LPG KABLO

Ön Tekerden Gelen Giyk Giyk Sesler

'Getz Forum - Club' forumunda object1500 tarafından 1 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. object1500

object1500 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    samet
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Öncelikle herkese merhaba, hyundai getz kervanına bende katıldım. 2 hafta sonra fark ettimki ön camlar açık bir şekilde 10 km gibi hızlarda ağır ağır giderken dışarının sesini dinleyeyim dedim. ön tekerlerden olsa gerek galiba ciyk ciyk mı desem? gıyk gıyk mı desem? böyle ses geliyor. tekeri dönerken düşünün... sürekli değil sanki tekerin bir noktasında yada bir parçada bişi var. teker dönüp o noktayı geçtikçe gıyk gıyk ediyor sanki lastik minicik bir parçaya gıyk diye sürtüyor kesiliyor 360 derece dönüyor tekrar gıyk ediyor 1 tur daha dönüyor o noktaya gelince gene gıyk ediyor. inceden bir ses. yüksek hızlarda ses veya uğultu yok. araç cillop gibi gidiyor frenlemede de ses yok.

kusuruma bakmayın uzun yazdım. ama sorunum nedir? ön takımlar gitmiş mi ki?

2. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Komik gelecek ama benzer sesi en son duyduğumda kenara çekmiş ve dikkatlice inceleyince lastiğin dişleri arasına küçük bir taşın sıkıştığını görmüştüm. Çıkarınca ses kesilmişti. Bir önceki aracımda da yine benzer bir seste vida saplandığını fark etmiştim, lastikçide söküp o kısmı ilaçlayınca ses yine kesilmişti. Önce bunlardan yana emin olun, sonra yamuk jant, eğik davlumbaz, kırık rot başı vb. ihtimalleri değerlendirirsiniz.

3. object1500

object1500 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    samet
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    tamam teşekkür ederim lastikleri durup açıkça bu şekilde kontrol etmedim. ama bakcam ses hem sağdan hem soldan geliyormuş gibi bir hissiyat içerisindeyim. toprak yoldada aynı ses geliyor asfaltda da aynı sesi duyuyorum galiba. kontrol eder etmez ilk fırsatta burdan cevap yazcam.

Genede fikirleri tecrübeleri olanlar cevap yazarsa hiç üşenmeden okurum çok teşekkür ederim hayırlı akşamlar.

4. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,060
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    fren kaliperinden gelebilir,

araç daha önce ön takımdan hasar almış olabilir, bu parçalardan herhangi birisi sürtüyor olabilir.

en iyisi bir rot balansçıya gidip arabanın alt takımının incelenmesi

isaslan bunu beğendi.
  5. isaslan

isaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    339
    Ad Soyad:
    ismail aslan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Fren kaliperlerinin tamir takımı değişme zamanı gelmiş biraz aracı sürdükten sonra kontrol edin jant göbeğine doğru fazla ısınma olabilir, fren performansı azalabilir.

6. object1500

object1500 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    samet
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Cevaplarinizi okudum çok teşekkür ederim, lastiklerin ömrü dolduğundan yeni aldığım yazlıkları bu haftasonu taktircam, doğal olarak balans da bakıyorlar orda soyleyecem durumu bakınca anlarlar umarım ciddi bir sıkıntım yoktur, malum bayram geliyor uzun yol yapcaz. Hayırlısı akşamlar herkese sağolun.

7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,060
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    lastik değiştirmeye kaldırınca her bir tekeri elle ayrı ayrı çevirin, belki sesin kaynağı bulunur.

8. maske

maske Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    Fatih ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Opel
    Ayni sıkıntı bende de var. Araba biraz isininca yapiyor gibi. Lifte kaldirtip baktirdim bir ustaya. Tekerlekleri cevirince on sol tekerlekte cok hafif bir ses var dedi. Ama oda balatadandir. Normal dedi. Benim duydugum sesle de bir alakası yoktu acikcasi. Servis yolu gözüküyor yine.

Kaliper de cok pahali bişeymis. :(

Son düzenleme: 1 Ağustos 2018
  9. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Arkadaşlae teker bilyalarını kontrol ettiniz mi? Onlarda ötme yapıyor. Kriko ile kaldırıp tekeri ani hareketlerle sağ sol yapın aşağı yukarı çektirin bakın boşluk var mı..
    Hatta yolculuk yaptıktan sonra jantın tam göbeğinde bulunan yuvarlak kapak var, hepiniz görmüşsünüzdür. Oraya elinizi yavaşça koyun, aşırı sıcaksa teker bilyanız ömrünü doldurduysa ateş gibi ısınır. Bakın normalde ısınır ama bilyada sorun varsa aşırı derece de ısınır.

Bir kontrol edin, balatalar azalınca içinden tel çıkar balata bitiyor diye uyarmak için ve diske sürter viyk viyk öter düşük hızlarda. Bunu da kontrol edin.

10. object1500

object1500 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    samet
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Cevaplar için sağolun umarım pahalı bişi değildir. Daha yeni aldık arabayı hemen sanayiye gitmeyi düşünmüyordum. Bu sesi duyalı 1 hafta oldu ve 1 haftadır tekrar ses dinleme imkanım olmadı. O yüzden lastikçiye gitmeden önce sakin bir yerde aracı sürcem sesi dinlemeye başlayacam. Ses hala geliyorsa ona göre yolumu çizerim artık hayırlısı. İş çok valla lastikler değişcek, yağ değişimi geldi çattı... sözde araç aldık masrafı bitiremedik.

11. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Ohoo daha durun bakalım, bunlar masraf değil ki :) Mecbur yapacağınız sarflar bunlar :) Masraf olarak saymayın Lastik ve Yağ bakımını :)

12. maske

maske Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    Fatih ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Opel
    Bugün servise gittim. Ustayla ilk test sürüşüne ciktigimizda ses gelmedi. Bilgisayara bagladi bir sıkıntı yok dedi. Dönerken biraz daha dolandim arabayla ses gelmeye basladi. Sonra tekrar gittim. Bu sefer sesi dinlettirebildim. Lifte kaldirdi. Sonrasinda neresine bakti ne yapti bilmiyorum. Bekleme salonunda bekledim. On Fren balatalarin bitik dedi. Ses oradan geliyor dedi. Ben israrla balata ile bu sorun hallolurmu diye sorunca. Evet dedi. Bastik parayi artik. Değiştirdik balatayi. Dönüşte baya dolanmama ragmen ses yoktu. Bakalim uzun yolda daha net belli olur. Insallah olmuştur.

isaslan bunu beğendi.
  13. emirhancakir

emirhancakir Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    463
    Ad Soyad:
    Emirhan ÇAKIR
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Sorununuzun çözülmesine sevindim. Söylemiştim, balata bitmeye yakınken içinden bir tel çıkartıyor yaydan, diske sürterek size uyarı verdiriyor viyk viyk öterek :)

maske bunu beğendi.
  14. maske

maske Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    Fatih ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Opel
    Evet şimdilik çözüldü gibi. Insallah ayni sesi tekrar duymayiz :)

15. Buraktokatli

Buraktokatli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    590
    Ad Soyad:
    Burak Tokatlı
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Benim basimada böyle bir sorun geldi. Sağ taraftan bi tikirti sesi geliyordu ama boyle bisey biseye vuruyo sesi gibi. Otme degilde vurma sesi. Gezmedigim usta kalmadi hepsi frenlerde sorun var bilyada sorun var dedi durdu. Ama aklimada yatmiyodu bu ses onla alakali degil diyordum. En son bitane çıkar dediki abi ben duydum sağ ön tekerden geliyo ses orda bi taş var dedi. Tas nereye sıkışcakki felan dedi ustasi. Abi acip bakiyimmi bi dedi. Bak hadi dedim lastigi soktu tam sag yap abi dedi yaptim elini atti fren koruma sacının altinda yuva var oraya tas girmis :D o yuzden herkesin bir bildigi vardir o olaydan beri kim ne diyosa en azindan deniyorum. Çozüm fikrinin kimden cikacagi belli olmaz :)

16. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,896
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Geçmiş olsun

17. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,060
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    aracı alırken bir yere gösterdiniz mi?

normal bir eksper, hatta araba hakkında bilgili herhangi bir kimse balataya jant arasında bakınca balatanın bittiğini anlar.

değiştirmeniz iyi olmuş.

maske bunu beğendi.
  18. maske

maske Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    Fatih ÖZDEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Opel
    Hyundai bayisinden aldim arabayi. Herhangi bir expertiz de yaptirmadim. Aracin kazasiz boyasiz değişensiz. Km nin orjinal olduguna dair sozlesme gibi birsey verdiler. Alali bir sene olacak neredeyse. Sesi de uc hafta once duymaya basladim.

19. object1500

object1500 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    samet
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Konuyu hortlatmak gibi olmasın. Geçtiğimiz haftasonu aracı götürdüm yağ değişti, filtreler değişti felan. Ben ustaya gitmeden önce lastikleri değiştirttim debica passio 2 kullanıyorum çok memnunum ses gitti. Eski lastiklerde bir sürü taş vardı ses onlardan geliyordu demekki. Şu an sorun yok gibi iyi. Ancak yeni bir konu daha açmıştım. şase numarasını bulamadım kapının ordakş etiket kaldırılmış. esas olarak nerede yazar?

20. mehmet soyuk

mehmet soyuk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Mehmet Soyuk
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Bendede buna benzer bir ses vardı. Jant kapaklarından geldiğini fark ettim. Kapakları söktüm bindim ses gitti. Takınca yine geliyordu. Giyk giyk diye. İyice incelediğimde kapakları cırtla sıkarken bir tarafa doğru kapak kayıyor ve lastiğe değiyordu. Bunun sonucunda da lastiğe sürtme sesi geliyor ama hâlâ öyle biniyorum. Fazla sıkıntı olmuyor

Bu Sayfayı Paylaş