10 Kasım LPG KABLO

Lastik Yük Endeksim Ne Olmalı...?

'Sonata Forum - Club' forumunda adgny tarafından 7 Mart 2023 tarihinde açılan konu

1. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Herkese merhaba. Uzun zamandır sizlere birşey danışmıyorum :). Belirteceğim konu hakkında değerli görüşlerinize ihtiyacım var.

2011 Sonata 2.0 CRDi aracıma 2017 Şubat ayında Conti Premium Contact 6 piyasaya ilk çıktığında 4 adet aldım. Bu yıl artık yeni yaz lastiği almalıyım. Aldığım lastikler 94 yük endeksli lastiklerdi, yani lastik başına taşıma kapasitesi 675 kg. Bugüne kadar bir sorun yaşamadım bu konuda ama bu kez alırken 98 XL yük endeksli olandan alayım diyorum. Bu fark bana aracı kullanırken fayda olarak mı zarar olarak mı döner? Kapı içindeki lastik etiketinde 17" jant için 94, 16" jant ölçülerinde lastik kullanımında da 93 olarak geçiyor. Yani 98 yük endeksi etikette hiç geçmiyor. Bu yıl yeni Conti Premium Contact 7 çıkmış, inşallah ondan alacağım ama bu yük endeksi işine bir türlü karar veremedim. Yine 94 mü alayım yoksa 98 daha mı iyi olur? Viraj, konfor ve güvenliğe bu değişiklik nasıl yansır?

Fikri olan arkadaşlardan destek rica ediyorum.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  2. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,188
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    merhaba. hiç bir fark olacağını düşünmüyorum.

adgny bunu beğendi.
  3. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    592
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    94 yüke daha az töleranslı olacağı için daha konforlu olur lakin dinamizm bakımından araç jöle gibi olmaya daha yatkın olur ancak bu fazla performansla işiniz yoksa göz ardı edebileceğiniz bir değişim,onun haricinde 84 dahi taksanız zaten lastik başına 545 kiloya denk geliyor ki bu bile aracınız için oldukça yeterli,yani yük endeksine takılmayın derim,zaten aracınıza uyan lastik ebatlarında yük endeksi muhtemelen 91'den fazla olur.Benim tavsiyem 98 yük endeksli bir lastiğe fazladan para vermemeniz olur.Premium Contact 7'yi ise şiddetle öneririm,şu anda sınıfında sınıf birincisi bir lastik.

onurforces, Asel Kaan Efe ve adgny bunu beğendi.
  4. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    İlgili yönergeler, yeni lastiklerin yük endeksinin hiçbir zaman stok lastiklerden aşağı olmaması gerektiğini belirtir. Yani ya aynı kalmalı, ya da büyütmelisiniz. Yük endeksi lastiğin hammadde direnciyle alakalı olduğundan sürüşe ve konfora olumlu-olumsuz bir etkisi yoktur. Siz büyütmeyi düşünüyorsunuz, bu da lastiğinizin daha fazla ağırlığı daha güvenli bir şekilde taşıyabileceği anlamına gelir.

onurforces ve adgny bunu beğendi.
  5. adgny

adgny Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    600
    Ad Soyad:
    Ahmet DOĞANAY
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Sonata 2.0 CRDİ (2006-2010) NF
    Yani 98 olan herhangi bir sertlik yaşatmaz mı demek istediniz? Eğer dediğiniz gibiyse yükseltmekle iyi ederim. Zaten özellikle ön lastikler olması gerektiği gibi başınçta bile olsa sanki az inik gibi görünüyor bazen, bunun da önüne geçer belki?

6. fume

fume Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    667
    Ad Soyad:
    Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    54-SAKARYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Evet, herhangi bir sorun olmaz. Ön lastiklerin hava basıncı doğru olmasına rağmen görüntü olarak inik görünmesini dikkate almayın. Motorun önde olması, aracın uzun süre yatması, havanın soğuk olması vb. gibi bir çok sebepten bu görüntü normaldir ama asıl sebebi lastiklerin ömrünü yavaş yavaş tamamlamasıdır. Yeni lastikte ilk yıllarda bu durumu yaşamazsınız.

Son düzenleme: 7 Mart 2023
    onurforces ve adgny bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    bildiğim kadarıyla yük endeksi artınca lastik sönümlemesi azalır ve bu durum gürültünün artmasına neden olur.

fabrika verisinin dışında kullanmanın bir faydası olmayacağını düşünüyorum.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş