10 Kasım LPG KABLO

Orjinal Yedek Parça nasıl anlaşılır?

'Hyundai Yedek Parça' forumunda MSC tarafından 14 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Tecrübe ile sabittir orjinal olanını al

mt_44 bunu beğendi.
  2. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Yan Ürün kullandınız sanırım peki kullandığınız yan ürün kore miydi Çin miydi ve orjinal ile arasında ne gibi farklar var sadece ömürlerimi kısa olur.

3. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sanırım Kore idi. Direk ses yaptı, usta çekiçleyerek çözmüştü :) gerçi sorun motor kulağında değildi, satarken alıcıyıda söylemiştim ve orjinal olanınıda verdim. Tavsiyem bu parçada orjinal ürün almanızdan yana.

mt_44 bunu beğendi.
  4. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Denemeden anlaşılmaz. Servisten orjinal takoz almak iyidir lakin pahalıdır. Zaten arkadaşlar yazmış direk ses yaptı diye, son karar sizin

mt_44 bunu beğendi.
  5. mt_44

mt_44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    237
    Ad Soyad:
    mehmet
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Cevaplar için teşekkürler kore olanı aldım bakalım hayırlısı artık
    Daha önce diğer aracımda taiwan mali almıştım çok memnun kalmıştım inşallah kore malı da taiwan kadar kalitelidir

6. afk

afk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Fatih
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    İzmir'de bir yetkili servise (isim vermeyeyim) aracımın benzin pompasını değiştirmek için bırakmıştım. Sırf sanayideki işçiliğe güvenmediğimden dolayı emin ellere teslim edeyim başım ağrımasın diye. 2 gün sonra aracınız hazır alabilirsiniz dediler ve sanayideki fiyatın neredeyse iki katından fazla fiyat çıkarttılar. Tamam dedik, ödememizi yaptık aracımızı aldık. Birkaç gün sonra araç tekrar sabahları ilk marşta çalışmama arızasını devam ettirmeye başladı. Kendim emin olmak için arka koltuğu söküp pompaya bakayım dedim kablolarda falan mı gevşeklik var diye. Üzerindeki markaya baktım yabancı bir marka. İnternetten araştırdım hep çin siteleri çıkıyor. Üşenmedim buradaki bir yedek parçacıyı aradım, bu markayı biliyor musunuz diye sordum. Yan sanayinin de yan sanayisi bir parça imiş. Ertesi gün tekrar gittim servise durumu anlattım. Müşteri temsilcisi arkadaş durumdan haberi olmadığını, yanlışlıkla olabileceğini falan söyledi. Bu sefer başında bekledim. Orijinal parçayı taktılar. Bir de güya kendilerini affettirmek için ücretsiz iç dış yıkama falan yaptılar. Çaylar ikramlar özürler vs. yumuşatıp beni gönderdiler. Ben de çok üzerine düşmedim. Fakat o günden sonra artık malesef yetkili servislere de güvenim kalmadı. Belki benimki istisnadır bilemem ama aracınızı servise bıraktıktan sonrasını malesef göremiyorsunuz ve size ne derlerse güvenip inanmak zorunda kalıyorsunuz. Ama sonuçta orada çalışanlarda insan ve insan faktörünün olduğu her alanda malesef bu tarz durumlar yaşanabiliyor. Bir müddet sonra zaten bahsi geçen yetkili servis kapandı. Demek ki başka insanlara da ayısını yaptılar. Başımdan geçen olayı sizlerle paylaşmak istedim. Siz siz olun, yetkili servis dahi olsa her zaman bu tarz şeylerin olabileceği ihtimalini düşünün. İyi günler...

Asel Kaan Efe ve umutd07 bunu beğendi.
  7. karamazof

karamazof Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    271
    Ad Soyad:
    fikret
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.5 CRDI (2003-2005) LC
    Serviste bunu yapıyorsa yandık ki ne yandık

8. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Çıkan parçaları isteyebilirsiniz başka da yapabilecek bir şey yok. Bazı servisler aracın yanınada almıyor

umutd07 bunu beğendi.
  9. rpurcek

rpurcek Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,930
    Ad Soyad:
    Rıza
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @afk bence direkt şikayette bulunmalıydınız. Ozaman görürdüm ben o servisi. Servis de bunu yapıyorsa artık kime güvenelim. Size bir takım şebeklikler yapıp konunun üzerini örtmüşler. Kim bilir sizden başka kaç kişinin aracında, standart dışı malzeme kullanmışlardır.

Samsung S5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. afk

afk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad Soyad:
    Ahmet Fatih
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC

Millet olarak malesef ağrımız sızımız olduğunda doktora gidip ilaç yazdırıp, bir gün sonra ağrımız geçince ilaçları kullanmayan bir yapımız var. Çok çabuk unutup, çok çabuk kabulleniyoruz. Bir de Türkiye şartlarında malum bürokrasi bir taraftan, sonuç alamam endişesi diğer taraftan çoğumuz bu tarz işlerin arkasını takip etmiyoruz. O zaman ben de mağduriyetim giderilince belki de uğraşmamak adına şikayet mevzusuna girmedim. Ama aynı servis ile alakalı bir sözlük sitesinde, bana yapılandan daha kötü bir olay ile alakalı bir başlık açmışlardı. Herhalde bu ve bunun gibi birkaç vukuatları daha olduğu için, dediğim gibi bir müddet sonra kapandı zaten.
    Bugün yedek parça ile alakalı bir araştırma yaparken bu sayfaya denk geldim. Yetkili servisler ile alakalı çok kesin ifadeler yazılmış olduğunu görünce bu anımı nacizane sizlerle paylaşmak istedim.

Ahmet özgür, rpurcek ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benim de gittiğim özel bir servis var... kendileri yetkili servisten ayrılıp üç usta özel bir servis açmışlar... onlara sorduğumda orijinal parça kullandıklarını söylüyorlar...yakın zamanda , bobin , amortisör , filtre gibi parçaları değiştirmeyi düşünüyorum , orijinal olup olmadıklarını anlamanın kesin bir yolu yok mu acaba?

12. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Tarihe dikkat etmedim,meğer 2 sene geçmiş... bakalım benim gibi muzdarip olanlar var mı?

13. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    O zaman parçaları kendiniz satın alıp sadece taktırmaya götürmeniz lazım, bobin ve filtrelerin bazılarını kendiniz değiştirin, sadece amortisör ve bobin için tamirciden ustadan vs. yardım alabilirsiniz. Ben dışardan getirilen parçayı takmam diyen tamirci sizce iyi bir tamirci midir? yoksa değil midir? öyle bir tamircinin asıl amacı nedir? bunları bilmek lazım.

Orjinal yedek parça üretme yetkisi olan firmaların ihtiyaç ve stok fazlası malları haricinde piyasada yetkili servistekinin birebir aynısı olan orjinal yedek parçayı bulmak imkansız gibi birşeydir, ben orjinal yedek parça takıyorum diyen tamirci veya usta size o parçayı servisten temin ettiğine dair fatura gösterebilir yada parçayı yine stok fazlası olan yurt dışı firmalardan kaçak yollardan temin ettiyse parça otomobilinize takılmadan önce ambalajı, içeriği, bazı parçalarda olan hyundai ve kia logoları HMC logosu ve kutudaki hologram gibi şeylerin olduğunu görerek emin olabilirsiniz eğer biraz anlıyorsanız baktığınız zaman parçanın işçiliği bile fark eder. Bir zamanlar ambargo vardı, hyundai nin güney kore deki başkanı güney kore üzerinden yurt dışına asla parça satılmayacak demişti, bazı ülkelere karşı bu durum esnetilince birleşik arap emirlikleri gibi ülkelere seve seve gönderilen bu parçalar oradan rusya hindistan vs. başka ülkelere taşınır oldu, ben bu şekilde orjinal kara jant almıştım sanayideki bir dükkandan elbette ucuz değildi, servis 225 lira demişti ben 180 liraya aldım 50-100 liraya adam öldüren jantlar doluydu piyasada o zamanlar.

Getz in yan sanayi hava filtresi vardı orjinal 7 lira iken yan sanayisi 15 liraydı birde satın alırken yedek parçacıdan azar işitmiştik 10 lira uzatıyoruz adama ve " arkadaşım 10 liraya parça mı kaldı nerede yaşıyorsun sen" "20 lira bu parça 15 ver tamam" şeklinde, sonra o filtreyi yerine takamazsınız oturmaz otursa kapak kapanmaz zorlarsınız klipslerin anasını ağlatır, dış kısımdaki turuncu poliüretan sünger contası o kadar dandiktir ki kenarlardan filtre kağıdının ortasına kadar yürümüş arabaya nefes alacak yer kalmamış. O derece berbat üretmişler yani:) insan şu dış contayı kalıplarken malzemeyi azıcık kısar.

Dumankaya Hyundai yetkili servisinde bir tane yedek parça vitrini vardı, orada yan sanayi yağ filtesi ve orjinal yağ filtresini testereyle kesit alarak kesmişler ve iç kısımlarını sergiliyorlardı, yan sanayi olanda tıkandığı zaman tahliye yapan yay bildiğimiz dandik sacdan yapılma kamyon makas sistemi gibi, bağlantı yerinde ağzındaki conta yerine tam oturmamış yamuk duruyor ve filtrenin kağıdı buruş buruş rezil halde yerine montajlanmış rezaletti ama orjinal yağ filtresinde spiral tipte yay var kağıdı düzgün muntazam ve daha fazla bakla kıvrım içeriyor contaları ip gibi dümdüz ve parlak yapıda idi. O standı inceleyen insan işi kolayca kavrar.

Orjinal parçada olması gereken temel özellikler forumda birçok konuda yazıyor fotoğrafları ayırt edici özellikleri hep tartışıldı konuşuldu onlara bakabilirsiniz.

Honda ya binseniz yandınız demekki, sanayide ve piyasada orjinali ile birebir aynı görünümde ve çok az bir fiyat farkı ile yüzlerce sahte Honda yedek parçası mevcut, sahte parçaya denk gelen kullanıcılar saçını başını yoluyorlar. Yan sanayi demiyorum direkt sahte parçalar.

Hyundai yine iyidir ki öyle bir sahte parça mevzusu duymadık.

Ahmet özgür ve Burak&Buse bunu beğendi.
  14. Ahmet özgür

Ahmet özgür Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    215
    Ad Soyad:
    Ahmet özgür yalçın
    Yaşadığınız Şehir:
    61-TRABZON
    Araç Modeli:
    Parçaları benim alıp taktırmam da bir sıkıntı yok... yalnız gittiğim yeri aynı yetkili servis gibi bir düzeni var ve bilgisayardan gerekli parçanın orijinal ücretine bakıyorlar ... Mesela bugün için yetkili serviste 500 lira denilen bobin, bizim özel serviste 300 lira ve aynı olduğunu söylüyor benim sıkıntım burada başlıyor işte... mesela üzerindeki barkoddan bunu anlayabilir miyim?bunu okutunca orijinal olup olmadığını gösteren bir site olsaydı ne güzel olurdu...
    Yoksa bende arabasına en iyisinin yapılmasını isteyen ve buna özen gösterenlerdenim...

15. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Accent Milenyum 1.5 (2000-2003) LC
    Parçacıdan orjinal yağ filtresi aldım fakat içim rahat değil aslında servisten alıyordum fakat hata yaptım sanırım, orjinal filtre oldugunu nasıl anlarım filtrenin iç kısmında hyundai logosu falan mı basılı olması lazım metal kısmında ?

16. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Ürün resmi aşağıdaki linklerde ekledim, fikri olan varmı ?

https://ibb.co/1dVWpWt
    https://ibb.co/wsB8p24
    https://ibb.co/2h3k17X
    https://ibb.co/ZhcmkBt
    https://ibb.co/qBqPNrQ
    https://ibb.co/8zZzTS9

17. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    mechanical bunu beğendi.
  18. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Kutunun üzerinde alıştığımız ürün kodlu beyaz etiketten bulunmuyor, made in ibaresini de şuan hatırlayamıyorum araca gitmem gerekiyor, iade etmeyi düşünüyorum, fason üretim gibi geldi açıkçası.

19. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    iade edin.

Servisten alınan aşağıdaki gibi; (Sol üst köşedeki)

20. mechanical

mechanical Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    250
    Ad Soyad:
    harun
    Yaşadığınız Şehir:
    -Türkiyede Yaşamıyorum
    Araç Modeli:
    Evet hocam normalde servisten alıyordum ama parça almıştım bu adamlardan iade almadılar, ürün al dediler bende orjinalse alayım dedim onlarda tabiki orjinal dediler, velhasıl hiç böyle şeylere bulaşmamak lazım servis varken. Parçayı aldığım yer İskitler/Ankara, iyi niyetli olmamak lazım.

Bu Sayfayı Paylaş