LPG KABLO

İ30 CRDİ Ünitilerde hangi yağı kullanıyorsunuz?

'İ30 Forum - Club (FD; 2007–2012)' forumunda VoLKaN067 tarafından 4 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

1. VoLKaN067

VoLKaN067 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hyundai İ30 CRDİ VGT 115PS dizel aracamın ilk bakımını yaklaşık 9.128km de yaptırdım. Servis aracıma Shell Rimula FX 10W30 yarı sentetik yağ koydu. Yakın tarihtearacıma 20.000 km bakımınagötürdüm ve bu seferde Shell Helix HX7 10W-30 yarı sentetik yağ kullanıldı. Yağ konusunda İstanbul, İzmir ve Ankara'daki servislerde görüştüm ve bu servislerinde çeşitli markalarda 10W-30 yarı sentetik yağ kullandığını öğrendim. Aracım bildiğim kadarıyla dizel partikül filitreli olduğundan (CPF'li) kullanılacak yağACEA B4 ve emisyonlarla ilgili olan ACEA C3 standartlarını karşılayabilmeli.Ancak servislerin kullandığı 10W-30 gibi yarı sentetik yağlar ACEA B4 standardını karşılamakla beraber ACEA C3 standardını karşılamıyor. Bu iki standardı 5W-30 veya 5W-40 gibi tam sentetik yağlar yarşılayabliyor. Bu durumda tam sentetik yağ kullanmaız gerekmez mi? Sizle hangi marka ve vizikotedeki yağları kullanıyorsunuz?

2. omer49

omer49 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    servis ne kullaniyo bilmiyorum ama yeni nesil degisken geometrili turbolar icin tam sentetik bir yag kullanmak gerekiyo bunun icin piyasada 5w 40 castrol edge turbo diesel 5w 49 mobil syn mevcut kesin helixinde bu özellikler uyan yagı mevcuttur turbo aracda yag cok onemlidir arkadaslar ihmale gelmez turbo housinginde (yataginda) sadece yag filmi sayesinde bi koruma saglanır

3. VoLKaN067

VoLKaN067 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Nedendir bilmiyorum ama servislerin birçoğu ısrarla CRDİ motorlar için 10W-30 yağ kullanmaktalar.

4. omer49

omer49 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    tam sentetikse sorun yaratmaz bence

5. sfzb67

sfzb67 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Serkan BOZKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    ooo abi hoşgeldin ... https://www.hyundaiclubtr.com/forum/https://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley32.gif

6. VoLKaN067

VoLKaN067 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hoşbulduk arada takılılıyorum böyle iştehttps://www.hyundaiclubtr.com/smileys/smiley4.gif

7. sfzb67

sfzb67 Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad Soyad:
    Serkan BOZKAYA
    Yaşadığınız Şehir:
    3-AFYONKARAHİSAR
    takıl takıl burası her daim aktif ...

Bu Sayfayı Paylaş