LPG KABLO

Kırmızı Antifriz

'Starex Forum - Club' forumunda cbaytan tarafından 16 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Coşkun Özcan

Coşkun Özcan Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    67
    Ad Soyad:
    COŞKUN ÖZCAN
    Yaşadığınız Şehir:
    81- DÜZCE
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    ayrıca antifiriz soğutma sistemindeki pasları sökeceği için çeşitli bölümlerde sızdırmalara neden olabilir, eskiyen bölümler için riskli bence

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,273
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Bu söylediğiniz doğru, tabii araçla ne kadar haşır neşir olduğunuzla alakalı. Özellikle uzun yolda hark edemezseniz sonuçları hiç iyi olmaz. Hararet yaptırma, yanma odasında su buharından doğacak hasarlar v.b. bir çok olumsuz koşul oluşabilir.

3. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Sizin söylediğinizde doğru ancak bahsettiğiniz olaylar conta hatasında antrifrizle alakalı olmasada oluşabilir, bunun garantisi olmayacağı için hiç olmazsa antifriz koyduğumuzda dikkat etmiş oluruz anlamında söylemiştim, zaten bence erzurumlu-karslı arkadaşlar hariç kimse suyun 2 misli antrifriz koymaz.

Düzenleyen : cbaytan

4. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Sıklıkla yapılan önemli bir hatayı söylemeyi unuttum, değişik marka ve hatta aynı markanın değişik tip antifirizlerini bile asla birbirine karıştırmayın.

Herkese iyi günler ve sürüşler.

5. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Arkadaşlar Antifrizi geçen hafta değiştirdim, şimdi bilgileri sizle paylaşayım.

Castrol bayiinden 2lt'si yedek olmak üzere 8 litre Castrol SF marka antiriz aldım, litresine 13TL ödedim, servise gitmeden yumuşak su olsun diye bakkaldan 8 litrelik su aldım, ama daha sonradan öğrendimki, yeşil antifrizin aksine kırmızı antifrizle saf su da kulanılabilirmiş, böylelikle 0 kireç problemi olurmuş, bundan sonra saf su koyacağım.

Buradan amacım 12 litreik toplam soğutma suyunun % 50/50 su ve antifrizle tamamen değiştirmekti.

Servise gidincei arkadaşım geldi radyaörün sağ tarafındaki tapayı çıkardı, yeşil antifriz bir miktar boşaldı, kötü haver CRDI'lerin su tapası design yüzünden turbonun altında kaldığından turbo sökülmeden radyatör suyu tam olarak boşaltılamıyormuş. Bu yüzden bu iş biraz zahmetli oldu. Tabiiki turboyu sökmedik, diğer yan yolları kullandık.

Tapayla su boşaldıktan sonra motor ustası yanımıza geldi ve kalorifer borusunuda çıkarmamızı söyledi, ve motoru çalıştırıp gaza bastı, ben korkuyla motorun veya contaların susuz motorun çalıştırılmasıyla yanıp yanmayacağını sorunca gülerek merak etme bu arabanın suyunu oradan tam olarak boşaltamazsın ve motorada hiç birsey olmaz dedi, ben hemen ısı göstergesini devamlı olarak takip ettim gerçektende normal çalışma derecesini hiç geçmedi.

Motor kızınca termostat açıldı ve tazyikle kalorifer borusundan köpüklü yeşil su geldi. (Eski antrifrizim yeşildi).

Motoru biraz daha çalıştırdıktan ve hiç su gelmediğine emin olduktan sonra motoru durdurduk ve yemeğe gittik,

Çakırlar Hyundainin öğle yemeğini. yedikten sonra motoru çalıştırdık ve kırmızı Castrol SF'den 6 litre koyduk, 6 litreden sonra bu sefer içme suyu koymaya devam ettik, bu sırada motor ustası Salih Usta yine geldi ve radyatörün bu sefer sol taraftaki ince hortumunu çıkartarak bir taraftan hazneye su koyarken bir taraftanda hortumdan su boşaltmaya başladı, gelen su yeşil renkliydi buradan amacımız yeşil renkli ve kırmızı renkli antifrizlerin karışarak jöle kıvamında bir madde oluşturmaması ve motora zarar vermemesiydi. Nedense yeşil antifriz önce geliyordu, neden şimdi sadece yeşil geliyor dediğimde, o şu anda daha hafif suyla tam olarak karışmış o yüzden üste çıkıyor dediler. ???

Uzunca bir süre sonra gelen suyun rengi yeşilden pembeye dönüşmeye ve birkaç saniye sonra pembelik artmaya başlayınca usta radyatörün hortumunu yerine taktı ve suyu su haznesine bakarak tamamladı, birkaç daha sonra Bome ile antifrize baktık -35 civarında bir değeri gösteriyordu (Aslında bu bomelerle donma noktasını tespit etme olayı çok doğru değil çünkü bome sadece konsantrasyonu gösteriyor ve güya bir donma ısısı tahmini yapıyor, komik) neyse ustalar ve Hyundai servis sorumluları ve bana bir çay ve çukulata smarlayıp, uğurladılar sağolsunlar, varolsunlar. https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley20.gif

Şu anda sevgili CRDI Karakaçanımın antifrizi kırmızı olmuş durumda, artık bundan sonra antifrizde sadece Castrol SF, eğer zor durumda kalırsam belki başka bir kırmızı kullanabilirm, jöle oluşmaması için asla yeşil antifriz kullanamam. Bilginiz olsun.

Sormak istediğiniz birşeyler varsa cevaplamaya çalışırım.

student bunu beğendi.
  6. peace

peace Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    arkadaşlar araçda antifiriz vardı nezaman koyolmus bilmiyordum bugun yakıt alırken SHELL den 3kg SHELL antifiriz aldım ilk defa ben kendim koydum. bilen varsa ben hiç bilmiyorum ..
    SHELL antifiriz nasıldır.. araç gezt suyu tamamen boşaltım 3 kg antifirizi koydum geri kalanıda su ile tamam ladım suda musluk suyu..şimdi öyrendim foruma baktım musluk suyu kulanmayın demiş arkadaslar bide havasını alın falanyazıyodu..aydınlataçak biri varmı beni..

7. VgT91

VgT91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Özgün Can OKUR
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bugün bende antifiz ekledim.
    Bu hava alma olayı olucağını sanmıyorum. Sonuçta açık sistem.
    Ama bilen birisi kesin birşey söylerse ona göre davranırız.

8. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Konulan antifreeze'in üzerine fazla, mümkünse hiç su eklememek lazım. Motor çalıştıkça havasını kendisi atar. Su ekledikten sonra, motor soğukken motor suu seviyesine bakın, havayı attıkça eksildiğini görürsünüz. Önerim antifreeze ile ekleme yapmanız. Bu arada musluk suyu, saf su falan hikâye.

9. VgT91

VgT91 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad Soyad:
    Özgün Can OKUR
    Yaşadığınız Şehir:
    10-BALIKESİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.5 CRDI (2006-2012) MC
    Bilgi için teşekürler...https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

10. peace

peace Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    4
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.5 CRDİ (2003-2011)
    Bilgi için tşkler..

11. cbaytan

cbaytan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Bunu neye, hangi kaynağa dayanarak söylüyorsunuz? Evde çaydanlığın içine hayatta bir kere bakmış olanların neden yumuşak veya saf su kullanılması gerektiğini anlamış olması lazım diye düşünüyorum. İkincisi musluk suyunun içinde klor vardır-ki oda çok şiddetli bir metal aşındırıcısıdır.

Varsa ingilizceniz burdan okuyabilirsiniz.
    http://www.newton.dep.anl.gov/askasci/chem03/chem03923.htm

Düzenleyen : cbaytan

12. tahrikk

tahrikk Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Devamlı saf su, hatta kırmızı antifreeze kullanılan bir aracın radyatörünün içini gördünüz mü? Ne kadar özen gösterilse de içerde mutlaka ama mutlaka bir tortu oluyor. Bu kimyasal olur, yağ olur, kireç olur ama olur. Sakınan göze de çöp batar. Eğer sularınız çok kireçli ise kireç değeri düşük memba suyu satın alıp ekleme yapın.

13. sdiect

sdiect Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    31
    Ad Soyad:
    Hakan Yıldız
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    servise bravo doğru bir antifreze değişimi yapmış çoğu usta motorun içinde kalan suyu boşaltmadan sadece radyatörün içindeki suyu değişirler
    Düzenleyen : sdiect

14. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    peki milenyum kasa 2000 model için bu antfirizi öneren olur mu?aşınma vs yapar mı? şimdiye kadar mavi ve yeşil kullanıldı..

öneriler şiddetle dikkate alınacaktır :)

15. guven019

guven019 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    56
    Ad Soyad:
    Mehmet GÜVEN
    Yaşadığınız Şehir:
    19-ÇORUM
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Bence araba fabrika çıkışı mavi antifriz ile çıktıysa mavi,kırmızı antifrizle çıktıysa kırmızı olmalıdır.Fabrikadaki mühendislerin bir bildikleri vardır yani.Değiştirmenin mantığı yok bence.

16. road26

road26 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad Soyad:
    herkez yada ?
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    mavi ve kırmızı antifirizi bende sordum ikisi arasında yapı farkı var .kırmızıya uygun degil ise koymayın diyorlar.conta ve keçeler ona uygun olmalıymış ..mesela vw araçlar kırmızı kullanıyor sadece

ve aslında su koyunca mutlaka oksit ve tortu oluyor sogutma sisteminde ...
    önceki aracımda çok fazla yüksek hararet sorunu çektikden sonra sisteme hiç su eklemedik sadece antifiriz doldurduk.ve suyun genleş me etkisinden kurtuldum.ve senelerce o mavi antifirizin hiç rengi bozulmadan eksilmeden ilk günkü gibi olduguna şahit oldum..şu anki araçlarımda da sadece antifiriz kullanacagım.(tanıdıgım bi servisci bi çok otobüs ve minibüs sahibi daha hiç bi aracına su koymadıgını sadece antifiriz kullandıgını söyledi ).. .ve lada araçlar istersen su koy fanı 110 derecede açıyo

17. Halil ŞAHİN

Halil ŞAHİN Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    162
    Ad Soyad:
    Halil ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    16-BURSA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

5 yıl önce yazmışım :) o gündür kırmızı antifiriz kullanıyorum.yakın zamanda termostat yuvasını değiştirdim borularında çürüme vardı.hatta boruların birisi yerinden çıktı.şimdi halen kırmızı antifiriz kullanıyorum. acaba HATA mı yapıyorum.kalorifer radyatörünü de etkileme olasılığı var mıdır? acilen mavi veya yeşile mi dönmeli yoksa devam mı etmeli??

18. Ogun

Ogun Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,571
    Ad Soyad:
    Ogün YILMAZ
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Kırmızı ile başlanmış ise kırmızı ile devam edin.
    Kırmızıdan yeşile dönseniz tortu olacak.

kırmızı ile davam edin.

Halil ŞAHİN bunu beğendi.
  19. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Bende eski arabalarda derhal kırmızıdan vazgeçilmeli taraftarıyım...

Kırmızı çok güçlü, 10 yaş üstü arabalarda direk bir yerleri patlatıyor...

Önal, erenuzel41 ve Burak&Buse bunu beğendi.
  20. umutd07

umutd07 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    4,484
    Ad Soyad:
    Umut Dürüş
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Getz 1.4(2003-2011)
    Getz 1.3 aracmda kırmızı kullanıyorum, bir sene oldu bir sorun yok, ne tavsiye edersiniz neye dönmeliyim.

Bu Sayfayı Paylaş