LPG KABLO

Lastik Seçimi Için Kullanıcı Görüşleri

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda ysuatsenyurt tarafından 12 Aralık 2022 tarihinde açılan konu

1. SerialKiller41

SerialKiller41 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    302
    Ad Soyad:
    Koray Yunus
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Yazliklarda michelin veya Continental
    Kışliklarda bridgestone veya lassa
    Kendi aracimda lassa snoways 4 var dağın zirvesinde oturuyorum kar kış yağmur çamur dinlemeden yolu tutuyor kuru zeminde de cok iyi calisiyor yol sesi çok yok ancak yakit tuketimine +0,8 lt etki ediyor
    Eşimin aracinda lassa competus winter 2 var şuanlik sadece 3 derece ve islak zeminde kullandim Continental kadar başarili olmasa da güven veriyor. Önceki araçta da lassa snoways 4 kullandik araba beline kadar karla kapliyken bana misin demeden gidiyordu.

Hankook önerdiler ancak şirket araci hyundai konaydi 2 hafta boyunca, hankook lastiklerle gelmişti yol tutusu iyiydi ancak aşiri sesli calisiyordu bu yuzden tercih etmedim

Not:kışlik lastiklerde en buyuk problemlerden biri diş kopmasi veya çatlamasidir lassa bu işi cozmus gibi sert kullanima ragmen dayanıkli tavir sergiliyor tek problem lastik michelin ve continentale gore cok sert kaliyor

2. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

3 kanallı modeli biliyorum, benim beğenmediğim 4 kanallı, megane'lar üzerinde fabrika çıkış gelen lastik değil sonradan alınan lastik. üretim yerine bakmadım.

3. Samuera

Samuera Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,281
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Konu tam olarak lastik değerlendirmesine döndüğüne göre ben de tecrübelerimi anlatayım :)

Erada sırasıysa Bridgestone B250 - Michelin Energy Saver - Bridgestone Ecopia ep 150 kullandık.

B250'yi 5 yılı doldurduğunda hamur özelliğini yitirmeye başlamıştır lastik önemli diyip değiştirdik. Hissedilir hiçbir performans kaybı yoktu lastikte.

Energy Saver tam bir faciaydı. 4 yılın sonunda hemen hemen her dur-kalkta seri kalkış yapıyormuşçasına lastik sarmaya başladı. Lastiğin hamuruyla alakası var mı yoksa tamamen tesadüf mü hala emin olamıyorum ama defalarca vida vb. şeyler girdi lastiğe. Hep aynı yerde olsa birinin isteyerek yaptığını düşüneceğim ama öyle de değildi.

Energy Saver'dan memnun kalmayınca tekrar lastik arayışına girdik. Bridgestone ve Goodyear almayı düşünüyordum. Geçmiş memnuniyetimin de etkisiyle tercihimi Bridgestone'dan kullanmaya karar verdim. Bridgestone'da turanza ve ecopia serileri vardı. Turanza için yapılan yorumlar daha çok sert kullanıma uygun olduğu yönündeydi. Aracı genelde sert kullanmadığımızdan Ecopia'yı tercih ettik. Ecopia sessiz bir lastik değil, yumuşak bir lastik de değil kesinlikle sert bi lastik amma velakin İzmir koşulları yumuşak lastik kullanmaya bence çok da elverişli değil. Bu çukurlu hendekli yollara dayanacak lastiğin biraz daha sert olması gerektiğini düşünüyorum ( Sadece düşünüyorum elimde bilimsel bir veri yok) Lastikler henüz 3 yılı doldurmadı. İlerleyen süreçte performansları nasıl olur dayanır mı Energy saver gibi mi oluruz bunu zaman gösterecek. Şuan durumdan memnunum. Yağmurlu havalarda çok başarılı. Neredeyse hiçbir fark hissetmiyorum. Sadece 1 defa İzmir'i bilenler bilir Şahin tepesinden inişte yeni yağmaya başlayan yağmura denk geldim. Çok dik bir inişti frene bastım lastikler kitlendi ve araç kaymaya başladı (Araçta abs yok). En son fren çabasıyla duramayacağıma emin olunca ayağımı frenden çektim lastikler anında yola tutundu ve kazasız atlattım. Aynada arkandan gelen var mı diye kontrol ediyordum bir H100 benden sonra aynı şekilde kızakladı ve düşük hızda kaldırıma çarparak durabildi. Anormal bir yol koşuluydu anlayacağız.

Son bir not: Aracı sakin kullanan biriyim. Beni hız limitlerinin üstünde giderken pek göremezsiniz. O yüzden lastiklerin yol tutuşu ve performansı ile ilgili yaptığım yorumları lütfen hız sınırları içerisinde değerlendirin. Virajda öndeki araba ile yarışmak gibi hobileriniz varsa yorumlarıma itibar etmeyin :)

Ysnd, sipartacus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Onda hem fikiriz dogru bendede 195 oldugun icin 3 kanalli ama yerli uretim olan modelun 4 kanallisi yok

5. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Almış olduğum Hankook Ventus Prime 4 için 15 günlük kullanım sonunda gerek kuru gerekse ıslak zeminde memnun etti diyebilirim. Tabi ki hala erken kesin bir şey söylemek için ancak olumsuz bir izlenim vermedi. Çok sessiz değil ama rahatsız edici bir sese de sahip değil hatta sessiz kategorisine daha yakın. Yalıtımı iyi olan bir araçta belki tamamen sessiz bile gelebilir. Sertlik konusunda daha önce ki görüşüm hala aynı. Michelin kadar yumuşak değil Bridgestone kadar sert degil. Kullandıkça tatlı sert geldi ve hoşuma da gitti diyebilirim.

Bu arada Hankook'da kampanya vardı ve 4 lastik alımında 350₺ hediye çeki veriyordu. Seçim yapılabilecek farklı sektör ve mağazalar vardı ben Migros market çeki aldım. Eski lastikleri de 1000₺ gibi bir rakama sattım ve 4 lastik 3000 lira civarında gayet makul bir rakama geldi.

Yazlık lastik almak isteyen varsa gerek makul fiyatı, gerek fiyatına göre sundukları, gerekse yapılan testlerde aldığı başarılı sonuçlar göz önünde bulundurularak Hankook Ventus Prime 4 ilk sıralara yazilabilecek bir lastik diyorum.

SM-M336B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Halil ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. borabora40

borabora40 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    101
    Ad Soyad:
    bora ç.
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    İ20 elite plus 2021 fabrika çıkışlı hankook ventus prime 3 17 inç kesinlikle kaydırmıyor her türlü hava şartında tavsiye ederim ama elite plus benim araba pek yok piyasada bir çok güvenlik paketi var destekleyen ama yinede hiç tereddüt etmeyin biraz fazla ses biraz fazla sarsıntı olabilir ama güvenlik çok daha önemli

7. sefakirmit

sefakirmit Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    94
    Ad Soyad:
    sefa kırmıt
    Yaşadığınız Şehir:
    58-SİVAS
    Araç Modeli:
    Diğer Modeller
    Cok araştırdım neticesinde 205/55/16. Ebatlarında dunlop lm705 aldim ultra memnunum bmw aracimda agrasifte kullanırım kisa vadede daha aracin abs si hic devreye girmedi ozellikle islak zeminde bi harika. Sıfır olatak 1300tlx4 ucretle aldim . Tavsiye ederim

Bu Sayfayı Paylaş