LPG KABLO

Iticilerden Gelen Ses ve Cozumlerini Buraya Toplasak

'Motor & Yakıt & Emisyon Sistemleri Sorunları Ve Çö' forumunda halilkilgi tarafından 10 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaslar bir cok yerde iticilerden gelen sesle alakali yazi mevcut ve hangi yazi neredeydi diye dusununce insanin basi donuyor. Ben de bu sebeple Forum yoneticisi Serdar beye ozel mesaj gondererek problemimi ilettim ve kendisinin onerisi ile yeni bir baslik actim bilgilerinize. Serdar Beye yazdigim mesaji aynen kopyaliyorum. Ayni problemi yasayan ya da problemi cozmus olan arkadaslari bu baslik altina davet ediyorum. Serdar Beye gonderdigim mesaj asagidadir.

Serdar abi selamlar. Oncelikle ozelden mesaj yazdim cunku forumda cok arastirdim fakat sorunu cozenlerin cozum sekli birbirinden farkli ve ben hemen hemen hepsini denedim malesef cozemedim. Anladim ki bu konuda fikir danisabilecegim bilgi birikiminiz mevcut. Benim aracim 2007 Model 1.4 Doch Getz (57800 km). Abi 2012 yilinin temmuz ayinda aldim aracimi (ikinci sahibiyim). Araci alirken speedy e baktirdik ve sadece kam mili pozisyon sensoru hatasi verdi bilgisayar. Arac sogukken cikan sikirti sesinin de bu sensorden kaynaklandigi soylendi. Ben aracimi bir arkadasimin abisine goturdum (guvendigim ve maddi problemlerim oldugu icin) Kendisi iki gun sonra bana araci teslim ederken butun iticileri degistirdigini soyledi. Ancak araci teslim ederken motor sicak oldugu icin ses normaldi. bu islem icin de benden 600 TL aldi 07/02/2013 tarihine kadar bu sesle yasadik. Ancak 07/02/2013 tarihinde yag degisimi icin beykent sanayide Castrol Bayiisine goturdum araci. Ordaki yetkili iticileri degistirerek bu sesi giderebilecegini soyledi bana. Yag ve filtre degisimi dahil 450 TL maliyetle bu isi 1 gecede cozebilecegini soyledi ve kendisine guvendim. Bu sabaha kadar da arac onlarda kaldi. Bu sabah aradim,kendisi sorunun giderildigini soyledi. Araci almaya gittigim zaman marsa bastik ve ses yine geliyordu. Tekrar dinledi ve araci yine birakmami istedi cunku 1 iticinin tekrar kontrol edilmesi gerektigini soyledi. Bende araci tekrar biraktim. Bu aksam durumu ogrenmek icin telefon ettim. O iticiyi de kontrol ettiklerini ancak sesin devam ettigini soyledi. Trigeri sokup takacaklarini ve ses devam ederse ust kapagin rektefiye ye gitmesi gerekecegini ilettiler. Rektefiye kelimesi ben cok anlamadigim icin bana cok itici geldi cunku aracimi satarken bu islem bana cok zarar ettirir gibi geldi. Sizce bu durumu nasil cozmem gerekiyor? Servislerde fiyatlar cok yuksek ve acikcasi o tutarlari odeyebilecek gucum yok. Bu ses ile yasamaya alismamiz mi gerekiyor yoksa bir cozumu var midir?

Saygilar selamlar arkadaslar

2. volkan1981

volkan1981 Guest

iyi günler iticiden kaynaklanan bir ses olsa itici degişince ses kesilir bu sesi dinlenmesi gerekir hyundai özel servisi voyager oto volkan usta

3. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Tesekkur ederim cevap icin. Aracin 2 kez iticileri degisti. Ikisinde de iki ayri usta dinledi ve sesin iticilerden geldigini soylediler :(

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yağ değişimlerinde orjinal yağ filtresi mi kullanılıyor? Forumda bununla ilgili bir başlık ve bolca bilgi vardı.

5. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Evet Serdar bey.Filtre ve iticiler orjinal kullaniliyor. Bu arada bir konu acmami siz tavsiye ettiniz ki zaten forumdaki bilgiler 4-5 yere dagilmis durumda. Eger isterseniz konuyu kapatip diger basliklardan takip edebiliriz ama hepsini bir baslik altina toplamak daha iyi olur sanirim. Iyi aksamlar

6. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Hangi serviste takıldı iticiler?

7. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Serdar bey

Malzemeler Erdemirler den alindi ancak sanayideki ustalar montajini yapti.

8. cemcan

cemcan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Cem TAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Halil Bey aynı sorunu ben de yaşadım aracımda. 2005 Getz im var benim de. Ancak söylediğiniz rakamlar çok fahiş fiyatlar. Yetkili serviste bile ortalama 600-700 tutarken siz anladığım kadarıyla 1000 TL nin üzerinde harcama yapmışsınız ki gerçekten üzüldüm. Ben iticileri ***Yasaklı*** dan aldım ki orjinaldi. Güvendiğim bir ustaya değiştirttim. Toplam 300 TL ye mal oldu.Sonra yağ filtrelerini yetkili servisten orjinal olarak almaya başladım. İticileri değiştirdikten sonra ilk bir hafta şıkırtı devam etti. Ancak ustam itici deliklerinin milimetrik oldukları için içine yağ dolmasının biraz zaman alacağını söyledi. Nitekim de öyle oldu. Yaklaşık 20 bin km oldu. Bakımlarını dışarıda yaptırsam da tüm bakım parçalarını yetkili servisten alıyorum. Şu an ne şıkırtı var ne de 2000 deviri geçerken duyulan garip ses var. Galiba bu iş biraz ustalık işi. Eğer isterseniz ben Silivri'deyim. Ustam ile görüştürebilirim sizi. Umarım sıkıntınızdan da bir an önce kurtulursunuz. Kolay gelsin...

9. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Cok tesekkur ederim. Sanirim aracimi Sali ya da Carsamba alicam ustadan. Ondan sonra dediginiz gibi 2-3 hafta binerim araca. eger ses kesilmezse yardiminizi rica edecegim. Ilginiz icin cok tesekkur ederim.

10. cemcan

cemcan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad Soyad:
    Cem TAN
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Getz 1.3(2003-2011)
    Ne demek Halil Bey. Yaşasın hyundaiclubtr. ;)

11. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    :RpS_thumbup::RpS_thumbup::RpS_thumbup:

12. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Arkadaslar biraz once arabami aldim. Koltuguna oturup marsa bastim. Iticilerden gelen ses tabi ki devam ediyordu :( Ayrica motor check lambasi yaniyordu. Ustaya sordum cihaza baglayip hatayi sildi. Ne oldugunu sorunca da eksantrik sokulup takildi hata lambasi o yuzden yanmisti dedi. Yarim saat once arabayi sokaklar sessizken dinlemek icin cikip bi tur attim. Ancak baktim ki motor check lambasi tekrar yaniyor. Kaputu acip baktim aracin bir cok yerine yag dokulmus gibi. Yaklasik 15 dk gezdim lamba sonmedi ve aracin icine yanik yag kokusu gelmeye basladi. Tekrar kaputu actim aracin on tarafindan kucuk bir duman atiyor ancak sanirim dokulen yaglar yaniyor.(Yine de emin degilim) Hemen ustayi aradim yarin sente ayarini yapalim duzelir dedi. Sizce durum nedir arkadaslar?

13. Ersin

Ersin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    3,712
    Ad Soyad:
    Ersin C.
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Yağdan Yangın Bile Çıkabilir, Dikkat Edin.

14. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL

Ersin bey oncelikle tesekkur ederim.

Zamanla yagin kurumasini mi beklemem gerekiyor? Yoksa baska bir sey mi? Bu arada sente ayari yuzunden motor check lambasi yanmasi normal mi? Bu sekilde binmek ne kadar zararli?( Binmeyecegim ama sadece bilmek istedigim icin soruyorum.

Iyi aksamlar

15. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Check lambası yanıyorsa gezmek sorunu çözmez, akü kutup başını çıkartıp 10 dakka bekleyin yada 3 defa 5 dakika ara ile aracı çalıştırıp 2-3 dakika bekleyin. Eğer lamba sönerse "aralıklı" arıza vermiştir, yani geçici bir durumdan arıza lambasını yakmıştır. Eğer sönmez ise "sürekli" arızası vermiştir, yani arıza araçta devam ediyordur. Araçta LPG varsa ve bujilerin durumu kötü ise dengesiz ateşleme yüzünden egzantirik sensöründen hata verir, halbu ki hatanın nedeni bujilerdir. En son bujileriniz ne zaman değişti, hangi marka kullanıldı?

yesil_09 bunu beğendi.
  16. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL

Serdar bey

Bujiler degiseli 7 ay oluyor ancak hangi marka oldugunu malesef bilmiyorum.

17. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Kalitesiz ise bozulması için 1 ay bile yeterli, siz bujileride kontrol ettirin. Egzandirik sensörü kolay kolay bozulmaz, hatta ben bozulanı daha görmedim hyundai'de.

18. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Cok tesekkur ederim Serdar bey. Sabah once ustaya arabayi goturucem cunku bu sekilde binmeye korkuyorum. Sonra da dediginiz gibi yetkili servisten randevu alip ilk firsatta aracimi servise birakicam.

19. MSC

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Rica ederim. Bu arada bilginiz olsun, iticiler motor soğukken yani yağ ısınıp, incelip içine dolana kadar ses yapar. Sıcak motorda da ses yapıyorsa o zaman arızalıdır.

gencfb bunu beğendi.
  20. halilkilgi

halilkilgi Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    xyz xyz
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Acikcasi arac sogukken ses yapiyor ancak yaklasik 6-7 dakika sonra ses kesiliyor Serdar bey.

Bu Sayfayı Paylaş