LPG KABLO

Lpg Li Araçlarda Hangi Tip Buji Kullanmak Doğrudur

'İ20 Forum - Club' forumunda coskun78 tarafından 23 Haziran 2016 tarihinde açılan konu

1. Atilla25

Atilla25 Guest

Ngk nın Lpg serisi bujilerinin tırnak aralığı lpg yakıtına göre ayarlı şekilde gelir, ayrıca tırnak aralığı düşürmenize gerek yoktur. Aracınızın motor koduna göre doğru Lpg serisi bujinizi takdığınızda belirtmiş olduğunuz problemleri yaşamanız imkansız gibi bir şeydir. Şimdi siz ekstradan tırnak aralığını daraltmışsınız, motorun tüm avans değerleri değişime uğramış, ayrıca bunu standart buji ile yapmışsınız. Tekrar etmekte fayda var, Lpg bujileri iç çekirdek yapısı ile aynı akımla daha fazla kıvılcım üretir. Bunu standart bir buji ile yapamazsınız(tabi; bobin ve kablolarını modifiye etmezseniz) İşin esprisi burada zaten, standart buji ile aynı akımı kullanıp daha fazla kıvılcım üretmek, ayrıca 60-100 bin km dayanıklılık.

2. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Lpg bujilerde bir de taktığınız araç önemli... Mesela ben Merco'ya takıyım dedim, forumlarda takan mercedes sahiplerinden lpg de ayar şikayeti benzinde veya genelde rolanti şikayeti okuyunca hiç ellemedim.

3. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Ben bir dahaki bakımda taktırmayı düşünüyorum açıkçası. Aklıma takılan ise ilk çalıştırmada araç benzinle çalışırken sıkıntı olup olmayacağı ve bujiler değiştikten sonra LPG ayarı yapılmasına gerek olup olmadığı.

tekosis bunu beğendi.
  4. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    İşte açıkçası benimde merak ettiğim konu o ... Şimdi ilk çalıştırıp ısınana kadar araç benzinde... Mesela ben yolda lpg bitti diyelim hemen benzin almam arada bir benzinle binerim... o zamanlar tırnak aralığı sıkıntı yaparmı ? Mercolarda en baş belası konu rolanti dengesizliği ... Açıkçası aracı hiç bozmak istemediğimden korktum... Birde bizim aracın önünde bir yablo var, orda kullanılması gereken marka ve model yazılı... Ben ona bakarak bosh normal buji taktım...

Ama lpg bujisi takınca lpg ayarı yenilenmesi gerekiyormuş... Onu lpg bayisi bana demişti. Brc/Konya

tekosis ve ysuatsenyurt bunu beğendi.
  5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Aynı konularda çekincelerimiz. Şu anda aracımdaki mevcut bujinin markası nedir, hangi tiptir bilmiyorum ancak çalışmasında herhangi bir sorun olmadığı için bujiyi değiştirmek istemiyorum aslında. Ama bir yandan da bu tip bujileri ve etkilerini merak ediyor ve değiştirsem mi diyorum :)

tekosis ve Tilki bunu beğendi.
  6. Tilki

Tilki Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    11,516
    Ad Soyad:
    TALHA BİLGİ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Aslında çalışmasında bir sıkıntı gözlemlenmiyorsa hiç elleşmemek lazım :D Ama işte bazı kullanıcıların insanı iştahlandıran beyanlarıda karnımı okşuyor :D

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  7. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Hah bak aynı şeyler işte :)

Tilki bunu beğendi.
  8. burak-doganay

burak-doganay Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    doğan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Buji elektrik ateşlemedir haliyle lpg tipi bujiler fazla akım çekicektir kabloların taşıma kapasitesi önemli asıl şarjı yapıcak bobinler bu nedenle yanmaktadır aracınıza uygun olan buji en sağlıklısıdır.belirli km aonra bujileri yenisiyle değiştirmek en sağlıklı olanıdır lpg kullanılarak zaten yeteri kadar riske giriliyor başka riskleride etklemek bence gereksiz tilkikral acaba konyada bildiğiniz sağlam lpg ustası varmı

9. Atilla25

Atilla25 Guest

Bazı noktalarda haklı tespitleriniz var, ancak bu çekinceleriniz lpg odaklı değil de performans odaklı bujiler de görülecektir.

Ngk sitesinden alıntıdır;

"Gaz-hava karışımlarının tutuşturulması daha zordur. Daha yüksek ateşleme gerilimi gereklidir ve ateşleme bobinlerinin devre dışı kalma riski artar. Bu duruma, daha düşük ateşleme gerilimiyle yetinen lazer kaynaklı iridyum yongalı bir ince orta elektrodu çözüm getirir"

Ngk şirketi bu ürünleri geliştirebilmek için onlarca milyon dolarlık ar-ge çalışması yapıyorlar. Fabrika çıkışlı lpg li araçlara Lpg serisi bujileri standart olarak takıyorlar artık.

Ayrıca bakınız bu ürünler ile bir araç 70 bin km dünya turuna çıkıyor, üstelik bir kısmı da benzinde kullanım.

https://www.ngk.de/tr/kurumsal/cevre-koruma/ecofuel-gazli-otomobil-ile-duenya-turu/

10. Atilla25

Atilla25 Guest

Benzinde bir sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum, 0,1 - 0,2 mm gibi tırnak aralığı farklarının avans değerlerini çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Benzin otogaza göre daha hassas bir yakıt olduğundan, aradaki küçük farkları tolore edebilir. Motor ilk çalıştırıldığında henüz soğuk olduğundan bildiğiniz üzere egsostan çiğ yakıt atar. Halbuki pek çok Lpg serisi buji kullanmış araç sahipleri buna benzer durumda hemen hemen çiğ yakıt atımının da sıfıra yakın olduğunu beyan etmişlerdir. Bunlardan biri de benim. Özellikle kış aylarında ilk çalıştırmada keskin bir benzin kokusu duyarsınız, bariz ve nettir. Lpg bujisi dönüşümü yapıldığında, ılıman kış aylarında bu kokuyu hiç duymaz, sert kış havalarında ise çok az duyarsınız.

Gazlı kullanımda ise; zaten kullanmış olduğunuz lpg kiti akıllı, yani obd den anlık verileri okuyup müdahalede bulunabiliyor ise ecu daki avans değerlerini aynen uygulayacaktır. Ancak eski nesil lpg kitlerinde ayar gerektirebilir.

Bu arada sizi yanlış bilgilendirmek istemiyorum, malum merdecesler oldukça komplike araçlar. Detaylı araştırmakta fayda var.

ysuatsenyurt ve Tilki bunu beğendi.
  11. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Arabamın çekiş ve yakıtından herhangi bir şikayetim olmamasına rağmen dün yaptırdığım bakım sırasında bujilerin kontrol edilmesini ve gerekirse değiştirilmesini istedim. Serviste çalışan arkadaş bujileri söktü ve üzerinde Denso marka buji vardı. Durumlarının gayet iyi olduğunu bunları değiştirmeye gerek olmadığını söyledi. Temizleyip geri takarken bir şey yaptığını gördüm ve sordum ne yapıyorsun diye. Aralıklarını 0.7 mm yapıyorum hem çekişi artar hem de yakıtı düşer LPG'li olduğu için dedi. Daha önce bunu duymadığım ve LPG'li araç kullanmadığım için birşey demedim ama gelince forumda arttığımda gerek olmadığının söylendiğini gördüm.
    Şimdi kafam karıştı, içime kurt düştü. Bu şekilde kullanmanın zararı olur mu, kullanmaya devam edeyim mi? Bujileri değiştirip orijinal buji mi taktirayim?

12. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Aslında o olay yanlış bişey geçen taksici bi arkadaş dacıası var benzinli lpg ayarına girmiş ayar yaparken bujilerin ucunu kapatmışlar araç silkelemeye başladı derken bujileri söktük 0 bujinin aralıklarınla oynamışlar yenilerinle değiştirince silkelemeyi kesti benim aracımdada lpg var hep orjinal buji kullanırım hiçte çekiş sorunu vs. yaşamadım bende buji aralığını kısaltmak çok yanlış

13. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    İşlem yapıldıktan sonra kullanırken herhangi bir olumsuzluk görmedim tabi sadece dün yaklasik 100 km yol yaptım. Ama burada yazılanları okuyunca aklim karıştı işte

14. gogo17

gogo17 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,669
    Ad Soyad:
    İlkay
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.3 (1994-2000) X3
    Bence orjinalleriyle değiştir madem lpg ayarı için buji mesafesi kısaltılıyor benzinde napıcaz tekrar aralıklarını açıcaz orjinal bujileri ngk olması lazım

15. zeki19

zeki19 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    382
    Ad Soyad:
    zeki kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    3 tırnaklı buji kullanan varmı ben onları cıkardım tek tırnak taktım iyimi yaptım kötümü bilmiyorum

16. LU950

LU950 Guest

Lpg li araçlar için buji aralığını kapatmanın mantıksız olduğunu dusunuyorum. Zira lpg benznine nazaran çok daha hızlı alevleniyor çok az bir ateşleme ile bile görevini yapabilen bu yakıt için buji ateşleme aralığını kapatmak çeşitli ateşleme sorunu ve teklemeye dâhi sebebiyet verebilir. Ayrıca zaten piyasada lpg-benzin bujileri var onlardan kullanılması gerektiğini de ayrıca belirtmek isterim

17. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    motor üç tırnaklı bujiyi desteklemiyorsa ve kullanım kitapçığında belirtilmiyorsa tek tırnak yerine üç tırnaklı buji kullanmak indüksiyon bobinine boşu boşuna ilave yük bindirecek. Tavsiye edileni kullanırsanız en ideali. Üç dört tırnaklı bujilerde kıvılcım her türlü ahvalde tırnaklardan sadece birinde çakar tırnaklardan en yakını hangisiyse onda çakacaktır bu tırnaklardan birisi yada birkaçı zamanla açılır bozulur ise diğer en yakın tırnakta kıvılcım çakar üç dört tırnak bujinin mantığı bu sadece ancak yanma odasında gereksiz hacim fazlalığı olarak fazla tırnaklar gereksiz yer kaplarlar.

Murat bunu beğendi.
  18. Murat

Murat Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,909
    Ad Soyad:
    Murat
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    Bobin desteklemedikten sonra iridyum buji olsa nafile.

Ama orjinal buji ve aralıgını değiştirmeyin

Sent from my iPhone using Tapatalk

19. zeki19

zeki19 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    382
    Ad Soyad:
    zeki kahraman
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    ngk aldım taktım 30 tl yakıt fark edecektir tahminim

20. Unicorn

Unicorn Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,948
    Ad Soyad:
    Alpaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    ben ultrasonik buji almıştım çokta memnunum üst devirlenmede baya etkisi oldu tabiki performansada etki etti yakıt konusunda daha az tüketiyor ama çok önemli diyecek bi oranda değil.

Bu Sayfayı Paylaş