LPG KABLO

Krank Keçesinden Yağ Sızdırması

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda zemburak tarafından 11 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. zemburak

zemburak Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    166
    Ad Soyad:
    Burak
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Merhaba,
    Aracım i20 - 2012, makyajlı kasa, sense donanıma sahip, 1,2 lt benzinli motor olup düz vitestir.
    aracın tam motor kısmına denk gelecek biçimde yerde bir kaç damla yağ sızıntısı görüyordum. Daha önceden sol ön iç aks keçesinden şanzıman yağı sızdırdığını bildiğim ve tamir ettiğim için yine aynı arızanın nüksettiğini düşündüm. Özel servise götürdüğümde aks keçesinden değil krank keçesinden terlemeden biraz fazla olacak şekilde yağ kaçırıyor dedi. Motor yağının kontrol ettiğiniz sürece sıkıntı olmaz fazla bir kaçırma yok dedi. Sürekli motor yağını kontrol ederek motor yağı değişim aralığım olan 10000(normalde 15000) km'ye 3000 daha yol yaparak ulaştım. Bu arada aracım 66000 km'de.

Şimdi rutin bakım zamanı geldiği için aklımda bir kaç soru var, yardımcı olursanız sevinirim.

1) Bildiğim bu arabada ön ve arka olarak 2 krank keçesi var. Arka krank keçesinden kaçırıyor olsa debriyajı yağlamaz mıydı? Eğer gerçekten arka krank keçesinden kaçırıyorsa şanzıman indiğinde debriyaj baskı balatayı da değiştirmek mantıklı mıdır?

2) Ön krank keçesinden kaçırıyorsa hazır açılmışken değiştirmemi önerebileceğiniz malzemeler var mıdır? Aracımda hiç V kayışı ve ona bağlı rulmanlar, triger(zincirli diye biliyorum) değişmedi.

Üstteki sorulara ek olarak başka önerileriniz ya da dikkat etmem gereken husus varsa ve belirtirseniz memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,282
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    merhaba, baskı balata değişimine kadar keçeyi değiştirmenize gerek yok. yağı takip etmeniz kafi.

Under Ground bunu beğendi.
  3. Under Ground

Under Ground Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,435
    Ad Soyad:
    Hüseyin
    Yaşadığınız Şehir:
    74-BARTIN
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Baya düşük bir km keçe bozması için . Ben ihtimal vermiyorum . Başka aklı başında birine gösterin derim .

Bu Sayfayı Paylaş