LPG KABLO

Küçük Bir Jeneratör Almak Istiyorum

'Bilgisayar / Teknoloji / Bilim / İnternet' forumunda Asel Kaan Efe tarafından 1 Eylül 2019 tarihinde açılan konu

1. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Zor karar , küçük alıp sade bir kaç ampul ve tv bağlamakta gereken faydayı sağlamıyor , baktım nete gece , fiyatlar bir hayli yüksek , bir de taksite girersek daha çok yükselir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. cenker_baba

cenker_baba Guest

abi komşular sesten rahatsız olmazlar mı?

3. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Diğer apt larda da var ve şikayetçiler ama ne yaparlar bilmiyorum , ben de komşularımın onayını alamazsam zaten kurdurmam.

4. cenker_baba

cenker_baba Guest

müstakil ev candır valla komşu işi zor

sipartacus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  5. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    https://blog.cosa.com.tr/klimalar-ne-kadar-elektrik-tüketir-44c02513fdb9

10000 Btu=293 W

12000 btu luk 1 Klima invertör dahi olsa ilk kalkışta 3500 Watt civarı akım çeker. yani +/- 3,5 Kw bu çalışma süresinde 180-250 watt a arası çalışır.

Sonuç ilk çalışma 3.5 Kw +/- 3.5 Amper demektir.
    çalışma sırasında 250 watt çantada
    2. klima da açılırsa 3.5 Kw çekerse +250 w çalışır durumda , 3,75 Kw yaptı.

yine 2 cihaz çalışma modunda iken 250x2 watt yani 500 Watt çekecektir.
    3 . Klima da açılınca 500 Watt üstüne 3500 watt daha binecektir. yani 4000 watt (4.Kw) anlık yük. sadece klima için.

3 ü birden devamlı çalışmada en fazla 250x * 3 = 750 Watt (0,7 Kw) çeker. (DEVAMLI çalışmada)
    Genel yekünde Klimalar ilk çalışmaya bakılırsa

3 klima aynı anda açılırsa 10,5 KW lık bir güç çeker , yani 10,5 Kw
    Kademeli açılırsa, 4000 Watt ( 4 Kw ) çeker

* Isıtmada, daimi çalışmadaki yük 800-900 Watt ı bulur

No frost un anlık çekim yükü önemli. yukaıdaki ifadelerime yakındır.

Ona da 2,5 Kw (2500 Watt ) anlık yük koyarsan.
    Bu cihazlar her kalkışta 2500 watt çekip hızla düşer

Bir jeneratör alınacak ise ,
    İlk kalkışı TOPLAM 4000 Watt + 2500 Watt = 6500 Watt ( 6,5 KW) + Tvler ve notebook (1,5Kw ) Genel yekün = 8Kw

Kısaca anlık yükte, 8-9 Kw yüke dayanabilecek bir jeneratöre ihtiyaç var.

en önemlisi bu Volt sabit gelmeli ve 50 Hz olarak vermeli. Hz dalgalanması oldu mu
    cihazlar elinde kalır..

Yoksa tırt... :)

sipartacus, Yusuf, ai_torcuk ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  6. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,921
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Ahmet abi az önce bizim klimacı buradaydı. (Bosch-siemens yetkili servis)

Eğer klimalar inverter ise az akım çeker dedi. İlk çalışmada da çok fazla çekmez dedi. 5-6 kw bir jeneratör yeterli olur dedi.
    Hertz frekansı önemli dedi. hertz değeri 50'nin altına düşmesin dedi. 48-49'a düşerse diğer cihazlar çalışır ama klimalar çalışmayabilir dedi.

MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Teşekkürler Ali hocam , bizim Apt lar bitişik nizam bir birine bağlı 4 blok , bizim B ile A komşu duvarı ortak , kendi apt ımızda sorun yok da A bloktaki bitişik komşu olmaz şikayet ederim diyor , ( zamanında biz de onun balkonda köpek beslemesine rıza göstermemiştik B olarak onun hesabı galiba), yine kesintiler ve enerji yolunu gözlemeler.

ai_torcuk bunu beğendi.
  8. Yusuf

Yusuf Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,148
    Ad Soyad:
    yusuf
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    VW
    Zaten inverter değilse sürekli dur/kalk yapacağından her seferinde yüksek akım çeker, 3 klimanın da aynı anda kalkış yapmayacağının garantisi de yok o yüzden çok daha yüksek kapasite lazım. Bizim burada Bim’in dizel jeneratörü var o bile klima ve dolaplara bağlı değilmiş, sadece aydınlatma, kasalar galiba bir de derin dondurucular.

Kabin yapıyorlar çok fazla ses çıkmıyor.

Asel Kaan Efe ve ai_torcuk bunu beğendi.
  9. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    abi yeni modellerin fiyatlarını hiç bilmiyorum ama anpa honda jeneratörlere 5 yıl garanti veriyor birkaç siteye baktım benim evdekinin çok benzeri olanlardan 2500 liradan 4000 liraya kadar jeneratör var 1200 liraya da markası tanıdık olmayan çakmaları var ki onlar bile sıkıntı çıkarma ihtimali olan makinalar gibi görünseler bile çok titiz şekilde dikkatlice kullanılıp sürekli harareti yağı sesi takip edilirse epey uzun süre iş görebilir de, kaliteli güzel marka jeneratörler ile arıza sebebiyle yetkili servis ihtiyacı duyma ihtimalin oldukça az ve ilk satın aldığında kendin bile eve iptidai şekilde bir kurulum yapabilirsin veya güzel güvenli bir tesisat için elektrikçi çağırıp dışardan gelen elektriği komple kesen anahtar koydurup jeneratör elektriğini eve düzgün biçimde veren ilave bir tane priz takacak hepsi bundan ibaret zaten eve ilk kuruluma gelen doğalgaz kombicisi, klimacı, çamaşır makinesi montajına gelen çoğu firma elektrikçi hizmeti vermiyor:) elektrikçiyi ya senin ayarlaman gerekiyor ya çalıştıkları firmadan habersiz olarak müşteriden ekstra elektrik işi parası alıyorlar yada kendi tesisatını kendin çekeceksin ama bunda büyütülecek bir durum yok:) mesela ben klimalardan sonuncusunu takmaya gelen klimacılar elektrik dediler şalterli sigorta dediler topraklı kablo dediler ben bir tane topraklı fiş aldım verdim bunlara iş çıkartmayın prize bağlayın gitsin evin toprak hattı var sıkıntı olmaz prizden alır dedim, sonra ben şalterli tesisat çekerim kendim dedim montajı öylecek onayladım adamları yolladım halbuki olması gereken tesisat öyle fişli prizli değil:) Yani kurulum işini gözünde büyütme abi:) yalnız elektrik kesikken jeneratör çalışır halde iken hatalı tesisat sebebiyle elektrik geldiği zaman dışardan gelen elektrik ile jeneratörün cereyanı karşılaşırsa jeneratör dahil herşeyi patlatır:)

birde arkadaşlar çok yüksek jeneratörler öneriyor 10kva lar 15kva lar nedir yahu:) apartman dairesi için gerçekten çok fazla

evde elektrik gidince jeneratör ile idare edilecek ise heryer düğün salonu gibi zaten çalıştırılmaz ki:) bende de babadan kalma evde üç tane klima var iki çamaşır makinesi var birisi eşinden boşanan kardeşimin evinden aldım getirdim eskisini atmaya kıyamadım biri alt kata diğeri üst kata kurdum neyse bunların hepsini full performans ile çalışacak şekilde aynı anda açsam zaten bırak jeneratörü normal elektrikle yani şebeke cereyanı ile çalışsa bile sigortalar atar sigortalar atmasa sokaktaki kabloyu yakarız abi:)

Uzun lafın kısası jeneratörün seni idare edebilecek olanını seçmelisin, ama arkadaşlar hep seni coşturacak uçuracak tam performans elektrik verecek asla eksiklik göstermeyecek senin evdeki bütün elektrikli cihazlara sınırsız süper güç veren jeneratörleri önermişler:) bunlar iyi güzel öneriler gayet güzel iyi hoşta konu başlığı küçük jeneratör tavsiyesi değil mi? e o zaman?

bu kadar güçlü jeneratörlerin hem kendisi çok pahalı, hem yaktığı yakıtı fazla olacak, hem çalışırken çıkardığı sesi çok çok fazla olacaktır hatta bakım yapmaya kalksan 90-100kg luk jeneratörü yerinden kaldırması yan yatırıp çevirip karterdeki yağı boşaltması bile dert.

o yüzden benim tavsiyem seyyar satıcıların kullandığı kadar küçük olmayan ama onlardan bir iki boy büyük kasalı tip 35-40kg toplam ağırlıkta açık çerçeve kasalı 130-180cc benzin motorlu 2,5 - 3kva lık saatte maksimum bir litre benzin yakan jeneratörler olacaktır, canın sıkıldı iki kişi tut ucundan at bagaja pikniğe yazlığa götür abi, ama bunlarla üç tane klimayı aynı anda 18 derecede fan hızı en yüksekte açamazsın abi:), zaten jeneratör ekonomik sebeplerle idarelik makina maksadıyla eve alınacak ise klimaların bir tanesini aç abi yeterli olmazmı? bir tane klimayı çok rahat çalıştıracaktır denemek için ikinciyi de açıp jeneratörün sesine ve çalışmasına göre devam edersin abi, yanında televizyon üç dört ampül ve buzdolabı bence rahat çalışır. Ara sıra anlık olarak güç çekimi artarsa o da şundan sebeptir ki elektrikli kettle yada tost makinesi falan çalışırsa jeneratör ani yüke biner kısa süreli voltaj azalması ve jeneratör motor sesinde artış olur motor kendini gazlar gaz verir ve voltaj kısa sürede dengelenir yüksek güç çeken cihazlar kapatıldığı zaman durum düzelir hepsi o kadar, bu olayın da elektronik cihazları hemen anında bozacak diye kesin bir garantisi yok. Kaldı ki evde elektrik kesildiği zaman bile fişe takılı cihazlar elektrik geldiği ilk anda anlık 250-260 volt lara maruz kalıyor sonra 220 volt dengeleniyor çoğunlukla da elektrik varken normal şebekeden özellikle akşamları 210-215 voltlarda elektrik gelir evlere 220 yi görmez bile:), ben genelde elektrik birden komple kesilince bilgisayarın televizyonun fişini çekerim elektrik geldiği anda birden anlık gelecek yüksek voltaj bozmasın diye, ama çekmesem bile şimdiye kadar sorun yaşamadım ama cihazları yananlar var.

Eğer bu riske karşı da önlem almak istersen eve giren şebeke elektriğini regüle eden sistemi evin elektrik girişine bağlatman gerekiyor ve jeneratör çalışırken de verilen elektrik evin kendine ait ayrı regülatör sisteminden geçerek eve girerse zaten sıkıntı olma ihtimali minimuma iner:)

aşağıda linkini ekledim ev tipi voltaj regülatörü de böyle birşey.
    http://www.servoteknikregulator.com.tr/voltaj-regulatoru-fiyatlari.html/

yok eğer evdeki bütün cihazları makineleri aynı anda tam performans kullanmak istiyorum para sorun değil, yakıt tüketimi ve gürültü çıkarmadan dolayı problemim yok dersen de:) kendinden marşlı dizel 15-20kva lık motoru 20-30hp güç üreten 800-1000cc lik motoru olan jeneratör alabilirsin karar senin para senin abi:) ben karışmam:)

MAERKEK, sipartacus ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  10. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    @erenuzel41 kardeşim verdiğin bilgiler çok teşekkür ederim sağol.

11. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hazir konu acilmisken sorayim, jenarator yerine gunes enerjisi ile guc ureten bir sistem kurulsa nasil olur? Kafi gelmez mi? Ahmet abinin yasadagi bolge buna son derece musait sanirim.

MAERKEK ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,518
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    Solar enerji haklısın , zamanla yaygınlaşacak.

13. MAERKEK

MAERKEK Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    905
    Ad Soyad:
    Mehmet Ali
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Honda GX 650 motorlu çapa var bizde . Koskaca araba römorkunu arkasına takıp römorka ağzına kadar parke taşı attığımız halde çekiyor . 6,5 beygir amma diraytli motor .

Asel Kaan Efe bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş