LPG KABLO

Lovato Obd2 Kit Ayarları Hk.

'LPG Sistemleri' forumunda çrmlu tarafından 13 Mayıs 2024 tarihinde açılan konu

1. çrmlu

çrmlu Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Slm lar MSC elektronikten Lovato (Takılı kit Lovato Obd 2) kablo satın alarak ayar yapmaya çalıştım internetten epeyce araştırdım arabam 1.6 atmosferik motor bazı takıldığım yerler var yardımcı olursanız cok sevinirim.

1:) Regülatör araba sıcakken rölantide basıncım 1.28 bar görünüyor ama p gaz yazan yerde 1 bar yazıyor bu durum normalmi eşitlemem lazımmı.
    2:) Lpg ayar proğramındaki ltf ve stf değerleri obd cihazı ile gördüğüm ltf ve stf değerleri ile aynımıdır
    3:) Araba rölantide oto kalibrasyonda nozul büyük uyarısı verdi küçültmem geregirmi

Lpg kitini yeni taktırdım ama taktırdığım yer ayar iyi diyor ama benim ltf ve stf -20 lerde geziyor.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    www.mscsi.net/destek adresindeki konulardan faydalanabilirsiniz. @Lovato 'da yardımcı olabilir.

1 - genelde standart regülatörler 1.0 - 1.1 bar arası çalışır
    2 - evet
    3- mevcut ölçüsü nedir?

3. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Abi malesef bilmiyorum ölçüsünü yazarmı nozulun üzerinde

4. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    yazar ama o ölçüde olduğu anlamına gelmez. daha önce büyültülmüş olabilir, ölçmek lazım.

çrmlu bunu beğendi.
  5. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar lovato kitte linear autocalibrasyonda eneable yazan yeri tıklıyorum ondan sonra geziyom benzin ve lpg noktaları 3 er tane oluyo iki tane çizgi çıkıyo otomatik ayar yapsın istiyorum ama sağ üstteki manuel automaç yazan yer tıklanmıyor silik bi şekilde duruyor eneable yazan yerdeki tiki kaldırsamda dursada yinede yazı silik duruyor bu ayar şeklini bilen bi arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim teşekürler.

6. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar arkadaşlar lpg de yol ayarı yaparken dikkate almamız gereken değer ltf mi yoksa stf mi tecrübeli arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.

7. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    "short term fuel trim" yani kısa peryod düzetmesini dikkate almalısınız. +/- %5 içinde kalıyorsa iyidir.

8. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar cevap yazdığınız için çok teşekür ederim diyelim ki stf eksi sekiz biz ilgili yeri yüzde -8 azaltıyoruz doğrumu

9. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    + durumda beyin enjeksiyon süresini arttırıyor demektir, yani fakir karışım var. - 'de ise tam tersi, zengin karışım demektir.
    - durumda haliyle size de yakıtı kısmalısınız ki süreleri benzin ile offsetleyebilesiniz.
    kısa peryod düzeltmesi %8 ise sizin LPG haritasının ilgili devir bandını %8 değiştirmeniz doğru olmaz, farklı oran denemelisiniz. lpg ecusu piggyback sistem olduğu için load/inj mantıkları çok farklı.

10. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar Msc bey günlerdir bu konuyu araştırıyorum gerek burada gerek diğer forumlarda aslında ben değeri girer girmez sıfıra inecek sanıyordum yanılmışım şöyleki ltf -8 stf -2 diyelim ben ilgili yeri -10 artırıyordum haliyle stf +8 lere falan çıkıyodu ltf de hemen düşmüyordu sizin diğer forumda myçicek ,romanoya ayar veren ve excalibur un yorumların dan şunu anladım : ltf -8 stf +3 ben ilgili yeri ortalama yüzde -5 azaltacam bu değerler hemen sıfır olmayacak kullandıkça sıfıra yaklaşacak ilginiz ve sabrınız için çok teşekürler.

MSC bunu beğendi.
  11. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar bu aralar lpg ayarı için hep yollardayım ;) uğraştıkça kendimi geliştiriyorum yardımlarından ötürü MSC beye tekrar teşekür ederim şimdi kafama takılan bir kaç soru var şöyleki:
    1 :) Lpg map da yeşil topun ilgili satırda en az kaç saniye kalırsa bize tem yakıt oranını verir.

2:)Lpg map de herhangi bi satırda ayar düzgün olsa dahi anlık olarak farklı rakamlar çıkabilirmi diyelimki ltf ve stf farkı 1 iken bu fark anlık olarak 6/7 olup sonra tekrar 1 e düşermi

3:)En önemlisi lovatonun f6 otomatik ayar sekmesindeki özellik açık olduğunda map haritasında bir kutu çıkıyor ve ltf ve stf farkı kadar o kutucukta rakam yazıyor sorum şu yazan rakam kadar düzeltmemi yapıyor yani arka planda yazan rakam kadar gazı artırıp azaltıyormu kendi ince ayarını yapıyormu kit

Üçüncü sorum çok önemli bilen arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim teşekürler.

12. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,115
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benim bildiğim kadarıyla:

STF zaten lpg haricinde enjeksiyonlu tüm benzinli araçlarda bulunan bir düzeltme. yani benzinli otomobiller sürekli olarak kendisini STF değeri kadar düzeltir. bu sayılar toplanır ve LTF değeri hesaplanır. bunu motor beyni kendisi yapıyor.

lpg sistemi de bu değerleri alır ve üstüne lpg farkından oluşan değeri ekler ya da çıkartır. yani benzinli motor beyni STF'yi hesaplar, lpg bu değeri alır ilave bir değer hesaplar.

mapping yapmak aslında çok zor bir iştir. benzinli motor yapılırken yüzlerce saat harcanır ve saniyede 50 bin veri alan cihazlar kullanılır. lpg bu sisteme göre çok yavaştır. ama lpgnin gaz formu bu yavaşlığın arıza yapmasını önler.

bu nedenle lpg beyninin ve yazılımın ayarına çok takılmayın. kısa süreli küçük sapma değerleri arızaya neden olmaz.

bence otomatik ayarı sürekli açık bırakmayın. bir süre otomatik ayar yaptıktan sonra kapatın. çünkü lpg beyninin tasarımına güvenmiyorum, sürekli ilave işlem yapmaya dayanmayabilir.

Asel Kaan Efe ve çrmlu bunu beğendi.
  13. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar lovatonun f6 otomatik ayar sekmesindeki otomatik adaptiv özelliği açık olduğunda map haritasında bir kutu çıkıyor ve ltf ve stf farkı kadar o kutucukta rakam yazıyor sorum şu yazan rakam kadar düzeltmemi yapıyor yani arka planda yazan rakam kadar gazı artırıp azaltıyormu kendi ince ayarını yapıyormu kit teşekürler.

14. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,115
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    sürekli değiştirir ama küçük farklar yazar. hiçbir zaman LTF'yi fazla değiştirmez. zaten mantık da bu. aracı kullandıkça ayar zamanla oturur.

çrmlu bunu beğendi.
  15. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar Lovato e obd2 kitte regülatör basıncı kaç olmalı Msc bey ve tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim

16. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,433
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    standart araçlar için üretilmiş kaliteli regülatörler her devir aralığında 1.0-1.1 bar arası stabil çalışmalı. piyasadaki kitlerin %99'u değişken basınç durumunda doğru enjeksiyon hesabı yapamıyor. benim deneyimlediğim kitlerden bunu doğru yapabilen sadece prins ecu'su.

çrmlu bunu beğendi.
  17. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar inanın anlayamadım ki :)) benim kitte lovatoda regülatör basıncı 1.28 azaltmalıyım acaba ?

18. çrmlu

Alınan Beğeniler:
    23
    Ad Soyad:
    Çrmlu mrt
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Slm lar bu ayar işi tahminimden zormuş :) ama epey gelişme var işi çözdüm iyi kötü ltft ve stft toplamlarına göre yaptım soracağım iki husus var şöyleki:
    1:) Bilinçli olarak lpg ayarın % 2 zengin bırakayım fakir karışıma düşmemek için sizce nasıl ?
    2:) Lpg forumunda fakir karışıma düşmemek için open loop bölgesi için 8 ms satırını alt satırlara kopyalayın diyor bunu yapmak yeterlimi acaba ?

Msc bey ve diger tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim

Bu Sayfayı Paylaş