LPG KABLO

lastik ölçülerinin büyütülmesindeki sonuçlar neler

'Matrix Forum - Club' forumunda kurtuluş tarafından 12 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

1. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    arkadaşım o araçlar ona göre tasarlanmış, motor gücüne bakarak lastik koyulmaz ki
    sizin aracınız 14 ve 15 inç jant için tasarlanmış, era da aynı, 14 ve 15 jant var
    belki şartlar dahilinde 16 takılabilir ama abartısanız aracın konforu, amoortisörleri, aerodinamiği bozulacak, buda yool tutuş ve araç güvenliğini azaltacaktır, b sınıfı araçlarda genelde 13-14-15 jant olur, nadiren 16 olur
    sizin dediğiniz 17 olanlar genelde c sınıfıdır, motorları güçlü olmasa bile şasi ve gövdesi ona göre dizayn edilmiştir

2. kurtuluş

kurtuluş Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tüm bilgi veren arkadaşlara teşekkür ederim,sonuç olarak jantlarımı lastik ömrü bitip yenileyeceğim zaman 15'' olarak değiştireceğim.belki 185 65 değilde 195 55 olarak değişebilir.herkese kazasız sürüşler dilerim.

3. zekicengiz

zekicengiz Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    İyi akşamlar Kurtuluş arkadaşım. Lastik ebatlarında yapacağın değişiklik yakıtını 10 Krş ile 20 Krş arttıracaktır. Buyönü ile de düşün.

4. kurtuluş

kurtuluş Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    uyarınız için teşekkür ederim zeki bey.

5. tuncer146

tuncer146 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    süleyman tuncer
    lastik ebadı büyürse motoru yorar. ayrıca teker yuvası hangi ebada müsaade eder ona bakmak gerekiyor
    .

6. ElektroNet

ElektroNet Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad Soyad:
    Ali Kemal
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Aracımı aldığım gün lastiklerini acilen değiştirmem gerektiğini biliyordum.
    Lastiklerin görünüşü çok iyi zira 30 bin km. yol yapmışlardı ancak 7 yıllık olduklarından değiştirmem gerekiyordu.
    Ayrıca araca çelik jant almayıda çok istiyordum ancak öncelikle lastikleri değiştirdim ve kendi ölçülerine bağlı kalarak çelik jant bulduğumda değiştireceğim kendi jantlarınız.
    Burada 1. derecede dikkat ettiğim husus aracın fabrika çıkışı jant ve lastik ebatlarına sadık kalmaktır.
    Oysa en baştan lastik ve jant seçeneği en kolayı olurdu ama ben bu değerlerin oynanması ve özellikle piyasadaki bilinçsiz ve sadece para kazanmak için jant lastik satanların "olur abi takarız bişey olmaz" laflarına asla itibar etmedim.
    Bu konuda benim komşumun aracındaki lastik ölçülerini büyütmesi veya küçültmesi de beni bağlamaz çünkü ben aracımda öncelikle kendi canımı ve daha da önemlisi sevdiklerimin canını taşıyorum.
    Lastik dediğimiz sadece gösterişten ibaret değil asfalt ile aracımız arasındaki bağdır ve asfalta sadece bir avucun içi kadar tutunan bu önemli parçanın göze hitabını artırmak için standartlarını değiştirmem.
    Belki istediğim görsellikte bir jantım olmayacak malum aracım starex ve bijon aralığı 5x120 ama daha az gösteriş ile aslına uygun bir jant kesinlikle tercihimdir.
    Ayrıca yakıt ve diğer birçok etken de var bunlardan en basit olanı asla gittiğiniz hızdan emin olamayacaksınız ibreniz farklı oysa siz daha farklı hızlarda yol alacaksınız.
    Bunlar benim düşüncem ve elbette beni bağlar sadece söylemek istedim.
    Ben yol ile aramızdaki en önemli bağın yani lastik ve jantların kendi ölçüleri dışında değiştirilmesine sıcak bakmıyorum.
    Hayatım ve sevdiklerim dışarıdan bakıp "oooo bu jantlar güzelmiş" demelerinden çoook daha önemlidir.
    İyi forumlar.

7. canhakan

canhakan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    Can Hakan TEMİZ
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    Lastik büyütmenin mutlaka ki zararı vardır ama önce motor gücüne ve eşdeğer emsallerine bakmak gerekir.
    Örnek veriyorum Benim arabamda 175 65 r14 (1240 kg 144 Nm tork) jant lastik var.Bu saçma sapan bi durum yolda tutmuyor ayrıca
    Her an kazaya ıhtımal verme durumu var ınanın ki virajla arkadan itiş miş gibi yan alıyorum tutunamıyor.
    Benım yol tutmaktan kastım ani harekette dahi toparlamalı.

1.6 Marea (1050 kg 144 Nm Tork ) 195 50 r15 çelik jant lastik var gaz 23 kurus ortalama yakıyor.
    Hiç bi zararını görmediler.(Kuzenim)

Şimdi bende arkaları 195 55 önler 185 55 yapmayı düşünüyorum.Hem yola daha iyi tutunacak hem cılız kalmayacak.

Tabi 17 18 ler için bişey diyemem.Tecrübelerim Bunlar.

8. GRAFTT

GRAFTT Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    761
    Ad Soyad:
    Erkan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Çoğumuz kulaktan duyma yada şehir efsanesi haline gelmiş şeyleri söyleyip inanmaya devam ediyoruz.
    Lastik yada jant ebatını büyütmek diyince insanların aklına anormal ölçüler geliyor.
    Peki birkaç örnek vereyim ; Opel corsa en sadesinde 14 jant varken aynı motora sahip olupta donanımı yükselince 15 ve 16 inc var. 1.2 benzinli motor da dahil.
    Opel astra aynı motor kiminde 15,16,17 inc jant var. 1.25 cc dizel de dahi.
    Era ise ; 14 incte farklı ebatlarda lastik varken aynı motora sahip özel seride 195/55/15 var.
    Getz ise ; 165, 175 tabanlı 14 inc lastiklerle satıldı.
    Aslında böyle çok örnekler var bu kadarı yeterli bence. Lastik ve jant ebatlarını orjinale uygun olarak büyütmek sorun olmaz. Sorun aşırıya kaçıp fazla büyütmek ofseti fazla olması sorun doğurur.
    Demem oki bırakın kulaktan duyma yanlış bilgileri araştırmacı olalım, doğru bilgilerini öğrenelim.

9. oaoh

oaoh Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    matrix 2008; önü sık sık yere vuruyordu,
    orjinal lastikleri 185*65*14 idi.
    185*70*14 taktım 1 cm yükseldi o bile yetiyor yerine göre.
    Aracın görüntüsü daha iyi oldu, orjinal lastikler arabanın kasasına göre küçük kalıyordu. Beygiri 1 nebze düştü ama gazı yedirirseniz bi sıkıntı yok.
    Yakıt artar deyenlere gelince, tamam bir birim fazla gaza basıyorsunuz ama, her turda %3 fazla yol alıyorsunuz. Netice olarak ben memnunum...

10. emrex

emrex Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    2,371
    Ad Soyad:
    emre olgun
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Grandeur (1986-201X)
    BUNdan önceki aracım ford explorer 5.4 v8 idi orjinal lastk ölçüleri 245-75-16 idi
    ben 285-50-20 yaptım görüntü ve yol tutuş muhteşem oldu motor büyük olduğu için performans kaybı da olmadı
    sadece araçta konfor gitti araç yakoz gibi oldu birde mecbur araca flanş takmak zorunda kaldık teker ler tam turda sürtme yapıyordu
    yani diyeceğim tamamen zevk meselesi konfor kaybına tahammülünüz olacak ise istediğiniz gibi taktırın

Bu Sayfayı Paylaş