LPG KABLO

Motorda Çıkmış Halde Bulduğum Hortum Nedir ?

'Arıza Tespit Bölümü' forumunda deza tarafından 24 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    aynen doğru yalan tam bilmiyorum ama aşırı üst devirleri aracı hissizleştirende buymuş diye duydum.havayı keserek koruma sağlıyormuş.tabi perf. da düşüyor

deza bunu beğendi.
  2. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yani görünen o ki gaz kelebeğinin pozisyonuna müdahale edilmiş. Ve orjinale çevirince P0402 alıyoruz. Normalde P0402 çözümü için önerileriniz nelerdir ? Bazı sitelerde bakınca yanlış boru bağlantısı gibi bişey de söylüyor. Kafam karıştı biraz.

Gaz kelebeğini söküp temizlesem çare olur mu acaba ?

3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,269
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ariza kodunu forumda arayın, konusu mevcut.

MI 5s cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet inceledim tekrar ancak çözümü en son egr iptali görünüyor. Ayrıca hava akış metre yorumunuz dikkatimi çok çekti. Hatırlarsanız daha önce konusunu açmıştım. 30 kg/sa yerine 15 kg/sa değeri ölçülmüştü carman scan ile.
    Yani motora giren havayı zaten az ölçüyor hava akış metrem. Bunu 30 olarak ölçse demek ki arıza vermeyecek.

Tekrar sanayiye ustama gitmem gerekecek , getz veya era akışmetresi ile deneyince arıza vermez ise hemen yeni akış metre alıp yoluma devam edeceğim. Görünen o.

Çözüm olmaz ise de herhalde ilerleyen zamanlarda size uğramam gerekecek Serdar Bey :)

5. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    bence egr yi hertürlü iptal et.

kelebek çalışmıyorsa hangi konumda duruyor merak ettim.

6. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Bana kalırsa kelebek çalışıyor. Maf'dan temiz hava bilgisi az gelmesi problem oluyor. Buradan çözemeyeceğiz anlaşılan. Bugün kaportacıya bırakacaktım. Artık kaporta düzeldikten sonra yaptıracam.

2 hafta sonra uzun yol yapacağım , gitmeden yapsam iyi olacak :)

Her ihtimale karşı lokma takımını yanımda tutacağım :)

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    402 egr hatası.
    Eğer sıkışiesa, araç 2800 d/dj yi geçmiyor.
    Benzer sorun farklı kodla maf hatası oluştuğunda da oluyor.

İlk fotodaki parça türbinin üstüne deki hareketli parça.
    Arac ilk çalıştığında selenoid vakumlayarak bu parçayı yukarı çekiyor.
    Selenoid valf üzerinde bir giriş bir çıkış var.
    Biri turbo üzerine geçer
    Diğeri motor üst kapağının orada bir boruya geçer.
    Üst kapak üfler
    Turbo üstundeki hortum çeker.

Ege nin ve maf in tekrar sökülüp temizlenmesi çözüm olabilir

Selenoid valfi emiş yapiyorsa aelenoid te sorun olmayacağını düşünurum
    Bunu Serdar (msc) defalarca yazmıştır.

Bahsi geçen hortum da sanırım motor üst kapağından çıkmış olabilir
    yada
    Ekranlarda olduğu gibi çift selenoid varsa
    ( Biri alt-üst boru. Diğeri dikey çıkış ve alttan bir boru çıkar)
    Tekrar bakmak gerekebilir.

deza ve ozgutozkan bunu beğendi.
  8. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Yorumlarınız için teşekkürler Ogün Bey. Durum güncel olarak şu şekilde:

Öncelikle ben turbo diye zannetmiştim ama meğersem turbo değilmiş , gaz kelebek gövdesi diye geçiyor parça. Resimde görünen sağ taraftaki selenoid valfe gidiyor hortum.
    Arabanın stop etmesine yardımcı oluyormuş. Hortumu taktığım parçanın ucunda yaylı bir sistem var. Araba çalışırken yayı itince stop etme eğilimi gösteriyor. Araba stop ederken o hortumdan vakumla elle yaptığım çekme işini yapıp havayı kesiyor ve sallanmadan stop etmesini sağlıyormuş. Bahsettiğim parça şu:
    Siyah plastik kısmına hortumu takmıştım.

Yaklaşık 4-5 ay önce manifold egr temizliği yaptırmıştım. O zaman da egr hatası veriyordu ama hangi egr hatasıydı bilmiyorum , temizletince geçmişti.

Yakın zamanda ustam arabayı kullanınca çekişi kötü deyip değerlere baktı , MAF sensöründen yanlış bilgiler geldiğini söyledi ve haklı çıktı. Temizlediler ama neyle temizlediler bilmiyorum. Durum değişmedi.
    30 kg/sa olması gerekirken 15 kg/sa değer veriyordu. Sonra ben izopropil alkol ve yağsız kontak sprey ile temizledim , bu değer 28 oldu ama yine 30 göstermiyor (era dan söküp takınca net 30 görünüyor). Sanayide bosch marka maf için 280 tl fiyat aldım , değişsem mi diye düşünüyorum.

Benim bu hortumu takmam ile egr hatası arasında hiç alakası yok görünüyor. Hatta sonradan çıkardım yine ucunu körledim , p0402 vermeye devam ediyor. Alt devirlerde hata vermiyor , yüksek hızlara ve devirlere çıkınca hemen yakıyor arıza lambasını. Galiba hortumu takmam ile alakası yok , denk geldi.

Bu arada manifoldu sökemiyorum ama egr valfini söktüm temiz çıktı :

gogo46 bunu beğendi.
  9. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Sizin bu macera, benim 2096 ile başlayıp 2196 ve sonunda 0130(sanırım) ile biten macerama benziyor, Allah kolaylık versin, inşallah sorununuzu çözersiniz.

deza bunu beğendi.
  10. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    sağ taraftaki GAZ kelebeği geçen Parçada Sadece SOKET vardır. Hortum yoktur.
    Bu soket çıkarıldığında araç stop ederken yada çalışırken sorun çıkarabilir.

Aracın performansına engel değildir.
    Emme manifoltu sökülürse manifolt contası yanınızda olsun. Muhtemelen kırılacaktır. Yenisi olmadı mı, iş yarım kalır

MAF sensörü 0.2 düşük değer performansı çok anormal oynatacağını düşünmüyorum. Bunu Serdar daha net cevaplayacaktır.
    EGR nin temiz çıkması güzel,

Ancak, P0402 hata kodu aşağıdaki gibi ve sizin şikayetlerinize uyuyor.

TEKRAR kontrol edin.
    Soket ve boruları dahil.

https://www.yourmechanic.com/articl...lation-flow-excessive-detected-by-jay-safford
    P0402 kod tanım
    Egzoz Gazı Devridaim Akışı Aşırı Algılandı

P0402 kodunun ne anlama geldiği
    P0402, motor kontrol modülünün (ECM), emme manifoldu içerisine gaz akışını başlatması emredildiğinde motor egzoz gazı devridaim (EGR) valfinin çok fazla devridaim yapılmış egzoz gazı aktığını belirten bir OBD-II jenerik kodu.

P0402 kodunun nedeni nedir?
    • EGR valfı, EGR vakum-arka basınç valfındaki bloke vakum diyaframından ötürü tüm yol boyunca veya daha fazla açılıyor.

• EGR sıcaklığı sensörü, kısmen tıkanmış bir egzoz katalizöründen EGR valfı açıldığında EGR sisteminde aşırı geriye basınç vermesi durumunda aşırı sıcaklık değişikliği kaydediyor.

• Valfı açık tutan ciltleme veya karbon birikintileri nedeniyle EGR sıkışmıştır.
    P0402 kodunun belirtileri nelerdir?
    • Motor Işık Işığı yanacaktır ve kod ECM belleğine ayarlanmıştır.
    • Vana açık sıkışmış ise motorun pürüzlü çalışıyor olabilir.
    • Motor EGR sistemi arka basınç transdüktöründe egzoz sızıntılarına sahip olabilir.
    Bir tamirci P0402 kodunu nasıl teşhis eder?
    • Sorunu doğrulamak için çerçeveleri tarar ve belgeleri dondurur.

• Kodun geri gelip gelmediğini kontrol etmek için motor kodu ve yol testleri silinir.

• Vakum hortumlarını, kablolarını, EGR valfına bağlantıları ve kontrol solenoidi EGR sıcaklık sensörü ve arka basınç transdüseri ile birlikte görsel olarak kontrol eder.

• Kontrol solenoidi hafiften orta aksiyona kadar açıldığında ve sadece tamamen açıkken değil de EGR valfi vakumunun valfe kontrol edilip edilemeyeceğini keser ve kontrol eder.

• Egzoz katalizörünü EGR sistemi üzerindeki hasar veya aşırı geriye karşı kontrol eder.

• EGR valfını ve sıcaklık sensörünü kaldırarak EGR valfını açık tutan karbon veya EGR hava alma portunun tıkanmaması için valfın vakumdan boşalmasına izin vermeyen karbon ile kontrol edilmesini sağlar.
    P0402 kodunu teşhis ederken genel hatalar
    • EGR valfinin yerine, EGR valfı açıklığını kontrol edip etmediğini görmek için EGR basınç transdüserini kontrol etmeden değiştirin.

• Değiştirmeden önce EGR valfının mekanik olarak bir karbon parçasıyla açık tutulduğunu kontrol etmeyin.
    P0402 kodu ne kadar ciddi?
    • Aşırı akışa sahip bir EGR, motorun hızlanmasını tereddüt etmesine veya durmasına veya motor rölantide çok zorlanmasına neden olabilir.

• Motor Işığının yanıp sönmesi, aracın emisyon testinin başarısız olmasına neden olur.

• Katalizör bloke edilerek koda neden oluyorsa, motorun güç kaybına veya başlamasına neden olabilir.
    Onarımlar P0402 kodunu tamir edebilir miyim?
    • Sıkışan açık EGR valfının değiştirilmesi

• Egzozda bozuk bir katalizörün değiştirilmesi

• EGR sıcaklık sensörünün değiştirilmesi veya karbonun çok fazla bir sıcaklık değişikliği kaydedildiğinde onarılması için karbonun temizlenmesi

• EGR arka basınç kontrol valfinin değiştirilmesi
    P0402 kodu ile ilgili düşünceler için ek açıklamalar
    P0402 kodu, EGR sıcaklık sensörü, EGR'nin açmasını emreden daha fazla sıcaklık değişikliği görürse tetiklenir. Bu genellikle EGR geri basınç kontrol valfinin egzoz geri tepmesinden zamanla veya kısmen bloke edilmiş bir katalizörden yanmış bir diyafram alması nedeniyle oluşur.

P0402 kodu ile yardıma mı ihtiyacınız var?
    YourMechanic, aracınızı teşhis etmek ve onarmak için evinize veya ofisinize gelecek sertifikalı mobil mekanikçiler sunmaktadır. Teklif al ve online randevu al ya da 1-844-249-6752 numaralı telefondan bir servis danışmanıyla konuş

sipartacus ve deza bunu beğendi.
  11. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    @sipartacus kardeşim hiç sorma nerden çıktı bu hatalar anlamıyorum. Ne güzel problemsiz tertemiz kullanıyorduk, galiba bizim ufaklık yaşlanıyor ha ne dersiniz ?

@Ogun Bey gaz kelebek gövdesinin sağındaki parçaya sadece vakum hortumu giriyor , soket yok maamlesef. Hortumu da takip ettim , iki tan selenoid valf var , sürücü tarafında olana gidiyor. Zaten o hortumu takacak başka bir yer yok o bölgede.
    Daha önce ustam manifoldu sökmeden peşin peşin söylemişti kırılabilir diye ama kırılmadı. Bu kadar kısa sürede manifold tekrar kurum dolduysa vay halime :)

Acaba diyorum; MAF sensörü yüksek devir ve hızlarda doğru ölçüm yapmadığı için ECU hesap yaparken (temiz hava - egzoz ) temiz havayı az ölçmüş olup , yaptığı matematik yanlış olacak ve fazla egr akışı olduğunu zannedip ondan mı hata veriyor. Tabi çekiş düşüklüğü ve duman yüksek devir duman problemi de tesadüf değil galiba.

Dün akşam MAF sensörü soketini çıkardım kullandım. Hiç ama hiç fark etmedi araç , şaşırdım.
    Sadece 3000 devire yakın kitledi , 300 deviri geçmedi araç. Nedense arıza lambası veya hata kodu bile vermedi. Önemli bir parçayı devre dışı bırakmama rağmen arıza ışığı yakmaması garip geldi bana. Tabi bu durumda hesap yapmadı ve 402 de vermedi.

12. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    @deza Aslında zamanında yapılmayanlar ya da önemsenmiyenler çığ gibi büyüyerek ilerde daha büyük sorunlara yol açıyor. Birde işi bilmeyen ustalar işin içine girince, kolayca biticek arıza büyüyor. Motor arıza ışığım yanıyor, servis ve sanayidekiler ustalar; 'hocam yolun düşerse gelirsin, acil değil, dert etme' diyorlardı, çok şükür çözdüm kurtuldum, darısı senin başına. Valla kurban bayramı sonra dizel ov elantra için satışa çıkaracağım ama hiçte acelem yok satılmazsa kışlık lastik alır, kışı geçirir baharda tekrar denerim.

deza bunu beğendi.
  13. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Evet haklısınız. Sadece belli km lerde rutin kurum temizliği yapılmalı. Genelde bakım derken yağ ve filtre akla geliyor ama gerçek bakım sensor kurum temizliğini de kapsamalı.

Bazen insan keşke bir garajım ve liftim olsa da herşeyini kendim yapsam diyor. Bu konuda bizim forum çok iyi. Buradan çok şey öğrendim ben. Arabam ilk çalışmada beyaz duman atiyordu ısınana kadar , bikaç yere göstermiştim motoru indireceklerdi :) oysaki problemim 20 liralık ısıtma bujisinin patlaması.

Ben de satmayı düşünüyorum ov almak için . Biraz ağır davranıyorum.
    Tabi bu halde satmam doğru da degil zaten.

sipartacus bunu beğendi.
  14. gogo46

gogo46 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,917
    Ad Soyad:
    gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Kia
    1.1crdi de maf ı söküp denemedim ama maf sonrası filtre hortumunu sökünce araba yürümüyordu.arıza ısıgıda yakmıyordu

15. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    @deza tam ov dizel i30 ya da elantra bakıyorum, Kia kardeşleri de olur ama önceliğim Hyundai, en son alınabilecek tam ov bunlar kaldı(astra sedan ve 308 saymazsak) imkan varsa sizde bakın derim.

16. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Valla garip işte benim mafı sökünce gidiyor sıkıntı yok , sadece 3000 deviri geçmiyor kitliyor. 3000 devire kadar da performans eskisi ile aynı. Torque ile bakınca çok yüksek saçma bi değer gördüm. Belki benim cihaz yorumlayamadı , servisin cihazı olsa tespit edilirdi.
    Dizel ov i30 çok güzel seçim, elentra da aynı şekilde. Ben yüksek model istediğim için rakamlar da yüksek olacak maalesef :) Bir de şu tam otomatiklerin yakıt tüketiminden çok şikayet duyuyorum. Yıllık 8-9 bin km yaptığımdan aslında dizel almama gerek kalmıyor. Atmosferik benzinli sorunsuz bi araç daha iyi benim için. Tabi dizelin tork hissi de bambaşka birşey...

sipartacus bunu beğendi.
  17. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    @deza Tam otomatik illaki 1-2lt fazla yakıyor, hem dizelin gücü/torku hem de lpg istemediğim için dizel istiyorum yoksa bende yılda 15-16bin yapıyorum, kısmet artık bakalım, hayırlısı neyse o olsun.

deza bunu beğendi.
  18. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Açıkçası Kia Hyundai grubunun dışında başka araç almak istemiyorum ben. Alsamda galiba yine uzakdoğu olacak. Hyundai den sonra toyota honda grubu ağır basıyor. Genelde Türkiye'de Alman grubu beğeniliyor ama nedense bana itici geliyor.
    Ben şu ufaklığı adam edip satmadan araba alamam onu anladım :)
    Detaya girince boğuyor , bi tercih yapıp devam etmek gerekiyor.

19. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Çok şükür üç sorunum vardı çözdüm, hatta orjinal parçaları da duruyor, satarsam yeni sahibine vereceğim. 100liralık bir işim kaldı, sol ön kapı fitilim yırtılmış ve sağ ön karter korumamın ucu kırık, aklıma geldikçe alayım diyorum ama unutuyorum.

deza bunu beğendi.
  20. deza

deza Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,632
    Ad Soyad:
    Cuma B.
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sipartacus bunu beğendi.