LPG KABLO

İ30 Park Halinde Alttan Gelen Uğultu Sesi

'Teknik ve Faydalı Bilgiler' forumunda siarex tarafından 8 Mayıs 2024 tarihinde açılan konu

1. siarex

siarex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    erkan kök
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Yeni İ30 1.6 GDİ (2012-201X) GD
    Arkadaşlar merhaba

2013 i30 elite GDI benzin/LPG aracım var. Aracım 109binde.
    3 ay önce satın aldım. Aldığım günden buyana tüpün düğmesine bile basmadım hep benzinle kullanıyorum.
    Bugün akşamlar ve gelip arabayı park ettiğimde stop etmeden önce bir uğultu sesi duydum. Aracın içinden değil dışından geliyordu. Ses sitemi var amfi olabilir diyerek kapattım kesilmedi Xenon far var onun beyni yapıyordur diye düşündüm kapattım yine kesilmedi araba çalışırken aşağı indim dışarıdan gelen sesi dinlemeye başladım. Aracın sol arka tarafından tekerin oralardan bir yerden uğultu sesi geliyordu. Sağ arkadan dinledim %50 daha az geliyordu. El freni otomatik, ondan kaynaklı olabileceğini düşündüm indirdim kaldırdım ses kesilmedi. Araba park halinde ve rölantide hala. Motor kaputunu açtım sesi dinledim motorda uğultu sesi sıfır yani yok. Arabanın içine bindim kapıyı ve camları kapadım. İçeride ses yok. Motoru kapadım. Tekrar çalıştırdım ses kesildi. Gaza milimetrik dokunmam ile tekrar ses başladı. Tesadüftür dedim. Motoru tekrar kapadım, kapatırken aynı yerden sol arkadan tık diye ses geldi. Tekrar çalıştırdım. Gaza dokunmadım. Rölantide bekledim 2 3 dakika uğultu sesi yoktu. Tekrar gaza dokunmamla yeniden başladı.
    İnternette çok fazla kirli bilgi var. Ve tam cevap yok. Aranızda bu sorunu yaşamış kimse varmı. Sorun ne olabilir. Tamirciye götüreceğim ama bilinçli götürmek istedim. Tampon çizilmiş motor inecek mantığı çok hakim yaşadığım yerde. Az çok arabadan motordan anlarım. Ses kesinlikle motordan gelmiyor. Olası 2 tahminim var, benzin pompası olabilir ama aracın içinde ses yok. Yada Katalizör olabilir, delinmiştir veya egzoz sisteminde bir gevşeme vs. Benzin deposu hava alıyor da olabilir. Bunlar benim aklıma gelenler. Yaşamış tecrübe etmiş kimse varsa yazarsa çok sevinirim. Teşekkürler.

2. Asel Kaan Efe

Asel Kaan Efe Moderatör

Alınan Beğeniler:
    22,554
    Ad Soyad:
    Ahmet DEMİR
    Yaşadığınız Şehir:
    33-MERSİN
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.2 MPI (2008-2014)
    Hareket halinde desen egzoz askı lastiğindendir diyecektim , yine de tahminim depo içinde bir şeyler oluyor basınç var veya egzoz kazanının içinden geliyordur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3. Lions_in_A_Cage

Lions_in_A_Cage Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    2,012
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Benzin pompası olabilir arka tarafta çalışır ses yapabilecek o var

4. siarex

siarex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    erkan kök
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Az önce denedim gaza dokununca başlıyor uğultu ve hareket edince de geliyor. Park halinde gelmeseydi sadece hareket halinde duyulsaydı aks bilyası vs dicektim.
    Diyelimki sorun benzin pompası, araç yarın tüv'e muayeneye girecek bir sorun yaparlarmı. Onu da geçtim, muayeneden sonraki gün tamirciye baktırsam arabaya bu şekilde 2 gün binmem bir sorun yaratır mı?
    Tüpe al diyebilirsiniz, ama bildiğim kadarıyla i30lar tüpe alsanız bile %50 %50 benzin tüp karışık kullanıyor diye biliyorum. Yani satın aldığım adam öyle demişti en azından.

Kaan efe: aynen benimde aklıma geldi. katalizörün içi dağıldıysa uğultu değil sürekli ve rahatsız eden bir tıkırtı gelir diye biliyorum dimi.

Teşekkürler lion olabilir en yüksek ihtimal o. Acil bir durummudur?

5. siarex

siarex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    erkan kök
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Sabah motor soğukken ses olmadı. Yaklaşık 5 km gittim. hala ses yok. Benzin istasyonuna girdim. Araç muayeneye gireceği için LPG sızdırmazlık testi yapacakları için lpg alayım dedim. 3 ay önce arabayı alırken lpg seviyesi tek lamba yeşil yanıyordu. Baktım seviyede ışık yok. 3 ay hiç lpg ye almadım. herneyse, Tüvtürk kontrol edebilsin diye 100 tl yeter diyerek 100 liralık gaz aldım. sol alt arka tamponun altından taktı bastı gazı. yani tam da sesi duyduğum yerden. Bu arada hala ses yok. gazı bastıktan sonra çalıştırdım arabayı motor sıcak zaten, lpg düğmesine bastım bi süre yandı söndü sonra lpg ye geçti araç stop etti. Tekrar denedim yine aynı ve lpg gaz seviyesi hala sıfırda hiç yeşil yanmadı. hareket edip bir 5 km daha gittim benzindeyim. durmama yakın uğultu sesi başladı. bu sesi nasıl tarif edeyim, sanki bulunduğunuz parkettiğiniz sokakta yandaki evin birinde elektrik süpürgesi çalışıyor, ses tam olarak birebir aynı. Elektrik süpürgesinin sesini uzaktan duyarsınız ya aynı ses. herneyse bir simit fırınında durdum dedim ses var. dedim tüpe geçmeyi bir daha deneyim. baktım düğmeye 1 diş yeşil seviye yanmış. bastım 10 saniye sonra geçti tüpe stop etmedi. gaz verdim ufaktan bir iki sorun olmadı ama hala ses devam. geri benzine geçtim. araba çalışıyor, arkaya bindim kapıları camları kapadım arka koltuğa eğildim kulağımı yaslayıp dinledim her yerinden. ses yok. yani benzin pompası değil. Sorum şu, belliki tankta tüp sıfırdı ilk benzincide tüp bastırdığımda içinde hiç yoktu ve o nedenle stop etti ilkten. ben arabayı 3 ay önce aldığımda 1 diş lpg seviyesi varken ve hiç gazda kullanmamışken nasıl olurda tüp biter. ses tanktaki bir kaçaktan ve gaz basılan vanadan vs geliyor desek 10 km kadar kullandım durdum kalktım stop ettim çalıştırdım hiç ses yoktu. aracın benzinde iken çekişinde gözle görülür bir problem de yok. Bu forumda GDI motor için sıvı lpg kullanılmalı vs bir şeyler okudum. Sıvı LPG farklı birşeymi, İstasyonda ayrı bir yerde mi basılıyor. Lpg konusuna çok uzağım. Pompacıya sıvı lpg mi demeliydim. o ayrı mı yoksa aynı mı. Bu Uğultu sesi için de iyiden iyiye LPG (tank şamandıra valf vs) sisteminden şüphelenmeye başladım.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Mayıs 2024
  6. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,071
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    lpg hepsinde aynı, sıvı diye bir lpg yok.

GDI motorlarda "sıvı lpg kiti" derler. bu kit lpg'yi motora kadar sıvı aktarıyor olabilir.
    lpg sistemleri de hep sonradan yapıldığı için arabanın orjinal parçaları kadar sağlam olmuyor. yani lpg sisteminde arıza her zaman yaşanabilir.

siz hepsini yazmışsınız ama arıza ihtimallerini ben de yazayım.
    sizin probleminiz de sadece arkadan geliyorsa:

elektronik park freni(fren içindeki motor ve dişli arızalı olabilir)
    benzin pompası
    LPG kitindeki arızalı parçalar

ayrıca motorun titreşimi aracın herhangi bir parçasını titretebilir. bu durum gevşek bir vidadan bile kaynaklanabilir. motor arabanın önünde ama öyle durumlar olabiliyor ki arabanın en arkasındaki bir gevşek ya da kırık parçayı "zangırdatabiliyor".

bence şehrinizdeki en iyi lpgcilerden birisine gidip lpg kitini kontrol ettirin. firma kontrol etsin ve bir arıza varsa söylesin. lpg sağlıklı çalıştıktan sonra ses hala geliyorsa diğer ihtimallere bakmalı.

Asel Kaan Efe bunu beğendi.
  7. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,071
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok

burada 3 numara ilave benzin pompası olarak adlandırılıyor. sizin kitinizde de böyle birşey olabilir.

8. Sarıaslan

Sarıaslan Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    838
    Ad Soyad:
    Abdullah Sarıaslan
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.4 MPI (2014-2020)
    Bilmiyorum sadece fikir yürütüyorum. LPG sistemini komple devre dışı bırakabilma imkanı var mı acaba? Yani sisteme gelen tüm elektrik gücünü kesecek bir sigorta vs. LPG sistemi tamamen devre dışı kalırsa ve ses kesilirse LPG sisteminden kaynaklandığını anlar ona göre LPG sistemine yoğunlaşırsınız. Tabi böyle sistemin elektrik gücünü kesince araç çalışmaya benzinde gitmeye devam eder mi onu bilmiyorum.

9. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,071
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    evet bu yöntem olabilir, denemesi de kolay

10. siarex

siarex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    erkan kök
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Yazdıklarınızı okuduktan sonra bugün 2 LPG'ciye gittim. İkisi de baktı dinledi ve sanayide bu sesi duymamız mümkün değil sessiz bir ortam lazım dediler. ‍♂️

Elektronik elfreninden pompa veya motorundan olduğunu düşünmüyorum çünkü motor soğukken arabayı çalıştırıp gittiğimde yaklaşık 15 dakika 20 dakika sonra ses başlıyor. Yani bir parça ısındıktan sonra başlıyor. Elfreni parçaları sadece start ve stopta devreye giriyor yolda giderken çalışmıyor ki.

LPG cinin biri ses benzin pompası da olabilir dedi. Depo yarımdı. Depoyu fulle öyle dinle dedi. Fulledim. Ses kesilmedi ama değişti. Yine uğultu ama daha değişik. En kısa zamanda benzin pompasını değiştirip deneyeceğim. Eğer ses benzin pompasından gelmiyor olsa bile her 100.000 kilometrede bir değişmesi gerekiyormuş zaten. İnternette baktığım zaman bir sürü çıkıyor tam parça kodunu bilen var mı.

Bu arada Aracım muayeneden sıfıra yakın kusurla geçti. Bir tek aracın LPG'li olduğuna dair camda LPG etiketi yokmuş onu hafif kusur yazdılar.

11. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    2,012
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Benzin pompası kolay kolay degismez lakin kötü şartlarda kullanildiysa, yani surekli benzini dibine kadar bitirip öyle yakıt alan bir sahibi olduysa genelde yakıt pompasinin arıza vermesinin sebebi budur. Kirli yakita ihtimal pek vermiyorum dizel olsaydı belki kaçak yakıt filan kullanılmış derdim sorun deponun dibini görene kadar kullanmakta

12. Roadrunners

Roadrunners Moderatör

Alınan Beğeniler:
    16,897
    Ad Soyad:
    Hakan...
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    Tucson (2015–20XX) TL
    Depo fullenince ses değişti diyorsanız, ben de benzin pompasi diye düşündüm

13. Halil

Halil Moderatör

Alınan Beğeniler:
    9,071
    Ad Soyad:
    Halil İbrahim K.
    Yaşadığınız Şehir:
    26-ESKİŞEHİR
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    benzin pompası öyle periyodik olarak değişmez. arıza yoksa kullanılır.
    lpg sisteminin elektiriğini keserek dinleme yaptınız mı?

14. siarex

siarex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    erkan kök
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Arkadaşlar sorun benzin pompası çıktı. Bulunduğum yerde Hyundai parçası satan 1 tane yer var. Sordum var dedi yan sanayi Orjinal değil. 600 TL dedi. Dedim depiltireyim gittiği yere kadar gider en azından bu sesten kurtulurum. Parçacı 3 çeşit çıkıyor söküp getirmeniz lazım dedi. Söktürdüm tamirciye. Zaten sökerken baktık sese yapan net pompa. Götürdüm parçacıya elimde 3 çeşidi var 3 üde uymuyor. Sendeki 4ncü çeşit çıktı dedi. Baktım biri kısa birinin boğazı boğumlu diğerinin tırnağı yok oturmaz. 3ünde de i30 Kia falan yazıyor uyumlu araçlar kısmında. Geri götürdüm tamirci geri taktı eski parçayı. Ses aynen devam.
    Bulabileceğim yardımcı olacak birisi varmı. Resmini paylaşıyorum.

15. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    2,012
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Aynen dediğim çıktı

16. Lions_in_A_Cage

Alınan Beğeniler:
    2,012
    Ad Soyad:
    Yusuf Türkarslan
    Yaşadığınız Şehir:
    27-GAZİANTEP
    Araç Modeli:
    Acaba revizyonu filan olmaz mı, Kore parcacilari telefonla arayın sorun bulamazsanız servisten talep edin siparişle gelir illa orijinal olsun derseniz

17. siarex

siarex Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad Soyad:
    erkan kök
    Yaşadığınız Şehir:
    31-HATAY
    Araç Modeli:
    Orjinali serviste 10.003 TL. Şamandıra ile komplesi 13200 TL. Orjinal alamam neyazıkki. Ya yurtdışına orjinal bakıcam dediğim gibi. Yada yan sanayi bulabilirsem internetten veya başka illerden. Onu kullanıcam gittiği yere kadar.

Bu Sayfayı Paylaş