LPG KABLO

İ20'nin içinde hafif bozuk yollarda sürekli tıkırtı, çıtırtı benzeri ses var, aynı derdi yaşayan var

'İ20 Forum - Club' forumunda orkunozkaya tarafından 14 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. oguz4270

oguz4270 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    oğuz
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Benim aracımda da sağ kemer, torpido içinden tıkırtı ve cızırtılar geliyor. Birde 1. ve 2. viteste iken, bagaj tarafından gıcırtı sesi var.Şimdilik müziği açıp hiçbirini duymamaya çalışıyorum. Müsait bir zamanda götürecem bakalım.

2. satorian

satorian Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Sevgili forumdaslar merhaba. yaklasık 8 aydır i20 1.2 troy kullanıcısıyım. bu zamana kadar herhangi bir sorun yasamazken arabayı gecenlerde sanayiye bıraktım pasta cila icin. sonrasında arac icinden sesler duymaya başladım. bugun hyundai servisine goturmeme ragmen sesin nerden geldiğini cozemediler. düşük hızlarda kasislerde ve bozuk yollarda sinir bozucu bir plastik aksam sesi/gıcırtı gelmekte. (sofor mahalli arkasından) sorun arka koltuklarda olabilir mi? ya da sol arka kapıda?*

NOT 1: arka sola biri oturdugunda ses kayboluyor.*
    2: arac krikoyla kaldırılıp bakıldı. alt aksamda herhangi bir sorun olmadıgı soylendi.*

3. satorian

satorian Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Aylardir cozemedim bu sorunu. Ilk baslarda olmayan sorun birden ortaya cikti. Tek carem koltuklari sokmek galiba. Ona da zaman yok. Yuksek sesle muzige devam

4. maranga44

maranga44 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    levent gülcan
    Yaşadığınız Şehir:
    44-MALATYA
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    merhaba arkadaşlar .2013 i20 sense sahibiyim.aracımın sürücü koltuğundan gıcırdama sesi geliyor kendim bu sorunu çöbilirmiyim.

5. crossrider

crossrider Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Cem
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Merhaba, aynı sorun 2009 1.4 crdi style aracımda vardı servis garantiden tıkırtı burcunu değiştirdi ancak bir müddet sonra yine yapmaya başladı (Garanti bittikten sonra) sanırım direksiyon kutusunu yine söktüreceğiz. Siz nasıl çözdünüz bu sorunu? Teşekkürler.

6. eren baba

eren baba Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    17
    Hakan bey merhaba LPG ile birlikte benzin tüketimi hakkında bilgi verebilir misiniz birde LPG maliyeti ne oldu size teşekkürler

7. MesutKar.

MesutKar. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad Soyad:
    Mesut KARYAĞDI
    Yaşadığınız Şehir:
    6-ANKARA
    Araç Modeli:
    i20 GB 1.0 TGDI (2014-2020)
    Merhabalar;
    Bende yeni model i20 kullanıcısıyım. Mart ayı içinde benzer bir sorun bende yaşadım. Sol ön kapıdan plastik gıcırtısı geliyordu. Özellikle bozuk parke yollarda sinir bozucu seviyede di. Ankara Ata servise götürdüm kapa içi tırnaklardan biri çıkmış dediler 30 dk sonra teslim ettiler. Ses kesildi. Bana Kapı plastiğinden tırnaklar değiştirildi denildi. Şimdi ses alıştığım için araçta ses arıyorum ama Allah'a şükür şuan başka bir gıcırtı gelmiyor.

8. ender78

ender78 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ender
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    aracı ilk aldığım günden beri torpido ve kapılardan gelen sesler devam etmekte.her servise gidişimde aynı sorunları iletiyorum .hallettik deniliyor ama 10 gğn sonra hersey aynı.şuan 45.000 km bakıma verdim ve aynı sorunları ilettim.daha once hyundai bayraktar daha sonra nev oldu ve erdemir e toplmada 6 sefer aracı bu sebepten bıraktım.şimdi çorlu atmaş a verdim. bakalım sonuç ne olacak. yine çözülmedi ise aaracı elden çıkarmayı planlıyorum

9. ccomen

ccomen Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad Soyad:
    cemal
    Yaşadığınız Şehir:
    64-UŞAK
    Araç Modeli:
    İ20 GB 1.2 MPI (2014-2020)
    mrblar 2012 model i20 sahibiyim aracım 20 bin kmde, parke taşlı yollarda direksiyon altından lokurtular geliyordu. servis eps nin yağlanması gerekiyor eğer geçmezse değişim olur dedi ve yağlama yaptılar, ses azaldı ancak geçmedi. siz nasıl çözüm buldunuz?

10. chib

chib Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Cem Cemil Koç
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Bu gün bende buna benzer bir sorun yaşadım taş döşenmiş bir rampadan çıkarken tavan perdesi açıktı resmen tıkırtı değilde tokurtu şeklinde tavan perdesinden ses geldi belki bagajdaki küçük yangın tüpünden gelmiştir ama araştıracağım bakalım...

11. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Şükür bende sadece sağ emniyet kemeri tokasının arada bir B sütununa çarpmasından dolayı gelen ses var. Tokanın arkasına kapı pencere izolasyonu için kullanılan sırtı yapışkanlı fırça fitillerden yapıştıracağım vakit bulursam. Benim torpidomdan ses gelimiyor ama torpidonuzdan aynı fırçadan torpido kapağının içine dönebilirsiniz. Tabi yapıştırmadan önce deneyip kapağın kapanacağından emin olmanız lazım.

12. kursat52

kursat52 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad Soyad:
    kürşat gagıloğlu
    Yaşadığınız Şehir:
    52-ORDU
    Araç Modeli:
    bozuık yolda tüm i20 lerden ses gelir beyler....

13. chib

chib Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad Soyad:
    Cem Cemil Koç
    Yaşadığınız Şehir:
    17-ÇANAKKALE
    Araç Modeli:
    Dün akşam arabayı yine aynı yola sürdüm sesi sadece tavan perdesi açıkken yaptığını keşfettim ses sürekli değil ara ara geliyor perde kısımlarını kontrol ettim oynıyan sallanan hiç aksam yok ilginç valla benimde torpidodan allaha şükür ses gelmiyor...

14. ErkanG.

ErkanG. Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    ErkanG
    Yaşadığınız Şehir:
    41-KOCAELİ
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 CRDİ (2008-2014)
    Mert Bey ,

Sorunu nasıl çözdünüz bilgi verebilir misiniz kutunun vidaların da gevşeme olacağını tahmin ediyorum ancak servisler komple değişecek diyorlar.

15. cemuyanik

cemuyanik Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba, Adım Cem. Daha 1 aylık 600km de 1.4 otom. Pan. Arac aradan 2 yıl geçmiş sağ yolcu torpido kısmındaki trim zırıltı ne derseniz işte hala var. Yazık 2 yıldır üretimin bu aşamasına bir care bulunmamış mı. Arka kısım panayır yeri gibi bomboş bagaj arnavut kaldırım yolda 15 30 km aralıgında denedim panayırmyeri.gibi bir orkestra var her birş her telden çalıyor saki tıkırtı patırtı çıtırtı hepsi var. Şu söyleme katılmıyorum. Bu paraya bu kadar kabullenişi hatadır. Para ve hizmet karşılığı bu olmamalı. Her kullanıcı burada çözümleri paylaşmış 2014 ten beri yazışılmış bir sürü sitede var ve marka dan 2016 olmuş aynı sesler aynı yerlerden geliyor şaşılacka şey.

16. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    14 aydır 1,2 Elite blue kullanıyorum herhangi bir yerinden ses gelmiyor. Ama Arnavut kaldırım yolda kemer tokası ve torpidodan geliyor doğal olarak. Para ve hizmet karşılığı kısmını anlamadım. Otomotiv sektörü hizmet sektörü değildir, farklı farklı kalitelerde mal satarlar. Herhangi bir son kullanıcının forumda veya başka bir yerde üretim bandında uygulanabilecek çözüm ürettiğini görmedim -ki arabalar seri olarak üretilir ve üretim bandından inen arabalar için tek tek işgücü-saat harcayıp sağdan soldan gelebilecek sesleri kesmek için manuel müdahale edelim demezler. Bu segment ve fiyatta satılan arabaların üretiminde kullanılan malzeme ve araç başı harcanan adam/saat bellidir. Aynı segmentteki POLO'nun malzeme kalitesi İ20 den üstündür, trim yerlerinden daha az tıkırtı çıkarır ve fiyat farkı da bellidir. Aracının sağından solundan ses gelmemesini isteyen arkadaşlara Mercedes, BMW, en kötü Audi öneriyorum (Mercedes ve Audi kullandım). Arnavut kaldırımı yollarda en azından birkaç yıl tıkırtı derdi çekmezsiniz. Ama bu araçlar da döküm olmadıkları ve binlerce parçanın birleştirilmesiyle üretildikleri için bir süre sonra, özellikle sıkça Arnavut kaldırımı yollarda kullanıldıktan sonra tıkırdamaları kadar doğal bir şey yok. Marka içi değerlendirecek olursak İ10 veya İ20'den Elantra veya Tucson sessizliği, konforu, kalitesi beklemek bana doğru gelmiyor. Bu benim şahsi fikrim, burada kimseyi şahsen tanımam bu nedenle kimseyi kırma amacım olamaz ama aynı şeyler her marka forumda konuşuluyor. Çiftçi aynı bahçeden topladığı kaysıyı bile, ebatlarına, rengine göre tasnif edip iri ve rengi en canlı görünenleri "Kaliteli" diye daha pahalıya satıyor. Biz de alıp afiyetle yiyoruz.

hakanturkmen ve aktassa bunu beğendi.
  17. Hakan07

Hakan07 Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    660
    Ad Soyad:
    Hakan ÜN
    Yaşadığınız Şehir:
    7-ANTALYA
    Araç Modeli:
    Bu arada hoşgeldiniz Cem Bey, keyifli forumlar.

18. aktassa

aktassa Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    40
    Ad Soyad:
    Sait AKTAŞ
    Yaşadığınız Şehir:
    42-KONYA
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    Benimde foruma katkim olsun.
    Bende de 2012 model 1.4 cvvt team i20 mevcut. Aracımı genelde şehir içi kullandigimdan dolayı beni rahatsız eden bir ses olmadı. Bir sefer şehirlerarası kullandım, duble yol çalışmalarında stabilize yola girdiğimde araç içi gelen ses beni çok rahatsız etti. Yıllarca Mercedes kullanımının verdiği alışkanlıkla belki bu rahatsızlık oluşmuştur. Şehir içi kullanımdan memnun olduğum kadar şehirlerarası bana işkence gibi geliyor. Yakıt da zaten cabasi. @Hakan07 nin de dediği gibi 3 kuruşa 5 köfte hesabı. Parayi veren dudugu çalacak.
    Saygılar.

MSC bunu beğendi.
  19. MSC

MSC Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    16,277
    Ad Soyad:
    Serdar
    Yaşadığınız Şehir:
    34-İSTANBUL
    Araç Modeli:
    Mercedes-Benz
    Gozunuzu seveyim b segmenti araci mercedesle falan kiyaslamayin :)

I20 active uzun yol dahil oldukca sessizdi. Lastik vs gibi faktorler var, bunlarida degerlendirmek lazim.

Night_Blade bunu beğendi.
  20. i20_Troy

i20_Troy Kayıtlı Üye

Alınan Beğeniler:
    841
    Ad Soyad:
    Selim ŞAHİN
    Yaşadığınız Şehir:
    68-AKSARAY
    Araç Modeli:
    İ20 PB 1.4 MPI (2008-2014)
    2012 model 1.4 CVVT Mode 57000 km deki aracımı şehir içi şehir dışı bir çok yolda uzun süreler kullandım...

Sert lastik aksamdan bozuk yollarda ufak tefek cızırtılar geldiğini söyleyebilirim... Rahatsız edici mi ses takıntısı olanlar için evet ama rutin plastik aksam olduğunu anlayan için hayır... Aksi bir ses gelirse hissediyorum zaten sebebini de araştırıyorum...

Çukura kasise girersem arka pandizot yapıyor,
    arnavut kaldırımda sağ arka el tutamaç yayından ve sağ emniyet kemeri yanımda kimse yoksa orta direğe çarpmalar yapıyor yada titriyor...
    torpido ve ön konsol kısmından da ufak tefek sesler geldiği de oluyor...

Malesef bu B segmentinde sert plastik kullanımı durumu her marka için benzer... Keşke elimizde olsa da B segmentinde bu malzeme kullanılmasa...

Uzun yol için ise i20 Troy lar çok çok rahat olduğunu söyleyebilirim... Koltuğa dikkat ederseniz bel desteği kısmı çok uygun konumlanmış... uzun yollarda belimi tam istediğim gibi kavrıyor...
    Ses yalıtımı ise o dönemin şartlarında 2012 yılı için C segmentine yakın bir yalıtım var... Hatta araca binenler 5 yıl geçmesine rağmen halen 0 (sıfır) km gibi sanıyorlar...
    Satıh asvaltta lastik sesi belki biraz rahatsız edici olabilir tır tır lardan dolayı ama ilk kez uzun yol yapan birine ters gelmiştir...

11000 km de mercedes c-180 de gelen duble yoldaki ses benim i20 Troy da yok... Mercedes C-180 de bile ses çok daha fazla gelmişti... Hatta şok olmuştum...

Bu Sayfayı Paylaş