LPG KABLO

Motor Ses Ölçümü

'İ30 Forum - Club (GD; 2012–2017)' forumunda Konyalım tarafından 7 Kasım 2019 tarihinde açılan konu

1. Konyalım

Konyalım Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Arkadaşlar herkese iyi akşamlar.
    Hyundai i30 benzinli 2013 model 90binde aracım var. Daha önce konu açmıştım yağ değişiminden sonra motor sesi arttı diye.
    Malesef biraz takıntılıyım.
    Hala aynı. Bende araba ısındıktan sonra rolantide play storeden indirdiğim ses ölçer uygulamasıyla ön göğüse radyonun üst kısmına telefonu koyup ölçtüm. 40/39 ds olarak ölçtü.
    Benimle aynı araca sahip arkadaşlardan aynı uygulamayla ölçüp sonucu buraya yazarsanız sevinirim.
    Ben play storeye "ses seviyesi ölçer" yazıp (splend Apps) uygulamayı kullandım. Sizde aynı uygulamayı indirip denerseniz daha sağlıklı olur.
    Şimdiden teşekkür ederim.

2. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    telefondan telefona değişir ölçülen desibel değeri:) eğer gerçekten 40 desibel ses ölçtüyseniz motorunuz gayet sessiz çalışıyor demektir. Normalde sağlıklı bir dört silindirli kompakt tipte otomobil motoru dışardan 60 ila 80 desibel ses üretir tofaş şahin ve doğan hariç:) yalıtım çok güçlü değilse içerden 30-40 desibel rahat duyulur. Üreticiler otomobilin çalışırken çevreye doğru yaydığı sesin desibel miktarını garanti şartlarında ve kullanma kılavuzunda genelde yazarlar. İç mekandan ölçüm yapmak modelden modele değişir full paket ile boş paket aynı verileri sağlamaz aynı marka ve model olup full paket olan model daha sessiz boş paket daha gürültülü sonuç verebilir sebebi ise full pakette daha fazla olan yalıtımdır.

Dolayısı ile demek istediğim şey motor çalışırken ciddi miktarda çatırtılar kütürtüler tıkırtılar gelmiyorsa kafaya takmayın:) Olması gerekenden çok ince veya çok kalın motor yağı kullanmak motorda ses yapar onun dışında eskisiyle aynı vizkozitede yağ kullandığınız sürece ses çok fazla değişmez. Eğer başka bir problem yok ise.

3. Konyalım

Konyalım Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    11
    Ad Soyad:
    Mustafa
    Yaşadığınız Şehir:
    53-RİZE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Eyvallah hocam. Bazen kafaya takmamak gerek galiba

Bu Sayfayı Paylaş