LPG KABLO

Motorlu Anten - Anten Montajı

'Yumurta Kasa Accent Forum - Club X3' forumunda birolkeser tarafından 3 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. birolkeser

birolkeser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    Birol Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Kazara yerinden çıkardığım anteni tekrar yerine takmaya çalıştım. Sağ ön davlumbazı söküp oradan anten motoruna ulaşabiliyoruz. Anten ve elektrik kablolarının bağlantıları ise içeride torpido gözünün arkasında. Resimleri aşağıda.

Sıkıntım şu; aşağıdaki resimden sonra sökülmüş hali ve antenin içerisindeki plastik dişli kablonun nereye nasıl sarılacağı ile ilgili fotoğraf çekmeyi unuttum. işi çözene kadar 5-10 dakika uğraştım bu arada fotoğraf çekmeyi unuttum.

Yerini biraz tarif ederek int. den bulduğum bir videoyu ekleyeceğim.
    Yukarıda görünen yuvarlak bölümün altında beyaz bir hazneli kapak çıkıyor. Kablomuz bu kapağın altındaki büyük dişlinin yanından geçerek üstteki bu hazneye geliyor ve buraya kendiliğinden kıvrılıyor. Benim tahmin ettiğim gibi bobin benzeri bir sarma işlemi yok.

sağ ön davlumbazın içerisinde anten motorunun görünüşü. kabloları toplayan plastik parça ve onun takıldığı deliği işaretledim.

Topido klipslerini açıp torpidoyu aşağı sarkıttığımızda arkada kablo bağlantıları görülüyor.
    Elektrik ve anten kablolarının bağlantıları ile anten motorundan gelen kabloların geçtiği deliği işaretledim.

Bu da int. de bulduğum benzeri bir anten motoru videosu.

elsidi, MSC, <<bülent>> ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    anten motoru sökülüp içerisi balata spreyi ile temizlenip kirden çamurdan arındırılıp iyi bir gresle yağlanması gerek ben yılda iki kez falan yapıyorum..bir de antenin dıştaki kalın aliminyum borusu eksi şase ucudur..bu boruya bir siyah kablo vida ile bağlıdır..bu kablo anten motorunun davlumbazın içindeki metal parçaya sabitlenir ve buradan aracın gövdesinden şase alır..buradan gelen şase akımını antenin ilk parçası olan erkek uçlu kablonun dış tarafından alman lazım öyle olunca radyo çekim gücü en üst düzeyde oluyor,şase sinyaline dikkat edilmeden sadece anten kablonun ortasındaki canlı uçtan sinyal geliyorsa radyo çekim gücü azalıyor ek bilgi mahiyetinde söyleyeyim...

Coolwhisper, mmete ve birolkeser bunu beğendi.
  3. birolkeser

birolkeser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    Birol Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    @Serkan1978 ; Aşağıda görünen sihay kablo bu bahsettiğiniz işlem için yeterli midir? Ben çekim gücünden memnun değilim. şehirler arası yollarda radyo çalışmıyor.

MSC bunu beğendi.
  4. Serkan1978

Serkan1978 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    103
    Ad Soyad:
    Serkan S
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Bahsettiğim siyah kablo evet bu..buradan hem motorun içine hem aliminyum anten borusuna oradanda anten kablosuna ve teybin anten soketindeki şase bağlantına kadar şase akımı gelecek..yalnız senin davlumbaz metal ayak bağlantı aparatı ve siyah kablonun bağlantı pulu paslanmış..bu parçaları zımparalayıp yerine taktıktan sonra anten kablosunun jakındaki dış taraftan şase sinyali almalısın..radyo çekim gücünün az gelmesi bahsettiğim şase akımının olmaması anten çubuğunun yan sanayisi takılı ise veya kullanılan teyp dandik bir marka ise olur..bende sony teyp var kendim montajladım öncesinde orjinal radyo kasetçalar takılı idi sony teyp radyo çekimi orjinal teybe göre bariz daha iyi..anten motoruma orjinal anten çubuğunu taktım..25 liraya aldım...

GT-S6310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Coolwhisper, elsidi ve birolkeser bunu beğendi.
  5. sonatım51

sonatım51 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    690
    Ad Soyad:
    erkan açıkgöz
    Yaşadığınız Şehir:
    9-AYDIN
    Araç Modeli:
    Sonata (1995-1998) Y3
    daha eski bir konu daha var otomatik anten sorunu başlığı ile ama konu hortlamasın :) aracımın teypini değiştirdikten sonra çalışan anten kontak termiği arızalanıp yenisi ile dğiştirildikten sonra çalışmaz oldu kontak termiği ile bağlantısı varmı ustayas söyledim oto teyp çiye gidecen dedi iyide daha önce çelşıyordu
    bende sinirlendim sonrasında ben kendim baktım çözemedim
    şimdi nasıl yapabilirim nerelere bakmalıyım yardımcı olacabilecek arkadaş varmıdır :D

Coolwhisper bunu beğendi.
  6. birolkeser

birolkeser Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    389
    Ad Soyad:
    Birol Keser
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    bilgilendirme için teşekkür ederim.

7. <<bülent>>

<<bülent>> Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,903
    Ad Soyad:
    Bülent Nur
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.6 (2006-2012) MC
    Vidyo imzamdaki siteden arkadaşım olan Ümit'in (elektrofizikci) :).

Coolwhisper ve birolkeser bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş