10 Kasım LPG KABLO

Santa Fe Ii 2.2 Crdi

'Santa Fe Forum - Club' forumunda Donzil tarafından 10 Eylül 2021 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    genelde santa fe'ler tek paket geldi. bazı ülkelerde daha az bazılarında daha çok donanım olabiliyor.

bendeki 2005 kasada orjnal ses sistemi karmaşık bir donanımdı, her hoparlöre ayrı amfi yerleştirilmiş. bu mesela diğer ülkelerde yoktu.

adgny bunu beğendi.
  2. Donzil

Donzil Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    SERKAN Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Henüz arabamı satamadım beklemekteyim bir kaç teklif geldi ama istediğim seviyede değildi, muhakkak yakın zamanda satılır diye tahmin ediyorum.
    İlk msj belirttiğim gibi şirket de arabasını kullanıp bu arabayı almaya karar verdiğim arkadaş arabasını bana satabileceğini söyledi fiyat olarak henüz net birşey konuşmadık ama arabamı sattıktan sonra konuyu tekrar ele alacağız 175000 km de değişen yok hasar kaydı yok , boya olarak sağ arka kapı yarım boyalı birde 2 çamurluk boyalı.

Sizlerden Santa Fe 2.2 aracın bakım maliyetlerini yakın zaman da yaptıran yada bilgisi olan arkadaşlardan bir ricam olacak, örnek olarak belli başlı sorunları yazıyorum periyodik bakım maliyeti (yağ,filtre vs gibi ) , Enjektör bakımı ve değişim maliyeti, fren balata disk değişim maliyeti, egr sorun maliyetleri, 4x4 sistemin arıza maliyetleri, motor kelebeği, yakıt deposu sorun maliyetleri, sensör arızaları, motor la ilgili sorun parça maliyetleri bunlar 1000/1 denk gelecek değil de tüm araçlarda olup arıza verebilecek yakın zamanda başına gelen maliyet olarak ne tuttuğu nu öğrenmek istiyorum forumda olsun sosyal site club da çoğu yazıyı okudum buralarda yazan arkadaşlar yazmayabilir çünkü yazılanları okudum :)), bu arabayı almayı kesinleştirdim sadece almadan önce beni neler beklediği konusunda biraz daha bilgi sahibi olmak istiyorum. Biraz yoruyorum daraltıyor yoruyor olabilir mazur görün arabalarla ilgili her türlü sohbet seviyorum özellik le alacağım arabayla ilgili olursa daha eğlenceli şimdilik konu başlıklarım genelde bilgi toplama ama hayırlısı ile alırsam tüm başıma gelen güzel yada kötü olayları bilgi amaçlı paylaşacağım.

suleymanozer bunu beğendi.
  3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bildiğim yaklaşık fiyatları yazayım; Yağ bakımı; Orjinal filtre olursa (polen hariç) 1000-1200 TL civarı, Bosch filtre takımı ile 700 TL civarı.
    Enjektör bakımı 1000-1500 Tl arası diye tahmin ediyorum. Çünkü hiç yaptırmadım.
    Fren disk-balata; Ön-arka şeklinde olursa orjinal parçalarla 5000 TL yi geçebilir. Bosch, TRW, Ferodo vs olursa 2000-2500 TL civarı olur.
    Komple Motor revizyonu; 25.000-35.000 TL civarı.

İnternetteki parçacıların sitelerinden 2.2 santa-fe parça fiyatlarına bakıp fikir edinebilirsiniz.

santafe2004 bunu beğendi.
  4. shadow50

shadow50 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad Soyad:
    Özgür Doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İlan no var mı aracınızın

5. Donzil

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    SERKAN Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    954481464

6. olur_bazen

olur_bazen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    303
    Ad Soyad:
    mert demir
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Hocam öncelikle hayırlısı neyse olsun sizin için. Facebook ta Santa Fe Türkiye Grubu var. Orada 2.2 kullanıcılarından daha detaylı bilgi de alabilirsiniz. Sante fe 1 2.0 crdi vgt kullanıcısı olarak daha geçen hafta komple motor yaptırmış biri olarak diyorum ki masrafı gerçekten çok. Ama keyif veriyor araba. gönül bağı kurdum kendisiyle. İlk arabam fiat punto 1 yıl kullanabildim, 2. arabam honda hrv 1,5 yıl kulllandım. Santafem ile 5. yıla giriyorum. 1 Kere triger arızası, 1 kere klima pompası arızası ve son olarak motor arızası verdi. Diğer zamanlarda ise rutin bakımlarını eksiltmeden yaptım değişecek parçaları değiştirdim yağını suyunu koydum bindim... Eşim ilk gördüğünde -ki o santa fe de öğrendi araç kullanmayı- bu ne yaaa öküz gibi araba almışsın çok çirkin falan demişti. Tavanda güneş yanıkları vs vardı. Şimdi ise asla sattırmıyor. Hatta motor tamir masraflarını bile o ödedi diyebilirim. Geniş konforlu güven veren tok bir araç.

Evet elbette daha iyileri vardır hayalini kurduğumuz ama fiyat performans konfor vs düşündüğünde alınacak en ideal araç bana göre... Bu arada ben senede 8000 km falan yapıyorum o bakımdan yakıt olayı bana koymuyor pek. Genellikle uzun yol yapacaksanız üzmez ama şehir içinde 11 12 lere çıkar. Bilginiz olsun. PArça sorunu yaşamazsınız. Facebook ta bıurada vs illa yardımcı olan birileri çıkacaktır. Umarım hayırlısı olur sizin için. Sağlıcakla kalın.

adgny, santafe2004 ve suleymanozer bunu beğendi.
  7. Donzil

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    SERKAN Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Öncelikle teşekkür ederim hayırlısı ne ise olsun. Facebook santa fe grubun da yazılar okudum biraz eski fiyatlar olduğundan güncel fiyatlarını öğrenirim diye yazmıştım , internet sitesinden parça fiyatları var tabi bunların işçilik ücretlerini bilmiyorum.

Bu hafta içi şirket araç sahibinden rica edeceğim şirketten evime gideceğim gittiğim güzergah yakıt değerini ölçmüş olurum:) Birde full depo ile şehir içi kaç km yapıyorsunuz 2.2 Crdi kullanıcıları sonuç da yakıt ışık yanmadan yakıt alınıyordur en azından 60lt mazot la şehir içi trafik yoğunluğunuza da yazabilirseniz memnun olurum.

8. Donzil

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    SERKAN Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bugün için 4 kişi arabama gelip baktı 3 kişide şehir dışından aradı son fiyatımı söyledim biraz fiyatı aşağı çekmek istediler düşünüp geri dönelim dediler biri son fiyat 176tl söyledi eğer tamam dersem yarın test yaptırıp anormal bir durum çıkmazsa alacak. Ben yarın şirketteki araç sahibi ile bir fiyat görüşeceğim sattığım paranın hepsini arabaya vermeyeceğim 15-20 tl gibi birşey cebim de kalsın istiyorum yakın zamanda bir arıza verirse hazır nakit paramdan kullanmak istiyorum sonuç da ikinci el bir araba büyük bir masraf verirse altından hemen kalkamam yakın zamanda, Birde sarı sitede 15 e yakın Santa fe arabayı favorilere eklemiştim hatta bazılarıyla araç hakkında bilgi aldım ve fiyat görüşmüştüm ilanlarda genelde 165tl kadar olanları eklemiştim pazarlıkla 150-160 arasına kadar düşen vardı şu an hepsi ilandan çekilmiş büyük bir ihtimal satıldı bu demek oluyor ki Santa Fe fiyat olarak uygunsa ve temizse her türlü alıcısı çıkıyor bu benim için sevindirici bir durum tabi bir taraf dan da şirketteki araç sahibi ile fiyatta anlaşamazsam diğer görüştüğüm kişiler arabaları da satıldı tekrar arama içine gireceğim demek oluyor.

olur_bazen bunu beğendi.
  9. Donzil

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    SERKAN Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Şu iki arabadan hangisi daha mantıklı olur birinde motor %83 deniyor bu arabalar için bu oran düşük mü yoksa bunu çok dikkate almamam mı gerekir diğerine en büyük artısı Km si oda orjinal se tabi
    https://www.sahibinden.com/ilan/vas..._fe-2.2-crdi-141-bin-de-temiz-954130175/detay

Diğer ilandaki artısı motor %90 , diğer ilana göre km 40km daha fazla ama şöyle bir sorun var gösterge paneli servis de değişmiş km 60 diyor ama 120 km de değişmeden öncekini ekliyor bu sıkıntımı dır yada değişim yapılan servis doğrulu sorulsa yeterli olur mu teyit amaçlı.

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...ndai-hyundai-santa-fe-boyasiz-936215014/detay

Bu arada şirketteki diğer araç sahibi ile görüşemedim şehir dışında telefon la ulaştım ama iş yoğunluğundan çok bakamadı gelince konuşacağım o zamana kadar daha iyi bir alternatif bulursam değerlendirmek istiyorum maximun verebileceğim rakam 160tl km de 220 üstü bakmıyorum favorilerimde çok vardı bu istediğim şartlarda ama hepsi satıldı tabi , bu arada arabama da bir alıcı ile konuştuk istediğim rakamın altını teklif etti bu hafta kadar bekleyeceğini söyledi eğer alacağım arabayı bulursam aradığım fiyatta arkadaşa hemen satacağım.

Son bir soru daha bazılarında teknik özelliklerde 150bg ve 155 bg var herhalde 150 lilik olan doğru diye tahmin ediyorum çünkü teknik özelliklerde iki farklı model var gibi duruyor ne kadar doğru bilemedim 1- Santa Fe 2.2 CRDi VGT Style Otomatik bunlarda 155bg yazıyor 2- Santa Fe 2.2 CRDI VGT Style Max H-Matic 150 beygir yazıyor bu ruhsatta anlaşılır da aslı varmıdır bu durumun yoksa hepsi aynı özellikte mi, birde bu araçlarda 5 kişilik olanlar var diğer 7 kişiliklere göre tek farkı 5le 7 mi yoksa farklı özelliklerde var mı 5 kişilikleride değerlendirim mi ?

10. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    iki araç arasında kalsaydım şahsen ilk seçeneği eler ikinci seçeneğe bakardım satıcıdan şase bilgisi isteyin işlemi yapan yetkili servisle bu aracı alacağınızı belirterek detaylı bilgi edinin ve varsa diğer servis kayıtlarınada baktırın yardımcı olurlar sıkıntı ederlerse bir başka servis mutlaka yardımcı olacaktır.orjinaliyle değişmiş parça sonuçta araca bir sıkıntısı olacağını sanmıyorum 180 bin km ve motor yüzdesi de bu araç için gayet normal...hangi aracı alırsanız alın kesin alacağınız aracı belirlediğinizde çok detaylı bir expere sokun mutlaka arbag lerden tutun şanzımana kadar kontrol ettirin ...kaporta boya durumlarına çok takılmayın zaten boyasız olduğunu beyan etmiş satıcı....nitekim detaylı expertizde her şey çıkacaktır...experde sorun çıkmasa bile kapalı kutu sonuçta şans işi daha öncede konuştuğumuz gibi bakımlı olduğu sürece kolay kolay büyük sorun yaşamazsınız.araç alımı meşaakatli süreç kolay gelsin

11. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    konuyu biraz geç gördüm ama arkadaşlar gerekli açıklamaları yapmışlar. 1.5 seneden fazladır santafe kullacısıyım. daha çok eşim kullanıyor aracı sürekli büyük araçlar kullandıgından santafe ile hiç sıkıntı yaşamadı.

santafe ihtiyaca özel bir arabadır. benim aracım 7 kişilik nerdeyse (3 iri çocuk ) 10 yetişkin yaz günü yolculuk yapabildik çift klima sayesinde. bu şekilde senede belki 2-3 sefer lazım olur ama ihtiyaçlar dahilinde.

araç sürekli 4 çeker 50 km hıza kadar. yani şehir içi kullanım için size ne kadar gerekli onu hesap etmelisiniz. bana geçirdiğim 2 kış mevsiminde 4 kere lazım oldu 4 çeker olması ve difransiyel kilidi. ama herkesin arabadan inip çaresizlik yaşadıgı yerden kar kürüme aracı gibi gitmek zevkli oluyor.

2.2 crdi ve 5 ileri tam otomatik ve ağır bir araç. doğal olarak yakıt tüketimi fazla. ama neye göre kime göre benim 1.3 dizel corsa aracımda var ona bakılırsa evet fazla yakıyor. ama çok fırsat bulamamkla beraber bi denesiğimde de bu cüssede araç 200 üzerine çıkmıştı.

yedek parça ben herşeyini bulabildim bu süreçte. japon emsallerine göre parçası bedava. sadece ön takım parçalarını orjinal tavsiye ederim araç ağır ve yıpratmaya müsait. gerçi eşimin yanlışlıkla difransiyal klidi ile araba sürmüş oldugundan da şüpeliyim geçmiş dönemde ama ispat edemem

kısacası arabaya çoluk çocuk binince rahat geniş güvenli bir yolculuk yapayım derseniz bedelini ödediğiniz sürece efsane bir araç.

ama teker dönsün gideyim derseniz uzak durun.

santafe2004, MSC ve Halil bunu beğendi.
  12. Donzil

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    SERKAN Ç
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Benim işler biraz karıştı şirket içinde arabasını satacak arkadaş satmak dan vazgeçti biraz planlarımı bozdu.

İnternette bulduğum kriterlerime uygun şehir dışındaki 2 araç satıldı ben kararımı verene kadar kaçırdım 2 araba baktım biri söylenenlerin dışında fazladan masrafları çıktı hor kullanıldığını düşündüm ve satıcıya daha da güvenim kalmadı, 2 araç da yine şehir dışında ama baktırabileceğim kimse yok şehir dışına da çıkmak için zaman olarak çok uygun değilim yerler biraz uzak olduğundan şu an iş durumlarından dolayı, kısaca şu an pusuda sahibinden bekliyorum beklediğim her vakit de araçlar üzerine biraz daha koyuyor kimse fiyat düşürmüyor artık hayırlısı diyorum.

Maximun 210km de düzgün bakımlı araçlara bakıyorum internette Ankara içi böyle bir araç yok şehir dışında Karadeniz tarafından araç almak istemiyorum Yayla, Dağ , bayır gezmiş araba yorulmuş olabilir düşüncesindeyim, Fiyat olarak aradığım gibi bir araç bulursam kaçırmayacağım.

olur_bazen ve Murat bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş