LPG KABLO

Internet Fiziksel Hat Sorunu

'Bilgisayar / Teknoloji / Bilim / İnternet' forumunda serdarturunc tarafından 14 Haziran 2021 tarihinde açılan konu

1. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Selamun aleyküm arkadaşlar.
    geçen hafta rahmetli babamdan kalan çiftlik evine fiber internet bağlamaya karar verdim.
    başvurumu yaptım ve cuma günü ttnet ekipleri geldi.
    kapının girişinde telefon kutusu olmadığını ve en yakın bir evin kutusundan kablo çekileceğini söyledi.
    soldan 2.evden kutu bulduk ama hemen yanımızdaki komşum ile problemli olduğumuz için kabloyu onun evinin çatısının üstünden veya bahçesinden geçirilmesini istemedim. zaten isteseymişim problem çıkacak. sağ tarafımızdada ev yok.

şimdi kabloyu eve getiremiyoruz çünkü komşu evin çatısının üzerinden veya bahçesinden geçerse sıkıntı olacak, çünkü mahkemelik olmuştuk zamanında.

hemen karşımızda 18 metre genişliğinde bir yol ve karşısında evler var. orada kutular var ama arada yol olduğu için sıkıntı olacağını söylediler.

ttnete hat ve kutu için başvursam ay, belki de yıl sürecek. çocuklar için internet lazım.

ne yapmam gerekli, fikri olan varmı

2. sipartacus

sipartacus Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    8,390
    Ad Soyad:
    sipartacus
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    GSM operatörlerinin taşınabilir modemleri var, bir araştırın derim.

onurforces bunu beğendi.
  3. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,058
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    problemli olduğunuz yan komşu kabloya zarar verirse muhattabı siz değil ttnet,ayrıca nasıl bir kanunsa bu tip konularda kablonun sizin evinizin herhangi bir yerinden geçmemesini talep edemiyorsunuz. yani ttnet oradan kablo çekeceğim derse çeker geçer.

eğer bu şekilde olabilirse oradan kablo çekilir.

yoksa tek yol 4.5g modemler ve turkcell superbox. onların da fiyatı fazla.

onurforces bunu beğendi.
  4. bekobey

bekobey Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    770
    Ad Soyad:
    Bekir DOĞAN
    Yaşadığınız Şehir:
    38-KAYSERİ
    Araç Modeli:
    Accent Blue 1.4 (2011 -201X) RB
    Merhaba @serdarturunc
    Benim kayın birader de köyde aynı dertten muzdarip idi, yolun karşısındaki evlerin birindeki kutudan en yakın yerde yol altı menfezinden hattı kendi çekti. Telekom da abonelik verdi, interneti açtı. Hatta sonrasında ki evlere de hat buradan gidiyordu.
    Ne varki kötü komşu arada bir kabloyu kesmiş, jandarma felan baya uğraştı, iyi bir ceza yedi komşu, şimdilik sıkıntısı yok.

onurforces bunu beğendi.
  5. ozgutozkan

ozgutozkan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    1,656
    Ad Soyad:
    Özgür ÖZKAN
    Yaşadığınız Şehir:
    35-İZMİR
    Araç Modeli:
    Accent Era 1.4 (2006-2012) MC
    Annemlerin yazlıkta direkte bir kutu var oradan da bizim eve çekildi. Direk karşı komşunun evin köşede oradan da üst balkona kablo çekildi. Yalnız annemlerin sokaktan araba geçmez kamyon gibi yüksek araçlarda sığmaz. Karşıdan çekilirse kamyon koparır diye olmaz demiş olabilirler. Arkadaşın dediği gibi alttan kabloyu geçirin.

onurforces bunu beğendi.
  6. IRFAN18

IRFAN18 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    35
    Ad Soyad:
    İrfan
    Yaşadığınız Şehir:
    39-KIRKLARELİ
    Araç Modeli:
    Accent Admire 1.3 (2003-2005) LC
    Taşınabilir modemler kablosuz içerisinde sim kart var aynı telefon gibi gayet de güzel çekiyor cep telefonu operatörleri satıyor t ile başlıyan firma gayet güzel elektrik olan her yerde kullanabilirsiniz. Arkadaşımda var sınırsız ayrıca inanın kablolu modem den daha iyi çekiyor. Firma adını reklam olmasın diye düşündüm yazmadım ama hangi operatör oldugunu anlamışsınızdır siz :)

7. EmreAykara

EmreAykara Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    EMRE AYKARA
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    as kardeşim ,
    internet alt yapı işiyle ugrasıyorum . Telekom bilindiği üzere ülkede en büyük operatör. Şikayet var + BTK 'ya şikayette bulunabilirsin. habeleşme hizmetini mesken önüne kadar getirmek zorundalar. Yol var ise kazı yapıp yeraltında güzergah yapabilirler. Muhtemelen telekom ekipleri taşeron ve 1 abonelik icin maliyette kaçacaklardır. BTK üzerinden şikayette bulunup ayrıntılı olarak olayı anlat çözüme ulaşabilirsin

KilecNasah bunu beğendi.
  8. KilecNasah

KilecNasah Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    652
    Ad Soyad:
    Hasan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 CRDİ (2014-2020)
    Bu tür durumlardan muzdarip olan insan sayısı oldukça fazla. Ülkenin en büyük internet sağlayıcısının bir aynı zamanda alt yapı zorunluluğu var. Belirli bir mesafeye kadar gelmiş bir hizmet varsa devamlılığını sağlamak zorundalar.

9. erdies

erdies Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad Soyad:
    Erdi Keskin
    Yaşadığınız Şehir:
    59-TEKİRDAĞ
    Araç Modeli:
    Bu konuyla alakalı fotoğraflar alıp telekom müdürlüğüne gidip talepte bulunursanız çözüm bulabilirsiniz. Gelen ekipler bağlantı ekibi oldugu için anca kolay yoldan kablo çekebilirler ama kablonun farklı şekillerde gitmesi gereken durumda şebeke ekipleri gelip kabloyu yer altı yer üstü duruma göre çeker . O yüzden müdürlüğe gidip durumu izah edin yardımcı olurlar.

10. serdarturunc

serdarturunc Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad Soyad:
    Serdar Turunc
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    selamun aleyküm arkadaşlar.
    türk telekom bölge müdürlüğüne gittim hat sıkıntısı olduğunu söyledim normal internet başvurusu yapmamı ve beklememi söylediler ve ne kadar bekleyeceğim blli değildi. 1ayda olabişlir 1 senede. bahcede 2 metrelik profil demir buldum kaynakçıda altına flans kaynatıp matkap ve dübel yardımıyla monte ettim 2.katlı müstakil evin hizasına getirdim. cat6 bulabildim elektrikçilerde 70 metre kablo aldı. yaptığım direkten karşı elektrik direğine aktardım halat ve gergi yardımıyla gerdirdim. kabloyu halata dolayıp karşı evin ankastresine kadar götürdüm. yükseklik için ideal seviye 4.80m. ben 5.50-6 metre yüksekliğine getirmişimdir. saman kamyonları geçiyor sıkıntı olmuyor.

müdürlüğe gidip durumu anlattık uzun uğraşlar sonucu karşı apartmanın ankastre numarasını aldılar ve bağlantıyı gerçekleştirdiler.

versatile marka cat6 kablo kullandım uzun yıllar dayanacağını sanmıyorum.kablo önerisi alabilirim

ozgutozkan ve bekobey bunu beğendi.
  11. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,280
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    karşı evlerden biriyle aranız iyiyse modeminizi direkt oraya kurup wifi'den internet alabilirdiniz. ufak bir modem elektrik ücreti öderdiniz komşunuza.

12. acipinarli

acipinarli Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    485
    Ad Soyad:
    internet gezgini
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    Yeni i20 1.4 MPI (2020-202x)
    Fiziksel etkilere maruz kalmadıkça cat6 kablo bir müddet dayanır. Eğer uzun ömürlü olsun derseniz şu tavsiyem olur. Standart cat6 kablolar utp diye geçer. Stp kablo alırsanız ve dışına da pvc su borusu geçirirseniz daha uzun ömürlü olacaktır. Ama kablonun boruya giren kısmının yine fiziksel etkiden uzak olması gerekiyor. Mümkünse boruyu ev içinden başlatıp ankastreye kadar uzatın.

Stp kablolar biraz daha pahalı olur. Kablo dışını yalıtmadıkça güneş ve yağmur yılı dolmadan çürütür stp'de olsa.

Bu Sayfayı Paylaş