Burası önemli hava basmadan önce aracı stop edin. Her lastiğe hava basmadan önce 1 2 sn hava boşaltıp sonra hava basın. Aracı çalıştırdığınızda sönecek.

5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Aynen bende aynısını söylemeye çalışmıştım.

6. zek

zek Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Zeki Akdoğan
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    hocam büyük ihtimalle sistemde hata var. ya sensör arızalandı (benim aracımda sensör arızalandı aynı uyarı bende var) yada haberleşme de sıkıntı var. kullanma kılavuzundaki uyarı şu şekilde;

Aracınızda ayrıca TPMS’nin düzgün çalışamadığını gösteren bir TPMS arıza göstergesi de bulunur. TPMS arıza göstergesi düşük lastik basıncı sinyal lambasına bağlıdır. Sistem bir arıza algıladığında, sinyal lambası yaklaşık bir dakika kadar yanıp söner, sonra devamlı yanık kalır. Arıza devam ettikçe, bu sıralama araç her çalıştırıldığında devam eder. Arıza göstergesi yandığında, sistem düşük lastik basıncını tespit edemeyebilir veya bunun sinyalini veremeyebilir.

7. ankrambo

ankrambo Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Ramazan ataş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Sizden bir ricam var elentra 2017 orjinal çelik jant yazlik lastik içinde sensör var bende bunu söktüm kışlık lastiği orjinal kara jant taktım ama içinde sensör yok fiyat pahalı ikisi kullanamam sök tak kendim yapacağım ama arıza ışığı yanıyor bunu kapatmak bir yolu yok mu?

Bu Sayfayı Paylaş