10 Kasım LPG KABLO

Manuel Şanzıman Yağı değişim Yardım

'Teknik Sorunlar ve Çözümleri' forumunda matematikci tarafından 22 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

1. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Sevgili form üyeleri; Aracımız 2007 Era 1.5 Team CRDİ ve 100.000 km de Aracımız manuel şanzıman olduğu için şanzıman yağını değiştirsem mi, değiştrimesem mi? 100.000 km olduğu için... Servis 80W 90 Castrol koyacak 30 lira civarı bir para çıktı. Ancak kitapcık 75w 85 yazıyor ne yapmalıyım. Antifizide comple boşaltıp radyotörü temizleteyim mi? Kış öncesi -40 derece idi. İlk antifirizi 3 yılda veya 90.000 değiştirin sonra her 45.000 de diyor kitapçık. Servisi castrolun standar antifirizini kullancak 33 lira civarında dedi.Organik antifiriz mi almalıyım kırmızı olanlardan... Hidrolik fren yağını illaki değiştireyim diyorum.Eski aracımda başıma geldi nem alırmış hidrolik zamanla orjinalliği boşulur sonra fren sıkıntısı olur demişti eski aracımın ustası... Şanzıman Yağı İçin 1.Shell Hyundai Gear 75w-85 (ilk dolum bu yağ ile yapılıyormuş) 2.Castrol Syntras 75w-85 3.Mobilube SHC 75w-90 4.Elf 75w-80 (TOTAL) Antifiriz 1.Mobile Antifreeze Advanced 2.Glyc Shell Longlife 3.Castrol Antifiriz SF Bu antifirizleride %50 - %50 saf su ile karıştırmayı düşünüyorum. Fren Hidrolik yağı için ise 1.DOT4 BOSCH HİDROLİK FREN YAĞI

2. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Baskı balatanın durumunun iyi ya da kötü olduğunu nasıl anlarız ben eski araçta 5 te kalkıyorsa baska balata bitmiş diyordum.Bunlarda aynımı ki şanzuman işçin ayrı masrfa yapamayım diye düşündüm.Deneyecem birazdan 5 stop ederse balata iyidir etmezse sorun vardır. Bu konu hakkında kimsenin tecrübesi yokmu

3. emrihak

emrihak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Benimki 5 de kalkıyo o zaman baskı balatam bitmişmi oluyor :S

4. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Yok hocam bizim 95 brodwayda ustanın öğretmiş olduğu teknik bunda denemedim.Değiştikten sonra kalkmamıştı. Ben eram da denemedim henüz aynı durum varsa yağ değiştirmeden beraber yapalım ki yağdan tasarruf olsun..

Düzenleyen : matematikci

5. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    güncel...

6. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    şanzıman yağı 20-30 liraysa değiştir kafan rahat oolsun, numara olrakta ufak farklılıklar zarar etmez, mesela eraya 10w-40 ta koyuluyor, 5w-30da, onun gibi düşün

antifirizi kışa girerken değiştir bence, ben olsam marka olarak bilinen bişey alır koyarım, kırmızıymış oorganikmiş pek umursamazdım https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley1.gif

fren yağını kontrol ettir servise veya ustaya, ona göre değiştirirsin, ama 3 senede özelliğini kaybeymez gibi geliyor bana, eksilmişse ilave yaptır

birde bu yazdıkların çok zaruri şeyler değil, keyfe keder yaptırırsın, motor yağı ve filtre değişimlerini ihmal etme, ayrıca aracın turbolu olduğu için kaliteli yağ kullan

7. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Güncel...

8. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD

9. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Ogun Hocam 75w 85 uyacamda resmi servisler Konya da 80w 90 koyuyorlar... Resmi serviste de antifirizi Castrol standart antifiz koyuyorlar oda, organik olan antifirizin 4 lt 50 lira piyasada Fren hidroliğini bugün hallettik 1 lt aldı tabi birazı hava ile boşaldı. 20 liray mal oldu.Bosch Dot4 koyduk.Çıkan hidroliğin rengi çok değişmiş sarı yeşil gibi bir tuhaftı.DOT4 sarı idi. Debraj baskı balata sağlam 3 te 4 te 5 te ilk kaldırmada stop ediyor. Çok şükür Geriye şanzıman ve antifiriz işi kaldı onuda sonuçlandıracam...

10. Köksal

Köksal Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,522
    Ad Soyad:
    Köksal
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Opel
    Ben admire ın şanzıman yağını değiştirtmiştim serviste, faturaya baktım şimdi şanzıman yağı spirax 2 lt 18 tl yazıyor.

11. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
  12. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    şanzuman yağı değiştirmemenizi tavsiye ederim. ancak seviye kontrolu yaptırarak(kaçaktan dolayı) eksılme varsa tamamlatabılırsın. fabrıkasyon olan sanzuman yağının ozellıgı cok farklı. değiştirirsen eğer şanzumanından bilya sesi vs duyarsın canın sıkılır.

13. Ertan

Ertan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    ertan tiryaki
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    aynen size katılıyorum kesinlikle değiştirmeyin sonra ses yapıyor fabrika ne koymuşssa mümkün olduğunca orjinal parçalara devam etmeliki ben halen 96000 km olan aracımda sadece akü ve ön amortisör değiştirdim tabi şanzuman yağıda 30000km değiştirdiler servis ama keşke değiştirmez olaydım hatta bu yüzden servisle anlaşmazlığımızda oldu

14. cemal 03

cemal 03 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad Soyad:
    Cemal ÖZDİLEKLER
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    şanzuman yağı konusunda bir sorum var. kulanım kılavuzlarında hyundailer içinde,admirelerde her 30 000 km ,era ve getz de zor kullanım koşullarında 100 000km diyor. bazı modellerinde ise ömür boyu dolum demiş. Kullanılan yağın aynı olmasına rağmen değişim aralıklarında ki farklılıklar neden olabilir. servislere sordum (Afyon,Kütahya;Eskişehir) hepside farklılığı açıklayamadı.Hyundai com a email attım cevap yok,müşteri hizmetlerini aradım açıklama yapamadılar. bilen varsa yazabilir mi? teşekkürler.

15. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,266
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Ömür boyu diye bişey olmaz, balata değişiminde zaten yağ boşalıyor ve yenilenmiş oluyor. Bakım peryoduna dahil edilmemiş ekstra olarak. KM farklılıkları tasarımla ilgili, şanzıman yağının baş düşmanı ısı, zamanla incelme yağlama özelliğini gideriyor. Yeni şanzıman tasarımları ısı - yağ ilişkisini değiştirmiş olabilir.

16. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Teşekkür ederim.Zaten ben fabrikada konulan 75w-85 Shell Hyundai Gear isimli yağı ya aynı numara Castrol yağı koydurmayı düşünüyorum. Ancak Resmi servis 80w-90 castrol koyuyor diğer resmi servisde SHELL SPIRAX 80W koymakta işte belirtiğin sebebden ötürüde korkuyorum.Baskı balatam iyi şuan kaçırma yok tamamen yağ ömrünü düşünerek keyfe değer değiştirmek düşünüldü sadece...

17. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    neden keşke değiştirmez olaydım dediniz.Ve 30 binde değiştirlmiş sanırım şuan bizim ki 100.000 de...

18. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:

balata degısımınde yag bosalma gıbı bıır durum yok. yanlıslıgınnız var sanırım

19. turquasz

turquasz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Mehmet Ünal
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    her 30000 de degısım yazmıyordur kontrol yazıyordur yanlıslık olmasın_?

20. matematikci

matematikci Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Arkadaşımın balata değişimi dediği baskı balata diğer adıyla debraj balatası...Bunun değişiminde şanzıman boşaltılır.

Bu Sayfayı Paylaş