LPG KABLO

Polooooş, Büyüksün. (2013 Vw Polo 1.6 Tdi 130 Ps Dsg Comfortline)

'Bakım Günlükleri' forumunda Sevra tarafından 26 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,519
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Beni + 30 kabul edin , çok mağdurum , okuyamıyorum.

Tapatalk kullanarak Nokia 3310 aracılığıyla gönderildi

2. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Asıl mağdur benim abi bak hep beni etiketliyor...gelde okuma ya önemli bir bilgiyse diyorsun...sonra hondadan, bilgisayara oradan oyuncak arabalara oradan başka yere derken uzayıp gidiyor

3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,519
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Mübarek Gılgamış destanı.

Tapatalk kullanarak Nokia 3310 aracılığıyla gönderildi

cenker_baba, <<bülent>> ve Roadrunners bunu beğendi.
  4. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Bende marka fanatiğiyim. Daha önce dediğim gibi Volvo'nun fanatiğiyim. Volkswagen'e karşı bir fanatikliğim yok, sadece kullanıcısıyım.

Eskiden bir araçta önceliğim; otomatik vites, yakıt ve performans idi. Bunları B segmenti Poloş'ta buldum. Fakat; şuan önceliğim yaşadığım sürecin yan etkilerinden dolayı sadece süspansiyon konforu ki, Poloş'un yumuşacık, ses çıkarmayan bir süspansiyonu da var. Yoldaki en ufak bozuklukta bile ses yapıp sarsan araçlardan nefret etmeye başladım.

VW hakkında diyeceğim; bir sonraki aracım yine Volkswagen olur büyük ihtimalle. Servisinden, bakım fiyatlarından, ilgi alakadan memnunum. DSG bir defa mekatronik arızası verdi, iyi niyet ile 14 TL gibi bir fiyat ödedim. Elsa ve Etka diye iki tane muhteşem programı var. Laptopumdan parçanın nasıl sökülüp takılacağı, parça kodları, güncel servis fiyatı ve stok durumunu, bir elektrik kablosunun ne için olduğunu rahatlıkla görebiliyorum. Üstelik; rahat bir şekilde kadran selamlama vb. özellikleri kadın başıma açabiliyorum. Benim için büyük kolaylık.

Şuan için markadan ve Poloş'tan genel olarak memnunum, ama isteyen
    MARKAYA! istediğini söyleyebilir. Basit konular yüzünden birbirimizi üzmeyelim.

Son olarak; Poloş'a laf yok.!

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    hoşgeldiniz @@Sevra hanım...
    bir kaç soru sormak istiyorum

geçenlerde bir arkadaşın 2013 polosuna bindik kontağı çevirip bırakınca araç çalışıyordu. bu neden 2011 pololarda yok. benim hanım sürekli marşa basıyor
    ikinci olarak. bakım amaçlı ön düzeni yeniledik boge taktık ama süspansiyon sertleşti eski tokluk kayboldu. söktüğümüz amortisörlerin üzerinde marka yok sadece parça kodu ww logo ve tc22 diye bir kod var. orijinal amortisör markası nedir acaba
    ara sıra marşa basarken key diye uyarı veriyor arıza kodu yok.şimdiden teşekkürler.geçmiş olsun tekrar.

6. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    unutmadan yurtdışına gidecem demişsiniz sınır kapalı deeğilmi veya tehlikeli değilmi ?

7. Brl2016i20

Brl2016i20 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad Soyad:
    Birol boz
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Antakya Primemall i gorunce bende yazayım dedim İskenderun dan
    Ne dıcegımıde bılemedım neyse burda dursun sanırım buldum ne dıcegimi
    Araca masallah diyelimde nazar değmesin

Sevra bunu beğendi.
  8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    1- Aynı özellik Poloş'ta da var. Kontak anahtarını çevirip bırakınca kendisi çalışıyor Poloş. 2013'ün 7 ayından itibaren üretilen araçlarda bu özellik mevcut. Sonradan takılma konusunda fikrim yok.

2- TC22 Bilstein Touring Class amortisörlerinin kodu. Kod 5 ile başlıyor ise; Sachs, kırmızı etiketiyse Boge Advantage, Borsehung ise; direkt Borsehung yazar.
    Aracın üzerinden çıkan markayı, dışarıdan alsanız bile orijinali gibi olmayacaktır. Markanın standartları farklı, parça üreticisinin standartları ve rekabet/fiyat özellikleri farklı. Servisten alınan Bilstein yumuşak karakterli iken, dışarıdan aynısını aldığınız Bilstein'ın sert karakteri rahatsız edebilir. Ayrıca; Touring Class orijinal amortisörler çok değerlidir.

3- Arızalı parçaları orijinali ile değiştirin. Sonrasında süspansiyon aksamını 48nm, amortisör aksamını 42nm tork ile ayarlatın.
    Bu değerlere uymadığınız takdirde, süspansiyon aksamındaki tokluğu sadece bir hafta hissedeceksiniz. Sonrasında eski haline dönecek .

4- Anahtar pilini değiştirin. Key Batt yazmakta.

5- Evet, şuan Almanya'ya gidemiyoruz. İyi ki de geçen ay dönüş yaptık.

adgny, gokhan06, erenuzel41 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  9. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim, evet Antakya Primemall karşısı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Fuar Alanı burası.

erenuzel41 bunu beğendi.
  10. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Erkek Kardeşim Poloş'un Eksiklerini Tamamladı.

Selam, bir süredir yetkilileri dinleyen ve hava sahasının kapalı olmasından dolayı garajından çıkmayan duyarlı Poloş'a, yetkili malikanesinde klima ve araç dezenfeksiyon işlemi uygulandı, bir kaç ay önce değişen klima polen filtremizde tekrar değişti.

Servisten orijinal paspas siparişi verdik. Erkek kardeşimin aldığı idarelik universal paspası, üniversal Poloş beğenmedi. Servisteki orijinal paspasları çok kaliteli ve ömürlük. Gelecek hafta gelir inşallah. Polen filtresine ve dezenfeksiyona ücret almadılar sadece paspas için kapora(100₺) verdik.

Babetine çivi batması sonrası onarımdan kaynaklı titreme vardı, Balans ayarı da yapıldı Poloş'un. Yurtdışına dönemediğimiz için her iki günde bir hastaneye götürecek Poloş. Bu nedenle temiz olması, klima da herhangi bir kokunun olmaması şart. Ayrıca; eşimin aracı yerine Poloş'u seçtim, çünkü o yolda ilerlerken şaseye çokta sarsıntı vw ses vermeyen bir Maybach Poloş. Bu arada aile aracımız Kaşkoş topuklu ayakkabı giyiyor, çünkü; fabrikasyon lastikleri bir topuklu ayakkabı kadar konforsuz. (Bridgestone)
    Lastiklerde iyi durumda.

Poloş'u geldiğimizden beri eşim alt kattaki kapalı otoparka park etmiyor. Kapalı otopark ta bir süredir tadilat var ve maalesef bu tadilattan Poloş'a payını almış. Poloş' ta bir çok yerde çimento lekesi var, kat çıkmışlar Poloş'a.

Ek olarak; dönüş yolunda sosyal mesafe kurallarına uymayıp tamponuna kadar yanaşan araçlarla mesafeyi açmış, üzmüş onları yürüyen uçak Poloş.

Son olarak; bir iki fotoğraf benden, diğerleri erkek kardeşimden. Artık Poloş ile erkek kardeşim uğraşıyor, ileri de okulu bitince Poloş' un anahtarını ona vereceğim.

Ve sıfır araç kokusu;

11. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    - Poloş'un Abisi Boracan'ın Ön Sağ Lastiği Seyir Halinde Patladı. -

Selam herkese, dün erkek kardeşim yayla evinden yanıma doğru gelirken, Poloş'un abisi Boracan'ın ön sağ lastiği seyir halinde patlamış. Allah'a şükür düşük hızda ve köyden çıkmadan patlamış.

Önceki lastikler 3.5 yıllık Michelin Primacy 3 idi. 2. senesinden itibaren sürekli patinaj düşüp Çekiş Kontrolün devreye girmesi, ESP ışığının yanması ve yarım dozajda ABS'nin hemen devreye girmesi gibi sorunlarla karşılaştık. Eğer aracınızın güvenlik sistemlerinin nasıl çalıştığını test etmek istiyorsanız, kendisi harika bir lastiktir. Üstelik 2.senesinde diş derinliği çok iyi durumda idi.

Bugün erkek kardeşim lastikleri değiştirmeye gitti. Önümüzdeki yılın ilk aylarında satacağımız için erkek kardeşim üst segment(Conti, Pirelli) marka yerine orta segmenti tercih edelim dedi. Telefonda, lastikçideki marka seçeneklerini konuşurken Hankook, Lassa, Petlas, Falken gibi seçeneklerin arasından Falkeni kararlaştırdık. Hankook'un biraz sesli olduğunu biliyorum. Erkek kardeşime 4 lastiği de değiştirmesini söyledim.

Lastiği sadece fotoğrafta gördüm, araç kullanamadığım için herhangi bir izlenim aktaramayacağım.

Ek olarak; Boracan'ın torpido soğutmasının aç-kapa valfi çatlak idi. Bir zamanlar torpidoyu sökmüştüm, işte o zamanlar hortumu ayırmayı unutup valfi çatlatmıştım.
    Yan Sanayi valf, genellikle hepimizin evinde bulunup içinde yaprak sarması olan dondurma kabı kalitesinde olunca orijinalinden sipariş verdim.

Boracan'ı yıl sonu veya yılın ilk ayları satılığa koyacağız. Ben araba kullanamadığım için Poloş'un erkek kardeşime ve anneme, yayla evine göndereceğim. Hamburg'ta doğup, üretilmiş olsa da, kendisi tam bir Anadolu Prensesi Poloş.

Falken Ziex Ecorun 205/55/16 V 4x350 = 1400(Ç.Subap,sök-tak VS. dahil / 12/20 üretimi)
    Torpido Soğutma Valfi; 88TL

<<bülent>>, Tilki, umutd07 ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  12. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Hoşgeldin abla, primacy 3 konusunda yazdıkların benim arabamdaki primacy 3 lerde gördüğüm problemlerin birebir aynısı:) fotoğraftaki hasarlı patlayan lastiği görünce benim patlattığım primacy 3 geldi aklıma aynı bu şekilde bende patlatmıştım, bazı konularda aynı fikirde olan insanları görmek ne güzel:) Kullanmaya fırsat bulunca Falken konusunda da yorumları bekleriz.

Hankook un bazı serileri sessiz sayılır aslında mesela ventus modeli sessizlik olarak fena değildi ama Falken Hankook tan iyi olsa gerek.

Aramıza tekrardan hoşgeldin sağlık ve afiyetler dilerim abla.

Sevra bunu beğendi.
  13. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,519
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Tam da Warning ( İkaz , dikkat) denilen yerden yarılmış. Geçmiş olsun , yenileri de hayırlı olsun , Boracanın ihmal edildiği ve yakında gidecek diye üvey evlat muamelesi gördüğü kanaatindeyim.

Tapatalk kullanarak iPhone X aracılığıyla gönderildi

Sevra bunu beğendi.
  14. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Eren, Poloş'un fabrika çıkış Lastikleri Hankook idi. Hiç memnun değildim, garip bir şekilde CPC5'ler daha sessiz geldi. Yol tutuş ve frenleme konusunda çok daha iyi. Hankook iyi bir marka, yeni serileri merak ediyorum. Bu arada Falken'in etiket değeri. 67db. Gayet iyi bir değer. Lastik değiştirmeye karar verince bu forum dahil bir çok yorum okuyup bunda karar kıldık.

Boracan ihmal edilmiyor. Her hafta erkek kardeşim tarafından iç-dış-motor temizleniyor ve sürekli gezmelere gidiyor.
    Bugün lastikleri değişti, gelecek ay kırılan karter muhafazası değişecek ve Ağustos sonunda servis bakımı yapılacak. Orijinal amfisinde problem var, o tamir edilecek. Şoför paspası yırtılmış, onlar değişecek. Farlar ve kadran camı parlatılacak.

Poloş'ta ise; en son 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinde eşim kendi aracını otoparktan çıkaramayınca Poloş'u kullandı. O gün site bahçesinde temizlendi, hala yatıyor ve yeni bir akü masrafı bizi bekliyor.

muhendus, erenuzel41 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  15. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    4 aydır önlerde ecorun kullanıyorum.ısınınca yol tutuşu çok iyi
    -hayırlı olsun
    -geçmiş olsun

Sevra ve umutd07 bunu beğendi.
  16. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,895
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sevra hanım hoşgeldiniz, geçmiş olsun hayırlı olsun...

Sevra bunu beğendi.
  17. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Teşekkür ederim.
    Teşekkürler Hakan bey.

18. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    ventus prime 3'ü toyotaya almıştım. şimdi 1 ay önce de elantraya aldım. ben çok ama çok memnunum. birçok lastikle karşılaştırabilecek kadar deneme yaptım. hankook'un bıraktığı yeri bulmak zor.

falkenin sizin aldığınız lastiği de gayet iyi. güle güle iyi günlerde kullanın.

gogo46 ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  19. Rio35

Rio35 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    İ.K.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    Lastik konusunda herkesin çok ismini söylemediği Nokian diye bir marka var. Kış lastiğinde 1 numara ama yaz lastiklerini denemedim sadece yorumlarını okudum herkes ondan da memnundu. Benim Şuan Nokian 4mevsim weather proof var. İşi birince 1 sene sonra Nokian üst seviye bir yaz lastik alacağım özellikle Finlandiya üretimi.

muhendus bunu beğendi.
  20. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Ventus Prime fiyat olarak makul bir lastik. Ben de lastikleri değiştirirken düşünmüştüm ancak etiket değerleri (ne derece gerçek bilemiyoruz) nedeniyle vazgeçmiştim.

Nokian'da lastik bakarken alternatifler arasındaydı. Kış lastiklerindeki performansını biliyorum ancak yaz lastikleri için okuduğum yorumlar genelde pek iyi değildi. 1-2 sene sonra lastiğin parçalanmaya başladığını, eridiğini falan yazanlar çok vardı. Tereddütte bıraktı açıkçası.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş