LPG KABLO

Polo Tsi Ve Hyundai

'İ20 Forum - Club' forumunda ozgurcan333666 tarafından 3 Ocak 2018 tarihinde açılan konu

1. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Biz freni yıllarca yanlış tanımışız...

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Fren hidroliğini kaynatmak için 5-10km boyunca sürekli frene basarak yokuş inmek gerekir yada pistte otomobil kullanır gibi 200km hıza çıkıp 60km hıza inmek sonra bunu arka arkaya bir 20-30 kere yapmak gerekir gündelik yaşamda yapılan yada başımıza gelebilecek birşey değil zaten ekstrem bir durum bu. Bunun gibi birşeyi test etmenize gerek yok abla:) yazık günah frenlere, zaten hidrolik kaynarsa özelliğini kaybedecek yani değiştirilmesi gerekecek balata ve disk aşınıp bozulacak. Dediğiniz doğrudur ayrıca, fren basıncı düşük olupta uzun süre frenleme yapılırsa frenler daha kolay aşınır bozulur yada eksrem durumlarda daha çabuk ısınarak hidroliği kaynatır ancak burada yine bu frenlerin hareket halinde iken ne kadar soğuyabildiği ve disk balata kaliper gibi şeylerin tasarımsal yapısı da önemli mesela geniş çerçeveli bol rüzgar geçirebilen kolları olan çelik jant varsa disk çabuk soğur delikleri çerçeveleri ufak teneke kara jant varsa disk daha geç soğur.

Fren sisteminin üretimi ciddi denetimlere ve disipline dayalıdır, fren üretimi yapabilmek için TS555 belgesi ve ECR90 belgesi gibi şartlar var her önüne gelen fren sistemi parçası üretemez zaten freni bozulup kaza yapan otomobil sayısı genellikle azdır.

motorsporlarında mesela formula 1 de çok yüksek sıcaklıkta kaynayan fren hidrolikleri ile yüksek sıcaklıkta kırılmayan ve demirden daha çabuk soğuyan karbon seramik diskler ve karşıdan gelen rüzgarı disklere çeviren fren soğutma boruları kullanılıyor ama bu fren sistemi yarış öncesi ısınma turlarında iyice ısıtılmadan kullanıldığında iyi tutmuyor veya kademelendirme yapmıyor direk tekerleği kilitliyor yani fren hidroliğinin kaynama sıcaklığı yüksek ama akışkan hale geçme sıcaklığı da yüksek, normal oda sıcaklığı gibi 20 *C lik bir ortamda reçel kıvamında olan hidroliği gündelik binek araçlarda kullanamıyorlar çünki yola çıkıldığında yapılacak ilk 8-10 frenlemede ısınmadan tutmayacak bir fren sistemi gündelik hayatta işe yaramaz:)

Forumda hidrolik kaynatmış arkadaşlarımız var birisi de @Köksal abimizdir yayladan motor freni yerine sürekli pedala basarak inmesi sonucu kaynatmıştır.

Ersin ve umutd07 bunu beğendi.
  3. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Bu tip durumlar otomatik vites araçlarda uzun ve dik rampa inişlerde 2 veya OD off kullanılmamasından bile kaynaklanabilir.
    Bu arada @Köksal ı tebrik ediyorum. Yayladan dönesi yoktur da ondan yapmıştır. :D

gogo46, umutd07 ve Köksal bunu beğendi.
  4. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Benim fren hidroliğı kaynadığı zaman hızım oldukça düşüktü. Yol toprak ve bozuk 2 ile gitsem dizel araba devirsizlikten kendini ileri atıyor o da bozuk yolda fazla hızlı oluyor, 1 e alsam aşırı yavaş kalıyordum, boşa alıp ayak frende rahat 1 saat gitmişimdir. Kaynadığını fark ettiğimde bikaç kez öndeki araca vurma riski yaşadım. Frene basıyorum yavaşlama yoktu. Kenara çekip 15-20 dk bekledi(asfalta inmiştim) hidrolik soğudu ve normal şekilde yola devam ettim.

umutd07 ve ai_torcuk bunu beğendi.
  5. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Benzinli olsa 1 de gidebilirdin. Dizel olunca motor çok tutuyor aracı. Ben köye gidince iniş ve çıkışları hep L de yapmıştım. Ama köy yolu yayla yoluna göre daha dik tabiki.

Ersin, Köksal ve umutd07 bunu beğendi.
  6. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Benim de anlatmak istediğim bu. Üst kısımda aracın freninin yüksek hızlarda 1-2 kullanımda şiştiği ve bu model de zayıf olduğu belirtilmiş.
    Sizde servis güncellemesiyle fren şişmesinin giderilemeyeceğini, kullanıcıdan kaynaklı olduğunu söylemişsin.

1- Fren kolay bir şekilde şişmez, bende onu anlatmaya çalışıyorum. 2- Kolayca şişme oluyorsa arıza durumudur, servis müdahale edebilir, edemez diye bir şey yok. 3-Şu şekilde edebilir; yüksek hızlarda devirde yüksek olduğu için vakum pompası veya westinghouse basıncı sorunu olabilir, değişim ile giderilebilir. Aynı modelin bir çoğunda sorun yaşanıyorsa servis güncellemesi yapılır. Aynı zamanda eski tip araçlarda fren işine emme manifoldundan gelen hava da girdiği zaman, sistemdeki herhangi bir olumsuzluk durumunda fren şişmesi yaşanabilir. Tekrar söyleyeceğim, servis müdahale edebilir. 4- Aracımda ana merkez değişti. Eğer Polo'nun fren sistemi zayıfsa, üretici ona da müdahale edebilir. Sonuçta B segmenti arabası. Acemilerin sık sık kullanacağı bir araç diye ani fren ikaz sistemi bile koymuşlar. 5- Araçtan sık sık freni şişen, freni tutmayan bir araç gibi bahsedilmiş. Tekrar belirteyim, ben katılmıyorum. Eğer ki, bu iki sorun, arıza olmadığı halde yaşanıyorsa üst kısımda zayıf diye sürtünmeden kaynaklı ısınma olarak bir fikir attım ortaya. Benim teknik bilgim yetmediği için sizlerden bilgi istedim. Sık sık kullanılınca olabilirmiş. Ama atladığımız bir şey var. Fren hidroliği nem oranı yüksek ise, bu mesafe kısalacaktır elbet. Ama Polo'nun freninin hemen şişmesi veya zayıf olmasının belirtilmesi garip geldi.

Fren şişmesini test etmeyeceğim, fren mesafesini test edeceğim. 100'le giderken birden frene basıp kaç saniyede duracağına bakacağım sadece. Hidroliği kaynatıp bozmayacağım, yeni değişti zaten. YouTube'ta depoya saçma sapan şeyler döken, test eden adam var, onunla karıştırdın heralde. :)
    Spor versiyonun jantları haliyle daha geniştir, fren disklerinin o kısım yüksek hızda püfür püfür eser, yine üstteki sorunu hemen çıkaracağını düşünmüyorum.

Fren sisteminin üreticisi de, fren sistemini kullanan üretici de çeşitli testlere tabii tutuluyor ve bir sürü standartı var.
    Fren sistemleri araca monte edilmeden önceki kalite kontrolü SAE J661A standartlarında gerçekleşiyor. Boyutsal uygunluğu SAE J160 standartlarında, gürültü denklemi SAE J2521 standartlarında, aşınma derecesi SAE J2707 standartları çerçevesinde test ediliyor. Daha bir sürü testi var, mesela trafiğe uygunluğu MVSS 135 ve ECE R90 standartlarında gerçekleştiriliyor. TS gibi belgelerden önce, bu testler mevcut. :)

Motorsport ve Formula'yı kenara atalım, konu 1.2 TSİ Polo'dan nerelere getirdik :) Type R veya Golf GTİ araçlarda fren,süspansiyon ve motor sisteminin öneminden bahsetmişim. Bunlardan biri eksik olunca tüm keyif gidiyor ve ben bunu yine üreticiye bağlıyorum. O performanstaki araçlara yetersiz fren sistemi, sizinde onayladığınız fren sürtünmesi arttıracak ve bir süre sonra kaynayacak. Hadi, günlük kullanımda hissetmeyeceğiz, fakat; İstanbul Park'taki etkinliklere katılınca sıkıntı çıkarır. Üstelik Almanya'da limitsiz otobanlarda var ne güzel, orda da uzun kullanımda sıkıntı çıkar. Ben bunu yine bunu kullanıcıya değil, daha çok tasarıma bağlayacağım.

Son olarak; acelece yazdım, daha yeni geldim işten :) Yanlış,anlamı bozuk veya anlamadığınız noktalar varsa söyleyin ileri saatlerde düzeltirim.

7. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    abla ya :) frenlerin güvenilirliği ile performansı birbirinden farklı şeyler değil mi? frenin şişmesi güvenilirlikle alakalı iken durabilme ve yavaşlayabilme kabiliyeti performansa dayalı

Sevra bunu beğendi.
  8. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Fren güvenirliği diye bir tabir, uzun süreli kullanım veya test için kullanılır. Almanya'da Wulf Geartner Auto Parts'ta çalıştım, oradan biliyorum.

Ülkemizde fren güvenirliği; durma mesafesi, performans :)

G8141 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    evet abla iyi tutan frenler çok da dayanıklı ve uzun ömürlü olmayabilir tam tersi de olabilir:) ben hiçbir otomobilin frenine güvenmem sürekli vites küçültürüm hep, yazın rampa inerken klima açarım. 120km hızın üzerinde nerdeyse hiç fren yapmadım kendi kendine yavaşlamasını beklerim, zaten yol doluysa hayatta o kadar hızlanmam

10. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Evet, mesela ; TRW'de balatalar da öyle, iyi tutuyor ama biraz yumuşak olduğu için ömrü çok değil. Üstelik çok toz bırakıyor. Onun yerine mis gibi Textar Epad'lar var. Uzun ömürlü, standart balata da en iyi performans gösteren, tozu ve sesi hiç olmayan. Senin bahsettiğin tam tersi olabilir kategorisine girebilir. Ama tedarikçiler daha çok ucuz ürünlere yöneldiği için getiren yok. Dediğim gibi; ülkemizde güvenirlik performans ve durma mesafesi.

En doğrusunu yapıyorsun, keyifli sürüşler sana.

erenuzel41 bunu beğendi.
  11. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    hayatımda 2 kere fren şişirdim,1 kerede fren hortumum koptu.gerçekten sıkıntılı bir durum.insan ne yapıcağını şaşırıyor.

yaşı genç araçlarda sorun olmazda,10-15 yaşı geçmiş araçlardan komple fren tertibatı kesinlikle elden geçmeli veya mod.lanmalı.

umutd07 bunu beğendi.
  12. semih24

semih24 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad Soyad:
    semih kaya
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Poloyu bilmem ama arkadaşımın ibizasını kullanmıştım oda 1.2 tsi idi.
    Hem seri hemde sakin kullanıldığında az yakan bir araç hoşuma gitti açıkcası...

13. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Dun aksam bi tane polo tsi durdu isiklarda yanima asiri modifiyeli genc biri ... Sagdan sagdan hiiiiic bulasmadan sakince uzaklastim :))

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gogo46 ve ykptsc bunu beğendi.
  14. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia

MSC ve Ersin bunu beğendi.
  15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    güç ve sağlamlık konusunda d4fb göreceli olarak çok başarılı. göreceli derken koruma modülleri çok kısıtlı, fakir karışıma düşse bile yürüyor tabii sonra yüksek egt yüzünden turbo v.s. yiyor.

emrekibar bunu beğendi.
  16. Hacıstanbul

Hacıstanbul Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    65
    Ad Soyad:
    Hacı
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.6 CRDI (2011 -201X) RB
    Yarışa rampada başlayın kardeş moralin düzelir :))

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozgurcan333666 bunu beğendi.
  17. ozgurcan333666

ozgurcan333666 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    348
    Ad Soyad:
    ozcan cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hahahahaha hocam bu sefer oyle dusunuyorum bi polo yakalayabilirsem rampada tum hirsimi ondan alacam :)))))

SM-C9000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hacıstanbul bunu beğendi.
  18. Sevra

Sevra Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    3,548
    Ad Soyad:
    Sevra
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    VW
    Fluence'lara virajda benzerini yaparım, otobanda selektör yaka yaka hızlıca gelir, Porsche kullanıyormuş gibi artist artist geçer. Virajlara gelince yol tutuştan dolayı o yavaşlar, ben de gaza abanıp geçerim onu. Tabii, ara sıra yaparım bunu.

Hırs yapmamak lazım. Her aracın, onu rakiplerinden bir adım öne çıkarmış bir özelliği vardır sonuçta.

Sizin 1.4 CRDİ ile geçemediğiniz 1.2 TSİ'ı, yarın 1.0 TSİ geçer, teknik verilere bakarsanız geçecektir de..
    Dediğim gibi pek takılmamak lazım. Ne demişler; Aşırı besleme çıktı, mertlik bozuldu diye.

19. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    dpf sökülünce egt inanılmaz düşüyor.
    ölçtüm test ettim.tek sıkıntı iat cooler ufak kalıyor.buyutmekte yakıtı arttırır,kışında ısınmaz gibime geliyor.

20. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Mazot filtresi orjinal olmasin egt artiyor. Gerisini sen dusun.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş