10 Kasım LPG KABLO

i30 100.000 bakım hakkında

'İ30 Forum - Club' forumunda osmann68 tarafından 14 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. osmann68

osmann68 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    osman taş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ30 1.6 CRDİ (2007-2012) FD
    arkadaşlar merhaba, hiç aklımda yokken, bi arkadaşın vesilesiyle tanıdıktan 2010 1.6 crdi mode 115 hp, manuel araba aldım (hyundai ye ön yargım olmasına rağmen :)) ilk izlenimim gayet olumlu, motoru çok memnun etti beni (linea 1.6 dizel 105 hp kullanıyordum, aynı diyebilirim). size danışmak istediklerim;
    1. araç 106 bin km, her 10 binde yetkili serviste bakımı yapılmış. 10 bin bakımı haricinde 100 bin e özel ağır bakımı var mıdır acaba? mesela son bakımda fren disklerinin ve v kayışının değişmesi gerektiğini söylemiş. bunu 100 bin olduğu için mi söylemiştir, yoksa gerçekten ihtiyacı olduğunu anlamış mıdır sizce?
    2. debriyajı oldukça sert, baskı balata zayıflamış ama daha gider gibi geldi bana. yoğun trafikte yarım saate sol ayağım çok ağrıdı :) baskı balata değiştirsem mi?
    3. yol bilgisayarı gerçek verileri yansıtmıyor, yansıtıyorsa yandık demektir. yakıtı ölçme şansım olmadı ama 7 lt nin üzeri değidir umarım şehiriçinde.
    4. en büyük sorunum yol sesini çok alması. michelin lastik var üzerinde. motor sesi az olmasına rağmen bu kadar yol sesi alan bi araca binmemiştim daha önce. Buna bi çare var mı?
    5. Son olarak Tuzlada ikamet etmekteyim. tuzla-pendik-kartal da güvenebileceğim bir ustaya ihtiyacım var.

2. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Merhaba, konu başlığı düzeltilmiştir.

1- Bunun için kitapçığa bakabilirsiniz, kayış grubu 60.000km'de bir değişir, yani 120.000km'de.
    2- Orjinalse değişmesi gerekir bu km'lerde.
    3- %90 doğru gösterir, aracın bakımı ile alakalı yakıtı. Turbo ömründen %25 yediyse yakıtta yaklaşık olarak o oranda artar.
    4- Bunu linea ile kıyaslıyarak söylemiyorsunuzdur umarım :)
    5- Güvenebileceğiniz ustadan önce orjinal yedek parçaya ihtiyacınız var, özellikle de yağ filtresini kesinlikle servisten alın.

Hayırlı olsun.

3. osmann68

osmann68 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    osman taş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    başlık için ayrı, cevap için ayrı teşekkür ederim.
    aracın turbosu 80 binde garanti kapsamında değişmiş.
    ses konusunda çok ciddiyim.
    yetkili servis dışında orjinal parça bulamaz mıyız?
    Bu araba için 9 lt yakıt doğru olamaz sanırım. öyleyse lineaya kurban olayım =)

4. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,252
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    linea'yı ne kadar kullandınız bilmiyorum ama ben çevremde çok memnun olanını görmedim. 5-10 tane yazılım yaptığım oldu, şehiriçi öyle az yakan bir araçta değil.

5. osmann68

osmann68 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    osman taş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    babamın arabası linea. arabam yokken kullandım 6 ay. lineayla ilgili olumlu tek şey performans ve yakıt (1.6 105 hp) onun haricinde şahin. zaten memnun olsam onu alırdım. benim kıyaslamam performansla ilgili sadece. 1.6 lineanın hantal olduğunu kimse söyleyemez bence.

6. Fırat Ö.

Fırat Ö. Moderatör

Alınan Beğeniler:
    4,185
    Ad Soyad:
    Fırat Ö.
    Yaşadığınız Şehir:
    32-ISPARTA
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Parca icin en garanti yol servis. Öyle fahiş fiyatlara satmazlar. Ben olsam garanti olsun diye kayış grubunu degistirirdim.

7. koreci

koreci Vip Üye

Alınan Beğeniler:
    1,703
    Ad Soyad:
    ramiz seymen
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Elantra 1.6 CVVT (2011-201X) MD
    Evlenirken linea kiralamıştım, şehir içi 7.5 ile 8 litre mazot yakıyordu...

MSC ve Ersin bunu beğendi.
  8. erenuzel41

erenuzel41 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    6,299
    Ad Soyad:
    Eren Uzel
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    Honda
    Osman öğretmenim, arabanızın tüm bakımları her 10000kmde aksatılmadan yetkili serviste yapılmışsa bakım yapıldığı servisten nelerin değiştirildiğini servis kayıtlarını isteyerek bulabilirsiniz kullanım kılavuzunda periyodik bakım aralıkları ve bakım yapılacak yerler açıkça belirtilmiştir, oradan karşılaştırınca durum anlaşılır, Tuzla da bence en iyi usta:) dky dumankaya hyundai yetkili servisidir sorun çözmede mükemmel değiller ama kötü servis değil. Bizde de i30 fd dizel team modeli vardı sıfır almıştık 7-8 ay sonra dolu hasarı gördü ve tamir edilirken asansöre sıkışıp pert oldu, içeri biraz ses alır özellikle rüzgar hışırtısı ve motor homurtusu gelir birçok otomobile sonradan modifikasyon olarak ses yalıtımı yapılıyor ancak ne kadar verimlidir bilemiyorum michelin lastiklerin sesin esas kaynağı olduğunu söylemek çok zor bilinen sessiz lastiklerdendir lastiğin modelini biliyorsanız etiket kontrolü yaparak ses ve enerji verimliliği etiketinden fikir elde edilebilir ve debriyajı diğer kullandığımız milenyum accent ve getz gibi modellere göre sertti kullanırken kalkışta üst üste stop ettirdiğim son otomobil, şehir içi 5-6 litre gibi çok az yakmaz 7-8 litre ve fazlası yakar, 90hp dizel motor olanını kullanıyorduk ve soğukken ciddi çekiş düşüklüğü yaşatıyor sıcakken süper çekiyor gaz tepkisi biraz gecikmelidir. Fren diskleri ve balatalar ise periyodik süreden ziyade ihtiyaç dahilinde değişen şeylerdir çatlama salgı ve yıpranma gibi şeyler olmadığı sürece fren diski yada balata değiştirmeye gerek yok ancak triger yada V kayışının belli periyodu var, yukarıda bahsettiğim gibi bakım fişlerini bulursanız oradan kontrol edebilirsiniz kendiniz bir bakım planı çıkarabilirsiniz.

9. osmann68

osmann68 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    osman taş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    çok teşekkür ettim, servis kayıtlarını aldım. Rutin bakımları dışında değişen bişey olmamış arabada, 80000 km de turbo değişmiş, fren balataları da 80 binde değişmiş. servise onca para vermek istemiyorum açıkçası, iyi bir usta bulmam gerekiyor benim, ne kadar zor olsa da samimi bir usta =)

10. e_uzun

e_uzun Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    329
    Ad Soyad:
    Ebubekir uzun
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Hyundai Marka Aracım Yok
    Parçalrı orjinal alın sanayide taktırın en iyisi

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. osmann68

osmann68 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    osman taş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Bugün tuzla servise gittim baskı balata set için 1000 lira üzeri fiyat çıkardı. dışarda bi kaç parçacı aradım kartalda. valeo marka sete 300 tl diyor ve serviste kullanılan markanın da bu (valeo) olduğunu söylüyor. dediği doğru mudur acaba. cevap bekliyorum, teşekkürler.

12. osmann68

osmann68 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    osman taş
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    servis volanın da değişmesi gerekir büyük ihtimalle, baskı-balata değişimi geciktiği için volanı da yemiştir dedi. 1000 küsür artı kdv de ona fiyat çıkardı. benim baskıyı ve v kayışını (hiç değişmemiş) acil değiştirmem gerekiyor. Yaptırayım mı dışarda ne dersiniz?

Bu Sayfayı Paylaş