LPG KABLO

Rot Ayarı

'Matrix Forum - Club' forumunda Hustun tarafından 2 Haziran 2020 tarihinde açılan konu

1. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Herkese iyi akşamlar. Aracımın arka lastikleri ile ön lastiklerini yer değiştirip rot ve balans yaptırdım. Rot ayarı yaptıktan sonra usta arka iki tekerin ortasında bir demir çubuğu çekiçle düzelterek bu demirdeki dengesizlik nedeniyle arka lastiklerin içten yediğini söyledi. Bu işlemler bittikten sonra yola çıktım. Belli bir süre sonra aracın sağa çektiğini hissettim. Memlekete geldiğimde rotçuya gittiğimde ön lastikleri sağ ve solu değiştirdi tekrar denedik yine çekme var. Lastikleri en baştaki haline yani önleri arka ile değiştirerek eski haline getirdik yine çekme devam etmekte. Bulunduğum yer küçük bir ilçe ve burada rotçuda sadece ön rot ayarı var. Lastikleri ön arka yapmadan önce çekme vs. yoktu. Lastik basınçları iyi. Balans sorunu yok. Lastiklerin durumu iyi. Acaba önce olmayan saga çekme problemi arkadaki demiri düzeltmesi ile mi başladı. Konu ile ilgili kıymetli öneri ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

2. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Geçmiş olsun, çekic ile düzeltme sağlıklı olmamış, aracın kamber-kaster ve hassas ayarları bozulmuş, hangi tekerde çekme varsa salıncak ve taşıyıcı kontrol edilmele gerekirse yenilenmeli.

<<bülent>> bunu beğendi.
  3. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Teşekkür ederim yanıtınız için.

4. Hustun

Hustun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    Halil ustun
    Yaşadığınız Şehir:
    48-MUĞLA
    Araç Modeli:
    Matrix (2001-2010)
    Kamber-Kaster ayarı Rot-Balans ayarı yapılan yerlerde yapılabiliyor mu?

5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    lastiklerde gözle görülecek kadar tek tarafın fazla yenmesi söz konusuysa, bunun ayrıntıları mutlaka araştırılmalı.

ben yıllar önce arka amortisör demirim yamulduğu için benzer bir arıza yaşamıştım. çok sayıda rot balansçıya gitsem de kimse amortisörün yamuk olabileceğini söylemedi. amortisör sökülünce ortaya çıkmıştı. bu nedenle aracın hangi tarafında nasıl bir boyut fark olduğuna bakılmalı. arka tekerler bağımsız süspansiyon olmasa bile onların ayarları de değiştirilebilir.

<<bülent>> bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş