LPG KABLO

otomatik vitesi park konumundan çıkartırken duyduğum ses

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda steel61 tarafından 13 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. steel61

steel61 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Murat Kürşat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    arkadaşlar merhaba ilk kez böyle bir durumla karşılaştığım için sizlerle paylaşmak istedim;
    aracım 2011 prime elantra.dün işe gitmek için aracımı çalıştırdığımda park konumundan r ye çekerken hem baya bir zor geçti hemde aracın ön kısmından trak diye bir ses geldi.ne olduğunu anlayamadığım için tekrardan park konumuna alarak r ye geri çektim aynı sesi verdi.fakat ilkinden daha kolay bir geçiş ti.iş yerinde aracı zaman zaman çalıştırıp kontrol yaptım.ne bir ses nede vites geçişlerinde bir sorunla karşılaştım.fakat akşam iş çıkışı aracı çalıştırdığımda daha vitese dokunmadan park konumunda aynı sesi tekrar duydum.servisle telefonla yaptığım görüşmede bana aracı kullanmamamı ciddi bir sıkıntı olabileceğini , aracı bilgisayara sokup incelemeleri gerektiğini söylediler.iş yoğunluğu nedeni ile servise ancak hafta sonuna gidebileceğim.

netten bir araştırma yaptım fakat tatmin edici cevaplar bulamadım .hatta şanzımanda yapılan onarımların ilerleyen zamanda yinelendiği gibi bilgiler mevcut. konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yorumlarını rica ediyorum.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,295
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba,

Aracı doğru park etmezseniz o sesi daha çok duyarsınız, hatta zamanla park selenoidinide kırabilirsiniz.
    Otomatik araç park edilirken önce ayağınız fren pedalındayken araç N konumuna alınır,
    Ardından elfreni çekilir ve ayak freni bırakılır,
    Sonrada P konumuna alınır.

Bu durumda aracın yükü el frenine biner, P 'ye binmez.

Hakan G. ve Köksal bunu beğendi.
  3. Uğur K

Uğur K Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,046
    Ad Soyad:
    Uğur Karagüzel
    Yaşadığınız Şehir:
    67-ZONGULDAK
    Araç Modeli:
    Fiat

Kesinlikle doğru.Özellikle rampa olan yerde aracı park etmek istediğimde önce frene basıp daha sonra el frenini çekerim en son frene daha sert basıp vites konumunu P ye alırım böylelikle araç vitese fazla yüklenmemis olur.Bir de bu sekilde deneyin ama mutlaka da servise gösterin baska bir teknik sorun da olabilir.

4. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Evet yıllardır bu tekniğe göre otomatik şanzıman kullanıyorum. Serdar Beyin yöntemini yapmazsanız sıfır arabada bile bu sesi yapar. Özellikle eğimli parklarda...

Tekrar etmek gerekirse;

Park et " N" ye al; ( ayak frende )
    El freni çek, sonra frenden ayağı çek, ( boşluğu aldık )
    "P" ye tak

Bu kadar:))

MSC bunu beğendi.
  5. steel61

steel61 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Murat Kürşat
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bilgilendirme için teşekkür ederim.aracı sıfır aldım ve 18 aydır kullanıyorum.ilk kez böyle bir sorun verdi.inşallah sadece park etme yöntemi ile alakalıdır.genelde park edip el frenini çektikten sonra vitesi p konumuna alıyordum.ki bu sesi verdiği yer hayli düz bir zemin.artık sizin belirttiğiniz yöntemi kullanmaya özen göstereceğim.

Bu Sayfayı Paylaş