10 Kasım LPG KABLO

Otomatik Cam Kaldırma Modülü

'Aracın İç Modifiyesi' forumunda Ulaş KURT tarafından 18 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. oskanush

oskanush Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    775
    Ad Soyad:
    Özkan ANDAÇ
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Sonata 3.3 V6 (2006-2010) NF
    Mürsel Merhaba :)

Bu tür tavsiyeleri -bilenler olarak- öyle kolaymış gibi söylüyorsunuz ki! :)
    Bizim gibi amatörler de uğraşıp duruyor! :)

Şaka bir yana, mümkünse Beylikdüzü'ne yakın, bu sunroof otomasyon işini yaptırabileceğim bir elektrikçi tavsiyeniz olabilir mi?

2. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    özkan hocam tanıdığım birisi yok. aslında yapılacak işlem basit. yaylı bir switch düşünün. hani şu torpido gözünde ya da bagajda olanlardan. torpido gözü kapalıyken swich basılı konumda olur ve lamba yanmaz. aynı mantık. sizin de sunroof kapalıyken switch basılı konumda olup sizin cam kaldırma modülünün bağlantısını kesmiş olacak. yani sunroof kapalıyken cam kaldırma modülüyle bir bağlantısı olmayacak. sunroof açıkkende switche normal konumunda olup cam kaldırma modülüyle iletişim halinde olacak. aslında zor bir şey değil ama işte birisinin uğraşıp oraya güzel bir şekilde bir switch yerleştirmesi gerekiyor.

3. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    Konu hortlayacak ama benim sorunum ile ilgili konu bulamayınca Yen'i konu yerine bu konudan devam edeyim dedim. Sorun şu 94 Sonata sol ön 4lü cam düğmelerinin sol camı açan çalışmıyor oksit temizleyici ile temizledim çalışmadı kart üzerinde bir noktada şase oldu onu Leh'im yaptırdım şase yaptığında direnç yada diyot filan yanmış patlamış olabilirmi diğer 3 cam kapı aç kapa ve çocuk kilidi çalışıyor sadece sol ön cam çalışmıyor. Motor ve kızağı dışarı alıp 12 v verdik motorda sorun yok çalışıyor neden olabilir sigortalarda sağlam neden olabilir fikri olan varmı

4. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Selam arkadaşlar,
    Bu konu her ne kadar eski de olsada her daim tartışılabilecek konu. Be de biraz araştırma yaptım servis, parçacı elektrikçiler ancak amacıma ulaşamadım.

Şöyle ki:
    Öncelikle güvenlik sorunu var eğer arabanızın sıkışma durumumda durup camı geri açma özelliği yoksa modül bunu yapamıyor. Maazallah çocukların bir yeri sıkışabilir.
    İkincisi şu tetik olayı. Kapının kilt motordan alınması. Ben yola çıkınca mutlaka sol kapıdan kapıları kilitlerim. O esnada cam kaldırma modülü devreye girecek ve istemediğimiz halde camları kapatcak, bu bazı kazalara sebep olur. Çocuğun kolu sıkışabilir veya bir nesne mesela bayrak sallıyorsa sıkışacaktır.

Bu sebeple tetik başka şekilde alınmalı. Sadece uzaktan kumanda ile kapatıldığında dörtlü flaşörü yakan hattan alınmalı. Bu hat nerededir bu konuda başta Mürsel hoca yardımcı olursa sevinirim. Uzaktan kumandanın kapatma tuşuna basıldığında dörtlü flaşörü bir kereliğine yakıp söndüren nedir, beyin mi yoksa başka bir dahili modül müdür.

Benim aracım 2013 Hyundai i20 jump bunun sol ön camı otomatik cama bir şey sıkıştığında durup camı 5 cm geri alıyor. Bunu ne yapıyor, beyin mi yoksa bunun bir dahili bir modülü var mı, aynı yöntem ile diğer üç cama bu uygulanabilir mi?

Takıldığım bu konulara cevap bulabirsem gerekeni kendim yapabilirim.

Cevapları sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

5. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Öncelikle güvenlik sorunu için söylüyorum bu tarz modüllerde sıkıştığı anda durma özelliği mevcut bunu kendiniz modül üzerindeki potanstan şiddetini de ayarlayabiliyorsunuz.

Kapı kilit motorundan tetik almanızda aslında ciddi bir sıkıntı oluşmuyor. sadece araç içinde kontak kapalı konumdayken kapıları kilitlerseniz modül devreye girer. bunda da yine sıkışma anında direk olarak durur. Araçla hareket halindeyken zaten kontakta açık olacağı için modül devreye girmez.

Eğer yine de kapı kilitlendiğinde dörtlüleri yakan röleden almak isterseniz benim elantra aracımda hırsızlık rölesi vardı aracın orjinalinde ve aracı kilitleyince devreye girip dörtlüyü de yakan bu röleydi. sizin aracınızda da orjinal alarm varsa bu tarz bir röle olabilir. bu röleyi bulup burdan tetik alabilirsiniz.

Sizin aracın büyük ihtimalle sol ön camı otomatik indirme ve kaldırma özelliği vardır. Bunun için aracınıza piyasadan alacağınız standart tipte cam kaldırma modülleri uyum sağlamaz. sol ön camı bu modüller çalıştırmaz diğer 3 camı çalıştırır.
    Bu sorunun üstesinden gelmek için ya aracınız için özel üretilmiş bir cam kaldırma modülü alacaksınız. Ya da benim kendi aracım için de yapmış olduğum şekilde özel bir röle sistemi tasarlayarak sol ön camın kapanmasını sağlayacaksınız.

Shurzan bunu beğendi.
  6. Shurzan

Shurzan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad Soyad:
    İsmail Aktaş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Bunu tam anlamadım, kontağın açık yani devrede olduğunu anlamak için bir röle düzeneğine ve kapıya kontak hattı mı çekmek gerekecek. Çünkü kapıda böyle bir şey yok.
    Benim aracımdaki orjinal alarm. Bu röle nerede, motor bölümünde mi, torpidodaki sigorta bölümünde mi veya sizin aracınızda neredeydi? Çünkü bu röle hem cam kaldırma modülüne farklı çalışma imkanı tanıyacak hem de röleye bir bip sesi ekleyebileceğim. Böylece anahtardan alarmı kurduğumda hem kilit tetiğinden bağımsız şekilde camları kapatacak hem de işitsel olarak alarmı kurduğumu bileceğim.

Bu röleyi nerede aramalıyım?

7. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kontagin devrede olduğunu modül kendisi anlıyor. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Role sizin araçta varmıdır bilmiyorum. Benim elantra aracimda mevcuttu. Ben elantranin tamir kılavuzunda görmüştüm sizin aracında elinizde kilavuz varsa boyle bir role varmı bakabilirsiniz. Rölenin elantra daki adi hırsızlık rolesiydi. Yeri ise direksiyon altındaydı.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Shurzan bunu beğendi.
  8. Gelisen02

Gelisen02 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    2-ADIYAMAN
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB

9. Gelisen02

Gelisen02 Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    İsmail
    Yaşadığınız Şehir:
    2-ADIYAMAN
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Mürsel hocam IQ marka cam kaldirma modülü Hundai aksent blue aracima takmak cam kaldirma dügmesine modülü motor ve swic kismina bagladim.olmadi.nasil takabilirim .yardimci olurmusunuz.şimdiden teskurler

10. mursel_balci

Alınan Beğeniler:
    6,777
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bağlantı şemasına göre yapmanız gerekiyor. şoför camı kumandasının soketine gelen kablolardan cam yukarıya çıkarken elektrik gelen kabloyu bulup kesecaksiniz modüldeki iki kabloyu kestiğiniz kablonun uçlarına takacaksınız. yani bir nevi modül araya giriyor. kabloları tespit etmek için bir tane ampül veya varsa oto kontrol kalemi kullanabilirsiniz. mesala sağ cam kablosunu bulmak için camı yukarıya doğru kalkarken alt kısmındaki kablolardan hangisine 12 volt geliyorsa o kablodur. bu şekilde 4 kabloyu da bulduktan sonra geriye. merkezi kilit tetiği kontak hattı 12 volt ve şase hattı kalır. bunlardan merkezi kilit hattını yine şoför kapısındaki merkezi kilit motoruna giden kablolardan bulmanız lazım. şase ve kontak hattı yine cam kumandanın soketine gelen kablolarda mevcut. geriye 12 volt kalıyor bluelarda sistem nasıl bilmiyorum eğer kapı da ışık varsa o ışığa gelen hat üzerinden sabit 12 voltu alabilirsiniz.

Bu Sayfayı Paylaş