LPG KABLO

Santa Fe 2005 model Motor durma problemi

'Santa Fe Forum - Club' forumunda eternal tarafından 28 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. eternal

eternal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Erdal AKCA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Selamlar, Santa Fe 2005 model aracımı 2 hafta önce aldım. gayet memnunum yalnız aldığım arkadaş bana enjektörlerini temizlettirdim bakımını yaptırdım dedi. sadece basınç sensörünü değiştirirsen iyi olur yoksa yolda giderken durabilir demişti. aldığım günün 1 in ci haftasında aracımı sabah misafirimi almak için otele gittim, misafirimi aldığımda çalıştırmayı denedim ama çalışmadı. Hyundai servisi aradım bana immobilizer ışığı yanıyormu dediler bende evet dedim ve kontağı çevirdim çalıştı. geçenlerde bir kez daha bunu yaptı ancak sürekli olan bir durum değil. ne zaman çalışmayacağı belli olmuyor. son iki gündür yolda giderken motor duruyor. araç otomatik olduğu için seyir halinde iken bunu yapması canımı sıktı. servis kesin bir şey söylemedi. ben açıkçası arada kaldım. gerçekten basınç sensörümü yoksa immobilizer ile ilgili bir sorun mu? bir elektrikçi bu arıza santa fe nin kliasik bir arızası dedi. peki immobilizer arızasını giderirsen arızanın olmama yüzdesi nedir dediğimde kesin bir şey demedi. ben bu arıza ile karşılaşmış birilerinden bunun kesin çözümünü istiyorum. servis aracı bırakacaksınız biz test edeceğiz dediler. ancak sürekli olmayan bir arıza için tecrübe tahtası olmak istemiyorum. bu sorun ile karşılaşan arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Erdal AKCA

2. Ayberk A.

Ayberk A. Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    150
    Ad Soyad:
    Ayberk AYDIN
    Yaşadığınız Şehir:
    77-YALOVA
    Araç Modeli:
    Fiat
    motor çalışırken duruyorsa immobilizer kaynaklı değildir diye düşünüyorum.

eternal bunu beğendi.
  3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yolda giderken yapıyorsa immo olamaz. Büyük ihtimalle egzantirik sensörü yada egzantirik milinden yapıyordur. Basınç sensörü olsa ilk çalışmada sıkıntı çıkarmaz, ama egzantirik ile ilgili bir sıkıntı ise ilk çalışmayı da etkiler.

santafe2004 ve emrex bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Motor zaten çalışmışsa immobilizer e gerek kalmayacağı için motoru çalışan otomobilin hırsıza karşı motoru çalıştırmasını engelleyici bir işlem yapmaması en doğal ve mantıklı durum olduğu için immobilizer meselesi bu konuda sanırım ilk bakılacak yer değil ama illa ki immobilizer şüpheniz varsa immobilizer bakımını kontrolünü kendiniz yapabilirsiniz bunun için servise tamirciye ihtiyacınız yok aslında.

şimdi bilenlerden birşey rica edelim basınç sensörü bu araçta mekanik mi elektronik mi? diagnose soketiyle serviste cihazla bağlantı kurulsa oradan görülebilirmi? ekzantrik konum sensörü arızası varsa diagnose dan cihaz bağlantısıyla sanırım görülebilir bu sensör elektronik olmalı ekzantrik ve krank mili gibi sensörlerin verileri direk ecu ya beyin e gidiyor sanırım. Böyle bir aracı cihaza bağlamak az masrafla meseleyi görebilmek için olanak sağlar diye düşündüm, arabayı servise bırakıp merakla beklemek yerine cihazla bakılırken başında durulabilir, servis dışında güvenilir şekilde cihaz bağlayıp bakan bir yer bulmak iyi olurdu aslında

bunların soketleri içerideymiş benimki galiba kaputun altında

eternal bunu beğendi.
  5. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hyundai'de bütün araçlarda içeride, benim bugüne kadar gördüğüm sadece sonata nf'de hem içeride hemde kaputun içinde var. Birde kia cerato 1.6 crdi 'larda.

Egzantirik sensörü verisi pulse şeklinde, sensör arızalı olduğunda yada egzantirikte aşınma olduğunda anlık kesinti oluyor, kesildiği an ecu silindirin hangi konumda olduğunu bilemediğinden enjeksiyonu kesiyor. Bazı model gruplarında arıza yapınca araç 3000 deviri geçmiyor geçici olarak. 3 sorunsuz çalışma sonrası 3000devri geçer hale geliyor, tekrar arıza verince benzer şekilde limitör devreye giriyor.

Yukarıda bahsettiğim koşul EDC16 (2006 sonrası getz, era, santafe, sonata, i20, i30) ve EDC17 (yeni i30, accent blue) için geçerli. 2005 SantaFE'de EDC15 beyin var, bu beyin genelde arızaları iplemez, arıza lambası yakmadan çalışmaya devam bile eder çoğu zaman :) Starex, Sorento v.b.'de aynı.

Yolda giderken yaptığı için kesinlikle immo değil.

eternal bunu beğendi.
  6. eternal

eternal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Erdal AKCA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bugün aracı Maltepe HUNKO ya götürdüm. servisteki usta biraz geniş çerçeveden olaya baktı ve muhtemel arıza yapabilecek parçaları saydı. kendileri arızayı göremediler. çünkü ne zaman yapacağı belli olmadığı için servise giderken de problem çıkarmadı. tespitleri sonucu görünen krank pozisyon sensörü arızası gördüğünü söyledi. altta ve üstte olmak üzere iki tane varmış ve zaten biri daha önce mudehale görmüş. enjektörleri söküp bakacaklarmış bir de yakıt deposu ve mazot pompası temizliğinden bahsetti. bence de bunların hepsi birden bu arızaya sebep olmaya bilir ancak arada bir ve ne zaman yapacağı belli olmadığı için biraz olaya geniş baktılar. birde bir parçadan bahsetti. tümleşik bir parça. ( basınç sensörü olabilir, kendi orijinal ismini söyledi) orjinali 1800tl olan bir parça ancak arıza yapabilecek olan kısmı BOSH servislerinde bulunuyormuş onunda fiyatı 500tl. sadece onu değiştirmek yetiyormuş.

araçlarda motor ortam sıcaklığı değişken ve yüksek ısılarda olabileceğinden kullanılan sensör mekanik olabilir diye düşünüyorum. mekanik bir sensöründe başına gelebilecek en muhtemel arıza basınç diyaframı olarak kullanılan metalin özelliğini yitirip arada bir çalışmaması olabilir yada soketinde oksidasyon ile temassızlık. eğer sadece aç kapa mantığında çalışacaksa elektronik bir düzeneğe ihtiyaç yok. eğer analog sinyal üzerinden değişken basınca göre bir ayarlama gerekirse o zaman mekanik değil dediğiniz gibi elektronik parça olabilir. ama o kadar kompleks bir yapıya gerek olduğunu düşünmüyorum.

immobilizer ihtimali üzerinde durmadılar. belki de bildikleri bir arızayı emin olmadan "evet kesin şundandır" dememek için bir çok varsayımla işe giriştiler. kesin bir arıza sebebinin olmayıp bir çok parça üzerinde durmaları tabiki maaliyeti artıracak.

aracı aldığımda detayları bildireceğim. sanırım başkalarına yardımcı olur.

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, iki tane krank sensörü olmaz. Üstteki sensör egzantirik, alttaki krank sensörüdür. Üst tarafta müdahale varsa egzantirik aşınmasından yapıyor olabilir, zihni sinir ustalar sensörü gevşek bırakarak aracın bir süre daha çalışmasını sağlıyorlar ama bu çözüm değil sadece öteleme. Sizdeki müdahale ne durumda? Aracınızdaki hiç bir sensörün fiyatı 500TL değil, hele 1800TL hiç değil.

8. eternal

eternal Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Erdal AKCA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Selam
    benim verdiğim fiyatlar başka bir parça ile ilgili. Bencede sensör fiyati o kadar olamaz. Ustanın bahsettiği başka bir parça. Bugün sonuçlanacak. Bekliyorum.

9. seko52

seko52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    serkan elikçi
    Yaşadığınız Şehir:
    36-KARS
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Erdal bey araciniz arizasi giderildimi benzer ariza bendede var

10. hicetinkays

hicetinkays Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ibrahim cetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Erdal bey ayni model ayni araçtan bende de var çok sıkıntı yaşıyorum acaba nasil çözüldü ? Lütfen bana yardımcı olabilir misiniz ?
    Saygılar
    İbrahim 05067411857

11. hicetinkays

hicetinkays Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ibrahim cetinkaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Sayin yönetici bende de 2005 sanat fe var ve yolda giderken motor duruyor bazen de hic çalışmıyor bazende devir 3000 i geçmiyor ve bunları ne zaman yapacağı belli olmuyor !
    Lütfen bana yardımcı olur musunuz
    Saygılarımla
    İbrahim Cetinkaya
    05067411857

12. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, egzantirik sensorunuz arizali olabilir. Incelemeden net birsey soylemek zor. Servise gittiniz mi?

13. tuthankamon76

tuthankamon76 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad Soyad:
    murat ilik
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Sanırım biraz geç olucak ama kesinlikle basınç sensör arızası benim 2004 santa fe aracımdada yaşanmış ve tesadüfen bulunmuş bir sorun

14. western54

western54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    259
    Ad Soyad:
    Hakan KAYIKÇI
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Benim sorunumda buna benzer mesela Aracı kullandım geldim eve 1 saat sonra marş basıp çalışmayabiliyor. bi yarım saat sonra tekrar marşa basınca tek seferde çalışıyor. Birkezde yolda giderken 1-2 saniyelik gaz keser gibi oldu sonra toparladı.
    Ara ara yaptığ için kimse net bişey diyemiyor.

15. western54

western54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    259
    Ad Soyad:
    Hakan KAYIKÇI
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Pc ye bağlandı kam mili sensör hatası veriyor. Sensör değişti tekrar çalışmamazlık yaptı sonra yine çalıştı herzamanki gibi. Programdan incelediler baya sente de ufak bi kayma olabilir dedi Değişen sensör haricinde 1 sensör daha varmış ikisinden aynı anda bilgi gelmiyor olabilir de dedi hatta sensör kablolarındada sorun olablir dedi aracın kalması lazım dedi usta.

16. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    inşallah uzun ve masraflı bir problem olmaz

western54 bunu beğendi.
  17. western54

western54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    259
    Ad Soyad:
    Hakan KAYIKÇI
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    2 gün önce tekrar gittim aynı ustaya sente ayarı yaptı şuana kadar tekrar çalışmamazlık yapmadı birdaha yapmaz inşallah.Bi gelişme olursa paylaşırım.

Tilki, mursel_balci ve Halil bunu beğendi.
  18. western54

western54 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    259
    Ad Soyad:
    Hakan KAYIKÇI
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Giremedim uzun zamandır foruma ancak arıza devam ediyor. O usta bu usta gezmeye vaktimde yok ne yapicaz bilmiyorum bu araçla

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Orjinal cihazla baktirsaydiniz, forumda daha once yazmistik bazi hyundai modellerinin egzantrik ve krank sensorlerini piyasa cihalari (autocom, delphi, eclipse vs.. ) yanlis tanimliyor. Egzantirik sensoru arizali diyor ama gercekte krank sensoru arizali oluyor. Dogru tespiti gds yada hiscan koyabiliyor.

western54 bunu beğendi.
  20. serkan69x

serkan69x Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    533
    Ad Soyad:
    serkan kıskacıoğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    size tavsiyem bende bu problem değilde motor gücü problemi yaşıyordum gitmediğim usta ve yetkili servis kalmadı en son Hyundai Maslak ( https://maslak.hyundaiplaza.com.tr ) yetkili servisi çözdü
    orada selim usta var bu araçlardan anlayan birisidir. sorununuz çözülecektir.

MSC bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş