LPG KABLO

P0420 Ariza Kodu (katalitik Konvertör Verimliliği Eşinin Altında Sıra:01)

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda enescanqq tarafından 30 Ekim 2021 tarihinde açılan konu

1. enescanqq

enescanqq Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Enes can
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Aracım hyundai getz 1.3 gls benzinli. LPG hiç takılmamış. Aracım 213 binde. Uzun yol yaptım motor arıza ışığı yandı. P0420 hata kodunu verdi sildirdim. Fakat tekrar yaktı. Bi kaç ustaya götürdüm. Bi tanesi Katalizör oksijen sensörü komple değişcek dedi. Bi tanesi oksijen sensörü değişcek düzelmezse katalizör değişcek dedi. Bitanesi ateşlemede sorun olabilir veya Egr valfi tıkanmış olabilir dedi. Dedi de dedi. Hepsi farklı konuştu kafam Allak bullak oldu. Bi tane video izledim araç çalışkrken oksijen sensörünün sözlerini çıkarınca aracın teklemesi lazım sonra takınca düzelmesi lazım dedi. Çalışırken çıkardım her hangi bi tepki vermedi takıncada bir değişim olmadı. Oksijen sensörü arızalıdır kanısına vardım kendimce. Ama tam ne olduğundan emin olamadım. Aracım yakıtı fazla yakıyor. Kalkışlarda seri ama yokuş yukarı araç bayılıyo ve fazla hızlı gitmiyor. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.ilginiz için şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

2. suleymanozer

suleymanozer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    995
    Ad Soyad:
    Süleyman özer
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Geçmiş olsun, benim aracım lpg li, bir yıl boyunca ara ara aynı arıza kodunu aldım, sırası ile ateşleme, oksijen sensörü, katalizör, emme manifold ve lpg ayarı gibi bir çok yeri kontrol den sonra bir sonuç a varamadım, kendiliğinden düzeldi şimdi arıza lambası yanmıyor, emme manifoldu contası ve hava filitresi sonrası hava geçen boruyu kontrol edin hava kaçağı için, yırtık yada delik olabilir.

koreci ve enescanqq bunu beğendi.
  3. enescanqq

enescanqq Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Enes can
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Baktım hortumda falan bir şey göremedim. İlginiz için teşekkür ederim.

suleymanozer bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    alternatif olarak sensorden direnç okuyarak arıza tespiti yapabilirsiniz.

enescanqq bunu beğendi.
  5. enescanqq

enescanqq Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Enes can
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bunu nasıl yapcam veya nereye yaptırcamB

6. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Katalizörün verimi, CO ve HC'yi oksitleme yeteneği ile belli olur. Motor beyni (ECM), arka oksijen sensörünün çıkışının ön sensör çıkışına uymaya başladığını kontrol etmek için ön ve arka oksijen sensörlerinin çıkış sinyallerini kıyaslar. Katalizör eskiyince arka oksijen sensörünün sinyal izi ön oksijen sensörünün sinyal izine yaklaşır. Bunun nedeni, katalizör oksijenle doymuş hale gelir ve HC ve CO'yu H2O ve CO2 'ye yeni halindeki gibi aynı verimlilikle dönüştüremez. Tamamen eskimiş bir katalizör ön ve arka sensör çıkışları arasında %100 uyum gösterir.

Katalitik konvertörün verimi ön ve arka oksijen sensörlerinin faaliyetlerini kıyaslayarak ölçülür. İki sürüş periyodunda dört 170 saniyelik izleme periyodunun ikisinde %60'dan fazlası ön ve arka sensör sinyalleri uyum gösterirse Motor beyni (ECM) bir kod çıkışı verir ve arıza ikaz lambası (MIL) yanar.

Olçümler aşağıdaki koşullarda yapılır:
    *Motor beyni (ECM) kapalı çevrimde (close loop) çalışıyor.
    *Motor hızı 1800 ile 3200 dev./dak arasında.
    *Katalizör sıcaklığı 372 C'nin üzerinde.
    *Kanister boşaltma işlevi 0.9'dan fazla.
    *Vites değiştirilmiyor.
    *Motor yükü 1.4 milisaniye ile 4.5 milisaniye arasında.

P0420 kodu, ön ve arka oksijen sensörlerinin okunuşuna göre katalitik konvertörün veriminin düşük bulunduğunu gösterir.

Bu verimin düşüklüğü temizlikle sağlanmaz. Ya katalitik değişecek yada 2. oksijen sönsörü verisi offsetlenecek. offsetleme için çeşitli yöntemler var, bunlardan birisi mekanik olarak sensörü yuvasından biraz geriye alarak daha az egzoz gazı teması sağlamak. Bu da çok istikrarlı bir uygulama değil. En sağlıklısı yeni katalitik.

Halil ve gogo46 bunu beğendi.
  7. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    1. sensör(manifold üstündeki)afr yi ayarlar

2. sensör ecudeki belli parametrelerdeki gazın 1. sensördeki ısı ile kıyaslar.ısı düşükse kat. doludur der arıza yakar
    (ısı değilmiş,oksijen miktarı farkının ölçer)

1- ya 2. sensör bozuk
    2-kat. dolu

her ikisi içinde çözümüm:arızayı söndürün.katın. içine 2-3 delik açtırın,2. sensörede yanıltıcı taktırın.maliyet 150-200tl civar.
    kafanız rahat etsin diye 1.sensörüde değişin :)

Son düzenleme: 2 Kasım 2021
  8. Akadomasyon

Akadomasyon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad Soyad:
    İsa bekir
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Merhaba arkadaslar. Araştırma yaptım ama tam olarak bir cevap bulamadım. Getz 2007 1.4 benzin-lpg 166.000 km aracımda p0420 - catalyst system efficiency below threshold bank 1 hatası alıyorum. Siliyorum 2 gün sonra yine yanıyor. Şehir içi trafikte hiç lamba yakmadı. Çevre yoluna çıkıp hızlandığım zaman yanıyor. Yada 100-150km uzun yolda yanıyor. Aracın cekisinde, yakitinda bir sorun yok. Bu arada lpg hiç bu arızayı almadım ama uzun yol benzin kullanıyorum. 200km dır benzinde kullanıyorum Şehir içi trafikte hiç bu Hayatı vermedi.

Oksijen sensörü voltaj verilerine baktım. 1. Sensör 0.00 ile 0.07 arası değişiyor. 2. Sensör ise 0.01 ile 0.07 arası değişiyor. 2. Sensör arac soğukken 0.04 sabit, arac isindikca yukarı aşağı oynamaya başlıyor. Önce bu Sensörlerimi baktırmak gerek yoksa bir egzozcuya katalitik konvertöre mi baktırmam gerek.

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    kodu silip aracı benzinde kullanın, tekrar yanmazsa gaz ayarı.

10. Akadomasyon

Akadomasyon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad Soyad:
    İsa bekir
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    5-6 gün önce Ltft değerim 12 seviyesine çıkmıştı, lpg ustasını aradim oda 150-200km benzinde kullanıp gel dedi. Şuan 200km dir benzinde kullanıyorum ve ltft değerim -0 da sabitlendi. Ayrıca 8-9 depo lpg ve sonrasında 1 depo benzin kullanıyorum. Daha geçen ay bir depo benzin kullandım 2 defa p0420 vermişti. Şimdi son 5-6 gündür yine benzinde kullanıyorum bu süre içinde 2 defa bu kod ile arıza ışığı yaktı. Yani benzinde bu arıza kodunu alıyorum.

Merak ettiğim şu aslında; birinci oksijen sensörü voltaj aralığı 0.00 ile 0.07 arasında oynuyor. Ancak ikinci sensör verileri motor sıcaklığı 55 dereceye kadar 0.04 sabit, ancak daha sonra aynı birinci sensör gibi iniş çıkışlı. Hatta bazen iki sensör voltajlari aynı oluyor. İkinci sensör voltajı sabit mi olmalı yoksa, birinci gibi dalgalı mi olmalıdır.

11. Akadomasyon

Akadomasyon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad Soyad:
    İsa bekir
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    https://www.hyundaiclubtr.com/konu/...oer-verimliligi-esinin-altinda-sira-01.50785/

Burdaki konuda;

"Tamamen eskimiş bir katalizör ön ve arka sensör çıkışları arasında %100 uyum gösterir.

Katalitik konvertörün verimi ön ve arka oksijen sensörlerinin faaliyetlerini kıyaslayarak ölçülür. İki sürüş periyodunda dört 170 saniyelik izleme periyodunun ikisinde %60'dan fazlası ön ve arka sensör sinyalleri uyum gösterirse Motor beyni (ECM) bir kod çıkışı verir ve arıza ikaz lambası (MIL) yanar."

Diye bir açıklamanız mevcut benim birici ve ikinci oksijen sensörlerinin voltaj değerleri birbirine yakın seyrediyor. Yani ikinci sensör sabit durmuyor. Burdan yola çıkarak katalitik konvertör artık vadesini dolduruyor mu demek. Perşembe gününe yetkili servise gidip kontrolleri yaptıracağım. İnşallah katalitik konvertörun ömrü bitmemiştir.

12. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    sizin volt metre ölçümleriniz bunu belirleyemez. narrow band sensör olduğu için osiloskop ile bakılması lazım. bu konunun başındaki araçta lpg olmadığı için alıntı yaptığınız mesajı yazdım. sizin aracınızda lpg olduğu için benzinde kontrol tavsiye ettim. benzinde yapıyorsa kat verimi sorunlu. ekonomik çözüm için kat arızaları yazılım ile iptal edilebilir. aracınız LPG'li olduğu için zaten çevreci.

Halil, Akadomasyon ve suleymanozer bunu beğendi.
  13. Era1028

Era1028 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Bu duruma ne kadar yardımcı olur bilemem ama. kendi aracıma Petrol Ofisinden benzin aldığım zaman bu hata kodunu alıyordum. Artık opet veye shell den alıyorum yaklaşık 1000 km den fazla oldu hata kodu almadım. yakıt kaynaklı olabilme ihtimalide var gibi . En azından kendi aracımda bu şekilde oldu.

14. Akadomasyon

Akadomasyon Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad Soyad:
    İsa bekir
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Teşekkür ederim, haklı olabilirsiniz. Hep shellden alıyordum. Bu nedenle en son depomun 1/3 doluydu sonra 170tl benzin aldım oda tekrar aynı seviyeye depom düştü. Ama arıza kodu verdi yine. Bugün yine 170 tl opetten benzin aldım. Bu şekilde yarım depo başka yerden benzin almış oldum, yine depo azalsın alacagim. Bu şekilde depodaki benzini yenileyeceğim. Çünkü bir yıldır 3 defa bu arızayı aldım ama son 20 gündür iki günde bir lamba yanıyor. Shell geçen ay axsess kampanyası yapmıştı o zaman benzin aldığımda bu sorun başladı. Ya denk geldi yada gerçekten benzinden yaptı.

15. kutsayulu

kutsayulu Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    Kutsay ulu
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Yeni İ10 (2013-201X)
    Arkadaşlar 2014 Hyundai i10 1.0 manuel style paket araç aldım. Araç LPGli,, atiker var üstünde. Üç aydır kullanıyorum yaklaşık 8.000 km yol yaptım. Araç da şu an 181 binde. Bir haftadır P0420 hatası alıyorum ve obd2 cihazı ile siliyorum. Ama bugün yine motor arıza ışığı yandı, taradım yine aynı arıza. muayenede katalizör iptali yapmadan, hiçbir işlem yaptırmadan egzoz muayenesine girsem sorun çıkarır mı bana? Kat iptali ortalama fiyatı nedir bilgisi olan yazarsa sevinirim.

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    benzinde kullanırken yanmıyorsa güzel bir gaz ayarı yaptırın, iptalle vs uğraşmayın.

17. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Merhabalar.
    Konuyu hortlatmak gibi olacak ama yeni konu kirliliği yapmak istemediğimden burdan sorumu dile getirmek istedim.
    2007 getz 1.4 motor benzinli (lpg yok)165 k kilometredeki aracımı bir kaç ay önce satın aldım. Aldıktan sonra 4 bin km yol katettim.Bu süre zarfında 3 kez arıza lambası yaktı ve kontrol ettiğimde
    P0420 hatası olduğunu gördüm. İlk sefer sildim ve takip ettim. Uzun yolda yakmıyor şehir içi kullanımda 55-60 km/h kullanımda büyük vites düşük devir kullanımında yakıyor. Daha sonra obd cihzı ile kontrol ettiğimde verilerde anormallik var gibi.

Araç ilk çalıştığında motor sıcaklığı 55 dereceye kadar normal olarak ecu tarafından sabit 0.45V yazılıyor galiba.Bu değer ısınana kadar sabit. Isındıktan sonra sensörden okumaya başlıyor.Bu resimde araç hareket halinde 2 sensörde aynı sinüsoidal eğriyi tekrar ediyor.
    [​IMG] özel link kısaltma

Sürüş esnasında 1. ve 2. sensör voltajları birbirlerinin tekrarı şeklinde ilerliyor.

Fakat araç rolantide beklerken 2.sensör voltajı hep sabit 0.1V civarı seyrediyor. 1.sensörü taklit etmiyor. Ve benim burada kafam karışıyor.

Bu verilere göre nasıl bir yorum yapmamız gerekir. Rolantide stabil 0.1V olması sensör sorunu gibi algılanabilirmi acaba? @MSC Hocam yorumların benim için önemli.

Ayrıca bu sensör sadece kat verimliliğini kontrol ediyor galiba yakıt vs. haritalandırma gibi durumlara bir etkisi yok demek doğrumudur.

Ayrıca LTFT ve STFT değerleri de bu şekilde aracımın:

ltft ilk günden beri takip ederim hep 0 değerinde. Stft ise genelde normal sürüşlerde +/- 3 gibi.

Kat iptali düşünmüyorum.Aracın şuan çekişi gayet iyi durumda,garip egsoz sesi filanda yok.Yağ yakma eksiltme de yok. Yakıt olarak 6.0 ile 6.8 arası geziyorum üzerine hiç çıkmadı .
    (Uzun süredir foruma resim yüklememiştim.Umarım yüklemeyi başarabilmişimdir.)
    Biraz uzun yazdım sanırım,herkese iyi forumlar dilerim

18. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bu kattan gazın direkt geçtiğini gösterir.

olması gereken bu, 2. sensör verisi düz yada daha düşük dalga olmalı.
    *Motor hızı 1800 ile 3200 dev./dak arasında.
    rölantide ölçüm yapmayacak zaten.

muhtemelen katınız boşalmış yada içinde bir kısımda kaçak var.

https://www.hyundaiclubtr.com/konu/...igi-esinin-altinda-sira-01.50785/#post-892630

bu mesajımda çok detaylı açıklanıyor olay zaten.

Son düzenleme: 15 Nisan 2024
    fatihsevim bunu beğendi.
  19. fatihsevim

fatihsevim Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    501
    Ad Soyad:
    Fatih sevim
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Peki hocam rolantide 0.1 civarında düz seyretmesi normal bir durum müdür?
    Diğer bir sorum ise katı alttan veya üstten bir şekilde kontrol edecegim. Kontrol sırasında kayda bir sıkıntı görürsem şayet yenisini takmak istiyorum içini bolsaltinca çıkan ses hoşuma gitmiyor ve emisyon ile de uğraşmak istemiyorum açıkçası. Ne önerirsiniz? Kat dolumu yapıyorlarmış mevcut olanı doldurma yoluna gitmeyi mi yoksa yeni kat alıp manifolr çıkışına kaynatmak mi? Herhangi bir euro4 kat işimi görür mü?

20. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    önceki mesajımda yazdığım gibi olması gereken grafik.

2. sensörü biraz geri aldırabilirsiniz. egzozcular bu işlemi biliyor.

fatihsevim bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş