LPG KABLO

MATRİX'de YAŞADIĞINIZ SIKINTILAR

'Matrix Forum - Club' forumunda HyundaiMatrix tarafından 14 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    3000 devir 100km önemli değil, önemli olan 90km sabit hızda motorun azami yakıt tasarrufuna denk gelecek devir.
    Geri vites konusunda hyundai'nin kronik bir sorunu yok, geri vitese zor geçişin temel nedeni hidrolik debriyajda hava olması yada ayarının zamanla bozulması. Bu durumda servise giderek havasını aldırmalısınız yada vitese geçmediği durumda vitesi zorlamadan yavaşça ayağınızı debriyajdan çekmelisiniz.

2. HyundaiMatrix

HyundaiMatrix Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba;
    Benimde ilk aylarda bagaj kapağım ve torpido gözüm kapanmıyordu. Servise götürdüm. Kısa bir ince ayarla sorun kalktı. Bence büyütülecek bir problem değil.

3. moshonis

moshonis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    o vakit fabrikada kalite kontrolde gözden atlanıyor. daha sıkı takibi lazım. bıunlar ufak tefek şeyler ama genelde çok etkiliyor. biz motoru açıp oynamıyoruz neticede. ama cam ya da torpido düğmesi yeni arabada çalışmıyorsa bu büyük ayıptır herhalde. ya merak ettim şimdi giricem bir mercedes yada honda toyota forumuna bakalım böyle şeyler tartışılıyor mu?

4. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    üzülerek katılıyorum..firmanın amacı biraz da pazara araç yetiştirebilmek..fiyatları makul, motorları güzel -genelde arıza çıkarmıyorlar- , konforları makul...araç başına düşük kâr payıyla çalışılıyor...çok araç çıkarmak zorundalar ki kâr artsın..bir rolls royce 2 ayda üretilirken bir hyundai belki de birkaç günde üretiliyor

5. kinghenry

kinghenry Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    3000 devirden sonra motor gürültüsü artıyor o bakımdan söylemiştim yoksa haklısınız 90km hız en ekonomik azami hızdır en azından 1.4 1.6 araçlar için

6. kinghenry

kinghenry Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    otomatik vitesli araçların şanzıman oranlarından dolayı düşük devir çevirmesi gayet doğaldır.

7. ARME4

ARME4 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    peki bu önemsiz seslerin bir çözümü yokmu
    Düzenleyen : ARME4

8. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar...bende de 2008 crdi select var ve aynı lokurtu benden de geliyordu, 15000 bakımında amortisör toz takozuna yağ basınca kesilmişti. araç 2. sınıf bi araç kabul etmek lazım. mühendislik düşüncesi iyi ama malzeme ve işçilik orta halli.bir de motor bölümünün altı sık sık yere deyiyor. aracın ön bölümü alçak. acaba 185/65/14 orjinal lastiğin yerine 185/70/14 lastik taksak kaportaya deyermi. deneyenler yazarsa sevinirim.

9. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    alta değme olayını biraz anlatabilir misiniz nasıl yolda ne şartlarda gerçekleşiyor ?? araçlarımız sedan ve hb araçlara göre yüksektir onların değmediği yerde bizim araçlarımız pek değmez. Aracı herhangi bir servise ya da ustaya gösterdiniz mi ??
    Lastik + jant çapını büyütüyorsunuz. İvmelenmeniz biraz azalacaktır. Araçta tek ya da max 2 kişi giderken ve düz yolda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Ancak kasis, çukur ve tümseklerde sıkıntı yaşatabilir.

10. moshonis

moshonis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Kinghenry: matrix kullanmak gerçekten keyifli bir şey olmalı ki sen de diğerleri gibi hemen kolçak taktırmayı düşünmüşsün. Benim matrix 1.6 otomatik vites, devir ve yakıt tüketimi konusunda aynıyız, sadece şunu söyleyeceğim, araba hız istemiyor, 100 km ve üzerine çıkınca devir ve gürültü artıyor, eğer dikkat edersen 100 km de 2500-3000 devir arasında motor, yola ve gaza yüklenmene göre değişiyor, ama chip deviri düşürmeye ve fazla hızlı gitmemeye programlanmış. Araç geçişlerinde 5000 küsur devirlere kolayca çıkabiliyor, bundan hoşlanmıyorum.
    Bir diğer arkadaş ise ön kısmın alçak olmasından yakınmış, bir sorun-terslik mi var bilemiyorum, çünki jipler kadar yüksek neredeyse arabanın altı, hatta bazı jiplerden yüksek bile.
    Lastik konusunda: Yanlış hatırlamıyorsam hyundainin limitleri 205/70/14-yada 15 idi. Hyundainin sitesinde görülebilir.
    Aracı alalı yedi ay oldu, sekizbin km.ye dayandım. Henüz bir sorun yaşamadım. Bu fiyata bundan keyifli, jip kıvamında, yerli üretim, otomatik vites, mpv araç, YOK arkadaşlar. Varsa bildirin, ama mpv diyorum, otomobil değil. Radyonun açılıştaki sesinin sabitlenmesi: Radyoyu açın, açılışta istediğiniz sese getirin, açma kapama düğmesine bip sesi duyulana kadar sürekli basın. Bundan sonra radyonuz her açılışta o volümde ses olacaktır. Bunu bazı servisler vb. bile bilmiyor.

11. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    sayın tayanç top,
    matrixler şahin doğan grubuna göre alçak ancak dediğiniz gibi diğer sedanlardan yüksek.ancak;
    1. ekzost susturucu takımı arabanın marşbiyel alt hizasından daha alçak.yaklaşık 3-4 cm. (dışarıdan bakınca belli olmuyor)
    2. aracın ağırlık merkezi önde olduğu için ön lastikler fazla ağırlıktan dolayı 1-2 cm daha yere yapışıyor.
    3. aracın boyu kısa olduğundan ve ağırlık eşit olarak arka lastiklere de dağılmadığından aracın arkası öne göre 2-3 cm yüksekte kalıyor, ön aksı da destek kabul edersek, motor bölümünün altı yere daha da yakınlaşıyor. (tahderevalli gibi aracın arkası yukarı kalkınca önü yere yaklaşıyor) ayrıca motor bölümünün aldındki kulakçıklar da yere yakınlığı artırıyor. büyük lastik çamurluğa deyermi ?

12. ARME4

ARME4 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tayanç bey amortisör( amortisörden olduguda kesin degil tabi)lokurtusu ile ilgili bir yorum yaparmısınız .yada bir çözüm öneriniz varmı acaba türü geregi bu matrixlerde olması gereken bişey mi artık arabadan iyice sogudum bu ses yüzünden lütfen yardımcı olun
    Düzenleyen : ARME4

13. moshonis

moshonis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    O lokurtu sesini forumun bir yerinde biri daha söylemişti ve amörtisörün kauçuk takoz gibi bir şeyi varmış, serviste onları yağlatarak yada değiştirerek sorunun çözüldüğünden bahsetmişti. Stepnenin krikonun sağlam sabitlendiğinden emin olun. Bagajdaki dışardan görünmeyi engelleyen büyük siyah kapak da ses yapıyor, ben altına siyah sünger koyarak sesi kestim. Bir de arabanın altını zift kaplatmak lazım, mucurlu yollarda taşlar sanki içeriye girmiş gibi takır takır ses yapıyor.Hyundai matrixin hiç reklamını yapmıyor bilmem farkındamısınız?
    Düzenleyen : moshonis

14. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Anladığım kadarıyla ben şanslı kullanıcılar arasındayım çünkü benim aracımda herhangi bir lokurtu sesi yok. Sert çukur ya da yüksek kasisten geçerken hafif bir ses ve zıplama oluyor fakat bu da bence olması gerektiği için kabul edilebilir seviyelerde oluyor. Bende şüpheleniyordum bu yüzden babam yanımdayken birkaç defa sesten bahsettim ve dinlettim, fakat aynı şekilde babamda sesin normal seviyede olduğunu patlak amortisör sesiyle alakası olmadığını söyledi. Şunu kabul ediyorum ki 1. sınıf bir konfora sahip bir yapı yok araçta. Size tavsiyem eğer mümkünse başka matrix'ler deneyin. Hiç olmadı yetkili servise gidin matrix test aracını test edin. Müziği kapatın, satış temsilcisini susturun ve sadece aracı dinleyin. Arada hissedilir bir fark varsa ve amortisörleriniz patlak değilse değişim talep edin. Böyle bir hakkınız var. Bir ihtimal eğer sizin amortisörler patlaksa sorunun kaynağı belli olmuş olur. Fakat maalesef garantiden değiştirmezler. Üzülerek söylüyorum ki bu tip ses sorunları en iğrenç sorunlardır çünkü hiçbirşey net belli değildir ve kişiden kişiye yorumlar, gözlemler değişir. Bu yüzden mümkün oldukça az para kaptırarak tüm süspansiyon sistemi gözden geçirtilebilir.

15. Tayanç_Top

Tayanç_Top Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Koyu renkli kısım hariç yazınıza katılıyorum. Hatta plakalık bile vidalanmamışsa çok ses yapıyor. Aynı şekilde ön taraftan gelen sesler için kokpit üstündeki cepleri, yan tarafa değen su şişelerini hatta dikiz aynasına astığımız kokulara bile dikkat etmeli. Boş yere panik yaptırabiliyorlar. Önce başka markaların muadillerinden gidelim: VW-Touran, Opel Meriva/Zafira reklamlarına denk gelmedim. Honda Jazz kasa değiştirdiğinde çok kısa bir süre reklamlar çıktı. Aynı şekilde Renault-Scenic, Grand Scenic olduğunda biraz gözüktü. Toyota Corolla Verso "çıkarım senle her yola" reklamlarında gözüktü. Birebir muadili olmasa da Peugeot 3008 ve 5008 ler yeni çıktıklarında gösterildiler. Burada şunu diyebilirsiniz "Matrix kasa değiştirdi ama tv'lerde reklam falan göremedik". Haklısınız. Ama ister kasa yenilerken ya da güncel kasa reklamını yaparken ben i20 ve Santafe'den başka hiçbir Hyundai reklamı görmedim. Ha birde i30'lar ilk çıktığında. Bana kalırsa bu matrix'e özgü bir durum değil. Ya da bu araçlarımızda bir eksik/kusur olduğundan değildir. MPV sınıfında ne kadar reklam yaparsanız yapın müşteri kapasitesi bellidir. Açılmaya gerek yok Hyundai içinde bakarsak, hiçbir zaman Matrix; Era'dan, i20'den ya da i30'dan daha fazla satmayacaktır. Bu yüzden gazete ilanları yeterli kalıyor ki diğer tüm firmalarda aynısını yapıyor.

16. 06baho

06baho Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    arkadaşlar merhaba yorumların tümünü okudum şuanda otomatik 307 sahibiyim kalabalık bir aile olduğumuz için araba ufak gelmeye başladı 0 araçlara bakıyorum fiat fiorıno vedobloyu beğenmedim wv caddy çok beğendim ama pahalı matrix uygun geldi ama hundayınotomatik şanzumanı nasıldır bilmiyorum en merak ettiğim konu bu/ şanzumanı iyise alabilirim uzun süre kullanıcam çünkü sesler basit halledilecek şeyler sırf yerli araçlarda olmuyor ben ne 0 olupta hatalı olan avrupa araçlar gördüm

17. moshonis

moshonis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba 06baho, mart ayında aldığım matrix otomatiki 8 aydır 8500 km kullanıyorum, sorun yaşamadım vitesle. uzun yolda çok rahat sürüşü var ama yalnız matrix yerine ayrıca ix20 model çıkarmışlar motoru az daha ekonomik ve az daha kaliteli olabilir onu da bir görsen iyi olur.

18. 06baho

06baho Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    merhabalar araç kaç ileri yakıtıda çok diye duydum piyasada otomatik olupta manuelden az yakan araçlar var matrix çok beğendim jeep gibi araç ancak yakıt ve otomatik şanzuman konusunda terettüdlerim var fiat fiorıno çok güzel bu konuda 6 ileri manuelden az yakıt tüketen otomatiği mevcut ama araba çok küçük

19. moshonis

moshonis Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Matrix in dört otomatik vitesi var, yeterli, aslında belki beş vites olabilirdi. Ama henüz dört vitesin olumsuz yanını görmedim, 100 km de iken turbo yapmanızı sağlayan overdrive modu var. Eski arabam toyota corolla idi 300.000 de sattım otomatik vites hiç bozulmadı. otomatik vites bozulmaz öyle kolay kolay, yeterki bilerek kullanın. Mesela otomatik vites normalde bir kere D konumuna getirilir ve istanbuldan antalyaya kadar vites değiştirmek gerekmez. Sanırım bizde otomatik vitesi de normal vites gibi kullanma eğilimi var. Kendini ralli pilotu, arabayı oyuncak yada egosunun uzantısı olarak düşünenler otomatikten uzak durmalı, 8 vitesli manuel almalıdırlar. Matrix 1.6 otomatik vites 160 lira full depo ile ortalama 550-600 km gider. Çok yakmıyor ama çok ekonomik de değil.

20. 06baho

06baho Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    anlıyorum zaten bende sakin kullanırım annemle ortak kullandığımız için otomatik istiyorum alırsamda lpg li alırım yakıtı o ağırlığa göre normal ama az da değil bilgiler için teşekkür ederim arabanın koltuk araları çok geniş yerden de yüksek hoşuma gidiyor baya inş.almakda nasib olur

Bu Sayfayı Paylaş