LPG KABLO

Sıfır I20(2020) Ile Başıma Gelenler Ve Sorum

'Hyundai'den Şikayetler / Talepler / Teşekkürler' forumunda DoktorÇeyreği tarafından 26 Eylül 2022 tarihinde açılan konu

1. DoktorÇeyreği

DoktorÇeyreği Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Arkadaşlar, biraz uzun bir yazı ancak her satırı tabiri caizse ibret almalik... Hyundai markası adına mı ibret almalik, artık kim alır ibreti bilemiyorum... Araçla ilgili yorumlarım hep olumlu, asla kötü bir araç diyemem, soran herkese de bugüne kadar hep onerdim. Neyse, yazımı sonuna kadar okuyup soruma da yanıt verebilirseniz çok sevinirim, başlayalım:
    Aracımı 2021 temmuzunda sıfır olarak bayiden aldım, başta herşey çok güzeldi, aslında aracı hala seviyorum. Ancak;
    1500km civarında araçta yoğun bir trim sesi vardı, kapılardan özellikle, hatta göğüs ile kapı arasına parmağımı sikistirinca ses gidiyordu, kendim buldum bazılarını.. aynı dönemde araç kalkışlarda silkeleme yapıyordu (manuel), bir bakın dedim, trim sesleri istisnasız çözüldü, araba baya kütüphane gibi oldu, ancak debriyaj normal dendi.
    Zamanla debriyaj kaçırmaya , hatta yokuşlarda koku yapmaya başladı, sarsıntı daha da artmıştı, yine gittim, yine bişey yok dediler..
    Dedim herhalde ben eksik bişey yapıyorum..
    Neyse sakın sakın kullanip 12000km civarı bakıma gittim, baskıyı yine söyledim, bakımla birlikte ona da bakmışlar, aradılar ve "baskiniz bitmiş değişmesi gerek", UCRETLİ DEGİSİM OLACAK, BAKİMLA BİRLİKTE 6800₺!!!
    dedim dalga mı geciyosunuz, 12000km boyunca yarım debriyaj gitsem anca bu hale gelir, imkansız, taksici bile 100-120k km gidiyor, olmaz yani.. neyse dur bakalım Hyundai merkeze soralım dediler. Gelen cevap: volantda egiklik var, baskı tam tutmamış, volantla birlikte komple set garantiden değişsin! İtiraz etmesem, azıcık anlamasam bana odetecekler!
    Fabrika çıkış araçta volant eğik!!! Bu 1
    İkinci;
    Bakımdan sonra araçta motordan, ritmik olmayan, düzensiz bir çıtırtı sesi gelmeye başladı (zamanlama denk gelmiş olabilir, pek alakalı olmayabilir bilmiyorum), ses zamanla sanki GDI motorlarin enjektör sesine benzedi ancak dediğim gibi düzenli bir ritmi yok, şık-şıkşık-şıkşıkşık-şıkşık... şeklinde, bu ses pek hayra alamet değil, acaba kasnaklardan mı geliyor? Sanki bı civata sıkılsa düzelecek, o tür bir ses.. neyse sorayım dedim, tam bir hafta önce pazartesi günü gittim, baktılar ve dediler ki motorun içinden geliyor, bakacağız..
    Baktılar, alttan geliyor, hakikaten de öyle, kartere yakın yerden geliyor, ne peki? dedim, usta "onca yıllık ustayım, bu motordan kaç tanesi elimden geçti, başka ustalara da gösterdim, ben hiç böyle bir ses duymadim, anlamadık valla". Hyundai merkezle bir yazışma turu daha, demişler ki biz de böyle bir ses duymadık, açıp bakmak gerek. Ertesi gün aradılar, motoru komple indiriyoruz, sesi arayacağız.
    Dedim ki motoru açarsanız ben o arabayı almam, çekin otoparka, mahkeme sonuçlanınca sıfır aracımı alır giderim.
    Sonra biraz araştırdım, bi çay içtim, dedim sakin ol, bakılsın..
    İndirdiler motoru, arıyorlar.
    Bu arada bende araba da yok, eşimi işine bırakmam gerek, kendim gitmem gerek, 2-3 otobüsle gidip aynen geri dönüyoruz, ikame araç? O da yok...
    Bugün gittim durumu sormaya, sesin nedeni hala yok... Şaka değil cidden bulamamışlar.
    Söylenilene göre krank yataklarinin ölçülerini alıp yollayın bakalım demiş Hyundai merkez..
    Yani bu araç en az bir hafta daha serviste.. zorla bir araç aldım servisten, geldim eve...
    Şimdi sevgili dostlar, durumlar bu şekilde.
    "Sıfır araç şans işi" demeyin nolur, beynim yanıyor bir haftadır. Tamam garantiden yapılacak da bu araba sıfır araç, daha bir yaşında, 15000km olmadı bile, yazıktır günahtır ya! Arabayı ikinci elden beter hale getirdiler!
    İşçilik hatalarını bize bulduran bir marka var, daha ne diyim. Saha testini resmen ben yaptım.
    Sorum da şu şekilde; ben her ne olursa olsun hukuki tüm yollara gireceğim, tüm evraklarla bu yola çıkacağım ancak yapmam gereken, izlemem gereken yol nasıl olmalı?
    Hukuki yolu aracın yapılmasının ardından mi baslatmaliyim yoksa tamiri durdurup o şekilde mi girmeliyim?
    Çünkü değer kaybı var, mağduriyet var.. araba resmen serviste eskitildi.
    Fikirleriniz için şimdiden çok teşekkürler.

Coolwhisper bunu beğendi.
  2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba,
    imkansız. bu iddianızdan sonrasını okumama gerek kalmadı.

Coolwhisper ve umutd07 bunu beğendi.
  3. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İddia mi?
    Hocam Hyundai merkez kendisi hata var diyip garanti kapsamında değişim kararı vermiş. Volanti açtiktan sonra ben karar vermedim ki. Yani benim iddiam değil, Hyundai merkeze gönderilen ölçüm sonuçları sonunda verilen nihai karar. Araç henüz 2000-4000km arası aynı şikayetle servise giriş yaptığı için en baştan zaten sorun olduğu tespit edilmiş. Ayrıca bence lütfen yazimin tamamına da bakın.

4. hyunankara

hyunankara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    62
    Ad Soyad:
    İlker ÇALIŞKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Geçmiş olsun hocam. Enteresan bir durum olmuş. Otomatik versiyonuna sahip bir kullanıcı olarak yazınızı endişe ile okudum. Umarım tez zamanda istediğiniz şekilde servis süreciniz sonlanır. Başıma böyle bir iş gelse ne yapardım diye ara ara düşünüyorum böyle hikayeleri okudukça. Uğraşırsanız zor, uzun ve yıpratıcı bir süreç olarak sizin için muhtemelen. Allah yardımcınız olsun.

5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @DoktorÇeyreği , gerçekten geçmiş olsun ve ne tür duygular içinde olabileceğinizi tahmin edebiliyorum. Merkezin volant için verdiği karar sorunu çözdüyse , son alttan gelen ses ise belki seside bulurlar ve araba toplanınca huzura kavuşursunuz. İyi ki yetkili servistesiniz her şey kayıt altında ve gizlenen bir şey yok , ya sanayi ustalarının eline düşmüş olsaydınız ileriki yıllarda garanti bitince , bence sorunun şu aşamada çıkmış olması biraz da şans sizin için , inşaallah sorun çözülür memnun kalırsınız , beterin beteri var , aracınızın motor aksamında yetkili servisin yaptığı tamirat aracınızda değer kayıbına neden olmaz , kaporta aksamı değişseydi belki şüphe uyandırırdı , size sabır tavsiye ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bu tür davalarda yeni araç alanı duymadim en iyi ihtimal tamir yoluna gidilir yani cekin otoparka mahkemeye vereyim sıfır aracı alayım diye bir şey zor maalesef

7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bir Ford kamyonet sahibi benzer yolda kalmalar sonucu aracı otoparka çekmiş ve 10 yıl orada yatırmış mahkeme boyunca ve mahkemeyi kazanmıştı , olay Ankara’da geçmişti geçen yıl TV de haber olmuştu , defalarca bilirkişi raporları falan dava 10 yılda sonuçlanmış maalesef.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aslında aklıma en çok takılan kısım da buydu, bu işlemlerin yarın öbür gün karşıma ne şekilde çıkabileceği konusu korkuttu. Diğer taraftan baskı balata kısmında sadece biraz beni kızdıran servis için bu işlem harici tüm her şeyinden çok çok memnunum, gerçekten çok ilgili ve durduk yere biyerleri açıp dokmeyelim, boşu boşuna hem iş cikmasin hem müşteri mağdur olmasın mantığı gerçekten takdir edilesi. Ama işte fabrika kısmına benim tüm tepkim, her markada olabilir doğru ama işte hatalı işler birine patlıyor, o da bana denk geldi sanırım. İyi dilekleriniz için çok teşekkürler

9. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Aynen işte, ben de arada "durdum arastirdim bi çay içtim" dediğim noktada bunları düşündüm. Yani aslında boşa kahramanlık denemesi bizim ülke koşullarında.. ha ise başlasam eli boş dönmem, ondan eminim, 10 yıl olmaz belki ama yine zaman geçer ve bu beni daha da yorar ama işte fikirlerinize ihtiyacım var derken tam da bundan bahsediyordum...

10. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    valla hyundainin size ne dediği vs hiç önemli değil. "Fabrika çıkış araçta volant eğik" bakın bu kelimenin olma ihtimali kocaman bir sıfır. ha derseniz 500-1000 km sonra eğildi anlarım. volan'ın nasıl eğilebileceğini bilenler zaten anlar dediğimi.

Coolwhisper ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam alın terimle borç harç aldığım ilk sıfır aracımı nasıl kullandığımı tahmin edersiniz. 38 yaşındayım, araç kullanmayı da naçizane iyi bildiğimi düşünüyorum, o parça nasıl eğilir bilmem ama fabrikanın bilgisi bu yönde.
    Gerçekten soruyorum, madem cikista sağlamdı nasıl egilebilir? Madem cikista sağlamdı nasıl garantiden değişim yaptılar?

12. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    geçmiş olsun üzücü sıkıcı durum.sorunun garanti süresinde çıkması bence piyango daha sonra çıksa maddi manevi daha fazla üzülecektiniz.bu tarz sorunlar her markada yaşanıyor .sanmayınki mercedes audi bmw volvo v.s markalarda yaşanmıyor öyle bir şey yok teknolojide mühendislik ürünlerinde her zaman sapma payı hata payı vardır.bir çok marka sorun tesbitinde araçları geri bile çağırıyor bu markaya gölge düşürmez asla...önemli olan malın arkasındamı sizi yarı yolda bırakıp bırakmadığı önemli.hakkınızı aramak istersenizde hukuki yolları deneyin sıfır araçla değişime bir çok örnekte gidildiği davalar var.abartıyorsunuz diyemem çok uzman değilim bu konularda.illaki canı yanan feryat eder haklı olarak.şuınuda unutmayın burası türkiye burada adalet ilker ama geç işler çoğu zaman yanlış işler.baskın olmadan hak aramak kolay deil .haklıyken haksız konuma düşecek eylemelrden kaçının.sükunetle çözmeye çalışın.inşallah istediğiniz gibi sonuç alırsınız

13. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    838
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Volan değişmiş. Genel müdürlük ile görüşün. Motorun sıfır motor ile değiştirilmesini talep edin. Bu şekilde çözülürse bence problem kalmaz ortada. Ama volan neden eğilmiş onuda irdelemek gerekiyor. Araç çalışırken marşa bastınız mı hiç? Beşkide marş dinamosunda bir problem var. Yeni volanda eğilebilir.

14. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hocam cidden merakla sormuştum aslinda neden eğilir diye, inanın hiç bilgim yok o konuda. Ne bir kere stop ettirdim, ne marş hatası, ne kalkışlarda yarım debriyaj, hatta dedim ya ilk sıfır aracım, hani gözüm gibi baktım denir ya o şekil kullandım, dediğim gibi bayiden ciktigimdan beri hafif hafif olan bir durumdu, belli km sonra sorun olduğunu fark edip danıştım, böyle sonuçlandı..
    Zaten son ses sorununu hala cozemediler, bekliyorum bakalım..

15. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracın serviste eskidiğini düşünmüyorum, arıza varsa ve müdahale etmeleri gerekiyorsa müdahale edeceklerdir. neredeyse hiçbir zaman yetkili servis motor kapaklarını açmaz, sizin aracınızda karter kapağının sökülmesi bile servisin genel merkezden habersiz yapacağı bir iş değildir.

volan değişimi zaten tam da olması gerektiği gibi olmuş, genel merkezin elinde baskı balatadan gelen şikayetler birden fazlaysa, bu durumda garanti kapsamında volanı da değiştirelim kararı verilmiş gibi görünüyor. genel merkezin elinde zamanından önce aşınan parçaların listesi bulunur, sizin aracınız o seriye dahil olmuştur muhtemelen

neticede tamirat neyse garanti kapsamında yapılırsa yapılacak, sonuçta komple motor değiştiren birçok marka da var.

16. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bence en mantıklı şey, aracın tamiratı 1 ayı geçerse tazminat(aracın bedeli ya da sıfırı) talebiyle tüketici mahkemesine başvurmanız.

Coolwhisper ve santafe2004 bunu beğendi.
  17. DoktorÇeyreği

Alınan Beğeniler:
    368
    Ad Soyad:
    Alp
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Halil bey aslında ruh halim öyle hissettirmeye başladı eskidi derken, yani son halini görünce insan üzülüyor..
    Aynen dediğiniz gibi, hatta benim de ilk mesajında bahsettigim gibi servis cidden motoru dagitalim derdinde değil, tek bir cıvata için merkeze danisiyor, hatta bir sorun veri tabanları varmış, ülkemizden ve globalden tüm sorunların bir havuzu, nokta atış yapabilmek adına bunu kullaniyorlarmis, aslında benim icimi de bir nebze rahatlatan bu.. motoru komple degistirseler zaten benim daha çok içime sinecek, o kadar oynaninca insanın içine kurt düşüyor, araç degistirilsin diye öyle aman aman bir israrim yok, zaten aracı cidden seviyorum, konforu, boş donanıma rağmen boş olmaması, yol tutuşu yakıtı ve tipi..
    Haklısınız, her markada her otomobilde olabilen bir şey bu sefer bana denk geldi ama işte insan üzülüyor yoruluyor..

18. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Geçmiş olsun
    Sıfır alıp bunların yaşanması moral bozucu
    Diğer servislere nazaran servis baya yardımcı olmuş trimdir volandır düzelmiş
    Ses konusunda motoru açmaları aracın değerini düşürmez sizi üzen araçsız kalmanız olmuş anladığım kadarıyla onada ikame araç almışsınız yapılmadan teslim etmeyin.
    Burda yapılacak Halil beyin dediği gibi uzun sürerse tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz
    Bence çok ta kafanıza takmayın sonuçta araç bi kaç sorun halledilmiş ve başka sorunda yapılıyor pek sıfır araç talep edilecek bi durum gibi gelmedi bana.
    Araç yapıldıktan sonra motorda bir daha kusur çıkarsa motor değişimi yapılması için merkez sıkıştıralabilir.

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    fabrika çıkışı volan eğri ise neden 1500 km sonrasında silkelemeye başladı. ilk aldığınız gün neden silkelemedi?

Coolwhisper ve santafe2004 bunu beğendi.
  20. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    2012 model sifir aldığımız ford fiesta garanti bitimine 15 gün kala garip bir ses peydah olmuştu...Garantiden komple şanzıman değiştirdim...belki 2 ay arabasız kaldık...insallah cabuk sonuçlanir ve arabaniza kavusursunuz...

Coolwhisper, Unicorn ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş