LPG KABLO

Rektefiye olan motorla ilgili

'Starex Forum - Club' forumunda mkertan tarafından 7 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. mkertan

mkertan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba,

Nisan 2009 da starex 2003 model minibüs aldım. Motor rektefiye yapıldı, turbosu onarıldı, rektefiye olmadan önce de enjektör meme uçları değişti ve bakımı yapıldı. Motor çekişinde hiç bir problem yok. (140 lık CRDİ motor)
    Ancak iki konuda yardımınıza ihtiyacım var;

1. Motor rölantide çalışırken yağ çubuğundan yağ atabilirmi ? (4 ustaya sordum; ikisi anormal bir durum motora tekrar bakılmalı diyor, diğer iki usta ise dizel araçlar da kompresör fazla olur rölantide çalışırken yağ atması normaldir)

2. Araç rektefiye olduktan öncede sonrada siyah duman atıyor. İlk önce turbo arızalı yakıtı tam yakmıyor dediler-ki arızalı çıktı, ancak siyah duman kesinlikle azalmadı. Daha sonra erp sistemini devre dışı bırakırsanız düzelir dediler ancak değişen birşey olmadı. Ayrıca pompacı ısrarla bu dumanın enjektör yada pompadan kaynaklı olamaz diyor.
    Birde araç şu an anormal derecede yakıt tüketimini arttırdı.

Bu konularda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Aramıza hoşgeldiniz, kendinizi ve aracınızı "tanışma" bölümünde tanıtırsanız memnun oluruz. Sorununuzla ilgili;

Rektefiye işi milimetrik bir işlem, burada segman güzel ayarlanmazsa dizel motorun en önemli özelliği olansıkıştırma normların dışına çıkar. Uzun marş süresinde çalışma, üfleme, fazla yakıt, vuruntulu çalışma, siyah dumangibi bir çok sorunuda beraberinde getirir.

1- Rölantide çalışırken yağ çubuğu yuvasından yağ atması motor üflemesi gibime geliyor.

2- Siyah dumanın nedeni rektefiye işleminin başarısıyla alakalı olabilir ayrıca pompanın common rail üzerinde oluşturduğu basıncı ölçen sensörde de arıza olabilir. Direkt olarak pompa ve enjektöre bağlamak yanlış olur. Tabii bu durumda araç çok yaktığı gibi çekişide belirgin bir şekilde artar.

Bu konularda Coşkun ve Tolga hocalarımız size daha sağlıklı bilgi vereceklerdir. Selamlar.

3. Misafir

Misafir Guest

Eğer bahsi geçen yağ aşırı miktarda ise büyük ihtimal sekman kırmış yada yanlış sekman takılmış yada segmanlar hizalanmamış, motor üst kapağından (külbüratör kapağı)filitreye giden bir hortum var, onu filitre kısmından çıkarın eğer hatırı sayılır bir duman çıkıyorsa problem var demektir...
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

4. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    birde turbo flitresini ve hava flitresini kontrol edin bakalım yağ varmı ...

5. Misafir

Misafir Guest

Mirkan'ım, turbo filitresi de ne yahu....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

6. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Öncelik arkadaşımıza hoş geldin demek istiyorum ve yeni motorunuz da hayırlı olsun ama bu işi servisinde mi yoksa bir sanayi köşesinde mi yaptırdınız onu öğrenmek isterim nitekim sonradan yapılan motorlarda garani önemlidir buproblemi yine en iyi çözecek olan motoru yapan ustadır çünkü bir hata yaptıysa bunu en hasarsız en iyi bilecek olan da kendisidir bence ustanıza başvurun ve sonucu paylaşırsanız sevinirim.
    Düzenleyen : Davtor

7. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    abim starexlerde turboya giren hava flitre ediliyor bizim ben bütün 100lüklerde gördüm ...

8. mkertan

mkertan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

Siyah duman rektefiye olmadan öncede vardı. Rektefiye oldu düzelmedi. Ancak rektefiyeden sonra anormal yakıt tüketmeye başladı. Çekişi gayet iyi, vuruntulu çalışma ve geç çalışmada yapmıyor. Dünpompacı "bu duman enjektör yada pompa dan kaynaklı olamaz, egp den kaynaklanıyor " dedi. Egp zeten iptal durumdaydı ancak öncende koyulmuş olankapalı sac contanındelik olabilebileceğini ifadeettiler ve bir sacconta daha taktılar.Ancak değişen hiç birşey olmadı.
    Aracın Siyah duman atması okul servisi olduğundan dolayı kötü reklam yapıyor. Yaklaşık 20 gündür çözmeye çalışıyoruz ama b,r sonuç alamadık.

9. Misafir

Misafir Guest

Bütün turbo girişleri hava filitresinden sonradır, yani hava filitresi dediğimiz zaten bahsettiğin filitre olması lazım...https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley5.gif

10. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    abim ben polen flitresi diye biliyordum ... hyundai elmasda turbo filtresi olduğunu öğrendim ... hatta büyükçe bir flitre ve flitre kutusuda baya büyük , motorun sağ kısmında kalıyor ...

11. Misafir

Misafir Guest

Büyük ihtimal direk turboya gittiği için normal filitreye "turbo filitresi" denmiş, öbür türlü çok mantıksız, zaten hava direk alınıp hava filitresine giriyor, oradan tekrar filitreye girmesi saçma yada çift filitre kullanılıyor...

12. mkertan

mkertan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bu kadar çabuk ve hızlı geri dönüşler olunca açıkcası biraz şaşkına döndüm. Şu ana kadar sorulanlara bilgilerim ölçüsünde cevaplamaya çalışacağım. Rektefiye kısımını Ankara'da hatırı sayılan, hatta hyundai servislerinindetercih ettikleri Yıldırım Motor da yaptırdım. Parçalar ise orjinal servis ürünü aldım. Motor toplamasını ise; yıllardırçalışıtığım ustayayaptırdım.Güven veya garanti açısından bir problem yok ancak ortada iki sorun var benim görebildiğim ve uzun zamandır çözemiyoruz

13. mirkan

mirkan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad Soyad:
    Mirkan Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    valla hocam bizde starexe motor yaptırdık olmadı ... dumanı kesemedik ... aracın çekişindede problem yoktu ... tahminimce turboda bir arıza var , en azından bizde böyleydi ...

14. Misafir

Misafir Guest

Sevgili Murat bey....insanoğlu hata yapmaz diye bir şey söz konusu değil, eğer aracınız hatırı sayılır bir miktarda duman atıyorsa kesin problem var demektir, kaldi'ki motor düzgün toplanmış olsa bile fabrikasyon malzemeden kaynaklanan sebepten dolayı bilesegman kırabilir, hatta segman sıralaması bile yanlış olabilir, ben bu gibi şeylere çok şahit oldum, piston takılırken segman döner, boşluklar aynı hizaya gelir,al sana problem, segman ölçüleri 1/1000'lerle ifade edilen ölçülerdir, aynı şey rektefeye içinde geçerli, makineye paso verirken 5/1000 yapacağına 7/1000 verse iş bitti, kaldıki bu iş sadece sizin ustanızla bitmiyor, bunun rektefeyecisi var, parçası var, ustası var kalfası var, demek istediğim "benim ustam hata yapmaz" demekle malesef iş bitmiyor, ben piston gömlek motor yaptım, ertesi gün Bursa'ya giderken motoru kucağıma aldım, piston kafasının ucu kopmuş...eğer motor bariz yağ üflüyorsa kesin problem var demektir, benim dediğim testi yaptınız'mı...duman atma konusuna gelince yakıt sisteminde problem olduğu kesin, bu konuda yapabileceğiniz iyi bir usta bulmak, ha her ustayada güvenmeyin, ben 120m2 yerde yanında 10 kişi çalıştıran VW servisi ustabaşının turbo için "egzoz'dan çıkan gazları motora verir" diyene bile rastladım...

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hocamın verdiği örnekte olduğugibi "turbo yağ basıncıyla çalışır, egzoz gazını tekrar yaktırır" diyenini bile gördüm :) Eğer motor düzgün toplandıysa rail basınç sensörü beyne yanlış bilgi veriyor olabilir. sistem düşük basınç gösterip yüksek basınçla çalışıyorsa enjektör kesmezamanlamaları uzar, bu hem çok yakıt hem çok performans hemde siyah duman oluşturur. Tıpkı performans box takmış gibi. Yani sadece mekanik kontrol değil common rail sistem olduğu için elektronik kontrolde şart. Selamlar.

16. mkertan

mkertan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Galiba ben yanlış aktardım sizlere kusuruma bakmayın. O kadar sinirimi bozduki bu hadise...
    Ben ustam hata yapmaz anlamında değil, güvenilir (yani üç kağıtçılık yapmaz)ve yaptığı işe garanti verir, sonrasında kendisindenkaynaklıproblemçıkarsa ücretsizolarak yapar olarakifade etmek istemiştim.

17. Misafir

Misafir Guest

Estafurullah...O zaman gidip kendisiyle görüşün, hatta daha önce bir kaç motorcuya gösterip fikir alın, Ankara'lı üyelerimizden yardım alabilirsiniz.....https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif
    Düzenleyen : Coşkun Uçar

18. mkertan

mkertan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Gidicem. Sizlerden gelen önerileri tek tek söyleyip uygulamasını isticem.

19. Davtor

Davtor Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Eğer eskisine oranla çok yakıyorsa siyah duman atması normaldir nitekim klasik bir bilgidir araç eğer gereğinden fazla yakıyorsa siyah duman atarki nitekim siz de böyle olduğunu belirtmişsiniz ve crdi motor olduğu için electronik olarak kesinlikle kontrol edilmesi gerekir nitekim arkadaşlarında söylediği gibi rail sensörü arızalı çalışıyor olabilir ve ben şunu sorayım eskisine oranla performansta artış olduğunu düşünüyormusunuz?

20. mkertan

mkertan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Evet rektefiye olduktan sonra çekişi bi hayli arttı. Hatta turboyuda yaptırdık (mili arızalnmıştı değiştirildi) ondan sonra daha da arttı. Ama dediğim gibi inanılmaz bir yakıt tüketimi artışı oldu.

Bu Sayfayı Paylaş