LPG KABLO

Lastik Seçimi Için Kullanıcı Görüşleri

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda ysuatsenyurt tarafından 12 Aralık 2022 tarihinde açılan konu

1. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Yeni aldığım aracımda 205/55/16 ebatında Michelin Primacy4 lastikler var. Ancak lastiklerden 3 tanesi 2020 tarihli bir tanesi ise 2018 tarihli ve hem yöne ters takılmış hem de patlamış ve üzerinde gidilmiş sanırım yanaklarında jant izi mevcut. Bu nedenle 2 adet yazlık lastik almayı düşünüyorum (Eldekileri satabileceğimi bilsem düşük ihtimalle de olsa 4 tane olabilir)

Aslında daha önceki aracımda da kullandığım Primacy4 lastiklerin sessizliği ve konforundan memnunum ancak tabanda kısa sürede kılcal çatlaklar oluşması hoşuma gitmedi. Bu nedenle başka markaları da araştırmaya başladım. Öncelikli kriterlerim arasında lastiğin konforlu ve sessiz olması, ıslak zeminde frenleme değerinin yüksek olması mevcut.
    Aşağıda ilgimi çeken (fiyatları 1000-1200₺ arası) bazı lastikleri ve modellerini paylaşıyorum. Kullandığınız ve memnun olduğunuz lastikler varsa görüşlerinizi iletir misiniz? Başka marka önerilerine de açığım ama ön plana çıkanlar bu modeller.

1. Hankook Ventus Prime 4
    2. Dunlop LM705
    3. Nokian WetProof (Tabandaki kanallarda çatlaklar oluştuğuna dair şikayetler okudum)

2. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Ben 2020 den beridir Primacy 4 kullanıyorum,50 bin km civarı da yol yaptım.Her zaman söylediğim gibi performans beklentiniz yoksa çok iyi lastiklerdir sessizliğiyle,konforuyla ve güvenliğiyle.Çatlama durumu benimkilerde de var ne yazık ki,kışın bu lastikleri kullanmak buna en çok sebebiyet veren olay.Öte yandan eskimeye dayalı olarakta yumuşak bir lastik olmasından kaynaklı bu durum yaşanabiliyor.

Aradığınız kriterlerin hepsini Primacy 4 zaten sağlıyor,eğer memnunsanız devam edin derim.Alternatif olarak Premium Contact 6 daha sportife yatkın oluşuyla sizi tatmin eder ancak konfor seviyesi biraz düşer zira sesli bir lastiktir.Goodyear EGP2’te iyi bir seçenek olabilir.

Benim tavsiyem zaten hali hazırda km yapmış olan lastiklerinizi tümüyle yenilemeniz olur,üstündeki lastiklerini de satıp Primacy 4’ün geliştirilmiş versiyonu olan Primacy 4+’e geçiş yapabilirsiniz,önceki versiyonda aynı zamanda benimde kullanmış olduğum versiyonuna oranla performansı ve sıcak zeminlerdeki zaafiyetleri daha da iyileştirilmiş diyorlar,su tahliyesi de daha geliştirilmiş.Bir bakın derim,öte yandan illa ki listeden bir lastik seçmek gerekiyorsa,Ventus Prime 4’ü kesinlikle tavsiye edebilirim.

Bir de,lastiği eğer uzun süre kullanmak istiyorsanız mutlaka kış lastiğiyle birlikte kullanın,kışın yaz yazın kış lastiği kullanmayın.Her lastiği mevsiminde kullanmak gerek,ben ne yazık ki Primacy 4 ile bunu daha iyi anladım o yüzden seneye takım olarak kış lastiğine komple geçiş yapacağım :)

ysuatsenyurt bunu beğendi.
  3. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Görüşleriniz ve değerli bilgiler için teşekkür ederim öncelikle. Primacy4'ün yıpranmasında en önemli nedenlerden biri dediğiniz gibi kışın da kullanılmış olması yer alıyor. Ayrıca ön tekerlerdeki lastikler manevralar ve motor ağırlı nedeniyle daha çok yıpranıyor. En doğrusu kışlık ve yazlık 2 takım lastik kullanmak ancak aracı yeni aldım ve yaklaşık 1 sene biraz bütçeyi zorlayacak şekilde borçlanmış olmam. Bu nedenle kışlık lastik alma işini bu sene gündeme alamıyorum ancak önümüzdeki sene için kafamda mevcut.

Sizin de önerdiğiniz gibi Primacy4 aslında ilk tercihim olurdu ancak lastik başına neredeyse 400-500 liralık fark diğer markaları düşünmeme neden olan etkenler arasında yer alıyor.
    Listedeki lastikler arasında benim de en yakın olduğum Ventus Prime4 diyebilirim açıkçası. Etiket değerleri oldukça iyi ama sertliğini bilemiyorum. Michelin kadar yumuşak olacağını sanmıyorum ama Bridgestone ve Lassa kadar sert de değildir diye ve 1100 liralık cazip fiyatıyla dikkatimi çekiyor.
    4 lastiği değiştirmeyi de düşündüm aslına bakarsanız ancak bütçe zorlayınca şimdi acil olan değişimi yapıp bunların taksiti bitince 2 tane daha alıp takımı tamamlayabilirim diye düşünüyorum.

SynysterGates ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  4. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Ben de sizin gibi düşünüyorum,Michelin kadar yumuşak olacağını ben de düşünmüyorum ancak aradaki fiyat farkına bu vazgeçilebilecek bir özellik olabilir.Acil olarak alınması gerekiyorsa idareten Ventus Prime 4 en iyi seçenek olabilir bence de.

5. Gunesec

Gunesec Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad Soyad:
    Eren Güneş
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Ben geçtiğimiz mayıs ayında bridgestone turanza t005 modelini aldım. Yılın lastiği seçilmiş. Çok memnunum. Tavsiye ederim.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  6. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Wetprofa hiç bulaşmayın. %80 çatlak oluşumu ve 35 bin civarı komple silik lastik oluyor.
    Prmacy 4 den sonra Goodyear efficient grip performance 2 model anca muadili bir konfor ve sessizlik sunar. Hankook daha sport bir model. Hamuru orta serttir. Listenizin en iyisi

7. Ysnd

Ysnd Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Halit demir
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Eski 3 aracimdada dunlop fm800 vardi , fren yol tutus konfor yol sesi vs cok memnundum hic fazla para vermeye gerek yok michelin conti fln. Su andada falken 4 mevsim aldim yeni kis yaz lastik degismeyle ugrasmamak icin

8. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Daha önce kullandığım Bridgestone serilerinin aşırı sert olması ve gürültülü olması nedeniyle pek düşünmüyorum açıkçası. Fiyatına göre maalesef sunduğu yetersiz kalıyor.

Nokian'ı kış lastiğinde ne kadar başarılı biliyorsam yaz lastiği için de dediğiniz gibi çok duydum. Goodyear için de Eagle Sport'un ne kadar başarısız olduğunu görünce hep ön yargılı yaklaşıyorum.

Dunlop FM800 kullanmadım ama olumlu yorumlardan dolayı birkaç kişiye aldırdım ve memnun kaldılar. Yeni serisi de daha iyidir diye düşünüyorum açıkçası ama Hankook acaba daha mı iyidir diyorum.

SM-M336B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    6 yıldır 2 farklı araçta nokian wrd4 kış lastiği kullanıyorum oldukça sessiz ve yumuşak bir lastik ve yazlıklarla yakıt tüketim farkı yok. Yağmurlu, Kar lı ve hafif buzlu zeminde çok başarılı. Ve başka marka. Deneme gereksinimi hissetmedim bile. Yazlık da wetprof lar tam bir rezalet forumda bile bir sürü kötü yorum var. Wetpeoflar orta ve kuzey Avrupa yazları ve ıslk zemin endeksli sıcak sfalt için üretilmiş. Aşırı yumuşak hamur ve bizim törpü asfalt vede +45 keri görebilen yaz sıcak karına dayanamıyor. 30 bin km falken ziex 310 deneyimim ve 10 bin km Goodyear effixient grip 2 deneyimim oldu eagle sport gibi efficient grip serisi de var türkiyede üretilen ucuz modeller bunların falkenden dunlopdan hiç bir artıaı yok eksisi var. İthal oln egp2 konforlu sessiz dayanıklı bir binek otomobil lastiği. Araştırmanızı tavsiye ediyorum

10. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    iyi lastikle daha iyi lastik arasındaki farkı kullanınca anlarsınız. bu nedenle "Continental ve michelin'e fazla para vermeye gerek yoktur" cümlesine katılmıyorum. yüksek süratte hem iyi yol tutup hem dayanıklılık sağlayan lastikler buna benzer markaların üst serileridir.

ben toyota aurise hankook vP3 aldım, 2 yıl kullandım. sonra elantraya aynı lastiği aldım. elantrayı kışlıklarla satınca golfte aynı lastiği 2 yaz kullandım. bence güzel lastik. özellikle ıslakta çok iyi yol tutuyor. yüksek süratte titreme sallanma falan hiçbirşey yok. bu modellerin hepsi 205-55-16

dunlopu çok eskiden bir modelini kullanmıştım, o nedenle yeni modeline birşey diyemem.
    2012 yılında efficient grip alıp kullanmıştım ve çok çok memnundum. ancak geçen yıl şirket araçlarındaki efficient grip'i beğenmedim. ıslak zeminde zayıf.

kia'da bridgestone t005 vardı, çok sert bir lastik ve yol tutuşu ıslakta kötüydü.

bence fiyatına kıyasla hankook vp3 çok güzel lastik.

bir de bence samsun merkezde 4 mevsim iş görür. 4 mevsim olacaksa falken as210.

adgny, ysuatsenyurt ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  11. Ysnd

Ysnd Kayıtlı Üye Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    36
    Ad Soyad:
    Halit demir
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Cok yuksek hiz yapabilen varsa conti michelin alabilir tabiki heryer radar en kucuk cezasi 1000 1500 den başlıyor . Genelde hep ust hiz limitlerde kullanirim otobanda 130 double yollarda 120 hic bir sorun yasamadim ani fren de gerekti , viraja sert girdigimde oldu hicbir sorun yasamadim 2 arkadasimada aldirdim onlarda cok memnundu

12. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Michelin ve Continental için söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Bütçeyi zorlamayacaksa bu markalara bakmakta fayda var.

SM-M336B cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Bu arada bugün lastik işini hallettim. Tercihim fiyat/performans olarak iyi diyebileceğim Hankook Ventus Prime4 serisinden yana oldu. Bu sene ekonomik koşulların 2 takım lastik almaya imkan vermemesi nedeniyle yazlık lastikler bir sene idare edip önümüzdeki sene kışlık lastik de almayı düşünüyorum.
    Hankook ile ilgili ilk izlenimim Michelin göre daha sert ancak Lassa, Bridgestone, Dunlop'a göre daha yumuşak olduğu yönünde. Tabi lastikçi ne hava bastı bilmiyorum belki fazla basmışsa ondan da biraz sert gelmiş olabilir.
    Aracimdaki eski lastik ve yeni aldıklarıma dair fotoları ekte paylaşıyorum.

gokhan06, Samuera, onurforces ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  14. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Çünkü eskiden kullabıdgınız Goodyear ithal modeldir. Egea ve meganelar için Goodyear efficient grip performance diye 3 kanallı Türkiye üretim model yaptılar şuan son 5 yıldır piyasada bu model yaygın. Bahsi geçen lastiğin en büyük handikapı parçalanarak dişlerde kopma oluşması. Seneler önce kullandığınız efficient grip modelinin deseni üste yükledim.

Son düzenleme: 14 Aralık 2022
  15. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    Oem diye satılan 0 km araçlara takılan ucuz işcilik modeli Goodyear efficient grip 3 kanallı yerli üretim modeli bu. Yağmur etiket değeri C de kalmış. Şuan yazlıklarda B den altı model kalmayıp gider %80i de A sınıfında

16. 45R3928

45R3928 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    353
    Ad Soyad:
    Muhammed Çelik
    Yaşadığınız Şehir:
    43-KÜTAHYA
    Araç Modeli:
    Elantra (2015-20XX) AD
    [​IMG] fotos gifs
    Güncel olan ithal Goodyear efficient grip performance 2 modeli ise bu 4kanallı oldukça dengeli bir model

17. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    838
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Merhaba. 2018 model aracımda fabrika çıkışı lastikleri duruyor. Lastik yılı 2017 imiş. Diş derinliğinde bir sıkıntı yok. Sizce değiştirmekte fayda var mıdır?

18. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,522
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Lastik marka ne ? Yazlık mı ? İlk muayeneye kadar giderse devam et , muayeneden geçmeyecek olursa değiştir. Lastikler pahalı , marka lastikler daha pahalı. Ben 2 yıldır falken SN110 yaz lastiği ile idare ediyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gunesec bunu beğendi.
  19. ysuatsenyurt

ysuatsenyurt Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    5,972
    Ad Soyad:
    Yusuf Suat
    Yaşadığınız Şehir:
    55-SAMSUN
    Araç Modeli:
    PSA
    Araç üzerinde 4 seneyi tamamlamış 5. senesine başlamış söylediğinize göre. Lastiğin markası ve kullanım tarzınız önemli. Lastiğin diş derinliği dışında kullanım tarzı ve koşullarınız, lastiklerin ne kadar yıprandığı (aldığı darbeler, çatlamalar olup olmadığı vb.) önemli etkenler arasında. Ancak bir süre daha götürebilir diye düşünüyorum yine de.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  20. onurforces

onurforces Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    5,199
    Ad Soyad:
    onur forces
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CRDI (2014-201X) MD
    Hocam bende 3 kanal var. Made in france yaziyor. Gayet de memnunum. Bu kanal olayi taban genisligiyle alakali. Ayni lastigin 205 inde 4 kanal var mesela.

Bu Sayfayı Paylaş