LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

205/55/16 boyutta ventus prime bir çok testte çok iyi olduğunu göstermiş. bir de alman testlerinde genelde ıslak performansı en iyi lastik çıkıyor.

2. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Kış lastiklerini kar uzerinde pek denemedim, doğru düzgün kar yagmıyor artık ama çok gürültulu bir lastik Nokian, arabadan soğutur derecede. Her binen bu arabadaki ses ne diyor, ben bile bu ses acaba gercekten lastikten gelmiyor olabilir mi diye düşünmeyen başlamıştımki yazlıklara geçince düzeldi.

3. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Benim araç 205/60/16 ebatında ve ventus prime de iki seçenek vardı. Birinde etiket değerleri B-B-66 diğerinde C-A-71. Yanı sessiz olsun istersem ıslak zemin performansı zayıf ıslak zemin performansı istersem tüketim ve ses konusunda zayıf kalıyordu. Hankook ilk tercihim olacakken tanesi 50 lira daha pahalı olan A-A-68 etiket değerine sahip michelin primacy 4 çıktı karşıma ve tercihimi değiştirdi.

4. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Yaklaşık 2 hafta oldu, Ibiza' ya 185/60/15 Bridgestone Turanza T005 aldım.
    Gayet memnunum an itibariyle, yalnız fabrika çıkışı olarak gelen Hankook' tan yarım tık daha fazla ses yapıyor; ancak frenleme, konfor vs gayet iyi.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hocam hayırlı olsun , benim de aynı lastiğin 185 65 15 ine ihtiyaç var , siz 4 ünü kaça aldınız , birde bu lastiklerde 100 tl indirim reklamı vardı sanıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

sainz bunu beğendi.
  6. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Liste fiyatı üzerinden alirsan var sanırım abi

7. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Daha önce Bridgestone'nin farklı bir versiyonunu kullandım ve aşırı ses yapıyordu. Ayrıca oldukça sertti lastikler ve çok sarsıyordu aracı. Şimdiki versiyonlar konfor konusunda nasıl deneyimlemedim ama ses konusunda hala gürültülüler malesef.

sainz ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    etiketteki değerlerin nasıl bir referans olduğu muamma olmakla birlikte,

gürültü değeri daha da belirsiz. aracın yalıtımı ve bu yalıtımın hangi frekanslarda etkili olduğu da herşey değiştirir. hatta bazen bir arabada çok sessiz olan lastik başka bir arabada çok gürültülü de olabilir.

bu nedenle lastik etiketindeki gürültü değerine hiç bakmam. ama yol tutuş aynı virajda karşılaştırma yaparak görebildiğim bir konu.

sainz ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Abi dördünü 1600TL' ye aldım. İnternetteki aramalarımda tanesi 385TL' ye de vardı ama 2019 üretimleriydi. Liste fiyatı zaten tanesi 500 küsür TL yazıyordu.
    Favorit aracımı götürdüğüm ustamın tanıdığı, her zaman müşterilerini yönlendirdiği bir lastikçiydi. Lassa Greenways baktık, o da tanesi 375TL' ye geliyordu.
    "Abi 25TL için Bridgestone' dan vazgeçme" deyince, Turanza T005 lastikte karar kıldım ve aldım.
    B250 veya B330 Evo serileri dayanıklı ancak epey gürültülü lastiklerdi. T005 de gürültülü ama diğerleri kadar da rahatsız edici seviyede değil bana kalırsa.

10. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Dediğim gibi etiket değerleri ne kadar gerçekçi bilemiyorum ya da kriter nedir bilemiyorum ancak bir lastik için 68 biri için 72 etiket değeri varsa o iki lastik hangi araca takılırsa takılsın aynı sonucu verir sanırım. Ancak şöyle de bir durum var bazı lastikler yeniyken çok sessiz olup 1 sene sonra etikete göre kendisinden daha yüksek ses değeri olan bir lastikten daha fazla da ses çıkarabilir. Sadece yeni lastiğe göre konuşmak da tamamen doğru olmaz. Kullanım ömrü boyunca sergilediği performans esastır.

Asel Kaan Efe ve gokhan06 bunu beğendi.
  11. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yok aynı sonucu vermeyeceğini garanti ederim. her aracın gürültü sönümlemesi farklı. motor gürültüsü var, rüzgar gürültüsü var, trim gürültüsü var.

bir de aşınmış lastiğin daha gürültülü olacağı da kesin değil, aksi de mümkün.

gürültü konusu karmaşık bir mühendislik konusu, ancak referanslara göre belirli ölçümler yapılabilir. bazı otomobil youtube kanallarında görüyorum, aracın içinde gürültü ölçüyorlar. o_O:)

<<bülent>> ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Elbetteki başka ses kaynakları da var araçta ancak hepsi için ayrı ölçüm yapılıp ona göre bir etikendirme yapılıyordur sanırım. Sonuçta aynı araçta kullanılan iki farklı lastikten bahsediyoruz. Yani bu araçta motor sesi çok geliyorsa A lastiği B lastiğinden sessizse yine içerdeki gürültüsü de daha az olacaktır. Aracı değiştirmiyoruz sadece lastikleri değiştiriyoruz dolayısıyla gürültü sönümlemesi farklı olsa da sessiz lastik yine sessiz olacaktır diye düşünüyorum. Ancak bu ölçümlerin yapıldığı ortam, asfalt sıcaklığı, zeminin yapısı, lastiğin kullanılacağı iklim koşulları da çok önemli. Geçen günlerde @Asel & Kaan Efe abimiz Mersin'de Michelin'den memnun olmadığını söylemişti. Asfalt sıcaklığı ile birlikte lastiğin tepkileri de değişiyor sonuçta.
    Aşınmış lastik için de aslında sizle aynı şeyi söylemiştim :) Etiket değeri daha yüksek olsa da katılıyorum zamanla bir lastiğin daha sessiz olabileceğine.
    Araç içinde makineyle falan ses ölçme işini anlamış değilim zaten. Bazı konularda bilgi kirliliği ve eksikliği var ve malesef yanıltıcı olabiliyor bu gibi yayınlar.
    Örneğin adam ses sistemi yaptırmış ya da araçtaki orjinal ses sistemi süper diyor, telefon ya da mikrofonla kaydedip video sitelerinde yayınlıyor. İyi de senin sistemin ne kadar mükemmel olursa olsun benim alacağım ses dinlediğim kaynağın kalitesi kadar olacaktır :)

<<bülent>>, Unicorn ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    bakalım Bridgestone lar bende yıllardır yarattığı fanatizmi size de yaşatacak mı? Bridgestone lar her zaman gürültülüdür, fazla yakıt harcatır ama buna rağmen çukurda yanak yarılması çok zordur, sert direksiyon hareketinde yanakları ve tabanı esnemez arabanın ve lastik tabanının düzenli şeklini bozmaz, aşınma ve yaşlanma direnci genellikle çok yüksektir 8-9 yıl ve üzeri çatlamadan sararmadan dayanır ve virajlarda yoldan kopmama sert frenleme ve ani gazlamada kaydırmanın zor olmasıyla yola yapışmasıyla meşhurdurlar.

Tek eksi yönü bence Sabancı tarafından Türkiyeye getirilip satılan bu lastiğin rakiplerinden epey pahalı olması. Japonların herşeyi anlamsız biçimde pahalı ve gereksiz pahalı.

Hankook tan yarım tık değil üç dört tık fazla ses yapar:) Siz birde bu lastikle 90-100km hızla su birikintilerine girip çıkın ondan sonra bu konuda tecrübelerinizi aktarırsınız. Gürültiye sebep olan geniş yarıklı esnemeyen sırtın aquaplaning direnci çok yüksek.

<<bülent>>, sainz ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  14. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Hepsine katılıyorum da sadece frenleme ve ani gazlama kısmına daha önce kullandigim bridgestone ER300'ler için katılmıyorum. Frene basar basmaz ABS devreye girip ani gazda patinaja düşüyordu. Lastik tabanı kauçuk gibi değil kösele gibi davranıyordu :)

erenuzel41 bunu beğendi.
  15. Rio35

Rio35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    İ.K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    Rionun üzerinde Hankook vardı 3 yıl boyunca ufak olsa bile erimedi o kadar sertti. 1 lastiğin ömrü 3 yıl olsun. Nokian'ın ömrü de 2-3 yıl arası zaten km bakmazsak. Yaz lastiklerinde Rus üretimleri orta derece ancak asıl Finlandiya üretimleri güzel Nokian markasının. Bana göre eriyen lastik kalitelidir. Ancak özellik olarak Fren konusunda Nokian beni kendine hayran bıraktı.

Ses çok evet kış ve 4 mevsim lastiklerinde normal olarak. Yaz lastikleri ses konusunda iyidir. Ancak Finlandiya üretim modelleri çok güzel Nokianın.

muhendus, Asel Kaan Efe ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  16. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    bridgestone re002 tek geçerim.hele ısınınca efsanedir

17. sainz

sainz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    525
    Ad Soyad:
    Uğur Akar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Eski lastiklerle aynı şartlarda yolbilgisayarı 5,5lt/100km civarı tüketim yazarken, T005' lerle çok rahatça 4,9lt/100km değerini görebiliyorum yolbilgisayarında.
    Sertlik konusunda haklısın. Eski lastiklerden sonra biraz daha sert oldu araç ancak virajda, frende çok daha güvenli bir halde şu anda.
    Aquaplanning kısmında dediğini tam anlayamadım. Yani su birikintilerinde aquaplanning yapması daha mı az oluyor?

Son düzenleme: 8 Temmuz 2020
  18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Su birikintilerine daldığınızda sağa sola kaçma ani yavaşlama gibi sıkıntılar olmuyor ama ıslak zeminde rahatsız etmeyecek kadar kayar. Tipik bir kaba yapılı lastik, B330 böyleydi, T001 de aynı şekilde idi, arkadaşımın Clio da Ecopia serisi vardı o da aynıydı.

Hamurun özü aslında sert yapıda olmasada bu markanın lastiklerinde genellikle taban ve yanak kesiti kalın olur bu da sertlik hissi veren mevzuya yol açar, tartıda ağırlığı tartılsa aynı ebattaki diğer pekçok lastikten ağırlık olarak fazla çeker. O yüzden motor gücünden biraz yemesi lazım aynı zamanda kalın kesitli lastik tabanı fazla esnemediğinden yuvarlanma direnci az olur.

Herkesin beklentisi ve sürüş stili çok farklı, bu lastikler benim tarzıma uyuyor ama çevremde 10 kişiden 7-8 kişi bridgestone u asla sevmez ve kullanmaz. Bunu çok iyi anlayabiliyorum.

19. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Potenza serisi çok güzel, birkaç endişem olmasa şu anki lastiklerimden sonra hayalim Potenza. Endişem ise Potenza ile ıslak zeminde arabayı yolda tutamama korkusu.

benim bir teorim var ama Potenza ile alakalı değil bu teorime göre Türkiye de özellikle şehir içi yollarda ve sık kullanılmadığı zamanlarda şehirler arası yollarda asfalt üzerinde bol miktarda toz partikülü ve kum taneciği gibi yol tutuşunu bozan kalıntılar olur. Yumuşak hamurlu ve ısındığında daha da sakız gibi hale bürünen lastiklerin bu tozlu asfaltların üzerinde olan parçacıkları üzerinde yol alındıkça toplayıp yumuşak yapıda olan sırt kısmına acayip biçimde yapışması ve lastiğin dönüş momenti ile bunlardan kurtulmasının daha zor olması teorisi aklımda büyüyor, eğer sert yapılı bir sırta sahip lastik olsa asfalttaki toz parçacıkları sırt kısmında yumuşak hamurlu lastikteki kadar tutunamıyor ve yapışamıyor hatta yapışsa bile dönüş hızı ile kolayca kurtulup fırlıyor ve yol tutuşu farklı asfalt zeminlerde daha az karmaşık bir hal alıyor gibi bir his var içimde, sert hamur ile neidüğü belirsiz zeminlerde viraj dönüş momentinin 1.2 ila 1.3G kuvveti arasında olması durumu ile yumuşak olduğu söylenen lastiğin zemin seçtiği için 0.8G ile 2G arasında farklı farklı dönüş kuvveti sergilemesi durumu. Bu ikinci seçenekte anlattığım mevzu bana kaza yaptırıyor. Ancak yumuşak hamurlu olan lastikle zemini temiz olan hatta bir önceki gün yarış koşulan bir pistte virajlarına bolca erimiş lastik kalıntısı yapışan bir zeminde dönsek en iyi viraj performansını verir.

Bazı lastiklerde gözlemlediğim bu tecrübelerime göre özellikle şehir içi yollarda yağmur yağdıktan sonra asfalt kurumaya dönerken hafif nemli olan asfaltta kuru zemine göre çok daha kuvvetli tutuma olduğunu gördüm genelde zemin seçtiğini söylediğim lastiklerle. Kuru tozlu asfalta o kadar kuvvetli tutunmayan kimi lastikler nemli veya temiz bal dök yala türden asfalt yüzeylerde harikalar yaratıyordu, bu durum bende lastiklerim çok fazla zemin seçiyor ve sürüşümü sürekli değiştirmek zorunda kalıyorum hissi yaratıyordu işin kötüsü bir yerde zorlamak istediğimde ani kopmalar yaşayabilirdim yada çok iyi tutunma elde edebilirdim ama bunu denemeden test etmek zor bir kere zeminle aram kötü gittiyse o riske girmeye de yemiyor işte, ben pistte sürmüyorum ve şehir içi yada şehirler arası yolda 100 metre sonra zemin ne yapıda olacak bilemiyorsunuz.

20. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,918
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia

Bu Sayfayı Paylaş