LPG KABLO

Lastik Kizaklama

'Otomobil Danışma Bölümü' forumunda byhuda tarafından 2 Şubat 2021 tarihinde açılan konu

1. byhuda

byhuda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    gökhan korkusuz
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.6 (2003-2005) LC
    merhabalar accent admire 1.6 2004 model yeni aldım daha önce 1991 toyota corolla fındık kasa vardı uzun yol yapıyorum hergün toyota sattım hiç savrulmazdı sorum şu accent kayıyor lastik aldım 2017 matador 4 çift kış lastiği aldım kayıyor kuru zeminde neden kayıyor sizce yoksa kronik mı hepsi mı kayıyor tır geçiyor savruluyor kasa hafif o yüzden mı rotunu felan yeni yaptırdım bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mısınız teşekkür

2. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Lastikler kötü diye kayıyordur. Admire yol tutuşu kötü bir aeaç değildir.

3. byhuda

byhuda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    gökhan korkusuz
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    lastikleri sıfır aldım daha 3 gün oldu

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,925
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    4 yıllık lastik sertleşmiş olabilir. Lastik havaları aşırı fazla olabilir.
    Lastik ebad 185/60/14 mü?

MAERKEK, Asel Kaan Efe ve ozanoz93 bunu beğendi.
  5. byhuda

byhuda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    gökhan korkusuz
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    175 65 14 benimkiler

6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    yürüyen aksamdaki her parça yol tutuşu etkiler. mesela amortisör, genelde eski araçların amortisörleri yıpranmış oluyor. düzgün çalışmayan bir amortisör savrulmaya neden olur.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. byhuda

byhuda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    gökhan korkusuz
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    tur geçiyor savruluyor gibi arkaya ağırlık kosam sıkıntı olur mu bagaja

8. ozanoz93

ozanoz93 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    416
    Ad Soyad:
    ozan öz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Havalarına baktırmanı tavsiye ederim fazla havalı lastik kızaklar bide matodor çin malı bir lastik diye biliyorum. Kalitesi malum piyasanın en ucuz lastiği.

MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. byhuda

byhuda Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    gökhan korkusuz
    Yaşadığınız Şehir:
    46-KAHRAMANMARAŞ
    Araç Modeli:
    contalitel ürünüymüş

10. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    İlk öncelikle işe düzgün bir lastik almakla başlayın,o markayı şahsen daha önce hiç duymadım ki üstüne sıfırda değil 4 yıllık lastik.Lastikten kısılmasını kesinlikle yanlış buluyorum,hayatla riske girilmez.Araç hafif bir b segmenti aracı olduğu için yere pek sağlam basmıyor,bu hala Accent Blue da bile aynı dolayısıyla üstün yol tutuş,üstün yalıtım bu araçlardan beklenir şeyler değil.İyi bir lastikle kızaklamada kesinlikle düşüş görürsünüz ama tır yanından geçince aracın savrulması tamamen aracın mühendisliğiyle alakalıdır,anormal bir durum yok.Ancak yine de bir alt takım kontrolünden geçerse daha iyi olur.

11. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Büyük abisi blue da da benzer şikayetler vardı ben kullanırken yolda gezinme arka tarafın atması vs lastiğe çok kabahat bulma bence bu araçlar böyle

SynysterGates bunu beğendi.
  12. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Tabi fabrikadan da bu halde çıkmasına izin verdiler.

Bisikletime 50 liralık lastik (rubena rapid) takıyorum durmuyor 100 liralık (michlen xrc mud) lastik takıyorum zınk duruyor .

Daha da yazarım da araba forumundayım.

Demem o ki lastikten lastiğe fark var.
    İyi lastik tak bakalım yola nasıl yapışıyor. Bu arabalar böyle ha . Mercedes'in en sağlamına çin malı lastik tak bakalım . Yolda tutmak için eps sürekli devrede olacaktır.

13. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    evet 2 sene accent blue kullandım viraj dönerken arkası atıyordu vijadüklerden filan geçerken yada rüzgarlı havalarda yolda gezinme yapıyordu yok mu diyeyim bindiğim arabayı biliyorum ne yazacaksın araba forumunda olmasan merak ettim ? segmentinin arabası çok beklenti içinde olmamak lazım lastiği tak iş bitsin mi ? ne kadar ekmek o kadar köfte

Son düzenleme: 5 Şubat 2021
  14. FatalRhymer

FatalRhymer Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    85
    Ad Soyad:
    Emin Kılınç
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Yumurta 1.5 (1994-2000) X3
    Accent'in hafif olması yol tutuşu ve savrulmalarda olumsuz etki oluşturuyor. Çok güçlü bir motora sahip olmamasına rağmen çabuk hızlanması ve az yakıt tüketmesi de gene hafif olmasıyla bağlantılı tabi.

15. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    2,002
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Evet bu kadar basit bir yandan artı etki ederken tabi ki de eksi yönleri de olacak

FatalRhymer ve MAERKEK bunu beğendi.
  16. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Mevzu kızaklama mı ? Yol tutuşu mu ?

17. hsmsrn

hsmsrn Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad Soyad:
    Hasim Sirin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    2005 1.6 admiremin yazlıkları michelin,kışlıkları lassa. 2012 den bu yana yolda ve virajda ne atma var nede savrulma.Bildiğin ok gibi gidiyor.Tam bağımsız süspansiyona sahip araçtır.Yol tutuşu gayet iyidir.Geçmiş dönemde balans tutturamiyorlar diye 4 adet tigar marka kışlık lastiği atmak zorunda kaldim.Lastikler kendiliğinden çarpılmış sekiz çiziyordu.Hemde hepsi. Ucuz lastiğin kazığı oldu bana.Lastik yol anlamında herşeydir.Kaliteli markaları tercih etmeniz sorununuzu çözecektir.

MAERKEK bunu beğendi.
  18. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    1.6 Accent Admire ye binsem dört tane Bridgestone B330 evo yada B250 takarım o arabanın yol tutuşu Ferrari gibi olur, lakin: o lastik pahalıymış biraz yol sesi yaparmış, kasislerden atlarken sarsardı bilmemne demeyeceksiniz:)

Kış lastiği derseniz de Nokian WR D4, ama bu lastiği de kuru zeminde canını çıkartıp sonra dişleri dağıldı demeyeceksiniz her lastiğin kullanım yeri dayanma limitleri farklıdır, böyle bir kış lastiği ile 26-30 derece sıcakta asfaltta 120km hızla gitmek çok mantıksız.

Sportif lastik lazımsa Michelin Pilot Sport, yada daha sakin Bridgestone Turanza veya Potenza ama ufak ebat yok onda, dört mevsimde de bence V desenli Falken AS210 ideal.

SUV kullanıyorsanız ve arazide sürüş yapacaksanız birçok yeni başlayanın yaptığı yanılgıya düşüp All Terrain lastik takmamalısınız Mud Terrain tipi M/T lastikler A/T ye göre çamurda ve gevşek toprak zeminde daha verimlidir derler, arazide kuru zeminde zaten her türlü ilerlersiniz asıl mevzu çamura kuma gömülünce ne olacağıdır.

bazı lastikler yola tutunma performansı manasında pek mutlu etmez ancak fiyat olarak, sessizlik olarak, konfor olarak yada aşınma direnci olarak belki memnun edebilir.

Lastiklerde hiçbir zaman bütün zeminlerde süper yol tutuşu olmaz, bazısı kuruda iyidir bazısı sadece virajda bazısı sadece çekiş ve frenlemede iyidir bazısı aşınma direncinde iyidir bazısı yanak esnekliğine bağlı konforda iyidir bazısı sessizlikte iyidir ancak hiçbir zaman hepsi bir arada her ihtiyacı çok iyi karşılayan bir lastik görmedim ben

mesela sportif amaçlı lastiklere örnek verirsek bu lastikler genelde yakıt tüketim etiket değeri E yada F gibi yüksek yakıt tüketimi verilerine sahip yuvarlanma direnci fazla olan lastiklerdir ve ıslak zeminde genelde kötüdürler ıslak zemin etiket değeri de D yada E dir etiketi gören bu lastik dandik der, ancak gerçek vaziyet öyle değildir kuru asfalta pençe takmış gibi tutunurlar. Etiket değerine aldanmayın. Islak zemin değeri A olan lastik genelde kuru zeminde çok iyi tutmaz daha iyi su tahliyesi yapmak için üzerinde fazla diş yarığı varsa bu yarıklar kuru zeminde asfalt ile kontak alanının az olacağına işarettir. Kuru zeminle ne kadar fazla yüzey kontağı yani temas yüzeyi varsa o kadar iyi tutunma sağlar. Diş ve yarıklar sadece ıslak zemin ve yumuşak gevşek zeminde esas vazifeyi yaparlar ancak kuru ve temiz düz asfaltta lastiğin hızlıca ısınmasını sağlamaktan başka tutunma manasında pek fazla işe yaramazlar sıcak lastik daha iyi yol tutar ancak belli bir dereceye kadar. Gündelik sürüşte lastik sırtı birçok farklı zeminle mücadele etmek zorundadır.

19. SynysterGates

SynysterGates Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    595
    Ad Soyad:
    Kaan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Maalesef her şey lastik kalitesiyle bitmiyor,dediğim gibi ben Michelin Primacy 4 kullanıyorum bu lastik Michelin ürün gamında orta sınıf premium bir lastik.Konfor anlamında evet çok şey değişti,ıslakta duruş neredeyse kurudaykiyle aynıya geldi,ama yüksek hızda savrulma,rüzgardan etkilenme gibi olaylar hala devam ediyor.Bahsettiğim yüksek hızlar 140-160 bu arada,180-190 ile rüzgarda savrulmadan yolculuk etmek imkansız gibi bir şey bu arabada,yanal rüzgarlardan tırlardan uzun yolda aşırı derecede etkileniyor.Arkada 2 kişi full dolu bagajla bile bu böyleydi,bu araçlar şehir içi kullanım için mühendisliği geliştirilen ucuz maliyetli araçlar.Kendi aile aracımız olmasına rağmen acımadan eleştirebiliyorum çünkü gerçekler bu,bu yüzden beklentimi aşağıda tutarak şikayet etmiyorum zamanında ucuza şehir içi kullanım için almıştık ennihayetinde.

Bu arada Elantra'da var ailede,kendim de tecrübe ettim,o haliyle her türlü açıdan Accent'e göre daha iyi.C segment rakipleri arasında Elantra'nın konumu nedir tartışılır,ama B segment içinde bulunan Accent'ten her türlü açıdan daha iyi olduğu bir gerçek,bu 90 larda da böyleydi şimdi de böyle,sonrasında da böyle olmaya devam edecek.

Not:Atalarından kalan dönerken kıç atma problemi Accent Blue'da hala var doğru,hatta öyle ki bazı yerlerde istemsiz şekilde yanlayıp esp ışığını pavyon ışığına çevirebiliyorum :D :D

onurforces bunu beğendi.
  20. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Çok güzel anladım lakin . dim direkt giderken freni kökleyince en önemli iki etmen fren sistemi ve lastikler değil mi ?

Arkadaşın attığı başlığa göre bence lastiği çok kötü bir işe yaramıyor. Tutma sıfır. Kabak lastik gibi davranıyor

SynysterGates bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş