10 Kasım LPG KABLO

Kiş Sezon Yakit Performansi

'Ioniq Forum - Club' forumunda eeetorun tarafından 8 Kasım 2018 tarihinde açılan konu

1. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,889
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Hanımın güzergah biraz kalabalık...
    Ben sürsem ancak sehir ici 4 litre filan yakar dermişim

Vadaa ve santafe2004 bunu beğendi.
  2. santafe2004

santafe2004 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    7,776
    Ad Soyad:
    Gökhan
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Santa Fe (2001-2012)
    :) gel şunun ortasını bulalım abi

Roadrunners bunu beğendi.
  3. abt

abt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ali Turan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Merhaba 2017 model ioniq alarak aranıza katıldım, yaklaşık 2 aydır Ankara'da aracı kullanmaktayım. Ev ve iş yeri arası yaklaşık 10 km ve yakıt tüketimim . 6.2-3 civarında. Formlardan inceleyerek almış olduğum araç yakıt tüketimi benim için hayal kırıklığı yarattı. Sizce bende mi araçta mı sorun var.

4. ai_torcuk

ai_torcuk Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,916
    Ad Soyad:
    ali izzet torçuk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Kia
    Kışlık lastik 0,5 Litre tüketimi arttırır, kısa mesafe kullanım 1 litre arttırır. Yoğun trafik için bir şey diyemeyeceğim araç hybrit.
    Yaz şartlarında da tüketimi gördükten sonra karar vermeniz daha doğru olur.

Vadaa ve Coolwhisper bunu beğendi.
  5. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,049
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    hibrit araçlar karma bir kullanımda minimum tüketime ulaşır.

karma derken, 5 km sıkışık trafik, 15km uzun yol. bu durumda 10kmlik kısımda araç kendini şarj eder ve 5kmlik yolu elektrikle alır.

sürekli ve hergün aynı kısa yolu kullanıyorsanız, tüketiminiz beklendiği gibi düşmeyecektir.

kışın aracın çok soğuk olmasının ve kışlık lastiklerin olumsuz etkisi de olacaktır. çok soğukta piller enerji üretemediği için ısınana kadar benzin kullanacaktır.

araca alıştığınızda biraz daha düşmesi beklenir, umarım istediğiniz seviyeye ulaşır.

Coolwhisper ve abt bunu beğendi.
  6. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Merhabalar,benim yazın tüketim değerim ortalama 4.3 idi 4.5 geçmiyordu şimdi ise kış lastiği takılı Nokian wrd4 havalar belli zaten ortalamam 5.2 lt o da normal %70 performanslı%30 dur kullanımım performanstan kastım yokuş çıkarken gaza yüklenmek gibi düşünün yoksa genel olarak normal-sakin arası kullanıyorum.5.5 lt tüketimi şu aşamada görmedim ama görenler varmış.Kullanım tarzınızdan dolayıda etkisi olabilir ama 6.2 fazla gibi geldi yine de.Bende sabahları 12 km yol gidiyorum trafik var istanbulda yaşıyorum en önemlisi kalkış yaparken yavaş dokunun pedala diğer zamanlarda normal benzinli araç gibi kullanıyorum 5.2lt tüketim değerim var.Aralık ortalarında sıfırlamıştım tüketim değerini Bugün de sıfırlamayı düşünüyorum 1 haftalık kullanımı yazarım tekrardan

Coolwhisper ve abt bunu beğendi.
  7. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Evet dediğim gibi pazartesi sıfırlayarak 5 günlük tüketimi ölçtüm.Yol şartları 12 km mesafe ve gidiş gelişte 5-6 kere yokuş inip çıkma var herzaman ki kullandığım gibi sürüşümü değiştirmeden kullandım,dediğinize yakın bir değer aldım 6.0 lt hava sıcaklığı 4 dereceydi genelde 6.2 idi dün ve bugün hava sıcaklığı 11-13 derece oldu şimdi ortalama 6.0 a düştü tabi kalorifer açıkken,kapatınca benzin motoru kendini anında kapatıyor tüketimi etkiler ve hava sıcaklığı baya etkiliyor.Aşağı yukarı değerlendirirsek yazın 4-5 lt arası uzun yol trafik farketmeden,kışın da genelde 10 derecenin altında 5.5-6.5 lt diyelim.Bu sınıf ve ağırlıktaki araç için bence normal depomuz 45 lt ve gidiş menzilimiz kışın 800-850 km yazında 900-1000km.1.0 motorlu araçların bu değerlere yaklaştığını söylüyorlar ama yalan sadece uzun yolda yakalar.1.0 motorlu araçların fabrika verisi şehiriçi 6 lt zaten normalde 7-7.5 lt yakar yazın,kışın 8.5-9 lt yakıyor onu biliyorum hatta cuma trafiğine girsen yazın o araç 8.5-9lt görür uzun olarak test etmek lazım.Hibrit tam burada fark yaratıyor o yoğun trafikte düşük yakıyor.Uzun yol yada trafik olmayan bir şehirde fiyat,donanım ve sınıf olarak aşağı yukarı aynı bir araç varsa hibrit tercih etmek tercihe kalıyor etmesen de olur yani ama trafik olan bir şehirse kesinlikle hibrit derim hele ki plug-in hibrit.

Son düzenleme: 2 Mart 2019
    Coolwhisper ve Halil bunu beğendi.
  8. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Bugün itibari ile 1 haftalık ölçümü yazıyorum.Ortalamam 5.9-6.0 arası gidip geliyordu haftasonu istanbul şehir içinde gezdim 100 km yakın yol yaptım ve ortalamam şuan 5.4 oldu.Sadece kısa mesafe inişli-çıkışlı yollarda gidip gelme(iş-ev arası 12 km) ile 5.9-6.0 yakıyor kullanıma göre daha da artabilir ama şehir içinde arabayla uzun mesafelerde ortalama düşmeye başlıyor.Şuan dediğim gibi 1 haftalık kullanım süresince 5.4-5.5 ortalama oldu,eco sürüş=%27 normal sürüş=%59 agresif sürüş=%14 görünüyor.İoniq kullanan başka arkadaşlarda ölçüp değerleri paylaşırsa ortalama bir sonuca varırız daha iyi olur.

Coolwhisper, Halil ve Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  9. Vadaa

Vadaa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    156
    Ad Soyad:
    Oğuz aslantürk
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Benzinli araçlar içinde düşük tüketim olarak
    1.3 honda jazz ın üstüne bilmiyorum

10. penguen.net

penguen.net Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Kerem Erzurumlu
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Bende böyle bir "hayal kırıklığı" yok. Ama sürüş tarzımda değişiklikler yapmam gerekti. Örneğin ışık yeşl yanar yanmaz çok az gaza basıyorum. Çevremdeki arabaların hızlanmalarından bağımsız, arabanın kendiliğinden hızlanmasını bekliyorum. Kavşaklarda hızlıca döneyim diye uğraşmıyorum.

Sakin bir sürüş ile şehir içinde 3.5lt ortalamayı elde ettim (ki bu süreçte 950metre rakımlı boztepeye çıkıp indim).

11. penguen.net

penguen.net Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Kerem Erzurumlu
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Benim verilerim, %58 Eco, %40 Normal, %2 agresif. Ortalama değerim şu an 4.6lt/100km.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  12. katitan

katitan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad Soyad:
    halil
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    5 mart günü sıfırladım tekrardan şuan ortalamam 4.5lt/100km eco %42 normal %49 agresif %9 havaların etkisi var :D 68 km yol yapmışım ortalama hız 26 km/h

13. abt

abt Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Ali Turan
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    IONIQ
    Havaların az da olsa ısınması ile 6.2 olan ortalama 5.6 litreye düştü yaklaşık 400 km dir sıfırlamadım. Anladığım kadarıyla soğuk hava faktörü Hibrit araçlarda oldukça etkin.

Halil bunu beğendi.
  14. penguen.net

penguen.net Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    41
    Ad Soyad:
    Kerem Erzurumlu
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    IONIQ
    1 haftadır hergün kullanınca bazı şeyleri fark ettim.

Öncelikle aracı ilk çalıştırdığınızda motor belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar motor stop etmiyor. Aynı start-stop özellikli araçlarda motorun belirli bir sıcaklığa ulaşmadan sistemin çalışmaması gibi. Sanırım motorun korunması ile ilgili bir durum.

Bu durumda da soğuk havalarda motorun ısınması vakit alacağı için kısa mesafe sürüşlerde yakıt tüketiminin yüksek olması normal olacaktır.

Bu Sayfayı Paylaş