LPG KABLO

Otomobilin Düşük Sıcaklıklarda Su Eksiltmesi

'Diğer Markalar' forumunda yvz tarafından 14 Nisan 2021 tarihinde açılan konu

1. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Herkese selam.

Aracım sadece düşük sıcaklık yaşanan gecelerde su eksiltiyor.

Örneğin; genleşme kabı tamamen boşken, yaklaşık 2 litre antifriz koyuyorum. Hiçbir yerden damlama yapmıyor. Tüm gün kullanıyorum aracı. Stop ettiğimde tekrar kontrol ediyorum ve devirdaimdeyken de eksiltme olmadığını görüyorum.

Ertesi sabah kontrol ediyorum, sağ tekerlek kısmına yakın (orta-sağ) bir yerden antifriz damlamış oluyor.
    Isınıp genleşmiş hortumların, aşırı soğukta büzüşmesi ile alakalı bir durum olduğunu tahmin ediyorum. Mesela, radyatöre giren uçlarda vb yerlerde meydana gelebilecek bir durum gibi...

Yine sizlerden de benzer sorun yaşamış veya fikir paylaşmak isteyen birisi olursa diye burada paylaşmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

- 2009 Peugeot 407, Ankara iklim şartları.

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    @suatsenyurt hocam da aynı arabadan kullanıyor , durum çok enteresan yaşadığınız , bir yerlerden sızıntı var , ciddiye almalısınız.

acipinarli ve yvz bunu beğendi.
  3. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Sorun belli zaten. Kaçak olan yerlerin tespiti ve yeni orijinal hortum.

Asel Kaan Efe ve yvz bunu beğendi.
  4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

lpg var mıydı? lpgye giden su hortumlar genelde ofsayt.

MSC bunu beğendi.
  5. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Kışın ortasında, nereden baksanız 1 ay boyunca neredeyse sıfır soğutma suyuyla kullanmışım. Birkaç kez hararet göstergesinin, dizel motora göre daha çabuk ideal sıcaklığa geldiğini fark etmiştim ama nedense pek üzerinde durmamıştım. Sonra bir baktım ki resmen gram su kalmamış. Lakin yetkili servisle de görüştüğümde, 407 HDi'nin motorunun bu konuda çok iyi olduğu, susuz kalsa bile, kışın (bilhassa uzun yolda) kolay kolay hararet yapmayacağını söylediler. Ben de o rahatlıkla devam ettim böyle kullanmaya. Ve uzunca bir süre eksiltme yapmadı. Havalar ne zaman aşırı soğuyor, o zaman oluyor bu. Tabi bu mantığı geliştireli birkaç gün oluyor. Evvelden böyle olduğunu tahmin etmiyor, muhtemelen devirdaimde bir yerlerde sızıntı olduğunu düşünüyordum. Hala emin olmamakla birlikte, aynı şeyi yaşayan varsa o doğrultuda gideyim istiyordum servise. Çünkü aracın başında duramayacağım.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Belirtmeyi unutmuşum, pardon. Otomobilim dizel motora sahip.

7. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    483
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Buna benzer bir sorun ben de yaşadım. Bekleyince yada şehir içinde araç sıvı eksiltmezken uzun yola çıkınca 100km de yarım litre su eksiliyordu. Ustalar motor dedi radyatör dedi. Akrabam vardı memlekette motora dokunma duman vs yoksa motor değildir. Sürekli eksilme olmuyorsa radyatör de olamaz devir daim pompası sorunlu dedi. Yaşadığım yerde ustaya gittim pompa olmaz dedi. 1 hafta sürekli kontrol ettim eksilme yoktu. Memlekete gidince baktım yarım litre kadar eksik. Gittim yanına kaputu açınca sorun burada bak kaputa da iz atmış devir daim pompası sorunlu dedi. Boşta tam gaz yapınca su damlamaya başladı. Pompayı değişti sorun çözüldü. Devir daim pompası da sağ teker tarafında. Aklıma gelen şey bu. Gece soğukta metal, hortum büzüşüp bağlantı noktalarından kaçırıyor olabilir diye aklıma geldi. Sizin araçta durum nedir bilmem ame sağ tarafta sadece pompa var. Boru hortum yok diye biliyorum. Corollada öyle idi.

Son düzenleme: 14 Nisan 2021
    yvz, onurforces ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  8. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Bir de sızıntı öyle bir yerden olabiliyor ki atılan su sıcak bir parça yüzeyine düştüğü için anında buharlaşıyor , araç sıcakken tesbiti mümkün değil , araç soğukken de basınç az atmıyor. Mesela bir zamanlar radyatör kapağının boynunun dibinden benim şahinin su atmıştı da Mersin Kayseri arası conta yakmıştı araba en son Kayseride bulunmuştu kaçak yeri.

Tapatalk kullanarak iPhoneX aracılığıyla gönderildi

yvz, acipinarli, onurforces ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. yvz

yvz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    558
    Ad Soyad:
    Yavuz S.
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Hocam, kusura bakmayın ben ilk gönderiyi yazarken kafa neredeyse artık, yine yanlış yazmışım. sol önden akıyor su. Sağ tarafta herhangi bir yere, kaputa veya kaput içi diğer aksama bulaşan/sıçrayan antifriz izi yok.

Araç çalışıyorken eksiltme yok. Çünkü ilk tespitten sonra neredeyse her gün kontrol ettim. Havanın soğuk olduğu zamanlarda, özellikle eksi sıcaklıklarda oluyor. Buharlaşıyor olsa bile, gün içinde stop ettikten birkaç saat sonra (mesela işten çıkış anında) yaptığım kontrollerde, mutlaka eksiltme miktarını gözlemleyebilmem gerekirdi. Bu olmuyor ne yazık ki. Öyle düşünüyorum ki radyatör veya devirdaim girişinde yer alan hortumlarla alakalı bir durum.

10. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,271
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    muhtemelen egr'den su sızdırıyordur, bu nedenle göremiyorsunuz, emmeden yanma odasına gidiyor. egr'ye giren hortumu söküp çıkış hortumuna manşonla bağlayıp deneyebilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş