LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Islak zemin notu A zaten. Şu su birikintisi olayını ilk fırsatta denemek istiyorum.
    İstanbul / Bakırköy sahilyolunda hiç durmadan çalışmalar yapılıyor. Bu nedenle de yolun güzergâhı değiştirilip duruyor. Kazlı çeşme civarında geçenlerde böyle bir çalışma yapıldı. Eski asfalt üzerinde ilerlerken T005' ler epey ses yaparken, yepyeni asfalta geçince sesin %50 azaldığını fark ettim.
    Belirttiğin "zemin ne yapıda olacak bilmiyorsun" durumu yolun ilerisi-gerisi için değil, sağı-solu için bile geçerli; zira yolun sağında çalışma yapılıp yepyeni asfalt yapılmışsa, tekerleğin biri eski biri yeni asaltta fren yapmak bana kalırsa büyük risk.

<<bülent>>, erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    heh işte o riskli durumlarda sürüşümü en kolay hale getirebilen lastik bana göre iyi lastik oluyor.

Otomobilde en titiz olduğum mevzu lastik konusu, mümkün oldukça değişik lastikleri kullanan kullancıların verdiği geri bildirimler benim için çok önemli oluyor.

kendim de kauçuk içerikli otomobil yedek parçası üreten bir fabrikada çalıştığım için aslında biraz da bu yüzden merakla inceliyorum bu konuları.

sainz, <<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Selam, Poloş'un fabrikasyon lastikleri Hankook Kinergy Eco idi, henüz iki senelik olmasına rağmen dişleri parçalanmaya başlamıştı. Forumlarda biraz araştırma yapınca sorunun kronik olduğunu öğrendik. Şuan ContiPremiumContact 5 kullanıyoruz ve çok memnunuz.

Daire Başkanlığının aracında(2019 Megane) Hankook Ventus Prime lastikleri bulunmakta, belirgin bir ses şikayeti olduğunu söyleyebilirim. Kötü bir lastik mi, kesinlikle hayır. Bir sonraki serilerinde ses seviyesi iyileştirilebilirse, kesinlikle tercihim olabilir.

Falken için, araç kullanmadığım için detaylı bir bilgilendirme yapamayacağım, sadece kardeşimin izlenimlerini aktaracağım.
    Gayet sessiz ve konforlu bir lastik imiş. Lastik değişiminden sonra ABS, ESP ve Çekiş Kontrol gibi güvenlik sistemleri dinlenmeye çekilmiş. Sert frenlerde ABS devreye girmiyormuş, yol tutuş konusunda Belen virajlarında test edilmiş, herhangi bir problem yokmuş.

Michelin içinde; kötü bir lastik değil, aksine çok iyi bir lastik üreticisi. Fakat; tercih edileceği zaman bulunduğunuz ilin yol ve asfalt kalitesi de düşünülmeli.

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bu sabah yağmurluydu ve yerler iyice ıslaktı ve denemek için sert fren yaptığımda en sonda ABS devreye girer gibi oldu. Kurudaki gibi durdu desem yeridir.
    Şu aquaplanning durumunu tecrübe edemedim henüz ama.

erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Yeni Gizli Özellikler & Servis İşlemi ve Turizm Yolu

Selam, bugün bu konudan bildirim gelince Poloş'un konusunu güncellemek istedim. Yaklaşık bir senedir Almanya'da Opel Adam, iş yerinde Megane ve aile aracımız Qashgai'nin yolcu veya arka koltuğunda seyahat ediyordum. Bir senedir araç kullanamıyordum, ta ki; geçen haftaya kadar. Geçen hafta yavaş yavaş Poloş'u kullanmaya başladım.

Geçtiğimiz hafta erkek kardeşim Vag-Com yazılımını güncelledi. Yeni yeni özellikler geldi Poloş'a. Hemen kısa kısa aklımdakileri yazayım.

- Selektör attığımda sis farlarınında yanıp sönmesi.(Poloş'un sis lambaları sokak lambası kadar sarı olduğu için pek iyi durmuyor.)
    - Direksiyon Tork Kontrolü.( Gaza yüklendiğiniz de, direksiyonun sağa ve sola kaçmaması için)
    - Direksiyon Stabilize Kontrolü(Tam adını bilmiyorum ama lastik patlayınca şeritten çıkmanızı engelliyor.)
    - 20 Km/h hızdan sonra kapıların kilitlenmesi.

Bugün yeni açılan, muhteşem manzaralı Çevlik - Arsuz Turizm yolunu test etmek istedim. Sizlere güzel manzaraları paylaşayım.

- Çevlik

Kale Bal Ormanı civarları.

Arsuz Kale Köy.

- Sonrasında tatil ilçesi olan Arsuz Çevre yoluna çıktık. Yazlık villaların sıklıkla bulunduğu yer, genellikle site tarzı. Buraya su sporları merkezi ve Mersin, Antalya, Kıbrıs, Lübnan gibi yerlere sefer düzenleyecek Hatay Deniz Otobüsü çalışması yapıyoruz.

Poloş'un ikinci malikanesine uğradık. Klima fanı ses yapıyordu, pervanenin üzerinde bir metal klipsi düşmüş, yeni bir metal klips taktılar ve gayet iyi oldu. 5 dakika sürmedi, ücrette almadılar.

Ve Belen virajları.
    Belen geçidi deniyor. Yaz akşamı efsane bir havası vardır. İlk defa bu geçidi kullanan baya zorluk çeker. Kabak lastikle %100 bir yere çarpmak garanti neredeyse.

Yakıt Tüketimi; Toplam 160 kilometre yol yapmışız. Ben ve erkek kardeşim idik arabada. Klima 3.kademe de ve hiç kapatmadık. Çevlik - Kale yolunda aşırı virajı ve sürekli yokuş çıktık, Arsuz yolunda 80 - 120 civarı hız aralığımız vardı, Belen geçidi çoğunlukla dik yokuş çıktık ve tırlardan uzak kalmak için sürekli olarak kick down'ı kullandım. 4.2 litre yakmış Poloş.

Son olarak; bu yolculuk Poloş'un yumuşacık ve sessiz süspansiyonlarıyla çok keyifli oldu. Virajlarda zorlamama rağmen asla şeridinden çıkmadı Poloş.

Son düzenleme: 21 Ağustos 2020
  6. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
  7. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Poloş dizel sanırım, değil mi?

8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Evet, 1.6 TDİ yazılımlı.
    Fotoğrafta belli olmamış ama çelik fileler var.

Emre bunu beğendi.
  9. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Selam, geçtiğimiz günlerde Poloşun abisi Boracan'ın yetkili servis bakımını tamamladık. Bugüne kadar tüm bakımları servisinde yapıldığı için bu sene de servis dedik. Bu yaşta bir araçta herhangi bir eksiltme olmamış, triger bakımı da gelmiş. Yan sanayi devirdaim palleri plastik olup zamanla eridiği veya şekli bozulduğu için triger bakımı için servisten fiyat istedim. Servistekiler genelde döküm oluyor.

Şikayetlerimiz;
    - Sabahları ısınana kadar ve düşük devirde ara ara çok az titriyor(du) .
    - Klima iç devirdaim tuşuna basınca veya geri vitese takınca torpidonun altından tıkırtı sesi geliyor.

Motor kulağı bunca senedir hala orijinal. Motor kulağı gitti diyordum ki; yakıtımız kirli çıktı. Temiz bir istasyondan depoyu fulleyip temizlik katkısı atacağız.

Torpidonun altından gelen tıkırtı sesi içinde; klima hava giriş klapesinin adaptasyonu yapıldı.

Yapılanlar;
    - Liqui Moly 5w40 4.5 litre yağ eklendi.
    - Yağ filtresi değişti.
    - Hava, yakıt ve polen filtresi değişti.
    - Far, kapı ayarları yapıldı.
    - Viraj lastiklerimiz ve burç sökülüp yağlandı.
    - Fren hidroliğimiz değişti.
    - Fren sistemi havası alındı.
    - Enjektör güncellemesi
    - Arka stop ampulü değişti.
    - Ön sağ park lambası ampulü değişti.
    - Çizik rotüş boyası yapıldı.
    - Antifrizli cam suyumuz eklendi.
    - Antifriz derecesi ve sıvı kaçağı, fren balata kontrolleri ve hortumları, egzoz sistemi askı ve sızıntı kontrolü, şanzıman, direksiyon ve aks körükleri kontrolü, süspansiyon kontrolü, dış - iç aydınlatma kontrolü ve kaporta korozyon kontrolümüz yapıldı.

Yaklaşık 12 parçaya yakın, vida kapağı, klips, vb. parça siparişi verdik.
    Uzun zamandır Boracan'ın fotoğraflarını paylaşmıyordum, paylaşayım istedim.

Faturamız;
    Yetkili Servis; 636₺(indirim dahil)
    Yağ; 137₺(N11 - indirim kuponu ile)

Son düzenleme: 7 Eylül 2020
    Unicorn, <<bülent>>, gogo46 ve 6 kişi daha bunu beğendi.
  10. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Selam, bugün iş yerindeyken erkek kardeşim aradı ve geçtiğimiz hafta genel bakımı yapılan Bora'nın (bugün)yazılı ve sesli bir şekilde yol bilgisayarında '' Lenkrad Workshop '' yazılı uyarı yazısı verdiğini söyledi. Poloş'un kablosu ile kontrolleri yapıldığında '' Direksiyon Basınç Müsürü - sık sık '' uyarı vermiş, fakat; bahsi geçen sensörün kontrolü yapıldığında sensör gayet verimli çalışıyormuş.

Mobil Servisin kontrolleri sonucunda; direksiyon basınç hortumunun çatlayıp sızıntıya sebebiyet verdiğini, aracın direksiyon pompasının uğultu sesi yaptığını ve bu şekilde yürütülemeyeceği söylenince ücretsiz çekici hizmetini kullanmaya karar vererek Bora'yı servisine gönderdik.

Basınç hortumunun stokta olmaması ve yan sanayi parça kullanmamak istememden dolayı orijinal parçayı sipariş edip, arızalı hortumunda presçi de geçici olarak yapılmasına karar verdik. Daha önce de bir Alman otomobil parça üreticisinde çalıştığım için bu gibi basınç ile çalışan hortumları orijinal tercih etmeye çalışıyorum.

Yaklaşık bir saat önce araç geçici olarak onarılıp teslim edilmiş, kardeşim eve gidip Bora'yı park etti ve yarış sezonu gelinceye kadar garajdan çıkmayı bekleyen araçlar gibi bekleyen Hamburglu Poloş'u aldı.
    Direksiyon kutusu yaklaşık 4 sene önce eski sahibi tarafından değiştirilmiş ve ATF yağ kullanılmış. Fakat; Mark3 ve Mark4 kasalı araçlardan itibaren direksiyon hidrolik sıvısının bilindik kırmızı ATF yerine, yeşil renkli Volkswagen markalı direksiyon sıvısı kullanılması gerekiyor. Servis kılavuzunda ATF kullanımının direksiyon kutusu ve revizyonlu kutunun içindeki burçları aşındıracağı, direksiyon sistemindeki hortumlara zarar vereceği ve hidrolik kabının dibinde tortu yapacağı belirtiliyor. Diğer markalar için ATF kullanımı uygun iken; Vag grubu araçlarda yeşil direksiyon yağı kullanımı uygun görülüyor. Yani; yanlış yağ kullanımı nedeniyle başımıza geldi.

Gelecek hafta basınç hortumumuz değişecek, kayış aksamları temizlenecek. Direksiyon sistemi komple temizlenecek ve yeni yeşil yağımız eklenecek.

Fotoğrafları erkek kardeşim gönderdi, galiba; soldaki çizgili boru.

Yeşil denilen doğru yağ(Soldaki-Fotoğrafı internetten buldum:p)

Unicorn, umutd07, erenuzel41 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Güle Güle Prenses. :(

Selam, bu sene Bora'yı satıp Poloş'u erkek kardeşime ve anneme bırakma düşüncemiz vardı. Erkek kardeşim Bora'nın kalmasını isteyince ve annem de Poloş'u olası bir maddi ihtiyaçta satmanın daha doğru olacağını söylemesi üzerine iki aracı da satmaktan vazgeçtim.

Fakat; 3 hafta önce başlayan yeniden otomobil kullanma serüvenim, tahminen 7 veya 8 sene sonra fizik tedaviden sonrasına kadar ertelendiği için ve ailemizde Qashgai ile birlikte ikinci araç olduğu için, yurtdışına çıkmadan önce hiç istemeyerekte olsa satılmasına karar verdik.

Dün ilana koyduk, ikinci el otomobil piyasası bu kadar kötü iken; 6 mesaj gelince şaşırdık. Bugün ise; iş yerinden uzun zamandır birlikte çalıştığım bir kadın arkadaşımın talip olması üzerine, ekspertiz sonrası satışını gerçekleştirdik.

4 yıl ve 90.000 kilometrelik bir serüvenimiz oldu Poloş ile. B segmenti bir araç olmasına rağmen süspansiyonlarına hayran kaldım. Yazılım ile 90 beygirden 130 beygire kadar çıkarılmasına.. 24 kilometre ortalama hız'a, 4.2L ortalama tüketim vermesine.. Kadın başıma bir çok uygulamayı yapabildiğim, özelliğini açabildiğim muhteşem bir Vag-Com altyapısı bulunmasına.. O kadar kötü kullanmama rağmen süspansiyonlarının bir çok parçasının hala orijinal ve sorunsuz olmasına..
    Bir B segmentiydi ama, kendini sevdirerek D segmenti oldu Poloş.

Poloş artık emin ellerde. Yurtdışından dönüşte site otoparkında her gün görebileceğim, iş yerine gidince iş otoparkında görebileceğim. Şuan zaten garajda aynı yerde. Artık yurtdışında iken; Poloş uzun bir süre garajda yatmayacak. Çok titiz bir sahibi oldu artık.

14 yıllık şoförlük serüvenim, 4 yıllıkta Poloş serüvenim son buldu.
    Bu konudaki paylaşımlarıma her zaman göz atacağım...
    Seni özleyeceğim Poloş...

2016...

2018...

2020...

Unicorn, gokhan06, umutd07 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  12. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Hayırlısı olsun @Sevra
    Bir gün yine alırsınız bir poloş.

Sevra bunu beğendi.
  13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Alana satana hayırlı olsun , satanın hüzünleneceği alanın sevineceği bir gerçek. Ben çok sevdiğim arabalarımı asla bir daha görmeyeceğim yerlere sattım , görünce bile insan hüzünlenir , geçmiş olsun sağlıkla ilgili sorunlarınızın bitmesi dileğiyle.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Sevra bunu beğendi.
  14. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Şimdiden hayırlı olsun yenisi size - eskisi yeni sahibine, sağlık olsun geri kalan herşey birgün gelir.

Bu Sayfayı Paylaş