LPG KABLO

Oksijen Sensoru Rolesi

'Accent Era Forum - Club MC' forumunda Taner_G tarafından 22 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaslar oncelikle herkese merhabalar.. 1.4 benzinli era sahibiyim.. Baslikda da yazdığım gibi oksijen sensoru rolesinin yerini bilen varmi diye sormak istiyorum.. Bir kac yerde arastirdim ve ne resmini bulabildim ne yerini.. Benim aracda oksijen sensoru isitici devresi arizasi gosyeriyor bu ara.. Sensorun problarini olctugumde sensore 12 v gelmesi gereken gerilimin 8 volt geldigini goruyorum.. Bazi is bilmeyen tamirciler beyinden dir dedi ama bu olasi degil.. Cunku isitici devresine giden akim beyin uzerinden geçerse herseyi yakar.. Mutlaka arada bir role olmalı ve sanirim bu role arizali.. Yerini bilen varsa yardimci olursa cok sevinirim koblo demetlerini söküp devre takibi yapmak istemiyorum malum onlarin bantlarini geri toplamasi mesele..

2. karaarslan

karaarslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    221
    Ad Soyad:
    erkan Karaarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    merhaba
    farkli bir role yok diye biliyorum bu video da daha ayrintili anlatiliyor umarim faydali olur.

3. karaarslan

karaarslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    221
    Ad Soyad:
    erkan Karaarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    ve bu video

4. mursel_balci

mursel_balci Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,778
    Ad Soyad:
    Mürsel
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sonata 2.4 (2006-2010) NF
    Oksijen sensörünün röleyle çalışacak kadar akim çekecek bir sensor olduğunu sanmiyorum. Beyne bağlı olabilir ama arada sigorta vardır.

ASUS_Z012D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz

Main Relay yazar kaput içimdeki kutu içi kapakta. sensör ısıtıcı bacaklarının omajına bakın, 9-10 ohm veriyorsa sağlamdır. omaj yoksa zaten ölüdür.

6. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    msc kardeşim.. bu şemaya göre o halde.. ecm den gelen soketteki 4 numaralı prob ile kontak açıkken ölçü aleti ile akuden şasi alsak 12v ölçmemiz lazım doğrumudur.. sensor devresini kontrol ettim 8 ohm civarı direnç veriyor onda sıkıntı yok gibi.. zaten yeni takıldı.. ayrıca ecm soketindeki 72 numaralı prob ile soketteki 3 numaralı probu yine ölçü aleti ile ölçtüğümüzde direnç göstermeden kısa devre sinyali vermeli.. hatta bir kopukluk varmı diye de buradan anlayabiliriz sanırım..

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, ecu direkt sürmüyor, 2 hertz pulse yolluyor. osiloscope olmadan sağlıklı ölçemezsiniz. sensör 8 ohm veriyorsa teknik olarak arıza yakmaz. soket sökülüyken ana röleden 12 volt geliyor mu ona bakmalısınız bu durumda. bu arada sensör grubunun neredeyse tamamına ana röle akım verir, bir sorun olsa diğer sensörlerden de ecu arıza kaydı alır. sensör sağlamsa muhtemelen tesisat yada beyin. tam olarak aldığınız arıza kodu nedir?

8. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    p0135 heater circuit.. bank 1 sensor 1.. ve buna ilave p0134 sensor circuit no activity detected arızası veriyor ancak 134 kodu siliniyor kendiliğinden motor ısınınca.. birde şey durumu var serdar kardeşim.. obd cihazı ile sensoru izlemeye aldğımda sensor verisi dalgalı şekilde görünüyor.. aynı şebeke ceyranına osiloskopda bakar gibi bu saglıklı bir durummu..

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    sensör verisi başka bir şey, ısıtıcı dalgaları kare formludur, dediğim gibi osiloscope olmadan göremezsiniz.
    bence tesisatınızda problem var, sensörün dibinde soketine kadar olan yerde ve sensör soketinden ecu'ya kadar olan yerde ölçüm yapmalısınız. emanet bulabilirseniz direkt o2 sensörü değiştirip deneyin, genelde yüksek ısı vs sensör dibinden demette problem olur.

Taner_G bunu beğendi.
  10. Taner_G

Taner_G Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad Soyad:
    Taner
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Serdar kardesim semaya gore olcum yaptigimda kontak acikken 1 ve 2 numarali probdan voltaj alamiyorum ancak 3 numarali probdan 3.4 volt voltaj alirken.. 4 numarali probdan 12 volt aliyorum.. Sence neye benziyor..

11. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, 3 numaralı bacak pulse olduğu için multimetreyle ölçülmez. en maliyetsiz ve yakın sonuç için o2 sensörü almanızı tavsiye ederim. yeni sensörde benzer arıza kodu alırsanız ecu arızalı demektir. ecu'yu yaptırıp sensörü satarsınız yada yenilemiş olursunuz.

Otonom ve suleymanozer bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş