LPG KABLO

Peugeot 301 İzlenimlerim.

'Sohbet' forumunda powerb tarafından 1 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

1. powerb

powerb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Burak Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi 2 hafta önce çok sevdiğim İ20'mi sattım ve yeni bir maceraya atılıp bir 301 aldım.Daha arabam 150 km'de ancak arabayı inceleme şansım çok oldu durduğu yerde onun için çoğu şeyde yinede fikir sahibiyim.Yazacağım yazı incelemeden çok özellikle İ20 sonrada bayilerde gezip gördüğüm diğer araçlarla bir karşılaştırma olacak.Daha önce severek Hyundai kullandığım için objektif bir karşılaştırma olmasına dikkat ettim.

Aldığım aracın modeli Peugeot 301 Active 1.6 HDİ yane aracın orta paketi aslında ben full paket almayı düşünüyordum ama önceki konumdada yazdığım gibi bayiye gittiğimde bayi showroom'daki sergilenen aracı satıyordu o araca baya indirim yapınca onu aldım.aldığım araçta opsiyon olarak Metalik renk (Köpekbalığı grisi) , piano black konsol , bej döşeme mevcut.Özellikle renk çok hoş olmuş bu modelde hem siyaha benziyor ama siyah kadar kiri belli etmiyor.

İlk önce aracın genişliğinden bahsetmek gerekirse İ20'den sonra hem dıştan hem içten bana baya geniş geldi İ20'de iç içe gidiyormuş hissi hakimdi :) genişliği yeni symbol'dende kat kat fazla zaten symbol'u incelediğimde özellik ön tarafta i20'den pek farkı yoktu genişlik olarak.Linea'dan ise kağıt üstünde içi daha geniş ama bence aralarında bir fark yok ikiside aynı.

Güvenlik olarak bütün aktif güvenlik ekipmanları araçta mevcut.Eski aracımda olmayan Esp en ufak viraja bile hızlı girdiğinde çıkardığı bip sesi ile bana güven hissi veriyor.Asr ise özellikle bu ilk günlerde bana çok yardımcı oluyor çünkü eski aracımdan sonra 301'in debriyajı bana çok yumuşak ve yukarda kavrıyor gibi geldiği için.Abs ve Bas'ı daha test edemedim.Direksiyonu ise İ20'den bir nebze daha yumuşak ama bence İ20'nin direksiyonu daha iyi idi.

Aracın en büyük eksisi bence şanzımanı vites aralıkları çok fazla yane vites değiştirmek için vites kolu baya yol kat ediyor.Sonra vites geçişleri sarsıntılı ne kadar sarsmamaya dikkat etsemde ufak bir sarsılma oluyor(1. vitesten 2. vitese atarken).ikinci eksisi ise cam kumandalarının ortada olması sanırım bunu işçilik yüzünden koymuşlar ortaya.

Aracın süspansiyonları orta düzeyde çok keskin kasis olmadığı sürece fazla içeriye hissettirmiyor kasisi.Daha sadece bir kez hız yaptım 50 km boyunca hız yaparken virajlarda yana yatıyor araç nedenini bilmiyorum.

Son olarak yakıt tüketimi ise önceki aracıma göre bana çok iyi geldi şehir içinde daha alışamadığım için gaza fazla basarak kaldırmama rağmen 6.3 l/100 km'den yukarı çıkmıyor yakıt tüketimi önceki aracımda ne kadar dikkat etsemde genellik 6.5 lt ile 7.5 lt arasında değişiyordu.

Aklıma bişey gelirse bu başlık altında paylaşırım.Aracı tavsiye edermisin diyenler olursada bence f/p oranı olarak piyasada lider ancak fiyat çıtasını biraz daha yükseltirseniz skoda superb'ye bakabilirsiniz.

Bu arada hepsi kendi görüşlerimdir.Yazı stilinde ise biraz tolga77 arkadaşımdan yardım aldım teşekkür ederim ona :)

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,779
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    İnceleme için teşekkürler. güzel bir yazı olmuş.

3. getz34

getz34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    ferhat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Skoda superb d segment bir araç değil mi :D

4. powerb

powerb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Burak Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Aa pardon yanlış yazmışım :) Skoda Rapid'ten bahsediyorum :)

5. getz34

getz34 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    ferhat keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    anlamıştım zaten bende bi an tereddüt ettim acaba süperb i ben mi yanlış biliyorum diye ayrıca inceleme için teşekkürler yakıt tüketimi ve aracın iç tasırımı çok güzel 301 in ama dışını sevemedim ben pek

6. powerb

powerb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Burak Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Ben tam tersine dış tasarıma daha çok ısındım özellikle gündüz farları çok farklılık katıyor :)

7. jarrah87

jarrah87 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad Soyad:
    Yiğit
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    bizim mahallede beyaz 301 var.... Görünümü fln gayet güzel... Ama benimde merak ettiğim konu süspansiyon ve kaput sağlamlığı.. Mesela era'lardaki gibi hafif çukurda lokurtular ve enteresan sesler çıkarıyor mu?

8. Emre

Emre Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,746
    Ad Soyad:
    Emre
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    görünümü çok mongol bir araba gibi geliyor bana :) fiyatıda iyi

9. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,345
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hayırlı olsun. 2 hafta geçti var mı yeni izlenimleriniz. Ben bugün test etme imkanı buldum.

10. ornix78

ornix78 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad Soyad:
    F.can K.
    Yaşadığınız Şehir:
    78-KARABÜK
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Bu arabanın kardeşi c-elysee nin süspansiyonlarını adını şimdi hatırlayamıyorum bir oto programında beğenmemişlerdi.

11. Salvodorcu

Salvodorcu Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    148
    Ad Soyad:
    Ata Öz.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    301 son donemde beyendıgım bır araç
    km lelerın ılerledıkce yorumlarını beklıyorum.

12. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    301 ve c elyse tamamen linea ya rakip cikan 100 binden sonra dagilacak hissi veren araclar gibi geliyor bana. Bir akrabam aldi c elyse suanda son derece memnun. ( arabada onem verdigi tek konu yakit tuketimidir. )

13. powerb

powerb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Burak Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaşlar bayram tatilinde 2000 km yol yaptım arabayı eskittim :D

Hemen izlenimlerimi söyliyeyim süspansiyon olarak orta sınıfta yer alıyor araç ama kesinlikle eski İ20'mimden daha iyi , motor olarak büyük hacimli olmasına rağmen i20'den daha az yakıyor ama baya baya sesli çalışıyor(içeriye fazla ses almıyor) ses konusunda İ20'mi arıyorum.Kaporta kesinlikle kalın sacdan üretilmiş elle bastırınca içe göçmüyor.İçeriye rüzgar sesi alıyor bunun içinde bugün servise gidicem.Araç yerden baya yüksek olduğundan 150 km/h'den sonra savrulmalar başlıyor.İç malzeme kalitesi i20 ile aynı fazla fark yok.

Son olarak arabayı almayı düşünenlere bir öneri vericem sakın ama sakın aracın iç döşemesini bej renk alıp birde fiyat farkı vermeyin benim gibi.2000 km lik arabamda bile hemen şöför koltuğu lekelendi nasıl çıkartabilirim diye bugun yine servise danışıcam

Merak ettiğiniz bir şey varsa yorum olarak sorun cevaplarım :)

hakan84 bunu beğendi.
  14. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,345
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kaporta çok ince, elle kaputunu esnettim. Bu segmentte gördüğüm en ince sac diyebilirim. Sizin araç başka yerden gelmiş sanırım.

Ayrıca bu araç avrupa ülkelerinde satılmıyor, satılırsa euroncap'a sokmak zorunda kalacaklar ve alacağı puan kaportadan şimdiden belli oluyor.

15. powerb

powerb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Burak Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Eğer tüm gücünüzle arabanın kaportasına bastırırsanız tüm arabalarda biraz çökeceğine garanti veririm hemde güvenliği kaporta kalınlığı ile ölçmeniz şaşırttı beni sonuç olarak kaza anında kaporta sizi korumayacak son olarak konunun başında söylediğim gibi görüşlerim bir karşılaştırmadır ben i20 ile karşılaştırdım.Ben zaten kesinlikle 301 kaportası çökmez demedim çökertmek için i20'den daha fazla güç uyguluyorum diyorum.Bu arada benim marka takıntım yok ancak hyundai'yı peugeot'tan daha çok seviyorum eğer hyundai accent blue'ya bu kadar fazla fiyat çekmeseydi emin olun hiçbir markaya başvurmadan alırdım.

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,345
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Marka takıntınız var mı dedim?

17. powerb

powerb Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad Soyad:
    Burak Şenol
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Demediniz zaten bende dediniz dedimmi ? Ben burda marka takıntısız karşılaştırma yaptığımı söyledim.

18. Mesut

Mesut Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad Soyad:
    Fırat
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    Eksi yönleri ve artı yönleri tabiki olacaktır ama genel anlamda bakıldığında güzel araba bence. Ha şunuda söyleyeyim aklıma gelmişken. Hani arkadaşlar yazmış önceki mesajlarda. Kaportasına basınca içeri çökmeyen araba yoktur diye felan. Var canım neden olmasın :) fort taunus 1.6 gls :)) ben askerliğimi tankçı olarak yapmıştım ama ne zaman binsem kendimi tekrar tank içerisinde hissediyorum. Allah muhafaza yeni modelli araçlardan birisine çarptıgını düşünemiyorum ben o aracın :)))) resmen kalın saç var kaportada yani o kadar...
    Allah kazasız sürüşler nasip etsin

19. Piyanistce

Piyanistce Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    102
    Ad Soyad:
    Çağlar ERTORUN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bayon 1.4 MPI BC3 CUV (2021-202x)
    c-elisse daha bir yakışıklı duruyor ön far çizgileri ızgarasından dolayı. Şahsen 3 hafta önce bende test ettim çok kötü bir araç değil ama üst paketindeki özellikelrini beğendim açıkçası. bende bundan sonra düşünebilirim.

20. ahmet4646

ahmet4646 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad Soyad:
    Ahmet Gençay
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    eski araçlarda kaporta kalındır doğru ama içte bir destek olmadığı için kaporta hiç bir işe yaramaz önemli olan içteki çelik desteklerdir...

örnek bir test...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 1 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş