LPG KABLO

Otomatik Vites Yağını Makina Ile Değiştirme.

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda thralc tarafından 28 Haziran 2023 tarihinde açılan konu

1. thralc

thralc Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Tahir Alaca
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İX35 (2009-201X)
    140 binde ix35 otomatik aracim var. Simdiye kadar hic otomatik vites yagi degismemis. Gecen hafta makinalı degişim yaptirdim. Makinali degisimde karterdeki yağda degistigi için 4 litre daha fazla yağ aliyor.Sonradan aklima geldi. Bu karterdeki yağ nedir? Motor yaginida mı degistirmis oluyor yani ? Yoksa sanzıman karteri farkli mi?

2. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    653
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Şanzıman karteri farklıdır,motor yağıyla bir alakası yok.Makine mantığında temiz yağ gelene kadar sürekli yeni yağı basıyor,bu yüzden yağ sarfiyatı fazla oluyor ancak en iyi yöntemdir çünkü şanzıman selenoidlerinde,filtresinde,direkt içinde vs normal şekilde çıkmayan bir kısımda var,hatta bazı araçlarda bu normal karşılanır ve boş ikmal ile değişim ikmali bu yüzden farklıdır.

Bu arada,yağ değişimi yaklaşık 50 bin km gecikmiş sanırım,90 binde bir değişiyordu diye hatırlıyorum.Şanzıman filtresini de değiştiriniz mi,yağ değiştikten sonra şanzımanda bir farklılık gördünüz mü ?

3. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İyi bayramlar otomatik sanziman türlüsüne yağ kolay boşalmaz bu nedenle makina ile değiştirmek doğru bir yol karter içinde mıknatıs metal parcaciklari tutar fakat balatamsi tozlar filitrede kalir bu nedenle belirli periyotlarla filitre degistirilmesi onerilir.
    Ben eski bir amerikan arac kullanıcısı olarak yıllarca yağ değiştiğini hatırlamam yağı koklar ve iki parmak arasında ezerek yağın kumlu olup olmadığına bakar eksikse tamamlar kullanırdım taki sanzimam kaçırincaya kadar sonrası malum sanziman indirmek firmalar biraz servise arac çekmek ve parça satmak tüketimi artırmak için yapıyor

koreci, SynysterGates ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. O. Uygur

O. Uygur Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    220
    Ad Soyad:
    Uygur
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Türbün içinde kalan yağ makine vasıtası ile kolay cikar sanziman içindeki yağın tamamı değişmiş olur

Bu Sayfayı Paylaş