LPG KABLO

Motor Yağ Sorunu Var Galiba Bi Bakarmısınız?

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda ahmetsagdic tarafından 21 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    594
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Çok ince değil aslında,motor viskozite tablosunda 1. sırada yer alan en yaygın kullanım alanı sunan bir yağ,özellikle soğuk iklimler için tavsiye edilir.5w-40 ise viskozite tablosunda yer almıyor,yanlış yağ koymamak lazım motora.5w-30 en ekonomik,en uygun yağdır Türkiye için.

2. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Viskozite konusu dogrudur.

0w30 agri icin konya icin kayseri icin kisin uygun iken,
    Yazin cok ince geleceginden bas agritir....

Dikkat edin turbo sicak iklimli yerlerde 0w30 yag kullananlarin turbolari daha cabuk gider ve yag eksiltir...

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  3. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,268
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    5w40 direkt olarak yazmasına gerek yok. kış 5 viskozite = -30, 40 viskozite ise çok sıcak bölgelerde uygun yağ. özellikle turbo motorlara 5w40 öneriyoruz.

hsmsrn, Samet_ak, gogo46 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  4. ibrahim11

ibrahim11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Ibrahim öz
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Forumdaki arkadaslara selamlar

5. ibrahim11

ibrahim11 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad Soyad:
    Ibrahim öz
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 CRDİ (2012-201X) GD
    Forumdaki arkadaslara selamlar.benimde 2013 model i30 dizel elite model aracim var bendede ayni yag yukseltme sorunu oldu.6 mayis 2021 de tesadufen yaptigim yag kontrolunde farkettim.aracin bakimi 2 ay once yapilmisdi ve daha 3bin km yol yapdim bakimada 7 bin km var.yag cubugunu cektigimde f isaretinden yaklasik 4 cm fazlasi vardi.bende eczaneden 50 ml siringa ve serum alarak yag cubugundan yaklasik 2 lt. Yag cektim anca f isaretine sabitledim.bakimi yaptirdigim.ozel servise sordum fazla yag koyma ihtimalimiz yok dedi.neyse benim yaptigim arastirmalarda 2011-2015 araso uretilen euro4 motorlarda bu sorun olabiliyormus sebebide diger arkadaslarin soyledigiyke ayni yani kisaca motor her 150-200km de dpf(dizel partikul filtresi)temizlemek icin pistona fazladan yakit cekip yanmayan yakiti egzost dan dpf e yolliyor ve sabit hizda 2500-3000devir araliginda iken egzostu isitip fazla cekilen bu yakiti yakarak dpf deki kurumlari yakip egzosdan atiyor ve neticede dpf jenerasyonunu yani temizligini yapiyor.velhasil sehir ici kisa mesafeli kullanimlarda motor tam dpf temizligi yapacagi esnada motor durdurulunca pistonlardaki fazla yakit suzulerek kartele iniyor ve bu olay tekrar ettikcede yaga karisan yakit yag seviyesinin yukselmesine sebep oluyor.fazlalasan yagi cektirmekde fayda var hatta yagi degistirmek en mantiklisi.egerki sehir ici kisa mesafe kullaniyorsak en azindan haftada bir 20dk manuel vitesde 2500 devirde dur kalk olmayan bir trafikde arabayi kullanmakda fayda var.dpf cok tikanmissa zaten motor ariza isigi yanip sonmeye baslar bu esnada dedigim surus teknigini uygulayin ama motor servis isigi devamli yaniyosa hic calisdirmadan servise cektirin derim.yag konusuna gelince yine arastirmalarim.sonucunda en kaliteli yagin LIQUI MOLY MOLIGEN 5W30 PARTIKUL yagi oldugunu tespot ettim.ayrica piyasadaki en pahali yaglardan biridir 4lt.si 320tl civari. https://www.liquimolyturkey.com/liqui-moly-5w30-dpf-motor-yagi-molygen-new-generation-4-litre-21225 birdaki yag degisimimde bu markayi kullanicam motor sesinin inanilmaz derecede azaldigi motorun daha seri oldugu belirtilmis.okidugunuz icin tesekkurler herkese kazasiz belasiz surusler.

onurforces ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş